Equilibre – inwestycyjny projekt L’Oréal Warsaw Plant wdrożony w czasie pandemii na niespotykaną skalę

L’Oréal Warsaw Plant w Kaniach to jedna z największych fabryk w całej Grupie L’Oréal. Zaopatruje w produkty 29 krajów, z czego 82% to rynki europejskie. Z uwagi na swoją skalę, profil i rozwiązania technologiczne jest to obiekt strategiczny w logistycznym łańcuchu dostaw dywizji CPD (Consumer Products Division). Dynamiczny wzrost nakładów inwestycyjnych w ostatnich latach sprawił, że L’Oréal Warsaw Plant jest także jedną z najnowocześniejszych fabryk nie tylko w koncernie, ale w całej branży beauty.

Najnowszym projektem inwestycyjnym obejmującym olbrzymią skalę działań jest projekt Equilibre zrealizowany w 2020 r. Został on wdrożony w wyniku dynamicznego wzrostu rynku kosmetyków luksusowych oraz na potrzeby adaptacji fabryki w Aulnay we Francji do produkcji perfum. Projekt Equilibre skupia się na przeniesieniu produkcji z francuskiej fabryki (linie i mieszalniki) do pozostałych fabryk Grupy, w tym także do tej w Kaniach. Przejęcie części produkcji to niepowtarzalna możliwość dalszego rozwoju L’Oréal Warsaw Plant.

Wirtualne wsparcie specjalistów

Poza wymagającym procesem logistycznym, transportowym i instalacyjnym bardzo dużym wyzwaniem było zaplanowanie działań w czasie pandemii COVID-19, która zablokowała możliwość swobodnego podróżowania. Z powodu ograniczeń pierwszy rozruch maszyn odbywał się bez obecności specjalistów serwisowych i dostawców. Aby zrealizować projekt na czas, zastosowano nowoczesne technologie rozszerzonej rzeczywistości i tzw. zdalny dostęp.

Te innowacyjne rozwiązania pozwoliły przeprowadzić działania przy wirtualnym wsparciu specjalistów. Umożliwiły również realizację szkoleń z obsługi instalacji przez doświadczonych ekspertów znajdujących się w fabrykach w Niemczech i Francji. Kierując smartfon/tablet na konkretną maszynę, polscy pracownicy dzięki rozszerzonej rzeczywistości mogli korzystać ze wskazówek serwisu dostawcy. Bez tego rodzaju rozwiązań realizacja całego projektu nie byłaby możliwa.

L’Oréal Warsaw Plant jest jednym z najważniejszych zakładów produkcyjnych Grupy, a także ważnym inwestorem, partnerem i pracodawcą na rynku lokalnym. Dostrzegliśmy potencjał i możliwości, jakie postawił przed nami ten olbrzymi logistyczny proces przeniesienia części linii produkcyjnych z Francji. Mieliśmy świadomość skali tego wyzwania, zwłaszcza w trudnym czasie pandemii. To, w jaki sposób udało nam się przeprowadzić proces instalacji nowych linii produkcyjnych (m.in. dzięki rozszerzonej rzeczywistości), umocniło mnie w przekonaniu, że jesteśmy fabryką nowoczesną. Potrafiliśmy w szybki oraz profesjonalny sposób dostosować nasze prace i zaplanować je pod nowe linie produkcyjne. Ta zwinna optymalizacja działań, nowe technologie oraz elastyczność produkcji to dla nas priorytet, który pozwala jeszcze szybciej i lepiej podążać za trendami w branży kosmetycznej – mówi Ewa Urbaniak, dyrektorka fabryki L’Oréal Warsaw Plant.

Na czym polega projekt?

Equilibre to projekt na niespotykaną dotąd skalę nawet dla tak dynamicznie rozwijającej się fabryki, jaką jest L’Oréal Warsaw Plant. W praktyce obejmował on:

• przeniesienie 3 linii z fabryki w niemieckim Karlsruhe,
• przeniesienie 1 mieszalnika z fabryki w Aulnay-sous-Bois pod Paryżem,
• transfer wewnętrzny 2 linii produkcyjnych,
• modyfikację aż 1/3 wszystkich mieszalników,
• rozbudowę sieci dystrybucji surowców,
• rozbudowę instalacji praktycznie wszystkich mediów produkcyjnych (wody, powietrza sprężonego, pary).

Celem wszystkich działań w ramach Equilibre jest zwiększenie mocy produkcyjnych w ramach istniejącej kategorii produktów do demakijażu oraz zabezpieczenie biznesu dla kategorii żeli pod prysznic. Dodatkowo przenoszone instalacje produkcyjne są modyfikowane, aby sprostać wysokim standardom L’Oréal, dotyczącym bezpieczeństwa, ergonomii, jakości, efektywności i ochrony środowiska.

Bezpieczeństwo – jedna sekunda na zatrzymanie procesu

Przy realizacji projektu Equilibre wprowadzono wysokiej klasy systemy bezpieczeństwa chroniące operatorów nawet w sytuacji, kiedy zwalidowane programy kontrolujące instalację przestają działać. Dzięki specjalnej sieci systemu przycisków bezpieczeństwa operator z każdego punktu linii produkcyjnej może zatrzymać cały proces w ciągu jednej sekundy.

Ergonomia – minimalizacja ciężkiej pracy fizycznej

Sieć systemów dystrybucji surowców oraz dźwigi służące do zasypu ich dużej ilości pozwoliły w dużej mierze zredukować do minimum potrzebę wkładu ciężkiej pracy fizycznej. Operator może teraz wprowadzić surowce, sterując odpowiednim panelem, zamiast manualnie wrzucać worek po worku przez właz mieszalnika. Z kolei nowoczesne złącza typu bock lock pozwalają bardzo szybko oraz bez wysiłku łączyć i rozłączać rurociągi, utrzymując jednocześnie wysoką szczelność połączeń i bezpieczeństwo. Instalacje wymagające serwisu lub inspekcji zostały zaopatrzone w specjalne platformy dostępowe, aby prace mogły być wykonywane w bezpieczny i szybki sposób.

Jakość – nowoczesne zawory, czujniki i system śledzenia procesów

Nowoczesne baterie zaworów typu mixproof sprawiają, że wyciek i zanieczyszczenie produktu niechcianym płynem/surowcem są praktycznie niemożliwe. Zaś ich obsługa jest w pełni automatyczna, co dodatkowo podnosi poziom higieny.

System śledzenia wszystkich procesów mycia i dezynfekcji Track Adavance pozwala monitorować wszystkie kluczowe parametry higieniczne i alarmować w czasie rzeczywistym w przypadku odchylenia od normy.

Dodatkowo każdy zawór wyposażony jest w lampkę sygnalizującą, czy jest otwarty, zamknięty, czy w stanie awaryjnym. Pozwala to operatorom lub obsłudze technicznej natychmiast określić stan zaworu, a pracownikom działu jakości ułatwia walidację poprawności procesów automatycznych.

Zapisy z każdego elementu instalacji (czujnika, silnika, zaworu) są przechowywane w bazie danych i wizualizowane w postaci wykresów. Pozwala to na odtworzenie wszystkiego, co działo się na instalacji mieszalniczej, gdy zajdzie taka potrzeba, np. w przypadku podejrzenia niezgodności produktu.

Efektywność – automatyzacja procesów produkcji odciąża operatora

– W celu zapewnienia optymalnej wydajności naszych linii produkcyjnych zautomatyzowaliśmy produkcję, stosując najnowsze rozwiązania techniczne. Dzięki temu możemy zminimalizować wkład pracy naszej załogi, co niesie za sobą szereg korzyści. Automatyzacja procesów produkcji, mycia, dezynfekcji, transferu, a nawet pobierania próbek pozwala znacząco zoptymalizować naszą pracę, zaś sam operator może skupić się na nadzorze całego procesu – mówi Piotr Środa, dyrektor ds. efektywności operacyjnej L’Oréal Warsaw Plant.

Systemy automatycznego dozowania surowców zmniejszają liczbę koniecznych transportów wykonywanych wózkami widłowymi. Nowoczesne czujniki i systemy tzw. pigowania pozwalają opróżniać zbiorniki i rurociągi do końca, redukując straty materiałowe i odpady środowiskowe.

Krytyczne instalacje produkujące media produkcyjne (np. parę, wodę, powietrze) zostały zdublowane, pozwalając na utrzymanie ciągłości produkcji w przypadku awarii lub prac serwisowych. Instalacje produkujące masę kosmetyczną połączono parami w tzw. moduły, co pozwala realizować produkcję nawet w przypadku awarii lub prac serwisowych na jednym z mieszalników w module. Dzięki temu, że część maszyn (np. pompy) jest umieszona na mobilnych platformach, można je szybko wymienić, nie powodując długiego postoju instalacji.

Dbamy o środowisko – redukcja zużycia wody i konsumpcji energii

Zastosowanie zamkniętych obiegów wody do chłodzenia zbiorników procesowych oraz pomp próżniowych (wytwarzają podciśnienie, aby umożliwić zasysanie surowców do mieszalników) pozwoliło znacząco zredukować zużycie wody. Dodatkowo instalacje procesowe monitorują na bieżąco ilość wody używanej do mycia, a dostarczane informacje pomagają zoptymalizować jej zużycie.

Dzięki zbiornikowi buforowemu dodanemu do wytwornicy pary pobór pary i energii do jej wytworzenia został mocno zoptymalizowany, co redukowało jednocześnie ryzyko awarii instalacji w wyniku przeciążenia. Nowa sprężarka cechuje się również lepszą efektywnością energetyczną i większą klasą czystości.

Nowy agregat chłodzący wodę jest o 70% bardziej wydajny energetycznie, co pozwala fabryce zmniejszyć konsumpcję energii o 324 MW rocznie, a emisję CO2 o 244 t rocznie. Dzięki tym działaniom L’Oréal Warsaw Plant może ubiegać się o tzw. Biały Certyfikat świadectwa energetycznego.

L’Oréal Warsaw Plant w Kaniach to największa fabryka L’Oréal pod względem liczby wyprodukowanych kosmetyków i jedna z największych w całej Grupie. Zakład produkuje m.in.: żele pod prysznic, szampony, mleczka do ciała, toniki, wody micelarne, dezodoranty, farby do włosów. Polska fabryka zaopatruje w produkty 29 krajów, z czego 82% to rynki europejskie (głównie Francja, Hiszpania, Niemcy, Polska, Włochy, Ukraina, Rosja, Belgia, Wielka Brytania i Chorwacja). Z uwagi na swoją skalę, profil i rozwiązania technologiczne L’Oréal Warsaw Plant to obiekt strategiczny w logistycznym łańcuchu dostaw dywizji CPD (Consumer Products Division), który jest jednym z najważniejszych zakładów produkcyjnych Grupy. W ostatnich latach podwarszawska fabryka została znacząco rozbudowana o nowe instalacje mieszalnicze oraz linie produkcyjne, a jej powierzchnia zwiększyła się dwukrotnie. Dynamiczny wzrost nakładów inwestycyjnych sprawił, że L’Oréal Warsaw Plant jest także jedną z najnowocześniejszych fabryk nie tylko w koncernie, ale w ogóle w całej branży beauty. Najnowszym projektem inwestycyjnym obejmującym olbrzymią skalę działań jest projekt Equilibre wdrożony w 2020 r.

Artykuł został opublikowany w kwartalniku "Świat Przemysłu Kosmetycznego" 1/2021

Udostępnij materiał w

Nowości kosmetyczne

 • 3597

  Z SPF czekasz na letni sezon? To błąd!

  Mimo wzrostu świadomości konsumenckiej, z produktów z ochroną UV nadal korzystamy głównie w okresie wiosenno-letnim. Aby zmienić te nawyki i podejście, Pure by Clochee wypuściło na rynek nowy kosmetyk – BB SPF 30 Krem mineralny. Z pewnością będzie to całoroczny sprzymierzeniec dla dobrej kondycji skóry. Jego formuła została opracowana tak, aby spełniał swoje zadania w codziennej pielęgnacji, niezależnie od pory roku. Czego możemy się po nim spodziewać? Czytaj dalej

 • 3551

  Świat u stóp!

  26 kości, 107 mięśni oraz żyły, tętnice i nerwy o całkowitej długości 1,6 km, a także setki tysięcy gruczołów potowych – ludzkie stopy to ewolucyjny majstersztyk. Ale tylko w pełni zdrowe i sprawne stanowią stabilną podporę ciała! Tymczasem coraz więcej Polaków boryka się z dolegliwościami takimi jak nadmierne pocenie czy, w efekcie, z grzybicą. Dlatego o stopy należy dbać w każdym wieku i właściwie pielęgnować je przez cały rok, a bezpiecznych, skutecznych i sprawdzonych dermokosmetyków i wyrobów medycznych szukać w aptekach. Czytaj dalej

 • 3549

  Idea zdrowej pielęgnacji włosów

  Linia Jantar Medica to intensywna kuracja do włosów zniszczonych i wymagających regeneracji z wyciągiem z bursztynu dostępna wyłącznie w aptekach. Wysokie stężenie składników aktywnych oraz rezultaty działania potwierdzone w badaniach konsumenckich to gwarancja skuteczności od pierwszego zastosowania. Czytaj dalej

 • 3546

  Poczuj ZEW zdrowych i lśniących włosów – odkryj nowy szampon do włosów 2w1 z odżywką ZEW for men

  Nowy produkt z węglem drzewnym z Bieszczad w ofercie polskiej marki kosmetyków dla mężczyzn. Czytaj dalej

 • 3540

  Nowość od polskiej marki Olivia Plum – Tonik DASH - nawilżająca esencja tonizująca

  Polska marka kosmetyków naturalnych Olivia Plum wkracza w nowy obszar i poszerza swoje portfolio o kolejny produkt. Debiutancka seria naturalnych toników do twarzy to kosmetyki, nad którymi pracowaliśmy bardzo długo – mówi założycielka marki Ania Śliwińska. Udało nam się, zachowując krótki skład i dobierając wyjątkowe składniki aktywne, nadać im pożądane właściwości. 23 lutego odbył się launch pierwszego z nich – toniku nawilżającego DASH. Czytaj dalej

 • 3503

  tołpa dermo men max efekt. W odpowiedzi na męskie potrzeby.

  Czasy się zmieniają. Współcześni mężczyźni poszukują w kosmetykach już nie tylko skuteczności, ale także innowacji i przyjemności z używania. Dlatego połączyliśmy trendowe składniki z najważniejszymi potrzebami pielęgnacyjnymi mężczyzn, nie rezygnując ze skutecznego działania. Poznajcie nowoczesną i energetyzującą linię tołpa dermo men max efekt. Czytaj dalej

 • 3502

  Naturalnie czyste i świeże pranie z ZIELKO

  Pachnące, świeże oraz czyste pranie, bez zbędnej chemii jest możliwe. Spośród dużego wyboru środków piorących zarówno tych tradycyjnych, jak i naturalnych, można odnaleźć perełki z nienagannym składem, o skutecznym działaniu. Czytaj dalej

 • 3471

  Świąteczne zestawy Roomcays

  Już ostatni dzwonek, by wybrać prezent dla najbliższych. Dla brodaczy świetne będą zestawy marki Roomcays, w których znajdziemy dobre kosmetyki do pielęgnacji wąsów i brody. Czytaj dalej

 • 3468

  ROZBŁYŚNIJ SPOJRZENIEM Z LUMI

  Kto nie marzy o utrzymaniu pięknej i zdrowej skóry wokół oczu? Z myślą o tym, Pure by Clochee stworzyło kolejny fantastyczny produkt, w którym 98 % to składniki pochodzenia naturalnego. Przedstawiamy LUMI krem pod oczy! Czytaj dalej

 • 3455

  Rozgrzej jesień swoim uśmiechem. Moc kurkumy dla zdrowych, białych zębów

  W ajurwedzie, starohinduskiej sztuce leczenia, kurkuma jest doceniana ze względu na swoje właściwości rozgrzewające, oczyszczające i antybakteryjne. Stanowić może nie tylko naturalny suplement zdrowej diety, ale także cenny sekret kosmetycznych receptur. Jako składnik pasty do zębów zapobiega stanom zapalnym jamy ustnej, dba o dziąsła, a także… świetnie smakuje. Eksperci Białej Perły dodatkowo sprzymierzyli ją z koenzymem Q10 dla jeszcze większej skuteczności w walce o zdrowy, biały uśmiech. Czytaj dalej

 • 3447

  Kolejne to(ł)powe nowości w bestsellerowej linii sebio

  Peeling 3 enzymy to absolutny bestseller wśród kosmetyków face care. Wasz ulubieniec, z którym zdążyłyście zaprzyjaźnić się na dobre. Czytaj dalej

 • 3442

  Naturalna pielęgnacja dłoni i paznokci Iwoniczanki

  Mycie rąk jest jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony przed rozprzestrzenianiem się wirusów. Niestety, częste mycie wodą z detergentem może powodować nadmierne wysuszenie naskórka, zaczerwienie, a nawet bolesne pęknięcia. Jak zatem dbać o wrażliwą skórę dłoni? Czytaj dalej

 • 3439

  Naturalna sól do kąpieli. Uzdrowisko we własnym domu

  Kąpiele solankowe od stuleci polecane są w celu uzupełnienia terapii uzdrowiskowych. Nie tylko relaksują, ale także upiększają skórę i kojąco wpływają na bolące mięśnie i stawy. Stosowane są w fizjoterapii, a także dla wszystkich, poszukujących regeneracji i odprężenia podczas pobytu w uzdrowisku. Dziś uzdrowisko możesz stworzyć we własnym domu, dzięki Iwonickiej Soli Jodobromowej, produkowanej na bazie naturalnych wód mineralnych przez Uzdrowisko Iwonicz. Czytaj dalej

 • 3434

  Pielęgnacja twarzy pełna natury - nowości od Hagi

  Miłośniczki naturalnej pielęgnacji twarzy mają powody do świętowania. Hagi, rodzinna manufaktura kosmetyczna, wprowadziła na rynek kolejne nowości pełne dobroczynnych surowców. Ofertę firmy wzbogaciły dwa zestawy produktów do różnych typów skóry. Dla osób, które chciałyby spowolnić czas firma przygotowała naturalny regenerujący krem i eliksir anti-aging zawierające polisacharydy z alg, ekstrakt z drzewa Tara oraz beta-glukan. Natomiast dla osób z cerą mieszaną Hagi proponuje krem do twarzy i odżywcze serum olejowe z ekstraktami z jaśminu, frangipani, zielonej herbaty, brzoskwini, cyprysu, bergamotki i róży. Czytaj dalej

 • 3431

  Polska marka kosmetyków podbija nowe rynki zagraniczne. Produkty ZEW for men dostępne w kolejnych krajach w Europie i Azji

  Jesień 2020 roku to dla marki ZEW for men kolejny krok milowy w ekspansji zagranicznej i wkroczenie na nowe rynki Europy i Azji. Produkty ZEW for men są teraz dostępne także w perfumeriach Douglas w Hiszpanii, Niemczech, Estonii i na Łotwie, a od listopada będą również w Rumunii i na Litwie. Marka rozpoczęła także sprzedaż w Skandynawii za pośrednictwem platformy Lyko.com oraz w Azji na Flexlane.co. Czytaj dalej

Czytaj inne

Ciekawostki ze świata

Partner serwisu

Partner serwisu
Partner
serwisu

Współpracujemy z

 • http://www.kosmetyczni.pl/
 • http://www.kosmetyka.edu.pl/
 • http://swiat-przemyslu-farmaceutycznego.pl/
 • http://swiat-przemyslu-kosmetycznego.pl/
 • http://www.kosmetyki-detergenty.pl/