Ekotrendy i innowacyjne rozwiązania opakowaniowe w branży kosmetycznej

Żyjemy w XXI wieku i choć stajemy się coraz bardziej świadomym społeczeństwem, każdego dnia używamy różnych produktów (poczynając od artykułów spożywczych, a kończąc na kosmetykach), a co za tym idzie produkujemy setki ton niepotrzebnych śmieci. Jednak coraz więcej osób stara się wybierać produkty pod kątem ich ekologicznego opakowania i ekozawartości.

Opakowania do kosmetyków

Stanowią jedynie 5% wszystkich opakowań na rynku. Według Rekopol struktura opakowań wprowadzanych do obrotu przez branżę kosmetyczną wygląda obecnie następująco: 39% stanowią papier i tektura, 26% zajmują tworzywa sztuczne, 24% to drewno, 6% – szkło, 3% – aluminium, 1% stanowi stal i 1% to pozostałe materiały.

Opakowania plastikowe produkowane rocznie przez przemysł kosmetyczny ważą około 70 tys. ton, gdzie 50 tys. ton trafia do konsumenta w formie pojedynczych opakowań – to nadal bardzo dużo.

Mimo że opakowania z tworzyw sztucznych nie mogą zostać całkowicie usunięte z branży kosmetycznej (ich właściwości pozwalają na pełną kompatybilność z masą produktu i zapewniają ochronę barierową), coraz więcej producentów kosmetyków szczególnie linii eko decyduje się poszukać alternatywnych, ekologicznych form prezentacji i sprzedaży produktu. Oferują oni również swoim klientom możliwość nabycia elementów wymiennych oraz opcję refi lle, która jest ważnym aspektem ekorozwiązań. Obecnie branża już na etapie ekoprojektowania dąży do zmniejszania masy i objętości opakowania. Ważne, by można było je poddać recyklingowi lub żeby w swoim składzie zawierały recyklanty.

Ekorozwiązania opakowaniowe w ekokosmetykach

Producenci ekologicznych kosmetyków w myśl idei zero waste coraz częściej wybierają opakowania, które będą przyjazne dla środowiska. Wszelkiego rodzaju szklane czy papierowe opakowania, wypełnienia, etykiety i dodatki prezentują się bardzo elegancko, a wizerunek marki takiego produktu jest w całości proekologiczny. Wiele firm kładzie też duży nacisk na to, aby kleje, farby i lakiery, które używane są do produkcji etykiet, stickerów czy nadruków na elementach informacyjnych produktu były również ekologiczne. Widać rosnące zapotrzebowanie w branży kosmetycznej na coraz to nowsze i innowacyjne rozwiązania wykonane z materiałów odnawialnych. Definitywnie luksusowe opakowanie przyszłości będzie musiało być full eko.

Budowanie świadomości ekologicznej

Lwia część odpowiedzialności za promowanie ekologicznych trendów pakowania spoczywa na dostawcach. Wiele zapytań marek kosmetycznych stanowi bezpośrednią prośbę o kontakt do dostawców, którzy mogą zaoferować przyjazne dla środowiska rozwiązania w zakresie opakowań, takie jak większa zawartość PCR, biodegradowalne czy szklane butelki, innowacyjne rozwiązania produkcyjne i zabezpieczające w transporcie. Wiele fi rm dostarczających komponenty do pakowania w branży kosmetycznej wyszła naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i szuka coraz to nowszych rozwiązań.

Tuba papierowa zamiast plastikowej

Stora Enso, duży potentat w branży papierniczej, wprowadza tekturową tubę do pakowania kosmetyków jako nową, przyjazną dla klimatu alternatywę dla tub plastikowych. Kartonowa tuba nadaje się do pierwotnego pakowania kremów do skóry[1]. Korpus takiej tuby wykonany jest z powleczonej barierą i odpornej na tłuszcz tektury, dzięki czemu nadaje się ona do pakowania kremów. Zastosowanie takiej technologii zmniejsza zużycie plasti ku o 70% w porównaniu z tubą plastikową.

Opakowanie szklane i jego ochrona

Świetną alternatywą do pakowania wszelkiego rodzaju kosmetyków są opakowania szklane, choć są one dużo bardziej wymagające, jeżeli chodzi o transport finalnego produktu do klienta. Jednak rynek ekokomponentów do pakowania znalazł już dobre rozwiązanie i na to. Niekoniecznie szkło musi być zabezpieczone superbłyszczącym i nafaszerowanym pudełeczkiem z full kolor nadrukiem. Świetnie sprawdzają się do ochrony szklanego pojemnika dostępne na rynku ekorękawy SLIVV, wykonane z elastycznej tektury, która jest podobna do tektury falistej, ale ma dodatkowo unikalne właściwości rozciągania i powrotu do pierwotnego kształtu. Takie rękawy są często wybierane do ekokosmetyków jako ochrona buteleczek na olejki, kremy czy balsamy.

Elastyczne opakowanie wysyłkowe, które ma formę rękawa, ściśle przylega do słoiczka z kremem czy serum i doskonale zabezpiecza go przed rozbiciem. Struktura opakowania sprawia, że absorbuje energię z uderzenia i chroni produkt w środku. Dzięki temu, że owijka jest również elastyczna, dopasowuje się do opakowania o różnej średnicy i wysokości. Zaletą tego rodzaju pakowania jest wygoda użycia, ponieważ nie wymaga stosowania dodatkowych materiałów, takich jak taśma czy klej. Wystarczy nałożyć elastyczny rękaw na produkt i… to wszystko! Niektóre z owijek mają dodatkowo wzmacnianą strefę ochrony dna słoiczka, dzięki czemu mamy pewność, że słoiczek nie wyśliźnie się z opakowania. Stosując takie rozwiązanie, zyskujemy dodatkowo piękną prezentację produktu.

Papier z nadrukiem silk

Jeśli potrzebujemy wyeksponować delikatność kosmetyku i stworzyć luxury unboxing dla klienta ostatecznego, świetnie sprawdzą się do tego papiery jedwabne do ochrony i otulenia produktu. Producenci oferują opcję takiego zabezpieczenia w różnych kolorach (również śnieżnobiałe). W zależności od potrzeb można wybrać nadruk na tym ekskluzywnym papierze, który będzie charakterystyczny dla danej linii produktowej, np. motyw roślinny lub nadruk indywidualny własnego brandu czy przesłania. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się w edycjach limitowanych produktu – fantastycznie podkreśla luksusowy wizerunek ekomarki.

Wypełnienia do paczek – ekowiórki

Ostatnim, innowacyjnym produktem, który chciałam przedstawić, jest ekologiczne wypełnienie do paczek – papierowe wióry. Z pełną świadomością mówię o tym na końcu, gdyż stanowią one niejako dopełnienie ekowizerunku marki.

Wykonane są zazwyczaj z papierów recyklingowych, choć możemy dostać je też w wersji kolorowej. Mają różną szerokość i grubość, w zależności jaki produkt mają ochronić – ciężki czy lekki.

Takie wypełnienie pełni nie tylko funkcję ochronną, ale również prezentacyjną. Świetnie podkreśla ekologiczny wizerunek prezentowanych produktów. Ostatnio na rynku pojawiła się też zupełna nowość – papierowe wiórki, które są powleczone preparatem biobójczym aXonnite®. Mają one dodatkową funkcję w postaci powłoki wiruso-, bakterio- i grzybobójczej zapewniającej „czystość” paczki i produktów. Oczywiście sama powłoka jest również eko.

Wyzwania ekoopakowań w nowej rzeczywistości

W dobie pandemii szczególnego znaczenia nabierają ekofunkcje opakowań, które zapewniają najwyższe standardy higieniczne. Jest to jeden z warunków zapobiegania rozpowszechnianiu wirusów i bakterii. Ochrona zapakowanego produktu przed wirusami i bakteriami, a nawet grzybami powinna być funkcją równorzędną z ekologiczną.

W jednym z artykułów na portalu pakowanie.info czytamy, że w tej sytuacji opakowania z tworzyw sztucznych (plastiku) są najbardziej „przyjazne” dla wzmacniania antywirusowych i antybakteryjnych zabezpieczeń, choć musimy za to zapłacić cenę zwiększenia odpadów opakowań z tworzyw sztucznych.

Jest to trochę przerażające, ponieważ powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby promować ekoalternatywy. A są już na rynku rozwiązania, które pozwalają na wyprodukowanie czystego mikrobiologicznie pudełka działającego aktywnie, które niszczy w sposób ciągły wszelkie wirusy i bakterie z jego powierzchni.

Jak wynika z informacji z przeglądu papierniczego, jedna z firm jest na ukończeniu wdrażania technologii RBECO Protect by aXonnite® – powlekania wszelkiego rodzaju papierów, kartonów, opakowań stosowanych we wszystkich branżach (począwszy od poligrafi i, a skończywszy na branży HoReCa) preparatem aXonnite®, który pozwala uzyskać czystą powierzchnię użytkową.

To ogromna szansa zarówno dla producentów z branży kosmetycznej, jak i dla fi rm ze wszystkich sektorów produkcyjnych, by móc dostarczać klientom produkty w czystych mikrobiologicznie opakowaniach. Jest to bardzo ważne, szczególnie w dobie pandemii – konsumenci wciąż się obawiają, czy paczka, którą otrzymali, nie jest skażona. Myślę, że jest to również duża szansa dla samych producentów ekokosmetyków, aby pokazać swoim klientom, iż ich nadrzędną wartością jest bezpieczeństwo konsumenta.

Bibliografia

[1] https://www.storaenso.com/en/newsroom/news/2019/10/stora-ensointroduces-a-paperboard-tube-for-cosmetics

Patrycja Bylak
COO
RBECO Sp. z o.o.

Artykuł został opublikowany w kwartalniku "Świat Przemysłu Kosmetycznego" 2/2020

Udostępnij materiał w

Zobacz aktualne wydanie

Nowości kosmetyczne

 • 4740

  Bogate składy w domowym SPA. Co potrafią masła do ciała?

  Skóra potrzebuje skutecznej, troskliwej i regularnej pielęgnacji o każdej porze roku. W chłodne dni w domowym SPA prym wiodą masła do ciała – ze względu na bogaty skład i… super moce. Świat beauty pozytywnie oszalał na punkcie maseł. I słusznie, ponieważ to wielofunkcyjne kosmetyki, które odżywiają, nawilżają skórę i… to jeszcze nie wszystko. Co wiesz o masłach do ciała? Czytaj dalej

 • 4739

  Odmłodzenie i odświeżenie. Dwa wyzwania dla skóry wokół oczu

  Delikatna skóra wokół oczu – szczególnie ta dojrzała – wymaga spersonalizowanej pielęgnacji nastawionej jednocześnie na kilka obszarów. Najważniejsze z nich to: anti-aging, niwelowanie cieni i likwidacja pojawiających się opuchnięć. Kosmetolodzy podkreślają, że kluczem do efektywności w tym zakresie jest połączenie dobrych nawyków pielęgnacyjnych z kombinacją odpowiednich składników aktywnych. Czytaj dalej

 • 4738

  Gorączka zakupów z Phlov by Anna Lewandowska. Te perełki upolujesz w świetnych cenach!

  Każda miłośniczka zakupów przez cały rok czeka na listopad, kiedy z okazji Black Friday w sklepach pojawiają się specjalne promocje i rabaty. To idealny moment, żeby ulubione kosmetyki upolować w najlepszych cenach i uzupełnić kosmetyczkę albo skompletować prezenty dla bliskich na Święta. Zobacz, jakie oferty na Black Week przygotowała marka Phlov by Anna Lewandowska! Czytaj dalej

 • 4733

  CUDOWNIE SREBRZYSTA REWOLUCJA DO WŁOSÓW BLOND

  YOPE rozszerza linię produktów do pielęgnacji włosów. Tym razem całą uwagę skupia wokół włosów w kolorze blond. BLONDE my HAIR to seria, która została stworzona z myślą o wszystkich osobach, pragnących połączyć zdrowie i piękny wygląd włosów z wyrafinowanym blaskiem blondu. To produkty, które staną się uzależnieniem! Czytaj dalej

 • 4732

  Hasło: objętość! Jak osiągnąć efekt burzy włosów?

  Puszyste, świetnie układające się włosy… Marzenie większości z nas i cel działania fryzjerów oraz trychologów! Piękne pasma to zdecydowanie te uniesione u nasady, lekkie, a zarazem pełne objętości. Jak osiągnąć upragniony efekt? Specjaliści stawiają na równowagę PEH, a także na połączenie odpowiedniej pielęgnacji i stylizacji. Czytaj dalej

 • 4731

  Odkryj idealne pomysły na prezenty świąteczne z marką Awesome Cosmetics

  W nadchodzącym sezonie świątecznym Awesome Cosmetics ma przyjemność zaprezentować swoje wyjątkowe kosmetyki pielęgnacyjne, stworzone z myślą o dostarczeniu najwyższej jakości doznań pielęgnacyjnych. Niezależnie od tego, czy szukasz prezentu dla bliskiej osoby, czy chcesz zaskoczyć siebie samego, Awesome Cosmetics przygotowało wyjątkowe propozycje, które doskonale wpisują się w magię świąt. Czytaj dalej

 • 4730

  Naturalna sól do kąpieli Korzenna Pomarańcza od Hagi - pielęgnacja zmysłów i ciała w jednym!

  Naturalna sól do kąpieli Korzenna Pomarańcza to rozgrzewająca mieszanka na jesienno- zimowe wieczory. Kąpiel w roztworze soli himalajskiej to prawdziwy rytuał pielęgnacyjno-kuracyjny, który pozytywnie wpływa na kondycję skóry oraz układ oddechowy. Szczególnie polecamy dla osób aktywnych fizycznie, przeciążonych pracą i tych kochających błogostan. Kąpiel łagodzi stany stresowe oraz relaksuje. Zapach linii Korzenna Pomarańcza to połączenie olejków eterycznych – z pomarańczy oraz przypraw korzennych. Czytaj dalej

 • 4729

  Świąteczna ZIAJA :) Sezonowe produkty już w sklepach!

  Czuć już oddech Świąt na plecach? Dlatego w sklepach Ziaja dla Ciebie i na stronie ziaja.com są już zestawy prezentowe oraz limitowana seria świąteczne aromaty. Czytaj dalej

 • 4728

  3 fakty na temat miceli. Poznaj cząsteczki o unikalnych właściwościach

  Efektywny demakijaż to klucz do pięknej i zdrowej cery. W przypadku skóry wrażliwej oczyszczenie powinno być perfekcyjne… i ekstremalnie delikatne. Czy to możliwe? Kosmetolodzy wskazują, że zdecydowanie tak – z pomocą miceli. Świat beauty pokochał te maleńkie „cząsteczki do zadań specjalnych”. Czego jeszcze o nich nie wiesz? Poznaj 3 fakty na temat miceli. Czytaj dalej

 • 4727

  Pełnia przyjemności z nowym czekoladowym żelem intymnym #Hello Love

  Długie jesienne i zimowe wieczory zachęcają do spowolnienia, odpoczynku, słuchania ulubionej muzyki, czytania książek, a także spędzania czasu we dwoje, rozpalenia w kominku, rozpieszczania zmysłów gorącą czekoladą. Warto doceniać ten szczególny czas, czerpać radość z naszej seksualności, wzbogacać życie intymne i podkręcać atmosferę w sypialni. Pomogą nam w tym naturalne i ultradelikatne żele intymne #Hello Love. Do wybory mamy wariant klasyczny a także nowy czekoladowy. Czytaj dalej

 • 4726

  Ochrona skóry jesienią

  Ochrona skóry jesienią to konieczność. Niskie temperatury i silne wiatry sprzyjają jej odwodnieniu i podrażnieniu. Wszechobecny smog wywołuje stres oksydacyjny, który przyspiesza procesy starzenia. Czytaj dalej

 • 4722

  Czarny listopad, bielsze zęby z Curaprox

  Wiele z nas marzy o pięknym, lśniącym uśmiechu, jednak nie każdy może go mieć. W tym celu próbujemy różnych metod, które pomogą rozjaśnić nasze zęby. Niestety stosowanie zwykłych produktów wybielających, może przynieść więcej szkód niż korzyści. Marka Curaprox pokazuje, że piękny uśmiech możesz uzyskać w bezpieczny, a zarazem delikatny i skuteczny sposób. Czytaj dalej

 • 4718

  Naturalne inspiracje w SPA dla włosów. Czego jeszcze nie wiesz o witaminach?

  Witaminy to substancje kluczowe z punktu widzenia równowagi naszego organizmu i synonim balansu niemal każdego z układów ciała. To jasne. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że witaminy mają także znaczący wpływ na kondycję włosów. Eksperci podpowiadają, które z witamin warto włączyć do swojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Czytaj dalej

 • 4717

  Jesienna pielęgnacja BIO natural(na)!

  Chłodne, jesienne wieczory zachęcają do spędzania czasu w zaciszu własnego domu. Warto wykorzystać te chwile i po dniu wypełnionym obowiązkami, zrobić coś dla siebie. Koc i serial, a może wanna i książka albo domowe SPA? Każda forma relaksu to dobry wybór, ale jeśli wolny wieczór zamierzamy przeznaczyć na pielęgnację, to wiemy po jakie kosmetyki na pewno warto sięgnąć – te w 100% wegańskie z linii BIO natural od Instytutu Dermokosmetyków Ideepharm. Czytaj dalej

 • 4708

  Sezon na retinol? Wypróbuj Hypskin - działa lepiej, szybciej i efektywniej!

  Nadchodzi jesień, a wraz z nią sezon na retinol, przez wielu uznawany za idealny składnik odmładzający i regenerujący dojrzałą skórę. By zauważyć pierwsze efekty jego działania potrzeba jednak czasu. Hypskin, aktywny składnik pochodzenia morskiego, działa natomiast od razu, nie wymaga ochrony SPF, można stosować go na dzień i na noc i może być stosowany w kilku kosmetykach na raz. Działa lepiej, szybciej i efektywniej. Sprawdź, co to za składnik i co może zyskać Twoja skóra po jego stosowaniu! Czytaj dalej

Czytaj inne

Partner serwisu

Partner serwisu
Partner
serwisu

Współpracujemy z

 • http://swiat-przemyslu-farmaceutycznego.pl/
 • http://swiat-przemyslu-kosmetycznego.pl/
 • http://www.kosmetyczni.pl/
 • https://wsiiz.pl/
 • http://www.kosmetyki-detergenty.pl/