Dr Koziej Instytut Badań Kosmetyków – 30 lat sukcesów i zmagań

Rok 1991, początek transformacji gospodarczej w Polsce, czas eksperymentowania w nowych realiach ekonomicznych. Duże i cenione od lat firmy – Pollena, Miraculum, Celia – przechodzą bolesny proces prywatyzacji, a zachodnie koncerny otwierają swoje fabryki. Prężnie działają już nowe rodzinne spółki – Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris, Ziaja, Soraya, Dax Cosmetics. Jako odpowiedź na potrzeby producentów kosmetycznych dr Piotr Koziej tworzy swoją firmę – jej założeniem jest wspieranie rynku kosmetycznego.

Firma początkowo zajmuje się opracowaniem technologii otrzymywania liposomowych nośników substancji aktywnych będących składnikami wielu produktów kosmetycznych. Jej atutem jest to, że dr Piotr Koziej ma za sobą wieloletnie doświadczenie naukowe (Akademia Medyczna w Warszawie, Johannes Gutenberg-Universität Mainz, Freie Universität Berlin, Institut für Organische Chemie, Universität Basel) i zawodowe. Jest już autorytetem w swej branży oraz autorem ośmiu wynalazków z dziedziny kosmetologii i chemii aminokwasów. Jako pierwszy Polak uzyskuje tytuł Safety Assessora (Safety Assessment of the Cosmetics in the EU, Bruksela 2003). Do dziś dr Piotr Koziej jest czołowym polskim specjalistą w dziedzinie toksykologii i alergologii naturalnych substancji używanych do produkcji kosmetyków, ekspertem  w zakresie prawa kosmetycznego.

Na początku swojej działalności instytut dr. Piotra Kozieja ukierunkowany był na przygotowywanie i weryfikowanie receptur kosmetyków, opracowywanie ocen bezpieczeństwa i przeprowadzenie badań zgodnych z prawem polskim oraz wytycznymi prawa Unii Europejskiej. Swój profesjonalizm, zaangażowanie i odpowiedzialność firma potwierdziła w 2013 r., kiedy to wszystkie polskie podmioty gospodarcze były zobligowane do posiadania oceny bezpieczeństwa każdego wprowadzanego na rynek produktu. Dla nas było to niewiarygodne wyzwanie, kiedy w przeciągu roku musieliśmy wykonać ponad tysiąc ocen bezpieczeństwa i poświadczyć je niezliczoną liczbą badań. Można powiedzieć, że nasz Instytut współtworzył dzisiejszy polski rynek kosmetyczny.

Zaczęliśmy wdrażać nowe usługi – poszerzyliśmy swoje portfolio, ale także dokonaliśmy ekspansji na zagraniczne rynki. W swoim portfelu mamy klientów z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Finlandii, Hiszpanii, Belgii, Francji, Niemiec, Szwajcarii, Rosji, Turcji, ale również z odleglejszych części świata – Hong Kongu, Australii, USA, Indii i Japonii.

Rzetelna wiedza i innowacyjność

Justyna Koziej zdecydowała się na przystąpienie do rodzinnego biznesu w 2005 r. Z wykształcenia jest psychologiem i specjalistką zarządzania, w błyskawicznym tempie musiała opanować nowe dziedziny wiedzy – tajniki toksykologii i badań laboratoryjnych, meandry regulacji prawnych i wytycznych Komisji Europejskiej. Poznała firmę od środka i wie, jak ważna jest jakość dostarczanych usług. Jej priorytetem stało się innowacyjne podejście do najnowszych metodyk badawczych i maksymalne wykorzystanie specjalistycznego sprzętu analitycznego.

Zawsze na pierwszym miejscu stawialiśmy jakość, profesjonalizm i odpowiedzialność – nie tylko przed klientem, który zleca nam badania, ale przede wszystkim przed konsumentem końcowym. To silne poczucie odpowiedzialności społecznej za jakość i wiarygodność przeprowadzanych analiz potęguje jeszcze świadomość, że gros klientów towarzyszy nam wiernie od lat – trzy dekady nieprzerwanej współpracy świadczą same za siebie.

Dziś Dr Koziej Instytut Badań Kosmetyków przeprowadza specjalistyczne badania produktów kosmetycznych, korzystając z najnowszych możliwości analitycznych. Wachlarz badań jest wyjątkowo szeroki. To już nie tylko oceny bezpieczeństwa i niezbędne do ich wystawienia testy konserwacji, badania mikrobiologiczne i dermatologiczne. Innowacyjne technologie badawcze wykorzystywane są już na etapie tworzenia receptur i testowania kosmetyku. Prowadzimy badania i analizy produktów zawierających adaptogeny, peptydy oraz pre-, pro- i postbiotyki, a także składników, które w najbliższym czasie zainteresują dużą grupę producentów. Nieustający trend eko, który dominuje od kilku lat w recepturach, sprawia, że klienci szukają w nas wsparcia w tworzeniu bardziej proekologicznych rozwiązań, chcą, by składniki zastosowane w recepturze, a także opakowania, były biodegradowalne, by można było je kompostować. Spełniając takie oczekiwania, stworzyliśmy też certyfikat produktu wegańskiego.

 

Drogowskazem dla doświadczonych technologów w naszym Instytucie stało się indywidualne podejście do tworzonych receptur kosmetycznych. Ofertę kierujemy zarówno do start-upów, jak i małych oraz dużych firm, które chcą wdrożyć własne produkty. Wspieramy w stworzeniu koncepcji produktu i wyborze składników aktywnych zgodnie z najnowszymi trendami. Każda receptura kosmetyczna opracowywana jest od podstaw, bez posiłkowania się gotowymi bazami. Daje to możliwość tworzenia spersonalizowanych, unikalnych formulacji, których skuteczność działania potwierdzana jest w badaniach in vivo i in vitro.

W ostatnich miesiącach zaczęliśmy bliską współpracę z wiodącymi jednostkami badawczo-naukowymi, co pozwoliło nam wdrażać nowoczesne metody badawcze rozwijane w innych dziedzinach nauki, takich jak inżynieria tkankowa, chemia, nauka o biomateriałach i medycyna. Daje nam to możliwość rzetelnego potwierdzania rozbudowanych deklaracji marketingowych dla innowacyjnych produktów kosmetycznych, a także deklaracji środowiskowych. Opisana współpraca jest unikalnym w tej branży pomostem pomiędzy światem nauki a światem biznesu.

Kiedy Justyna Koziej, prezes Dr Koziej Instytut Badań Kosmetyków, jurorka Love Cosmetics Awards, podsumowuje dorobek 30 lat, jest dumna z dokonań i perspektyw rodzinnej firmy, jej dynamiki rozwoju, elastyczności i profesjonalizmu.

Wieloletnie starania o stabilną pozycję lidera na polskim rynku, budowaną na rzetelności, doświadczeniu i wiedzy, przekładają się na szybki rozwój. Zaangażowanie i praca całego zespołu pasjonatów, wspieranych przez naukowców i ekspertów, lekarzy różnych specjalności, pozwala nam na zmierzenie się z innowacyjnymi wyzwaniami. Jesteśmy dziś ekspertem w świadczeniu usługi specjalistycznego doradztwa, poczynając od opracowania koncepcji produktu, doboru innowacyjnych składników aktywnych, zaprojektowania całego pakietu badań potwierdzających zaawansowane deklaracje marketingowe wykorzystywane przez producentów, a kończąc na nadzorze nad dokumentacją i ocenie toksykologicznej składników oraz gotowych produktów.

Od 30 lat wspieramy producentów kosmetyków i pomagamy w wyznaczaniu kierunków rozwoju branży i od trzech dekad jesteśmy oceniani jako wiarygodni, rzetelni i dostarczający usługi najwyżej jakości. Stale wdrażamy pionierskie metody badań, dzięki czemu klienci mają do nas zaufanie i zlecają nam coraz bardziej wymagające zadania. Od ponad 30 lat piszemy polski rozdział historii nowoczesnych badań i dzielimy się wiedzą od pokoleń.

 

 

 

Artykuł został opublikowany w kwartalniku "Świat Przemysłu Kosmetycznego" 3/2021

Udostępnij materiał w

Nowości kosmetyczne

 • 3824

  Poznaj nowe wody toaletowe hiszpańskiej marki Women’secret stworzone przez kobiety dla kobiet!

  Mamy przyjemność zaprezentować Ci wody toaletowe Women’secret dla kobiet takich jak my: pięknych, czujących się komfortowo i seksownie. Eau's reprezentują klasyczną linię zapachów Women'secret. Te trzy esencje przekazują charakter marki i doskonale opisują jej kobiecy, naturalny i pozytywny charakter. Czytaj dalej

 • 3821

  Wyrusz w nieznaną podróż z perfumami Far Away Beyond

  Far Away to najchętniej wybierana linia zapachów w ofercie Avon. Co minutę na świecie marka sprzedaje 27 flakonów. Kolekcja właśnie poszerzyła się o nowy, wyjątkowy wariant o nazwie Beyond. To pierwsze tak intensywne i skoncentrowane perfumy w tej linii oraz pierwszy produkt, w którego składzie można znaleźć… wanilię z upcyklingu. Czytaj dalej

 • 3804

  Hagi Phases z międzynarodową nagrodą!

  Linia Hagi Phases otrzymała główną nagrodę dla najbardziej innowacyjnego produktu w kategorii pielęgnacja skóry na tegorocznych, międzynarodowych targach Eco Life Scandinavia w Szwecji: Eco Life Scandinavia Czytaj dalej

 • 3800

  Na ratunek zniszczonym i słabym włosom – naprawcza  kuracja restrukturyzująca Equilibra TRICOLOGICA.

  Oczyszczanie, odżywianie, głęboka restrukturyzacja - trzy kroki skutecznej pielęgnacji dla zdrowych, lśniących i naturalnie mocnych włosów. Czytaj dalej

 • 3799

  Obdaruj bliskich pięknem w te święta

  Nietrafiony prezent? Nie tym razem! Na nadchodzące święta marka Avon przygotowała szeroki wybór pięknie zapakowanych zestawów prezentowych z wyjątkową zawartością. Wśród nich można znaleźć upominki dla niej i dla niego, m.in. sety produktów do pielęgnacji ciała, kultowe zapachy, kosmetyki do makijażu czy lakiery do paznokci. Oprócz tego w ofercie znajdą się kalendarze adwentowe, które pozwolą przez cały miesiąc odkrywać najlepsze produkty z ofert Avon. W tym roku wybór prezentu dla najbliższych będzie prawdziwą przyjemnością! Czytaj dalej

 • 3797

  Black Week z Curaprox!

  Zbliża się największe święto zakupów, jakim jest Black Week! Z tej okazji marka Curaprox przygotowała dla fanów pięknego i zdrowego uśmiechu atrakcyjną zniżkę na wszystkie produkty z linii Black is White. Od 22.11 do 28.11.2021 r. w sklepie internetowym marki, kupując szczoteczkę soniczną, szczoteczki manualne, pastę do zębów, a nawet gumy do życia z serii Black is White, możemy skorzystać z 30% rabatu. To doskonały moment, aby przygotować się na mycie zębów, które stanie się delikatną i pełną radości podróżą do zdrowia jamy ustnej. Czytaj dalej

 • 3791

  Wyprzedzając trendy marka Inveray rewolucjonizuje świat manicure innowacyjnym podejściem oraz zaawansowanymi technologicznie produktami.

  Poznaj polską markę, która wprowadza pierwszy i jedyny w swoim rodzaju na skalę światową pielęgnacyjny manicure hybrydowy. Laboratorium Inveray opracowało luksusowe lakiery hybrydowe o niespotykanej dotychczas na rynku kosmetycznym trwałości. Zastosowano wysoce nasyconą pigmentację, która powoduje, że lakiery doskonale kryją już przy pierwszej warstwie, a proces aplikacji koloru jest krótszy o 50%. Czytaj dalej

 • 3783

  Odkryj nową odsłonę Sublime Skin – przeciwstarzeniowej linii od [ comfort zone ].

  Wraz z nadejściem jesieni, nasza skóra potrzebuje dodatkowej pielęgnacji i ochrony. Odpowiednie nawilżenie i odżywienie to klucz do zachowania młodego, promiennego wyglądu. Marka [ comfort zone ] postanowiła w tym roku odświeżyć i ulepszyć linię SUBLIME SKIN, przeznaczoną do skóry normalnej, a także suchej, wymagającej nawilżenia, bądź ujędrnienia. Czytaj dalej

 • 3782

  Obdaruj bliskich pięknem w te święta

  Nietrafiony prezent? Nie tym razem! Na nadchodzące święta marka Avon przygotowała szeroki wybór pięknie zapakowanych zestawów prezentowych z wyjątkową zawartością. Wśród nich można znaleźć upominki dla niej i dla niego, m.in. sety produktów do pielęgnacji ciała, kultowe zapachy, kosmetyki do makijażu czy lakiery do paznokci. Oprócz tego w ofercie znajdą się kalendarze adwentowe, które pozwolą przez cały miesiąc odkrywać najlepsze produkty z ofert Avon. W tym roku wybór prezentu dla najbliższych będzie prawdziwą przyjemnością! Czytaj dalej

 • 3779

  Nowości od Nudestix: Lengthening Mascara i Vegan Splashproof Mascara – tusze do rzęs, które pokochasz od zaraz!

  Niemalże każda z nas pragnie mieć długie, pięknie podkreślone rzęsy, jednak dopasowanie odpowiedniej maskary, często graniczy z cudem! Sklejone, czy wysuszone włoski i efekt „pandy” nie są mile widziane. Marka Nudestix wprowadziła do swojej oferty maskary, które idealnie podkreślają spojrzenie, są trwałe i nie osypują się, a co więcej – pielęgnują! Czytaj dalej

 • 3778

  Konopie w pielęgnacji? Naturalnie!

  Stosowanie konopi w pielęgnacji twarzy i ciała to coraz silniejszy beauty trend. Mowa oczywiście o konopiach siewnych, czyli Cannabis Sativa. Tłoczony z nich olej już w starożytności wykorzystywany był w kosmetyce właśnie z uwagi na swoje niesamowite właściwości pielęgnacyjne. Zalety konopnego oleju docenił także Instytut Dermokosmetyków Ideepharm tworząc specjalistyczną linię BIO natural. Czytaj dalej

 • 3775

  Nowa linia ZEW for men Essential dostępna w drogeriach sieci Rossmann już od 15 października! Poznaj kosmetyki, które są podstawą męskiej pielęgnacji

  Polska marka ZEW for men, znana z naturalnych kosmetyków z rodzimymi surowcami jak bieszczadzki węgiel drzewny czy czarna huba, stworzyła nową linię produktów ze skoncentrowanymi składnikami aktywnymi dla mężczyzn o skórze suchej oraz tłustej i mieszanej. Nowa linia marki przeznaczona jest dla świadomych mężczyzn poszukujących kosmetyków, które stanowić będą niezawodne podstawy codziennej pielęgnacji. ZEW for men Essential to połączenie starannie dopracowanych składów, drzewno-korzennego zapachu o nutach paczuli, cedru, pieprzu, pomarańczy i grejpfrutu, minimalistycznych, przyjaznych środowisku opakowań, silnego charakteru i wyrafinowanej elegancji. Nowości marki znajdziemy w drogeriach sieci Rossmann już od 15 października. Czytaj dalej

 • 3772

  Nowe wegańskie produkty o dwóch niesamowicie aromatycznych zapachach SŁONEGO KARMELU i ORZECHÓW W MLECZNEJ CZEKOLADZIE!

  Propozycja świątecznych aromatów oparta jest na wegańskich recepturach o wysokich wskaźnikach naturalności. Kosmetyki mogą być używane od 12 roku życia. Zapowiada się niezwykle pachnący czas i bardzo przyjemna pielęgnacja. Czytaj dalej

 • 3763

  HALO - Tonik Rozświetlający z Kwasem glikolowym 5% Nowość od polskiej marki Olivia Plum

  Polska marka kosmetyków naturalnych Olivia Plum po udanym debiucie Toniku Dash w lutym, poszerza swoje portfolio o kolejny produkt z kategorii toników. Tonik Dash zagościł na wielu półkach i w wakacyjnych kosmetyczkach naszych Klientek, dlatego mamy nadzieję, że propozycja przygotowana specjalnie z myślą o pielęgnacji jesienno- zimowej również przypadnie im do gustu - mówi założycielka marki Ania Śliwińska. HALO to tonik z kwasem glikolowym 5%, dający efekt rozświetlenia skóry wprowadzony zostanie we wrześniu. Czytaj dalej

 • 3762

  Cofnij 7 oznak starzenia w 7 dni dzięki serum z przełomowym Protinolem™

  Czy to możliwe, by zobaczyć efekty kuracji przeciwzmarszczkowej już po kilku dniach? Tak, a to wszystko dzięki nowemu serum Anew z opatentowanym Protinolem™ marki Avon, który pomaga zwiększyć poziom dwóch typów kolagenu w skórze i cofnąć 7 oznak starzenia w zaledwie 7 dni. Czytaj dalej

Czytaj inne

Ciekawostki ze świata

Partner serwisu

Partner serwisu
Partner
serwisu

Współpracujemy z

 • http://www.kosmetyczni.pl/
 • http://www.kosmetyka.edu.pl/
 • http://swiat-przemyslu-farmaceutycznego.pl/
 • http://swiat-przemyslu-kosmetycznego.pl/
 • http://www.kosmetyki-detergenty.pl/