Czy sprzedaż kosmetyków z retinolem jest zagrożona? Zmiany w prawie na horyzoncie

Kategoria: Aktualności
2 min. czytania

Aktualnie w Rozporządzeniach Unii Europejskiej dotyczących kosmetyków nie ma ograniczeń związanych ze stosowaniem retinolu. Jednak w czerwcu 2023 roku Światowa Organizacja Handlu została powiadomiona przez Komisję Europejską o projekcie Rozporządzenia, które zakłada ograniczenia w stosowaniu witaminy A (retinol oraz jego pochodne) w kosmetykach.

Kontrowersje wokół witaminy A

Na zlecenie Komisji Europejskiej, Komitet Naukowy do spraw Bezpieczeństwa Konsumentów przystąpił do oceny bezpieczeństwa witaminy A – retinolu oraz jego pochodnych, zawartych w kosmetykach. Decyzja ta argumentowana jest przez władze UE między innymi faktem, iż konsumenci narażeni są na przekroczenie spożycia bezpiecznego poziomu witaminy A, gdyż pobierają ją z kilku źródeł, między innymi kosmetyków, suplementów diety czy żywność. Tym samym Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów określił i przedstawił bezpieczne limity dotyczące stosowania retinolu, palmitynianu retinylu oraz octanu retinylu w produktach kosmetycznych. Przedstawiona opinia skłoniła Komisję Europejską do podjęcia decyzji o ograniczeniu stosowania wymienionych substancji, poprzez zmianę w Rozporządzeniu UE w sprawie kosmetyków.

Ograniczenia stosowania retinolu na horyzoncie

Retinol, palmitynian retinylu oraz octan retinylu zostaną włączone do załącznika III, rozporządzenia unijnego dotyczącego kosmetyków. Tym samym będą dodane do wykazu substancji, których stosowanie podlega ograniczeniom. Projekt rozporządzenia zakłada, że składniki będą musiały spełniać wymagania związane ze stężeniami granicznymi ustalonymi na 0,05% dla balsamów oraz 0,3% dla pozostałych produktów kosmetycznych. Takie ograniczenia oznaczają, iż produkty dostępne na rynku nie będą mogły zawierać wyższych stężeń retinolu, palmitynian retinylu oraz octan retinylu. Być może Komisja Europejska doda też obowiązek zamieszczenia informacji o stosownym ostrzeżeniu związanym z zawartością witaminy A w kosmetykach, które będzie musiało znaleźć się na opakowaniach produktów.

Dostosowanie się do nowych przepisów

Z informacji podanych przez portal coslaw.eu wynika, iż Komisja Europejska może zakończyć prace nad rozporządzeniem do końca 2023 roku. Tym samym producenci będą mieli 18 miesięcy na dostosowanie się do nowych przepisów, w przypadku nowych produktów oraz 36 miesięcy w przypadku produktów dostępnych na rynkach Unii Europejskich.