Czy marki własne stoją na straconej pozycji? Polemika ogólna oraz przykład branży perfumeryjnej

Marki własne – jak to jest z ich jakością? Skąd wynikają ich niskie ceny? Co o nich sądzą konsumenci? Jak się okazuje rynek private label jest nie tylko coraz większy, ale i podąża za trendami – jakościowymi, designerskimi i lifestylowymi.

Czym jest marka własna (marka prywatna)?

Jeżeli postaramy się wychwycić pierwsze skojarzenia z pojęciem marka własna – zapewne okaże się, że wpierw myślimy o produktach sieci handlowych – pod markami Biedronki, Lidla, Auchan czy Rossmanna. Faktycznie, jeżeli nawet będziemy się obracać tylko w materii kosmetyków – przywołując produkty marek własnych możemy wymienić marki detalistów takie jak kolejno Cien, BeBeauty, Cosmia, Isana.

Moim zdaniem, produkty pod markami prywatnymi jednak to znacznie więcej. To produkty, w przypadku których jedna firma zleca produkcję danego wyrobu drugiej. A tą pierwszą wcale nie musi być sieć handlowa. Przykładowo - w naszej firmie produkujemy perfumy dla branży private label (marek własnych).  Rozpocząć współpracę z nami mogą klienci reprezentujący różne branże. Mogą to być marki modowe, ale też firmy produkujące inny asortyment kosmetyczny (na przykład kosmetykę biała czy kolorową). Wtedy przystępujemy do współpracy nad określeniem idei projektu i konsekwentnie realizujemy plan klienta, który finalnie dystrybuuje perfumy na sklepowe półki i najczęściej jest jedynym podmiotem oznaczanym na opakowaniu produktu. To w ujęciu dzisiejszego rynku także są marki własne.

Pod marką własną produkuje się… wszystko

Niedawno byłem na targach Future Private Labels 2017 w Kielcach. Wśród wystawców – producentów private label – znalazły się między innymi przedsiębiorstwa wytwarzające na zlecenie: żele pod prysznic, suplementy diety, cydr, asortyment dla zwierząt. Wystarczy zresztą przejść się aleją jednego z popularnych marketów, aby ujrzeć mnogość towaru sygnowanego marką własną – słodycze, bakalie, nabiał. produkty ekologiczne.

Negatywne postrzeganie marek własnych?

W tym miejscu warto powołać się na stworzony z udziałem ekspertów raport On Board PR Ecco Network pt. „Jak postrzegamy marki własne? Perspektywy rozwoju rynku private label w Polsce” z 2014 roku. Moim zdaniem informacje zawarte w raporcie wciąż są w dużym stopniu aktualne.

Okazało się, że respondenci mają następujące skojarzenia w odniesieniu do marek własnych: 40% wskazuje, że są tańsze  (21 %, że mają niską, atrakcyjną cenę) ; 21% uważa, że są średniej lub złej jakości ; 11% zaś, że są dobrej jakości lub, że są dobre (8%) lub mają ogólnie pozytywną opinię (8%)[1].

Pamiętam zresztą początek rozwoju sieci handlowych, kiedy, w kontekście marek własnych, konsumenci faktycznie uznawali atrakcyjność ceny, ale jednocześnie uważali że jakość pozostaje wiele do życzenia.

Produkt produktowi nierówny

Tutaj zróbmy na chwilę dygresję i przejdźmy  marek producenckich – tworzonych przez przedsiębiorstwo we własnym zakładzie produkcyjnym. Czy sam fakt bycia marką producencką – oznacza, że produkt cechowała będzie dobra jakość? Oczywiście nie! To jaki będzie ten produkt? Łatwo tutaj powiedzieć, że będzie taki jakim producent postanowił go stworzyć. Postanowił to ważne słowo. Ponieważ jakość często nie wynika z realnych możliwości, a ze strategicznie określonej specyfikacji.

Rynek dzielony jest na segmenty, analizowane są potrzeby klientów i szacowany jest popyt. Zapalniczka marki Zippo będzie dobrym pomysłem na prezent urodzinowy, ale zapalniczka kupiona w kasie supermarketu zapewne na taki prezent już się nie nada. Nie to wykonanie, nie ta trwałość, nie ta cena. Czy to znaczy, że zapalniczka z supermarketu jest gorsza? Fakt, ma inną specyfikację jakościową, ale jeżeli spojrzymy przez pryzmat marketingu – ona jest po prostu inna. Służy innym celom, chociaż na pierwszy rzut oka realizuje tę samą potrzebę – wytworzenia ognia.

Tak samo będzie w przypadku marek własnych. Jedna z klasyfikacji mówi o występowaniu marek:

- rodzajowych (bezmarkowych) – proste, tanie, niezróżnicowane ;

- imitacji – tańsza alternatywa dla marek wiodących, podobna jakość ;

- premium – jakość jest taka sama lub nawet wyższa niż marek wiodących, podobnie cena ;

- innowacyjnych w sferze wartości – ich celem jest podarowanie klientowi pewnej wartości dodanej, tańsze niż marki wiodące, ale oferujące podobną jakość (np. ALDI)[2].

Można więc powiedzieć, analogicznie jak to było w przypadku marek producenckich, że marka własna będzie odznaczała się taką jakością i sprzedawana będzie po takiej cenie, jak określi to jej oferent. A coraz częściej firmy oferujące produkty pod markami prywatnymi idą w stronę premium oraz innowacji. Podążają za trendami bio i eko.

Dzisiaj marki prywatne odznaczają się często dobrą jakością i oferowane są w dobrej cenie. A dla ich oferentów produkują firmy, które posiadają rozpoznawalne i uznane brandy marek producenckich – dla przykładu pod markami Biedronki sprzedawane są produkty dostarczone przez Bakalland, Bakoma, Wawel, Felix, Sokołów, Hortex, a jeżeli chodzi o kosmetyki – dostawcą jest Torf Corporation (właściciel marki Tołpa)[3].

Ilustracja problematyki jakościowej – przykład produktów perfumeryjnych

Perfumy… czyli co?

Perfumy to idealny przykład, aby zilustrować kwestię różnorodnej jakości w odniesieniu do produktów, które na pierwszy rzut oka wydają się podobne.

Samo określenie perfumy jest określeniem niejako zbiorczym. Jeżeli mój przyjaciel powie, że kupił sobie wczoraj świetne perfumy, to może mieć na myśli kilka produktów, ale zapewne nie kupił perfum. Jest duże prawdopodobieństwo, że zakupił wodę toaletową lub wodą perfumowaną. Te zawierają mniej kompozycji zapachowej niż perfumy sensu stricto, które, w zależności od stosowanej klasyfikacji, powinny mieć minimum 20% tejże kompozycji. Najczęściej, w obrębie jednego brandu (i pozycjonującego się w podobny sposób), czym większe stężenie kompozycji zapachowej, tym produkt będzie droższy. Tym też, w pewnym uproszczeniu, produkt mocniej pachnie, a zapach dłużej utrzymuje się na spryskanej pachnącą mgiełką skórze.

Teraz można zadać pytanie: czy każdy produkt perfumeryjny powinien być wytwarzany z zastosowaniem największego stężenia kompozycji zapachowej? To pytanie pozostawię bez odpowiedzi, ale myślę, że ta nasuwa się sama (szczególnie w nawiązaniu do wskazanej wcześniej różnicy w strategiach marketingowych producentów zapalniczek).

Różne potrzeby

Dalej, zauważmy że perfumy to produkt, który może być tworzony pod markami własnymi oferentów ze skrajnie różnych branż. Łatwo sobie wyobrazić, że perfumy pod marką prywatną będą wytworzone:

- na zlecenie drogerii (brand zapewne będzie charakteryzowała wysoka jakość i cena trochę niższa niż jest to w przypadku marek znanych projektantów) ;

- dla marki modowej (jakość i cena pewnie będą w podobnej relacji do konkurencyjnych produktów jak to ma miejsce w przypadku dotychczasowego produktu)

- dla marki do tej pory oferującej tylko kosmetykę kolorową (możliwe, że wystąpi podobna zależność jak była naszkicowana w odniesieniu do marki modowej) ;

- dla sieci handlu detalicznego (zapewne główna strategia będzie opierała się na konkurencyjnej cenie).

Cena to nie koszt

Inną kwestią jest to, że cena produktu na sklepowej półce nie zawsze musi mieć oparcie w kosztach wytworzenia. Niekiedy kosztotwórcze są działania promocyjne – np. kampania reklamowa. Wtedy oczywiście ten koszt powinien być uwzględniony w cenie produktu. Ale niekiedy produkt jest sprzedawany po wysokich cenach ponieważ… może. Jest kierowany do określonego klienta, który zapłaci za wartość jaką stanowi brand sygnujący produkt. Czasem też produkt jest sprzedawany po wysokich cenach ponieważ… powinien. Opuszczenie ceny obniżałoby renomę i ekskluzywny charakter danego asortymentu.

Pozory mogą mylić. I często to robią

Wiele wiele produktów sprzedawanych pod markami własnymi mimo niskiej ceny proponuje wysoką jakość.  A jeżeli oferentem danej marki jest podmiot posiadający sieć dystrybucyjną – odchodzą koszty dystrybucji i „dostania się” do punktów sprzedażowych. Istotna jest także strategia marketingowa. Być może oferent obniża swoją marżę licząc na wyższy wolumen sprzedaży? Wytłumaczeń niskiej ceny może być mnogość i nie wykluczamy tutaj niższej jakości. Warto jednak pamiętać, że atrakcyjna cena i odpowiednia jakość wcale się nie wykluczają.

Rzeczywistość w branży perfumeryjnej

Na co dzień obsługuję projekty private label różnych brandów. Wspieram projekty kierowane zarówno na rynek masowy, gdzie najważniejsza jest niska cena, jak kierowane na rynek ekskluzywny, gdzie wyznacznikiem jest jakość. Tam, gdzie jest niska cena wciąż jakość powinna być odpowiednia, a tam gdzie to jakość jest najważniejsza – nigdy nie zapominamy, że bez odpowiednio zoptymalizowanych kosztów ciężej jest osiągnąć rentowność projektu.

Klienci, którzy decydują się na współpracę z nami mają duże pole manewru w ustalaniu ceny produktu na rynku ponieważ koszt jego wytworzenia stanowi ułamek wartości po jakiej sprzedawane są produkty uznanych marek - o podobnej jakości. Klient też na bieżąco kontroluje proces powstawania kosztów i dokonuje wyborów zgodnych ze strategią swojej firmy. Sam kartonik, w który zapakowane są perfumy, może być oparty na standardowym papierze, ale może też być stworzony z zastosowaniem szlachetnego (i najczęściej droższego) papieru ozdobnego. Butelka może być metalizowana i błyszcząc przykuwać wzrok konsumenta, a można też pozostać przy metodzie sitodruku co jednak podkreśli klasyczny charakter produktu. To wszystko ma wpływ nie tylko na wygląd produktu, ale też na koszt jego wytworzenia. Sam zaś płyn perfumeryjny, czyli to co teoretycznie jest najważniejsze w perfumach, to tylko mała część kosztów. Podsumowując, cena nie zawsze ma poparcie w kosztach wytworzenia, a koszt wytworzenia nie zawsze ma poparcie w jakości - bo przecież istnieje możliwość stworzenia produktu z drogich komponentów i przy użyciu kosztownych zastosowań, ale określenie głównego czynnika, który wyznacza jakość (czyli w przypadku perfum będzie to najczęściej trwałość) na niskim poziomie).

Stracona pozycja marek własnych?

Jak starałem się wykazać w niniejszym artykule, jak i w artykule pt. Marki własne również pozwalają na indywidualizację – przykład perfum, opublikowanego na łamach poprzedniego numeru „Świata Przemysłu Kosmetycznego” – marki własne to niejednokrotnie świetne produkty o unikalnym designie (jeżeli chodzi o design, to warto wspomnieć o konkursie Best Private Label Packaging[4], gdzie ocenie poddawane są właśnie opakowania produktów pod marką własną). Konsumenci już teraz się o tym przekonują i korzystają z atrakcyjnych cenowo ofert. Oferenci marek własnych, w tym sieci handlowe, stawiają coraz częściej na jakość. Warto więc pamiętać, że o charakterze i specyfikacji produktu najczęściej decyduje obrana strategia marketingowa, a nie miejsce wytworzenia.

WYIMKI:

- (…) jakość często nie wynika z realnych możliwości, a ze strategicznie określonej specyfikacji. ;

-  (…) coraz częściej firmy oferujące produkty pod markami prywatnymi idą w stronę premium oraz innowacji. Podążają za trendami bio i eko. ;

- (…) atrakcyjna cena i odpowiednia jakość wcale się nie wykluczają.

-  Klient na bieżąco kontroluje proces powstawania kosztów i dokonuje wyborów zgodnych ze strategią swojej firmy ;
 

[1] On Board PR Ecco Network, Jak postrzegamy marki własne? Perspektywy rozwoju rynku private label w Polsce, Lipiec 2014, Warszawa, s 5 ; została przytoczona tylko cześć statystyk.

[2] Kumar Nirmalya, E. M. Steenkamp Jan-Benedict, Strategia marek własnych, przeł. Dorota Dziewońska, Oficyna a Wolters Kluwer business, Wydanie II, Warszawa 2013, s. 38-39.

[3] Weronika Skwarek, Bankier.pl, Kto produkuje marki własne? Sprawdzamy Biedronkę, https://www.bankier.pl/wiadomosc/Kto-produkuje-marki-wlasne-Sprawdzamy-Biedronke-7391027.html (dostęp 20.11.2017 r.).

[4] Informacje o laureatach konkursu w tym roku dostępne pod linkiem: http://www.targikielce.pl/pl/aktualnosci,1,konkurs-best-private-labels-packaging-2017-rozstrzygniety,22069.chtm (dostęp 20.11.2017 r.)

Udostępnij materiał w

Nowości kosmetyczne

 • 3597

  Z SPF czekasz na letni sezon? To błąd!

  Mimo wzrostu świadomości konsumenckiej, z produktów z ochroną UV nadal korzystamy głównie w okresie wiosenno-letnim. Aby zmienić te nawyki i podejście, Pure by Clochee wypuściło na rynek nowy kosmetyk – BB SPF 30 Krem mineralny. Z pewnością będzie to całoroczny sprzymierzeniec dla dobrej kondycji skóry. Jego formuła została opracowana tak, aby spełniał swoje zadania w codziennej pielęgnacji, niezależnie od pory roku. Czego możemy się po nim spodziewać? Czytaj dalej

 • 3551

  Świat u stóp!

  26 kości, 107 mięśni oraz żyły, tętnice i nerwy o całkowitej długości 1,6 km, a także setki tysięcy gruczołów potowych – ludzkie stopy to ewolucyjny majstersztyk. Ale tylko w pełni zdrowe i sprawne stanowią stabilną podporę ciała! Tymczasem coraz więcej Polaków boryka się z dolegliwościami takimi jak nadmierne pocenie czy, w efekcie, z grzybicą. Dlatego o stopy należy dbać w każdym wieku i właściwie pielęgnować je przez cały rok, a bezpiecznych, skutecznych i sprawdzonych dermokosmetyków i wyrobów medycznych szukać w aptekach. Czytaj dalej

 • 3549

  Idea zdrowej pielęgnacji włosów

  Linia Jantar Medica to intensywna kuracja do włosów zniszczonych i wymagających regeneracji z wyciągiem z bursztynu dostępna wyłącznie w aptekach. Wysokie stężenie składników aktywnych oraz rezultaty działania potwierdzone w badaniach konsumenckich to gwarancja skuteczności od pierwszego zastosowania. Czytaj dalej

 • 3546

  Poczuj ZEW zdrowych i lśniących włosów – odkryj nowy szampon do włosów 2w1 z odżywką ZEW for men

  Nowy produkt z węglem drzewnym z Bieszczad w ofercie polskiej marki kosmetyków dla mężczyzn. Czytaj dalej

 • 3540

  Nowość od polskiej marki Olivia Plum – Tonik DASH - nawilżająca esencja tonizująca

  Polska marka kosmetyków naturalnych Olivia Plum wkracza w nowy obszar i poszerza swoje portfolio o kolejny produkt. Debiutancka seria naturalnych toników do twarzy to kosmetyki, nad którymi pracowaliśmy bardzo długo – mówi założycielka marki Ania Śliwińska. Udało nam się, zachowując krótki skład i dobierając wyjątkowe składniki aktywne, nadać im pożądane właściwości. 23 lutego odbył się launch pierwszego z nich – toniku nawilżającego DASH. Czytaj dalej

 • 3503

  tołpa dermo men max efekt. W odpowiedzi na męskie potrzeby.

  Czasy się zmieniają. Współcześni mężczyźni poszukują w kosmetykach już nie tylko skuteczności, ale także innowacji i przyjemności z używania. Dlatego połączyliśmy trendowe składniki z najważniejszymi potrzebami pielęgnacyjnymi mężczyzn, nie rezygnując ze skutecznego działania. Poznajcie nowoczesną i energetyzującą linię tołpa dermo men max efekt. Czytaj dalej

 • 3502

  Naturalnie czyste i świeże pranie z ZIELKO

  Pachnące, świeże oraz czyste pranie, bez zbędnej chemii jest możliwe. Spośród dużego wyboru środków piorących zarówno tych tradycyjnych, jak i naturalnych, można odnaleźć perełki z nienagannym składem, o skutecznym działaniu. Czytaj dalej

 • 3471

  Świąteczne zestawy Roomcays

  Już ostatni dzwonek, by wybrać prezent dla najbliższych. Dla brodaczy świetne będą zestawy marki Roomcays, w których znajdziemy dobre kosmetyki do pielęgnacji wąsów i brody. Czytaj dalej

 • 3468

  ROZBŁYŚNIJ SPOJRZENIEM Z LUMI

  Kto nie marzy o utrzymaniu pięknej i zdrowej skóry wokół oczu? Z myślą o tym, Pure by Clochee stworzyło kolejny fantastyczny produkt, w którym 98 % to składniki pochodzenia naturalnego. Przedstawiamy LUMI krem pod oczy! Czytaj dalej

 • 3455

  Rozgrzej jesień swoim uśmiechem. Moc kurkumy dla zdrowych, białych zębów

  W ajurwedzie, starohinduskiej sztuce leczenia, kurkuma jest doceniana ze względu na swoje właściwości rozgrzewające, oczyszczające i antybakteryjne. Stanowić może nie tylko naturalny suplement zdrowej diety, ale także cenny sekret kosmetycznych receptur. Jako składnik pasty do zębów zapobiega stanom zapalnym jamy ustnej, dba o dziąsła, a także… świetnie smakuje. Eksperci Białej Perły dodatkowo sprzymierzyli ją z koenzymem Q10 dla jeszcze większej skuteczności w walce o zdrowy, biały uśmiech. Czytaj dalej

 • 3447

  Kolejne to(ł)powe nowości w bestsellerowej linii sebio

  Peeling 3 enzymy to absolutny bestseller wśród kosmetyków face care. Wasz ulubieniec, z którym zdążyłyście zaprzyjaźnić się na dobre. Czytaj dalej

 • 3442

  Naturalna pielęgnacja dłoni i paznokci Iwoniczanki

  Mycie rąk jest jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony przed rozprzestrzenianiem się wirusów. Niestety, częste mycie wodą z detergentem może powodować nadmierne wysuszenie naskórka, zaczerwienie, a nawet bolesne pęknięcia. Jak zatem dbać o wrażliwą skórę dłoni? Czytaj dalej

 • 3439

  Naturalna sól do kąpieli. Uzdrowisko we własnym domu

  Kąpiele solankowe od stuleci polecane są w celu uzupełnienia terapii uzdrowiskowych. Nie tylko relaksują, ale także upiększają skórę i kojąco wpływają na bolące mięśnie i stawy. Stosowane są w fizjoterapii, a także dla wszystkich, poszukujących regeneracji i odprężenia podczas pobytu w uzdrowisku. Dziś uzdrowisko możesz stworzyć we własnym domu, dzięki Iwonickiej Soli Jodobromowej, produkowanej na bazie naturalnych wód mineralnych przez Uzdrowisko Iwonicz. Czytaj dalej

 • 3434

  Pielęgnacja twarzy pełna natury - nowości od Hagi

  Miłośniczki naturalnej pielęgnacji twarzy mają powody do świętowania. Hagi, rodzinna manufaktura kosmetyczna, wprowadziła na rynek kolejne nowości pełne dobroczynnych surowców. Ofertę firmy wzbogaciły dwa zestawy produktów do różnych typów skóry. Dla osób, które chciałyby spowolnić czas firma przygotowała naturalny regenerujący krem i eliksir anti-aging zawierające polisacharydy z alg, ekstrakt z drzewa Tara oraz beta-glukan. Natomiast dla osób z cerą mieszaną Hagi proponuje krem do twarzy i odżywcze serum olejowe z ekstraktami z jaśminu, frangipani, zielonej herbaty, brzoskwini, cyprysu, bergamotki i róży. Czytaj dalej

 • 3431

  Polska marka kosmetyków podbija nowe rynki zagraniczne. Produkty ZEW for men dostępne w kolejnych krajach w Europie i Azji

  Jesień 2020 roku to dla marki ZEW for men kolejny krok milowy w ekspansji zagranicznej i wkroczenie na nowe rynki Europy i Azji. Produkty ZEW for men są teraz dostępne także w perfumeriach Douglas w Hiszpanii, Niemczech, Estonii i na Łotwie, a od listopada będą również w Rumunii i na Litwie. Marka rozpoczęła także sprzedaż w Skandynawii za pośrednictwem platformy Lyko.com oraz w Azji na Flexlane.co. Czytaj dalej

Czytaj inne

Ciekawostki ze świata

Partner serwisu

Partner serwisu
Partner
serwisu

Współpracujemy z

 • http://www.kosmetyczni.pl/
 • http://www.kosmetyka.edu.pl/
 • http://swiat-przemyslu-farmaceutycznego.pl/
 • http://swiat-przemyslu-kosmetycznego.pl/
 • http://www.kosmetyki-detergenty.pl/