Certyfikacja – kosmetyki naturalne a kosmetyki ekologiczne

Kategoria: Rynek kosmetyczny
3 min. czytania

Jakie produkty kosmetyczne mogą być certyfikowane w PCBC S.A.?

HS: W ramach znaku EKO – Certyfikowany Kosmetyk Naturalny (EKO–CKN) oraz EKO mogą być certyfikowane wszystkie produkty, które wchodzą w zakres Rozporządzenia nr 1223/2009 o produktach kosmetycznych pod warunkiem spełnienia wymagań ujętych w Kryteriach Ekologicznych1. Natomiast oznakowanie ekologiczne EU Ecolabel aktualnie może być przyznane jedynie produktom kosmetycznym spłukiwanym zgodnie z Decyzją Komisji nr 2014/893/UE2. Jednakże, pod koniec 2021 roku spodziewamy się opublikowania nowej Decyzji, która ma uwzględniać także kosmetyki niespłukiwane.

Czy oferta skierowana jest do wszystkich producentów kosmetyków?

HS: Zarówno jedno, jak i drugie oznakowanie przeznaczone jest dla produktów kosmetycznych wyróżniających się na rynku w zakresie stosowanych ekologicznych rozwiązań, w szczególności surowców. Z tego względu nie jest i nie może być skierowana do wszystkich, choć na pewno szczytnym celem byłoby dążenie do spełnienia wymagań kryteriów ekologicznych przez wszystkich producentów kosmetyków w trosce o środowisko.

Jakie wymagania muszą spełnić produkty kosmetyczne, żeby mogły być objęte certyfi kacją na znaki EKO?

AZ: Kryterium wejściowym, aby uzyskać certyfikat EKO–CKN jest co najmniej 90% zawartość składników pochodzenia naturalnego, a certyfikat EKO – co najmniej 50% zawartość tych składników. Ponadto określone zostały także minimalne wymagania dotyczące zawartości składników pochodzących z certyfi kowanego rolnictwa ekologicznego. Ograniczone jest stosowanie substancji, które są toksyczne dla organizmów wodnych, niebiodegradowalnych, stwarzających zagrożenie dla człowieka i środowiska. Opakowanie powinno także wpisywać się w trend ekologiczny, w tym m.in. umożliwiać skuteczny recykling oraz pozwalać na maksymalne wykorzystanie zawartości opakowania.

A jakie wymagania stawiane są produktom oznakowanym znakiem ekologicznym EU Ecolabel?

AZ: Wiele z przytoczonych wymagań dla produktów certyfikowanych na znaki EKO podlega weryfikacji także przy certyfikacji na oznakowanie EU Ecolabel. Podstawową różnicą jest brak wymagań dotyczących pochodzenia surowców. Pochodzenie surowców nie zaważy na możliwości uzyskania certyfikatu, dopóki są one bezpieczne dla środowiska i dla człowieka oraz spełniają rygorystyczne limity substancji niebezpiecznych opatrzonych określonymi zwrotami ryzyka.

Wynika z tego, że nie każdy ekologiczny kosmetyk musi być naturalny…

AZ: Tak, zgadza się. Tak jak nie każdy naturalny kosmetyk będzie w pełni ekologiczny. Dopiero spełnienie zintegrowanych wymagań, jakie stawiają produktom kryteria ekologiczne zarówno na znaki EKO–CKN i EKO, oraz EU Ecolabel pozwala na uzyskanie pewności, że produkt jest rzeczywiście wysokiej jakości środowiskowej. Warto tu podkreślić, że bardzo ważnym ogniwem w certyfikacji produktów ekologicznych i naturalnych są rzetelni i sprawdzeni dostawcy surowców, którzy mają najlepszą wiedzę na temat oferowanych przez siebie półproduktów, a także dysponują dokumentacją potwierdzającą ich właściwości.

Komu polecają Państwo certyfikację?

HS: Certyfikację EU Ecolabel polecamy producentom kosmetyków spłukiwanych (a w niedalekiej przyszłości również niespłukiwanych oraz produktów do pielęgnacji zwierząt), którzy tworzą produkty zgodne z ideą tzw. doskonałości środowiskowej i którzy chcą uzyskać oznakowanie rozpoznawalne w całej Unii Europejskiej. Natomiast certyfikację na znak EKO-CKN i EKO polecamy producentom produktów kosmetycznych, jak również środków do pielęgnacji zwierząt (tylko znak EKO), których produkty nie tylko są nieobciążające dla środowiska, ale także zawierają udokumentowaną zawartość składników pochodzenia naturalnego oraz z rolnictwa ekologicznego i którzy chcą podkreślić ten fakt w swojej komunikacji marketingowej. Na rynku produktów kosmetycznych (ale nie tylko) widać, że konsumenci poszukują produktów ekologicznych. Certyfikacja oferowana przez PCBC S.A. jest odpowiedzią na rosnący trend ekologiczny.

Więcej informacji o certyfikacji kosmetyków na stronie: www.pcbc.gov.pl

Artykuł promocyjny

Bibliografia

1. Kryteria ekologiczne dla produktów kosmetycznych oznaczonych znakiem ekologicznym „EKO – certyfikowany kosmetyk naturalny” i „EKO”, PCBC S.A., październik 2020

2. Decyzja Komisji z dnia 9 grudnia 2014 r. ustalająca ekologiczne kryteria przyznawania oznakowania ekologicznego UE produktom kosmetycznym spłukiwanym (2014/893/UE)

Dodatkowe informacje

Artykuł został opublikowany w kwartalniku „Świat Przemysłu Kosmetycznego” 2/2021

Autorzy

  • Helena Stępniak

    główny specjalista ds. certyfikacji wyrobów chemicznych PCBC S.A.
  • Anna Zalewska

    specjalista ds. certyfikacji wyrobów chemicznych PCBC S.A.