Aktywne pęcherzyki gazów w produktach pielęgnacyjnych. Jak wykorzystywać ekologiczne technologie w kosmetykach?

Kategoria: Badania i rozwój
7 min. czytania

Tworzenie kosmetyków pielęgnacyjnych jest teraz trudniejsze niż kiedykolwiek. Nasi klienci oczekują, żeby produkty pomagały rozwiązywać lub niwelować ich problemy skórne, których ze względu na zanieczyszczenie środowiska, stres i starzenie się społeczeństwa jest coraz więcej. Jednocześnie, rosnąca konkurencja na rynku kosmetycznym wymusza na nas dążenie do ciągłego rozwijania naszych produktów, inwestowania w innowacje, nowe surowce i rozwiązania technologiczne. Chcemy, żeby nasze kosmetyki nie tylko były skuteczne w działaniu, ale także, żeby pozytywnie wpływały na środowisko naturalne, ograniczając zużycie zasobów i surowców, będąc jednocześnie bezpieczne dla naszych klientów.

Ekologiczne podejście do produkcji kosmetyków to już nie tylko wyróżnik marketingowy, ale też konieczność wynikająca z przepisów prawa UE, m.in. z planowanej przez Komisję Europejską rewizji rozporządzenia kosmetycznego 1223/2009/WE oraz zapisów Strategii UE w zakresie chemikaliów na rzecz zrównoważonego rozwoju (CSS). Europejski Zielony Ład, który zakłada, że do 2050 roku Europa będzie neutralna dla klimatu, narzuca biznesowi kosmetycznemu nowe ograniczenia i wyzwania, które mają radykalny wpływ na producentów i produkty kosmetyczne.

Ekologiczne rozwiązania w kosmetykach – jak pogodzić oczekiwania klientów i opłacalność biznesu kosmetycznego?

Według organizacji Cosmetic Europe, aż 72% europejskich konsumentów uważa kosmetyki za ważne lub bardzo ważne w codziennym życiu i używa średnio 7 kosmetyków na co dzień oraz 13 tygodniowo. W przypadku kobiet oraz osób młodszych liczby te są jeszcze większe. I choć trzema głównymi powodami używania kosmetyków są zapewnienie higieny osobistej, dobre samopoczucie oraz ochrona skóry, włosów i paznokci, to warto wiedzieć, że aż 70% europejskich konsumentów deklaruje, że używa kosmetyków, aby dodać sobie pewności siebie.

Biorąc pod uwagę te aspekty, kluczowe z punktu widzenia producentów kosmetyków jest zapewnienie skuteczności działania ich produktów, ponieważ jakość skóry naszych klientów, rzutuje na jakość ich życia. Badania pokazują, że problemy skórne mają znaczny wpływ na życie konsumentów i ich rodzin, dużo większy niż do tej pory zakładano. Ze względu na fakt, iż problemy skórne rzadko bezpośrednio zagrażają życiu, istnieje tendencja do pomniejszania tych schorzeń. Jednocześnie jednak, konsumenci wymagający szczególnej pielęgnacji swojej skóry, traktują swoje dysfunkcje skórne jako problemy porównywalne do choroby niedokrwiennej serca, cukrzycy czy astmy. To powoduje, że coraz częściej sięgają po produkty i usługi kosmetyczne, które pozwalają im nie tylko dobrze wyglądać, ale także dobrze czuć się w swojej skórze.

Rośnie również świadomość klientów na temat wpływu składników kosmetyków na zdrowie i środowisko. Konsumenci poszukują informacji na temat składników znajdujących się w produktach pielęgnacyjnych i są skłonni zapłacić więcej za to, aby mieć pewność, że zostały one pozyskane w sposób etyczny i z poszanowaniem środowiska naturalnego.

Dla producentów kosmetyków jest to kolejne wyzwanie. Rynek kosmetyczny jest bardzo konkurencyjny, klienci mają duży wybór, szukają nowych produktów i rozwiązań, kupują kosmetyki z różnych przedziałów cenowych. Jednocześnie, branża kosmetyczna podlega rygorystycznym regulacjom i normom, które wpływają na jej procesy produkcyjne. Rosną ceny energii, surowców i materiałów wykorzystywanych w przemyśle kosmetycznym. Firmy muszą inwestować w innowacje, podążać za trendami i dynamiką rynku. Ekologiczne rozwiązania surowcowe i produkcyjne są wymuszane przez coraz bardziej restrykcyjne prawodawstwo unijne, ale także wynikają z oczekiwań klientów. Z punktu widzenia producentów kosmetyków, ekologia musi iść w parze z ekonomią – wdrażamy takie działania i technologie, które są najbardziej opłacalne. Podpowiedzi możemy szukać też w rozwiązaniach stosowanych w innych branżach.

Co wspólnego mogą mieć podczyszczanie ścieków, mycie statków kosmicznych i kosmetyki?

Woda w kosmetykach jest nieodzownym składnikiem receptury. Stanowi bazę do rozpuszczania składników w fazie wodnej. W niej roztwarzają się zagęstniki, glikole oraz składniki aktywne. Stanowi większość fazy wodnej emulsji – podobnie jak alkohol, oleje i inne rozpuszczalniki, jest niezbędna do wykonania kosmetyku. Pozwala na utworzenie odpowiedniej formy preparatu, np. żelu, emulsji, a także wprowadzenie do niego substancji czynnych. W produktach pielęgnacyjnych z reguły stanowi główny składnik formuły, około 70% lub więcej – dlatego jej jakość wpływa znacząco na właściwości gotowego produktu.

Zrównoważone wykorzystywanie wody w branży kosmetycznej jest koniecznością, nie tylko ze względu na aspekty ekonomiczne, ale przede wszystkim z powodu coraz bardziej ograniczonych jej zasobów. Statystyki pokazują, że do 2050 roku zapotrzebowanie na wodę wzrośnie o ponad 50%, a ponad 40% ludzi może odczuć jej niedobór. Średnie zużycie wody na jednego mieszkańca UE wynosi obecnie 100–150 litrów dziennie. Największe zużycie wody jest jednak w rolnictwie i w przemyśle, ale obie te branże wdrażają coraz więcej ekologicznych rozwiązań, których celem jest zmniejszenie zużycia wody, zwiększenie jej odzyskiwania oraz poprawa jej jakości.

Jednym z takich rozwiązań wdrożonych w zastosowaniach rolniczych i przemysłowych jest technologia, w której wykorzystuje się pęcherzyki różnych gazów o średnicy rzędu pojedynczych mikronów lub ułamków mikrona. Dzięki zmniejszeniu takich pęcherzyków, zwiększona zostaje ich ilość i powierzchnia właściwa przy zastosowaniu tej samej ilości objętości gazu wprowadzonej do cieczy. Dzięki temu znacząco zwiększa się wydajność transferu masy gazu do roztworu oraz zdolności dalszych reakcji fizykochemicznych. W przemyśle i rolnictwie technologia ta znajduje zastosowanie m.in. w bezchemicznej dezynfekcji i czyszczeniu (w tym – elementów satelitów wysyłanych w kosmos), w oczyszczaniu ścieków, rewitalizacji zbiorników wodnych, uprawie roślin i hodowli zwierząt.

Zmniejszone pęcherzyki gazów charakteryzują się wyjątkowymi właściwościami: są stabilne miesiącami; im bardziej są zmniejszone, tym wyższe mają ciśnienie wewnętrzne; gdy pękają, ich energia kinetyczna jest równa temperaturze powierzchni słońca, tworzą się fale ultradźwiękowe i powstają rodniki hydroksylowe, które są jednymi z najsilniejszych utleniaczy.

W branży kosmetycznej technologię aktywnych pęcherzyków gazów możemy wykorzystywać w różnych celach i do różnych aplikacji, osiągając spektakularne wyniki i jednocześnie – dbając o bezpieczeństwo naszych klientów i środowiska.

Aktywne pęcherzyki gazów – jak to działa?

Zwykła woda ma duże skupiska, trudno jej przeniknąć do warstwy rogowej skóry. „Pęcherzykowanie” wody powoduje podział jej skupisk i obniżenie napięcia powierzchniowego. Zastosowanie wody z aktywnymi pęcherzykami gazów sprzyja jej przenikaniu i pomaga poprawić funkcjonowanie przyjaznej dla organizmu bariery skórnej. Zmniejszone pęcherzyki gazów są mniejsze niż pory skóry, łatwo przylegają do innych cząstek, a w momencie pęknięcia wytwarzają ciepło i ciśnienie – działają przeciwdrobnoustrojowo, pozwalają na dokładne oczyszczenie skóry z sebum i zanieczyszczeń oraz przygotowanie jej na działanie składników aktywnych zawartych w kosmetykach.

Dodatkowo, zastosowanie aktywnych pęcherzyków gazów powoduje wyjątkowo silne działanie łagodzące, dzięki czemu kosmetyki, w których są wykorzystywane mogą być używane przez osoby ze skórą uwrażliwioną, z AZS czy egzemami. Zmniejszone pęcherzyki gazów zastosowane w kosmetykach pozwalają również na zwiększenie absorpcji substancji czynnych kosmetyków, dzięki czemu możemy zmniejszać ilość używanych surowców w masie kosmetycznej i zachowywać skuteczność ich działania w kosmetyku.

W zależności od rodzaju produktu i aplikacji, w kosmetykach możemy używać różnych gazów. Od zastosowanego gazu zależy metoda generowania jego aktywnych pęcherzyków, ale też właściwości produktów pielęgnacyjnych, w których go umieścimy. „Pęcherzykową” wodę z wybranymi gazami możemy stosować w płynach kosmetycznych i emulsjach. W jednym produkcie kosmetycznym możemy umieścić miliony lub nawet miliardy aktywnych pęcherzyków gazów – ich działanie zależy od wielkości pęcherzyków, poziomu nasycenia, rodzaju gazu, który dobieramy w zależności od użytych w formulacji składników aktywnych. Przeprowadzane badania potwierdzają, że zastosowanie aktywnych pęcherzyków gazów w kosmetykach pozytywnie działa na mikrobiom skóry, poprawę jej jakości oraz uzyskanie mierzalnych efektów działań kosmetyków w testach aplikacyjnych i aparaturowych.

Produkty zawierające aktywne pęcherzyki gazów mogą być wykorzystywane na różnych etapach pielęgnacji – przed zabiegami działają oczyszczająco i przygotowują skórę do dalszych działań. W trakcie pielęgnacji – pozwalają na zwiększenie skuteczności działania składników aktywnych kosmetyków, a po zabiegach – wykazują działanie łagodzące, nawet w przypadku skóry wrażliwej.

W produktach pielęgnacyjnych zastosowanie mogą znaleźć aktywne pęcherzyki tlenu, dwutlenku węgla, ozonu i azotu. Dobór gazu jest uzależniony od rodzaju kosmetyku oraz oczekiwanych efektów działania.

Tlen (O2), dobrze znany jako substrat w różnych procesach metabolicznych i zależnych od energii, jest niezbędny do naprawy i regeneracji skóry. Produkty kosmetyczne zawierające pęcherzyki tlenu poprawiają elastyczność, zmniejszają widoczność drobnych linii i rozświetlają skórę. Tlen ma różne korzystne działanie na skórę. Ma zdolność usprawniania metabolizmu komórkowego, przyspieszania procesów gojenia, łagodzenia podrażnień skóry i działania przeciwzapalnego.

Dwutlenek węgla (CO2) jest jednym z biogazów wytwarzanych w organizmie i odgrywa rolę w fizjologii organizmu. W działaniu na skórę wykazuje korzyści w zakresie zwiększenia nawilżenia, rozjaśnienia, zmniejszenia zaczerwienienia, szybszego gojenia, zmniejszenia przebarwień oraz drobnych linii i zmarszczek.

Ozon (O3) jego działanie jako alotropowej odmiany tlenu wykorzystywane jest w rozmaitych zabiegach z zakresu medycyny estetycznej, dermatologii czy kosmetologii. Ozon widocznie odmładza skórę, spłyca zmarszczki, wspiera leczenie stanów zapalnych oraz uszkodzeń na skórze. Ozon stosowany jest też do odkażania i oczyszczania powierzchni skóry twarzy. Ponadto, bierze on udział w procesach leczenia metabolizmu, poprawy mikrokrążenia czy dotleniania skóry.

Azot (N2) sprawdza się w pielęgnacji skóry przy różnego rodzaju problemach skórnych, takich jak trądzik, zmiany łuszczycowe, obrzęki czy redukcja zaczerwienień, działa również wspierająco w przypadku blizn czy rozstępów indukując procesy produkcji kolagenu. Jego działanie nie tylko wpływa na widoczny efekt poprawy wyglądu skóry, ale także działa wspierająco przy dysfunkcjach skórnych, takich jak egzemy czy AZS.

Zastosowanie w kosmetykach technologii aktywnych pęcherzyków gazów nie jest jeszcze powszechne. Biorąc jednak pod uwagę potwierdzone badaniami efekty działania i skuteczność kosmetyków, które zawierają takie pęcherzyki, możemy założyć, że technologia ta znajdzie szersze zastosowanie w branży kosmetycznej.

Bibliografia

 1. Effect of Carbon Dioxide Facial Therapy on Skin Oxygenation, Rachel Seidel BA and Ronald Moy MD FAAD, Journal of Drugs in Dermatology (JDD).
 2. Facial application of high-concentration carbon dioxide prevents epidermal impairment associated with environmental changes, Katsuyuki Yuki, Sawako Kawano, Shinobu Mori and Takatoshi Murase, National Institutes of Health (.gov).
 3. Benefits of Carboxy Therapy, https://www.ananyaaesthetics.com/benefits-of-carbon-dioxide.
 4. Potential applications of topical oxygen therapy in dermatology, Luigi Bennardo, Ester Del Duca, Stefano Dastoli, Giusy Schipani, Elisabetta Scali, Martina Silvestri and Steven P. Nisticò, National Institutes of Health (.gov).
 5. What Is an Oxygen Facial and Can It Benefit Your Skin?, https://www.healthline.com/health/oxygen-facial.
 6. Ozon w kosmetyce – jaki ma wpływ na skórę?, https://bioelixire.com/ozon-w-kosmetyce-jaki-ma-wplyw-na-skore/.
 7. The Effect of Ultra Fine Bubbles Water on the Human skin, Yuji Katoa, Tomoyuki Matsumotoa, and Setsuko Kouraa, a Chiba Institute of Technology Narashino-city, Chiba 275-0016, Japan.
 8. https://www.cryogenshop.pl/czym-jest-ciekly-azot-medyczny-i-gdzie-znajduje-zastosowanie.
 9. Przewodnik lekarza, 2004, 9, 60–65, Jakość życia w chorobach skóry, Izabela Żelazny, Roman Nowicki, Mikołaj Majkowicz, Alfred Samet).
 10. A Study on Micro Bubbles Influence on Human Skin Cleaning, Jeong-Won Lee, Hyeon-Woo Kim, 1Jong-In Sohn and Gil-Sang Yoon, Korea Institute of Industrial Technology, 2MEC Co., Ltd.
 11. https://cosmeticseurope.eu/cosmetic-products/european-consumer-perception-study-2022/.

Dodatkowe informacje

Artykuł został opublikowany w kwartalniku „Świat Przemysłu Kosmetycznego” 4/2023

Autorzy