Aktualne trendy patentowe opakowań kosmetycznych

Kategoria: Opakowania
4 min. czytania

Opakowania kosmetyczne muszą być obojętne chemicznie, nie mogą zawierać szkodliwych substancji chemicznych, a jednocześnie powinny chronić zawarty w nim kosmetyk przed wilgocią i innymi szkodliwymi warunkami. Dodatkowo, zgodnie z europejską strategią w dziedzinie tworzyw sztucznych, opakowania kosmetyczne i ich odpady powinny nadawać się do recyklingu.

Materiałem, z którego wytwarza się opakowania kosmetyczne, są głównie tworzywa sztuczne i szkło, w których można przechowywać kremy, szampony, odżywki, toniki i inne podobne kosmetyki. Opakowania szklane są nieprzepuszczalne, co oznacza brak interakcji szkła z kosmetykiem oraz bardzo dobrą ochronę zewnętrzną przed wilgocią. Ponadto ze względu na swoje właściwości fizykochemiczne mogą być używane wielokrotnie. Opakowania z tworzyw sztucznych są w porównaniu do opakowań szklanych dużo lżejsze i nie tłuką się, co jest istotne podczas transportu i użytkowania produktu.

Nowe regulacje prawne, ale również zmiany preferencji konsumentów coraz bardziej świadomych szkód, jakie niesie ze sobą wykorzystywanie tradycyjnych plastików jako opakowań, znacząco wpływają na postępy w dziedzinie rozwoju opakowań kosmetycznych.

Poszukiwania dokumentów patentowych dotyczących opakowań kosmetycznych sklasyfi kowanych w klasie A45D33/00, A45D34/00, A45D37/00 i A45D40/00 wykazały, że na przestrzeni ostatnich 20 lat odnotowano 213 rodziny patentowe obejmujące 302 zgłoszenia wynalazków z tej dziedziny (opracowanie własne na podstawie wyszukiwania w bazie PatBase® fi rmy Minesoft®). Krajami, w których dokonuje się największej liczby zgłoszeń patentowych dotyczących opakowań kosmetycznych, są Chiny, Stany Zjednoczone i Francja (wykres 1).

Patrząc pod kątem liczby zgłoszeń wśród krajów europejskich, liderami są Francja, Niemcy, Hiszpania i Austria, choć łączna liczba zgłoszeń pochodzących z tych krajów (16 zgłoszeń) jest ponad jedenastokrotnie mniejsza niż w Chinach (184 zgłoszeń) (wykres 2).

 

Wiodącymi firmami rozwijającymi technologie opakowań kosmetycznych i sposoby ich wykorzystania w sektorze kosmetycznym, chemii i inżynierii mechanicznej są L’Oréal, Kose Corp. i Hangzhou Hanze IND Co LTd (wykres 3).  Trendy z ostatnich lat wskazują na duży skokowy wzrost zainteresowania tego typu wynalazkami, szczególnie w latach 2017-2020, co może mieć swoje źródła w działaniach regulacyjnych poszczególnych państw wspierających wycofywanie z obrotu produktów bazujących na standardowych tworzywach sztucznych, które nie nadają się są w pełni lub choćby częściowo do recyklingu (wykres 4).

Wszechobecny plastik w opakowaniach kosmetycznych i w produktach codziennego użytku może pod wpływem temperatury, zarysowania czy zgniecenia uwalniać toksyny z plastiku do kosmetyku lub innego produktu. W obszarze eliminowania mikroplastiku z kosmetyków warto zwrócić uwagę na opublikowane w ostatnim czasie zgłoszenie patentowe EP3753547A1, należące do GDK Cosmetics Co LTD, które dotyczy zestawu maski kosmetycznej zapakowanej w biodegradowalne materiał opakowaniowy. Maski w płachcie, bo tego dotyczy wynalazek, powszechnie składają się z płynu kosmetycznego i arkuszu maskującego. Pakowane są w jednorazowe opakowania zapewniające higienę i łatwość użycia, co generuje stosunkowo dużo śmieci w porównaniu z typowymi produktami kosmetycznymi w pojemnikach, które można użytkować do kilku miesięcy po zakupie i otwarciu produktu. W tradycyjnym opakowaniu na maskę znajduję się materiał aluminiowy, który blokuje parowanie wilgoci z płynu kosmetycznego i zapobiega odbarwianiu pod wpływem światła. W związku z tym twórcy wynalazku opracowali zestaw maski kosmetycznej zapakowany w biodegradowalny materiał opakowaniowy, który zawiera arkusz maski, kompozycję kosmetyczną w formulacji fazy O/D zawierającej środek powierzchniowo czynny, poliol i olej. Kompozycja kosmetyczna w preparacie w postaci żelu w fazie O/D, zamiast istniejącej wodnej cieczy kosmetycznej, jest wprowadzana do arkusza maskującego w taki sposób, by nie powodować przy tym utraty wilgotności kosmetyku ani pogorszenia jego jakości. Jako materiał opakowaniowy wykorzystuje się wyłącznie polimery biodegradowalne, takie jak PHB, PLA, PBS, PBAT, PGA czy PCL.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie saszetek jako opakowań kosmetycznych, w których można pomieścić różne rodzaje kosmetyków, takie jak szminka, korektor, cień do oczu, tusz do rzęs, produkty do pielęgnacji skóry bądź produkty do ochrony przeciwsłonecznej. Opakowanie kosmetyczne ujawnione w chińskim wzorze użytkowym CN209931781 U, należącym do firmy AISANCE Company LTD i COSMAX THALAND CO LTD, jest łatwe do otwierania oraz zamykania, dodatkowo zapewnia wygodę podczas użytkowania i jednocześnie zapobiega zanieczyszczeniu (rys. 1).

 

Według twórców wynalazku kosmetyki zawarte w saszetce są łatwe do wyjęcia podczas stosowania i nadają się w szczególności do niewielkiej liczby kosmetyków, co jest odpowiedzią na badania rynku dotyczące potrzeb konsumentów związanych z zmieniającymi się trendami w modzie, przemyśle kosmetycznym i poręcznością w życiu codziennym.

W celu polepszenia wizualnych i jakościowych form opakowań kosmetycznych twórcy z SHAOXING SHANGYU FUQUAN PLASTIC IND CO LTD opracowali butelkę do pakowania kosmetyku z funkcją masażu. Tradycyjne opakowania kosmetyczne nie posiadają urządzenia do masażu, co w przypadku kosmetyków do twarzy jest szczególnie istotne, gdyż obniża znacząco ich wchłanianie, a co za tym idzie pogarsza efekt końcowy. W związku z tym butelka według wzoru użytkowego CN208863669U posiada wewnętrzną baterię guzikową, która zasila silnik mikrowibracyjny prądu stałego, napędzając drgania podkładki masującej o wysokiej częstotliwości (rys. 2). Dzięki czujnikowi temperatury opakowanie masujące jest wygodne w użytkowaniu, a efekt użycia znacznie lepszy niż w metodach konwencjonalnych.

Patrząc na nowe zgłoszenia w dziedzinie opakowań kosmetycznych, widać, że zainteresowanie innowacyjnymi rozwiązaniami rośnie, ale jest to nadal niszowy rynek w Europie w porównaniu do Chin i Stanów Zjednoczonych. Twórcy wynalazków dążą do tego, aby opakowania kosmetyczne przyciągały nowym, atrakcyjnym wyglądem, a przy tym wyróżniały się ciekawymi rozwiązaniami. Poza estetyką opakowania kosmetyczne muszą też spełniać rygorystyczne normy prawne. Dlatego istotne jest, by spełniając swoje podstawowe funkcje, były jednocześnie wytwarzane z biodegradowalnych tworzyw sztucznych i zapewniały trwałość kosmetykom.

Artykuł został opublikowany w kwartalniku "Świat Przemysłu Kosmetycznego" 2/2021