Aktualne trendy patentowe opakowań kosmetycznych

Opakowania kosmetyczne to istotny element w całym procesie technologicznym produkcji kosmetyków. Muszą być nie tylko estetyczne, przyciągające uwagę konsumentów, ale przede wszystkim bezpieczne dla zdrowia i środowiska. Ich produkcja musi być zgodna z przepisami i poddawana ciągłym kontrolom jakości. Opakowania kosmetyczne, etykiety i różnego rodzaju dekoracje wykonywane są z materiałów precyzyjne określonych w przyjętym 30 listopada 2009 r. rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady Europy (WE) nr 1223/2009 oraz są regulowane ustawą o produktach kosmetycznych z 4 października 2018 r.

Opakowania kosmetyczne muszą być obojętne chemicznie, nie mogą zawierać szkodliwych substancji chemicznych, a jednocześnie powinny chronić zawarty w nim kosmetyk przed wilgocią i innymi szkodliwymi warunkami. Dodatkowo, zgodnie z europejską strategią w dziedzinie tworzyw sztucznych, opakowania kosmetyczne i ich odpady powinny nadawać się do recyklingu.

Materiałem, z którego wytwarza się opakowania kosmetyczne, są głównie tworzywa sztuczne i szkło, w których można przechowywać kremy, szampony, odżywki, toniki i inne podobne kosmetyki. Opakowania szklane są nieprzepuszczalne, co oznacza brak interakcji szkła z kosmetykiem oraz bardzo dobrą ochronę zewnętrzną przed wilgocią. Ponadto ze względu na swoje właściwości fizykochemiczne mogą być używane wielokrotnie. Opakowania z tworzyw sztucznych są w porównaniu do opakowań szklanych dużo lżejsze i nie tłuką się, co jest istotne podczas transportu i użytkowania produktu.

Nowe regulacje prawne, ale również zmiany preferencji konsumentów coraz bardziej świadomych szkód, jakie niesie ze sobą wykorzystywanie tradycyjnych plastików jako opakowań, znacząco wpływają na postępy w dziedzinie rozwoju opakowań kosmetycznych.

Poszukiwania dokumentów patentowych dotyczących opakowań kosmetycznych sklasyfi kowanych w klasie A45D33/00, A45D34/00, A45D37/00 i A45D40/00 wykazały, że na przestrzeni ostatnich 20 lat odnotowano 213 rodziny patentowe obejmujące 302 zgłoszenia wynalazków z tej dziedziny (opracowanie własne na podstawie wyszukiwania w bazie PatBase® fi rmy Minesoft®). Krajami, w których dokonuje się największej liczby zgłoszeń patentowych dotyczących opakowań kosmetycznych, są Chiny, Stany Zjednoczone i Francja (wykres 1).

Patrząc pod kątem liczby zgłoszeń wśród krajów europejskich, liderami są Francja, Niemcy, Hiszpania i Austria, choć łączna liczba zgłoszeń pochodzących z tych krajów (16 zgłoszeń) jest ponad jedenastokrotnie mniejsza niż w Chinach (184 zgłoszeń) (wykres 2).

 

Wiodącymi firmami rozwijającymi technologie opakowań kosmetycznych i sposoby ich wykorzystania w sektorze kosmetycznym, chemii i inżynierii mechanicznej są L’Oréal, Kose Corp. i Hangzhou Hanze IND Co LTd (wykres 3).  Trendy z ostatnich lat wskazują na duży skokowy wzrost zainteresowania tego typu wynalazkami, szczególnie w latach 2017-2020, co może mieć swoje źródła w działaniach regulacyjnych poszczególnych państw wspierających wycofywanie z obrotu produktów bazujących na standardowych tworzywach sztucznych, które nie nadają się są w pełni lub choćby częściowo do recyklingu (wykres 4).

Wszechobecny plastik w opakowaniach kosmetycznych i w produktach codziennego użytku może pod wpływem temperatury, zarysowania czy zgniecenia uwalniać toksyny z plastiku do kosmetyku lub innego produktu. W obszarze eliminowania mikroplastiku z kosmetyków warto zwrócić uwagę na opublikowane w ostatnim czasie zgłoszenie patentowe EP3753547A1, należące do GDK Cosmetics Co LTD, które dotyczy zestawu maski kosmetycznej zapakowanej w biodegradowalne materiał opakowaniowy. Maski w płachcie, bo tego dotyczy wynalazek, powszechnie składają się z płynu kosmetycznego i arkuszu maskującego. Pakowane są w jednorazowe opakowania zapewniające higienę i łatwość użycia, co generuje stosunkowo dużo śmieci w porównaniu z typowymi produktami kosmetycznymi w pojemnikach, które można użytkować do kilku miesięcy po zakupie i otwarciu produktu. W tradycyjnym opakowaniu na maskę znajduję się materiał aluminiowy, który blokuje parowanie wilgoci z płynu kosmetycznego i zapobiega odbarwianiu pod wpływem światła. W związku z tym twórcy wynalazku opracowali zestaw maski kosmetycznej zapakowany w biodegradowalny materiał opakowaniowy, który zawiera arkusz maski, kompozycję kosmetyczną w formulacji fazy O/D zawierającej środek powierzchniowo czynny, poliol i olej. Kompozycja kosmetyczna w preparacie w postaci żelu w fazie O/D, zamiast istniejącej wodnej cieczy kosmetycznej, jest wprowadzana do arkusza maskującego w taki sposób, by nie powodować przy tym utraty wilgotności kosmetyku ani pogorszenia jego jakości. Jako materiał opakowaniowy wykorzystuje się wyłącznie polimery biodegradowalne, takie jak PHB, PLA, PBS, PBAT, PGA czy PCL.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie saszetek jako opakowań kosmetycznych, w których można pomieścić różne rodzaje kosmetyków, takie jak szminka, korektor, cień do oczu, tusz do rzęs, produkty do pielęgnacji skóry bądź produkty do ochrony przeciwsłonecznej. Opakowanie kosmetyczne ujawnione w chińskim wzorze użytkowym CN209931781 U, należącym do firmy AISANCE Company LTD i COSMAX THALAND CO LTD, jest łatwe do otwierania oraz zamykania, dodatkowo zapewnia wygodę podczas użytkowania i jednocześnie zapobiega zanieczyszczeniu (rys. 1).

 

Według twórców wynalazku kosmetyki zawarte w saszetce są łatwe do wyjęcia podczas stosowania i nadają się w szczególności do niewielkiej liczby kosmetyków, co jest odpowiedzią na badania rynku dotyczące potrzeb konsumentów związanych z zmieniającymi się trendami w modzie, przemyśle kosmetycznym i poręcznością w życiu codziennym.

W celu polepszenia wizualnych i jakościowych form opakowań kosmetycznych twórcy z SHAOXING SHANGYU FUQUAN PLASTIC IND CO LTD opracowali butelkę do pakowania kosmetyku z funkcją masażu. Tradycyjne opakowania kosmetyczne nie posiadają urządzenia do masażu, co w przypadku kosmetyków do twarzy jest szczególnie istotne, gdyż obniża znacząco ich wchłanianie, a co za tym idzie pogarsza efekt końcowy. W związku z tym butelka według wzoru użytkowego CN208863669U posiada wewnętrzną baterię guzikową, która zasila silnik mikrowibracyjny prądu stałego, napędzając drgania podkładki masującej o wysokiej częstotliwości (rys. 2). Dzięki czujnikowi temperatury opakowanie masujące jest wygodne w użytkowaniu, a efekt użycia znacznie lepszy niż w metodach konwencjonalnych.

Patrząc na nowe zgłoszenia w dziedzinie opakowań kosmetycznych, widać, że zainteresowanie innowacyjnymi rozwiązaniami rośnie, ale jest to nadal niszowy rynek w Europie w porównaniu do Chin i Stanów Zjednoczonych. Twórcy wynalazków dążą do tego, aby opakowania kosmetyczne przyciągały nowym, atrakcyjnym wyglądem, a przy tym wyróżniały się ciekawymi rozwiązaniami. Poza estetyką opakowania kosmetyczne muszą też spełniać rygorystyczne normy prawne. Dlatego istotne jest, by spełniając swoje podstawowe funkcje, były jednocześnie wytwarzane z biodegradowalnych tworzyw sztucznych i zapewniały trwałość kosmetykom.

Artykuł został opublikowany w kwartalniku "Świat Przemysłu Kosmetycznego" 2/2021

Udostępnij materiał w

Nowości kosmetyczne

 • 3757

  Nowość od Affect paleta cieni Lunar Spell

  Poczuj magię dwunastu odcieni inspirowanych blaskiem księżyca. Siedem matowych, chłodnych cieni zestawionych z pięcioma kosmicznymi, migoczącymi barwami srebra, błyszczącego różu, księżycowego pyłu i ametystu. Łącząc je dowolnie możemy stworzyć marzycielskie, pełne klasy makijaże z nutka tajemnicy. Nów efektów i pełnia kobiecości w jednym. Czytaj dalej

 • 3756

  JESIENNA PIELĘGNACJA SKÓRY TWARZY WEDŁUG EKSPERTA

  Skóra po wakacjach? Najwyższy czas o nią zadbać! Po urlopowych szaleństwach wracamy do rzeczywistości i spokojnego rytmu. Także skórę trzeba ukoić, uspokoić oraz przygotować na trudniejszy okres jesieni i zimy. Jak to zrobić? Odpowiada dr n. med. Magdalena Łuczkowska, dermatolog i ekspert. Czytaj dalej

 • 3751

  Ten owoc ma moc... pielęgnacji!

  Owoc mango to często wykorzystywany składnik w kuchni indyjskiej. Cztery tysiące lat temu Hindusi uznali go nawet za "owoc bogów". Nie każdy jednak wie, że to nie miąższ, a pestka jest tu prawdziwą gwiazdą. Pomijana w kuchni, z powodzeniem znalazła swoje miejsce w kosmetyce. Tłoczone z pestki masło mango bogate jest w mnóstwo naturalnych substancji odżywczych. Jego wszechstronne – nawilżające, natłuszczające i kojące – działanie na skórę można poznać dzięki kosmetykom z serii Botanic Origin. Czytaj dalej

 • 3743

  Nowy zapach od Avon – stworzony dla kobiety, takiej jak Ty!

  Czasem elegancka i stylowo ubrana, a czasem naturalna i bez makijażu. Zazwyczaj towarzyska i wygadana, dzisiaj nieco introwertyczna i ceniąca sobie spokój – jedna kobieta, a ma tak wiele różnych oblicz. By odzwierciedlić wszystkie aspekty kobiecej osobowości, Avon stworzył nowe perfumy w linii Eve – Embrace, dzięki którym pokochasz każdą wersję siebie i poczujesz się dobrze w swojej skórze. Ambasadorką całej linii zapachów Eve została artystka Natalia Kukulska. Czytaj dalej

 • 3737

  Twoje HAIR SPA z Philip Kingsley!

  Włosy zmęczone mocnym słońcem, wilgotnym powietrzem i wiatrem są przesuszone i matowe. Trudno się je czesze i układa. Na ratunek przychodzi dogłębne nawilżenie, czyli specjalnie przygotowany na te okazję rytuał SPA od Philip Kingsley, do przygotowania w domu! Czytaj dalej

 • 3732

  Oto nowy, kremowy róż Nature Enhanced Blush od IsaDora!

  Pod koniec lata, nie mamy jeszcze ochoty na pełny makijaż. Noszenie ciężkich fluidów czy pudrów to zbyt duży wysiłek dla naszej cery, która, tak jak my, chce jak najdłużej cieszyć się ciepłym powietrzem i swobodą. Wystarczy tak naprawdę lekki krem, tusz do rzęs i róż. Najlepiej taki, który nada nam delikatnego rumieńca, jakbyśmy spędziły całe popołudnie na upalnej plaży. Przed Wami nowy, naturalny róż do policzków w kremie Nature Enhanced Blush od IsaDora! Czytaj dalej

 • 3726

  Lato lekkich stóp!

  Wsunięte w odkryte sandałki, japonki czy tenisówki bez skarpetek – lato to czas, kiedy stopy mogą wreszcie odpocząć. Ale czy na pewno? Odpowiedź brzmi nie, a na pewno niekoniecznie! Często wysoka temperatura czy nie do końca wygodne obuwie (ale za to jakie ładne!) sprawiają, że nogi wyjątkowo szybko się męczą, puchną, a nawet bolą. Dlatego należy dbać o nie przez cały rok, ale pielęgnację dopasowywać do sezonu. Pomogą w tym profesjonalne produkty z linii Nivelazione Skin Therapy PROTECT oraz EXPERT. Czytaj dalej

 • 3725

  Najlepsze scenariusze pisze samo życie. Mydło Biały Jeleń często odgrywa w nich główną rolę

  Mydło potasowe jest niewątpliwie kosmetycznym i gospodarczym dziedzictwem krajowym. Formulacje oparte o ten drogocenny składnik stanowią podróż do przeszłości, gdy mydło potasowe stanowiło nieodzowny element codziennych rytuałów higienicznych oraz piorących. Czytaj dalej

 • 3719

  Delikatne wybielanie Pasty do zębów [BE YOU.] od Curaprox

  Używanie pasty jest nieodłącznym elementem codziennej higieny jamy ustnej. I mogłoby nam się wydawać, że już nic w tej kwestii nas nie zaskoczy, a jednak. W ofercie marki Curaprox znajdziemy pasty do zębów [BE YOU.] w sześciu orzeźwiających smakach i w sześciu żywych kolorach, które są tak piękne, że rozjaśniają nawet poniedziałkowy poranek. Zawierają wyłącznie naturalne składniki, a w tym enzym oksydazę glukozową dającą efekt delikatnego wybielenia zębów. Dodatkowo zamknięte są w ekologicznych opakowaniach o pojemności 60 ml, co umożliwia szybszą zmianę ulubionych smaków. Poznaj nowy wymiar zdrowia jamy ustnej i poczuj świeżość oraz pewność siebie długo po umyciu zębów. Czytaj dalej

 • 3717

  Włos na Radical-nej terapii!!

  Wypadanie, przetłuszczanie się i łupież – to bez wątpienia 3 najczęstsze problemy, jakie dotykają włosy i skórę głowy. Przyczyny? Nieprawidłowa pielęgnacja, źle zbilansowana dieta, ogólnoustrojowe choroby czy skutki uboczne zażywanych lekarstw. Na szczęście w większości to kłopoty przejściowe, z którymi uporać się pomagają odpowiednio dobrane preparaty. Takie jak te z linii RADICAL med, których wysoce aktywne składniki zapewniają kompleksową terapię o szerokim spektrum działania w zależności od indywidualnych potrzeb. Czytaj dalej

 • 3715

  Odkryj soczyste kompozycje z Grasse od Adopt!

  Lato w pełni! A podczas cieplejszych dni mamy ochotę na trochę słodsze i lżejsze kompozycje zapachowe. Adopt’ posiada w swojej ofercie zapachy zawierające w sobie owocowe, soczyste szaleństwo! Wszystkie znajdziesz na półce w drogeriach Rossmann. Czytaj dalej

 • 3713

  POLSKA PREMIERA MARKI RITUALS COSMETICS

  Już 4 sierpnia, Rituals Cosmetics otworzy swój pierwszy sklep w Polsce. Marka powstała w 2000 roku w Holandii. Zachęca do tego, aby odnajdować szczęście w małych rzeczach i pragnie zmieniać nawet codzienne, rutynowe czynności w wyjątkowe momenty. Jak mówi założyciel i CEO marki Raymond Cloosterman “naszym zamiarem nie jest to, aby sprzedać Ci piękno – naszym celem jest zapewnić Ci doskonałe samopoczucie”. Rituals, zgodnie ze swoją ideą, podkreśla, że każdy moment dnia, pozornie nieistotne, jak poranny prysznic czy nałożenie kremu na ręce, mogą być wyjątkowe, o ile w ten sposób będziemy je traktować. Dzięki bogatej gamie produktów do domu i do pielęgnacji ciała, inspirowanych mądrością i tradycjami starożytnych kultur, codzienne czynności stają się chwilami, które nabierają głębszego znaczenia. Czytaj dalej

 • 3710

  Nowość od Matis Paris – Cell Expert & Cell Skin na ratunek oznakom lockdown ageing!

  Współczesny styl życia większości społeczeństwa oraz niepewna sytuacja związana z pojawieniem się pandemii wywołała u wielu z nas bardzo duży stres, który nie wpłynął jedynie na nasze samopoczucie, ale także zostawił ślad na naszych skórach. Lockdown ageing to termin, który pojawił się stosunkowo niedawno w kosmetologii. Jest to efekt wywołany przez skutki pandemii i życie w niepokoju z nią związane. Czytaj dalej

 • 3701

  Słoneczna matematyka

  Wybierając preparat „na słońce” często, nawet o tym nie wiedząc, kierujemy się matematyką. Wydaje nam się, tak na logikę, że wyższa liczba przy literach SPF, to lepsza ochrona. Ile w tym prawdy? Czym jest w ogóle ten skrót i dlaczego „pięćdziesiątka” jest naprawdę skuteczniejsza od „dwudziestki”? Odpowiedzi na te pytania poszukamy w towarzystwie zapewniającej przeciwsłoneczną ochronę linii Nivelazione Skin Therapy SUN. Czytaj dalej

 • 3700

  Poznaj najnowszy zapach z linii Little Black Dress

  Historia zapachów Little Black Dress rozpoczęła się dwie dekady temu. Od tego czasu są one jednymi z najchętniej wybieranych przez kobiety na całym świecie. Z okazji celebracji 20. urodzin kultowej linii powstał nowy, ekskluzywny wariant zapachu – The Dress. To urzekająca, kwiatowo-orientalna kompozycja, dzięki której zostaniesz królową letnich nocy! Czytaj dalej

Czytaj inne

Ciekawostki ze świata

Partner serwisu

Partner serwisu
Partner
serwisu

Współpracujemy z

 • http://www.kosmetyczni.pl/
 • http://www.kosmetyka.edu.pl/
 • http://swiat-przemyslu-farmaceutycznego.pl/
 • http://swiat-przemyslu-kosmetycznego.pl/
 • http://www.kosmetyki-detergenty.pl/