W świecie kwasów kosmetycznych

Obecnie wśród szerokiej gamy surowców aktywnych dostępnych na rynku kosmetycznym dużą uwagę poświęca się substancjom złuszczającym. Coraz popularniejsze staje się stosowanie zabiegów z kwasami w zaciszu domowym, bez konieczności korzystania z wizyt w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych. W odpowiednim stężeniu oraz przy zachowaniu określonych zasad pielęgnacji domowa eksfoliacja kwasami jest bezpieczna i staje się stałym elementem regularnej pielęgnacji wielu osób.

HYDROKSYKWASY

Najpopularniejszą grupę kwasów kosmetycznych stanowią hydroksykwasy. Są to związki organiczne, w których strukturze molekularnej oprócz grupy karboksylowej –COOH znajdziemy również co najmniej jedną grupę hydroksylową–OH. W zależności od tego, w jakim miejscu w stosunku do grupy karboksylowej umiejscowiona jest grupa hydroksylowa, możemy wyróżnić często stosowane alfa-hydroksykwasy (AHA) i beta-hydroksykwasy (BHA). Popularne stają się również inne grupy kwasów, takie jak polihydroksykwasy aromatyczne(PHA) czy kwasy dikarboksylowe. Alfa-hydroksykwasy są pochodzenia naturalnego i możemy je znaleźć w owocach, dlatego często nazywane są kwasami owocowymi.

Najczęściej stosowane w kosmetyce są kwas glikolowy i mlekowy ze względu na mały rozmiar cząsteczki. To właśnie on determinuje aktywność danego kwasu wobec skóry – mniejsza cząsteczka łatwiej absorbowana jest przez skórę, dlatego też alfa-hydroksykwasy o krótkim łańcuchu charakteryzują się największą mocą złuszczania. Mechanizm ten polega na rozluźnianiu i rozrywaniu wiązań chemicznych pomiędzy komórkami warstwy rogowej naskórka a cementem międzykomórkowym. Dzięki temu usuwane są martwe komórki naskórka, a proces odnowy komórkowej ulega przyspieszeniu – niwelowane są przebarwienia, trądzik i regulowane wydzielanie sebum.

SpecWhite®PLGA – kwas glikolowy

Jest najmniejszym i najmocniejszym alfa-hydroksykwasem. Szybko reaguje z górnymi warstwami naskórka, zapewniając intensywne złuszczanie. Działa przeciwtrądzikowo i antybakteryjnie. Ze względu na wysoką moc eksfoliacji stosowanie kwasu glikolowego w wyższych stężeniach dozwolone jest tylko w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych.

SpecWhite®DL-MA – kwas migdałowy

Innym znanym alfa-hydroksykwasem, jednak o zdecydowanie łagodniejszym działaniu, jest kwas migdałowy (SpecWhite®DL-MA). Należy on do grupy aromatycznych alfa-hydroksykwasów i pozyskiwany jest z gorzkich migdałów. Stosowany był od lat jako środek przeciwbakteryjny, obecnie zyskuje na popularności jako składnik łagodzący różnego typu problemy skórne, takie jak zmiany trądzikowe, drobne zmarszczki i hiperpigmentacje. Doskonale hamuje aktywność tyrozynazy, w leczeniu melasy stanowi alternatywę dla sterydów i hydrochinonu. Wspomaga syntezę kolagenu i spłyca zmarszczki, działając w ten sposób przeciwstarzeniowo. Kwas migdałowy ze względu na duży rozmiar molekularny trudniej i wolniej penetruje w głąb skóry. Dzięki temu jego działanie jest delikatne, nie powoduje podrażnień i jest odpowiednim kwasem do pielęgnacji skóry wrażliwej.

SpecKare®LBA – kwas laktobionowy

Ostatnio dużą popularność zyskują PHA, czyli polihydroksykwasy. Są to kwasy tzw. trzeciej generacji, o działaniu wielofunkcyjnym. Ich zadaniem jest nie tylko delikatne złuszczanie naskórka, ale dostarczanie formulacji kosmetycznej wartości dodanej w postaci właściwości pielęgnujących skórę. Jednym z ciekawych polihydroksykwasów jest kwas laktobionowy. Pod względem budowy chemicznej należy on również do alfa-hydroksykwasów, a jego cząsteczka składa się z kwasu glukonowego i galaktozy. Do podstawowych zalet tego kwasu należy niwelowanie szorstkości skóry, poprawa jej tekstury, jędrności i elastyczności. Kwas laktobionowy nie tylko nie powoduje podrażnień, ale poprawia stopień nawilżenia skóry i wspomaga gojenie się ran. Oferowany przez nas kwas laktobionowy o nazwie handlowej SpecKare®LBA został zatwierdzony przez COSMOS. Producent surowca, firma Specchem Industry INC, przeprowadził badania in-vivo potwierdzające korzystne właściwości tego kwasu. Ocenianymi parametrami była redukcja drobnych zmarszczek, zmiany pigmentacyjne, jędrność skóry, wielkość porów, koloryt skóry oraz jej szorstkość. Ocena kliniczna wykazała, że emulsja zawierająca 8% kwasu laktobionowego poprawia wszystkie te parametry po 6 i 12 tygodniach stosowania. Rezultaty te dowodzą, że SpecKare®LBA jest aktywnym składnikiem przeciwstarzeniowym i kondycjonującym skórę. Dodatkowo badania histologiczne potwierdziły wpływ kwasu na poprawę tekstury i grubości skóry.

SpecWhite®SLA – kwas salicylowy i SpecKare®BSA – salicylan betainy

Beta-hydroksykwasy (BHA) słabiej złuszczają naskórek w porównaniu do alfa-hydroksykwasów. Najbardziej znanym przedstawicielem tej grupy jest kwas salicylowy (SpecWhite ®SLA), który w przeciwieństwie do AHA jest rozpuszczalny w tłuszczach, a więc może przenikać przez barierę lipidową skóry. Dzięki temu ma zdolność do odblokowywania porów i doskonale oczyszcza zaskórniki z zanieczyszczeń i nadmiaru sebum. Pochodną kwasu salicylowego o ciekawych właściwościach kondycjonujących skórę jest salicylan betainy (SpecKare®BSA). To produkt pochodzenia naturalnego, zatwierdzony przez standardy COSMOS, który łączy właściwości złuszczające i przeciwtrądzikowe kwasu salicylowego z łagodnym, nawilżającym działaniem betainy.

INHIBITORY TYROZYNAZY

SpecWhite®FA – kwas ferulowy

Kwas ferulowy (SpecWhite®FA) jest pochodną kwasu cynamonowego, należy do aromatycznych hydroksykwasów. W przyrodzie występuje w kukurydzy, ryżu, pszenicy, życie, pomidorach i ziarnach kawy. Jest naturalnym antyoksydantem, skutecznie usuwającym wolne rodniki. Istotną zaletą kwasu ferulowego jest absorbowanie promieniowania UV w zakresie długości fali 290-350 nm. Chroni w ten sposób skórę przez uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem UVB. Badania wykazały, że kwas ferulowy podwaja fotoprotekcję mieszaniny 15% kwasu L-askorbinowego i 1% alfa-tokoferolu wobec symulowanego promieniowania słonecznego. Może więc pełnić rolę środka fotoochronnego. Redukuje również zniszczenia skóry spowodowane promieniowaniem UV, poprawia jej jędrność i odbudowuje warstwę lipidową naskórka, działając w ten sposób przeciwstarzeniowo. Oferujemy kwas ferulowy syntetyczny (SpecWhite®FA) oraz naturalny (SpecWhite®NFA) ze standardem COSMOS.

 

SpecKare®ALA – kwas azelainowy

Kwas azelainowy (SpecKare®ALA) należy do nieco innej grupy kwasów, tj. kwasów dikarboksylowych, czyli związków, które zawierają w swojej cząsteczce dwa ugrupowania –COOH. Już od dawna kwas ten stosowany był w medycynie jako skuteczny składnik maści przeciwtrądzikowych. Jego wysoka efektywność wynika z faktu, że działa wielokierunkowo wobec wszystkich czynników odpowiadających za powstawanie zmian trądzikowych:

• reguluje pracę gruczołów łojowych;

• normalizuje proces keratynizacji naskórka, zapobiegając nadmiernemu rogowaceniu;

• działa przeciwbakteryjnie wobec bakterii tlenowych i beztlenowych, w tym wobec Propionibacterium Agnes odpowiedzialnych za trądzik;

• działa na komórki wyściełające mieszki włosowe, zmieniając sposób ich dojrzewania i proliferacji, co zapobiega zatykaniu porów i powstawaniu zaskórników.

Kwas azelainowy jest też skutecznym przeciwutleniaczem, hamuje produkcję wolnych rodników tlenowych i działa przeciwzapalnie. Dzięki inhibicji aktywności tyrozynazy wykazuje działanie wybielające. Szczególnie skutecznie radzi sobie z przebarwieniami pozapalnymi, które często są następstwem trądziku.

SpecWhite®KA – kwas kojowy

Wytwarzany jest przez wiele gatunków grzyba, takich jak Aspergillus, Acetobacter i Penicilium, w procesie fermentacji tlenowej. Jest skutecznym przeciwutleniaczem i inhibitorem tyrozynazy. Pod względem działania rozjaśniającego skórę stanowi alternatywę dla hydrochinonu i jest skutecznym składnikiem aktywnym w leczeniu melasmy. Ponadto wykazuje szerokie spektrum działania przeciwbakteryjnego i wspomaga syntezę kolagenu. Skuteczność działania hamującego aktywność tyrozynazy jest bardzo wysoka. Stopień inhibicji 2,0 mg/ml SpecWhite®KA na aktywność enzymu może osiągnąć nawet 93%, a wartość minimalnego stężenia hamującego IC50 obliczana jest na 0,16 mg/ml.

Podsumowanie

Kwasy kosmetyczne poprzez swoje aktywne działanie stymulują procesy odnowy naskórka. Rozjaśniają skórę, redukują przebarwienia i zmiany trądzikowe, regulują wydzielanie serum i działają przeciwstarzeniowo. Dzięki złożonemu działaniu zyskują na popularności jako składniki aktywne kosmetyków pielęgnacyjnych. Część z oferowanych przez firmę Alfa Sagittarius kwasów kosmetycznych jest naturalna i posiada certyfikat COSMOS.

Artykuł został opublikowany w kwartalniku "Świat Przemysłu Kosmetycznego" 2/2021

Udostępnij materiał w

Nowości kosmetyczne

 • 3779

  Nowości od Nudestix: Lengthening Mascara i Vegan Splashproof Mascara – tusze do rzęs, które pokochasz od zaraz!

  Niemalże każda z nas pragnie mieć długie, pięknie podkreślone rzęsy, jednak dopasowanie odpowiedniej maskary, często graniczy z cudem! Sklejone, czy wysuszone włoski i efekt „pandy” nie są mile widziane. Marka Nudestix wprowadziła do swojej oferty maskary, które idealnie podkreślają spojrzenie, są trwałe i nie osypują się, a co więcej – pielęgnują! Czytaj dalej

 • 3778

  Konopie w pielęgnacji? Naturalnie!

  Stosowanie konopi w pielęgnacji twarzy i ciała to coraz silniejszy beauty trend. Mowa oczywiście o konopiach siewnych, czyli Cannabis Sativa. Tłoczony z nich olej już w starożytności wykorzystywany był w kosmetyce właśnie z uwagi na swoje niesamowite właściwości pielęgnacyjne. Zalety konopnego oleju docenił także Instytut Dermokosmetyków Ideepharm tworząc specjalistyczną linię BIO natural. Czytaj dalej

 • 3775

  Nowa linia ZEW for men Essential dostępna w drogeriach sieci Rossmann już od 15 października! Poznaj kosmetyki, które są podstawą męskiej pielęgnacji

  Polska marka ZEW for men, znana z naturalnych kosmetyków z rodzimymi surowcami jak bieszczadzki węgiel drzewny czy czarna huba, stworzyła nową linię produktów ze skoncentrowanymi składnikami aktywnymi dla mężczyzn o skórze suchej oraz tłustej i mieszanej. Nowa linia marki przeznaczona jest dla świadomych mężczyzn poszukujących kosmetyków, które stanowić będą niezawodne podstawy codziennej pielęgnacji. ZEW for men Essential to połączenie starannie dopracowanych składów, drzewno-korzennego zapachu o nutach paczuli, cedru, pieprzu, pomarańczy i grejpfrutu, minimalistycznych, przyjaznych środowisku opakowań, silnego charakteru i wyrafinowanej elegancji. Nowości marki znajdziemy w drogeriach sieci Rossmann już od 15 października. Czytaj dalej

 • 3772

  Nowe wegańskie produkty o dwóch niesamowicie aromatycznych zapachach SŁONEGO KARMELU i ORZECHÓW W MLECZNEJ CZEKOLADZIE!

  Propozycja świątecznych aromatów oparta jest na wegańskich recepturach o wysokich wskaźnikach naturalności. Kosmetyki mogą być używane od 12 roku życia. Zapowiada się niezwykle pachnący czas i bardzo przyjemna pielęgnacja. Czytaj dalej

 • 3763

  HALO - Tonik Rozświetlający z Kwasem glikolowym 5% Nowość od polskiej marki Olivia Plum

  Polska marka kosmetyków naturalnych Olivia Plum po udanym debiucie Toniku Dash w lutym, poszerza swoje portfolio o kolejny produkt z kategorii toników. Tonik Dash zagościł na wielu półkach i w wakacyjnych kosmetyczkach naszych Klientek, dlatego mamy nadzieję, że propozycja przygotowana specjalnie z myślą o pielęgnacji jesienno- zimowej również przypadnie im do gustu - mówi założycielka marki Ania Śliwińska. HALO to tonik z kwasem glikolowym 5%, dający efekt rozświetlenia skóry wprowadzony zostanie we wrześniu. Czytaj dalej

 • 3762

  Cofnij 7 oznak starzenia w 7 dni dzięki serum z przełomowym Protinolem™

  Czy to możliwe, by zobaczyć efekty kuracji przeciwzmarszczkowej już po kilku dniach? Tak, a to wszystko dzięki nowemu serum Anew z opatentowanym Protinolem™ marki Avon, który pomaga zwiększyć poziom dwóch typów kolagenu w skórze i cofnąć 7 oznak starzenia w zaledwie 7 dni. Czytaj dalej

 • 3761

  Poznaj serce zapachów Adopt z Philippem Hardelem!

  We wtorek, 28 września, w pięknym apartamencie na Żurawiej w Warszawie spotkaliśmy się z dyrektorem laboratorium zapachowego Adopt’ – Philippem Hardelem, który opowiedział o sercu, głowie i bazie zapachów, wprowadzając uczestniczki do wyjątkowego świata perfum. Czytaj dalej

 • 3757

  Nowość od Affect paleta cieni Lunar Spell

  Poczuj magię dwunastu odcieni inspirowanych blaskiem księżyca. Siedem matowych, chłodnych cieni zestawionych z pięcioma kosmicznymi, migoczącymi barwami srebra, błyszczącego różu, księżycowego pyłu i ametystu. Łącząc je dowolnie możemy stworzyć marzycielskie, pełne klasy makijaże z nutka tajemnicy. Nów efektów i pełnia kobiecości w jednym. Czytaj dalej

 • 3756

  JESIENNA PIELĘGNACJA SKÓRY TWARZY WEDŁUG EKSPERTA

  Skóra po wakacjach? Najwyższy czas o nią zadbać! Po urlopowych szaleństwach wracamy do rzeczywistości i spokojnego rytmu. Także skórę trzeba ukoić, uspokoić oraz przygotować na trudniejszy okres jesieni i zimy. Jak to zrobić? Odpowiada dr n. med. Magdalena Łuczkowska, dermatolog i ekspert. Czytaj dalej

 • 3751

  Ten owoc ma moc... pielęgnacji!

  Owoc mango to często wykorzystywany składnik w kuchni indyjskiej. Cztery tysiące lat temu Hindusi uznali go nawet za "owoc bogów". Nie każdy jednak wie, że to nie miąższ, a pestka jest tu prawdziwą gwiazdą. Pomijana w kuchni, z powodzeniem znalazła swoje miejsce w kosmetyce. Tłoczone z pestki masło mango bogate jest w mnóstwo naturalnych substancji odżywczych. Jego wszechstronne – nawilżające, natłuszczające i kojące – działanie na skórę można poznać dzięki kosmetykom z serii Botanic Origin. Czytaj dalej

 • 3743

  Nowy zapach od Avon – stworzony dla kobiety, takiej jak Ty!

  Czasem elegancka i stylowo ubrana, a czasem naturalna i bez makijażu. Zazwyczaj towarzyska i wygadana, dzisiaj nieco introwertyczna i ceniąca sobie spokój – jedna kobieta, a ma tak wiele różnych oblicz. By odzwierciedlić wszystkie aspekty kobiecej osobowości, Avon stworzył nowe perfumy w linii Eve – Embrace, dzięki którym pokochasz każdą wersję siebie i poczujesz się dobrze w swojej skórze. Ambasadorką całej linii zapachów Eve została artystka Natalia Kukulska. Czytaj dalej

 • 3737

  Twoje HAIR SPA z Philip Kingsley!

  Włosy zmęczone mocnym słońcem, wilgotnym powietrzem i wiatrem są przesuszone i matowe. Trudno się je czesze i układa. Na ratunek przychodzi dogłębne nawilżenie, czyli specjalnie przygotowany na te okazję rytuał SPA od Philip Kingsley, do przygotowania w domu! Czytaj dalej

 • 3732

  Oto nowy, kremowy róż Nature Enhanced Blush od IsaDora!

  Pod koniec lata, nie mamy jeszcze ochoty na pełny makijaż. Noszenie ciężkich fluidów czy pudrów to zbyt duży wysiłek dla naszej cery, która, tak jak my, chce jak najdłużej cieszyć się ciepłym powietrzem i swobodą. Wystarczy tak naprawdę lekki krem, tusz do rzęs i róż. Najlepiej taki, który nada nam delikatnego rumieńca, jakbyśmy spędziły całe popołudnie na upalnej plaży. Przed Wami nowy, naturalny róż do policzków w kremie Nature Enhanced Blush od IsaDora! Czytaj dalej

 • 3726

  Lato lekkich stóp!

  Wsunięte w odkryte sandałki, japonki czy tenisówki bez skarpetek – lato to czas, kiedy stopy mogą wreszcie odpocząć. Ale czy na pewno? Odpowiedź brzmi nie, a na pewno niekoniecznie! Często wysoka temperatura czy nie do końca wygodne obuwie (ale za to jakie ładne!) sprawiają, że nogi wyjątkowo szybko się męczą, puchną, a nawet bolą. Dlatego należy dbać o nie przez cały rok, ale pielęgnację dopasowywać do sezonu. Pomogą w tym profesjonalne produkty z linii Nivelazione Skin Therapy PROTECT oraz EXPERT. Czytaj dalej

 • 3725

  Najlepsze scenariusze pisze samo życie. Mydło Biały Jeleń często odgrywa w nich główną rolę

  Mydło potasowe jest niewątpliwie kosmetycznym i gospodarczym dziedzictwem krajowym. Formulacje oparte o ten drogocenny składnik stanowią podróż do przeszłości, gdy mydło potasowe stanowiło nieodzowny element codziennych rytuałów higienicznych oraz piorących. Czytaj dalej

Czytaj inne

Ciekawostki ze świata

Partner serwisu

Partner serwisu
Partner
serwisu

Współpracujemy z

 • http://www.kosmetyczni.pl/
 • http://www.kosmetyka.edu.pl/
 • http://swiat-przemyslu-farmaceutycznego.pl/
 • http://swiat-przemyslu-kosmetycznego.pl/
 • http://www.kosmetyki-detergenty.pl/