Unilever sięga po sztuczną inteligencję i wyprzedza konkurencję

Kategoria: Aktualności
1 min. czytania

Nowoczesna technologia wielu możliwości

Nowo opracowana metoda łączy projektowanie, które jest oparte na fizyce oraz możliwościach sztucznej inteligencji. Jak podkreśla prezes Unilever- Peter ter Kulve „Postęp dokonany w ciągu zaledwie 18 miesięcy dzięki technologii firmy Arzeda pokazuje, jak konwergencja sztucznej inteligencji i biologii zmienia zasady gry w branży takiej jak opieka domowa”

Unilever ściśle współpracuje z firmą Arzeda od lipca 2021 roku, w obrębie projektowania, inżynierii szczepów oraz zwiększenia skali nowych enzymów. Wspólnie stworzone enzymy pomyślnie przeszły fazę testową, dzięki czemu możliwe jest wprowadzenie ich do portfolio Unilever.

Enzymy przyszłości

W projekcie wykorzystane zostały enzymy pochodzenia naturalnego, które cechuje niska zawartość węgla. Dzięki zastosowanej technologii możliwe jest pełne odblokowanie ich właściwości, dające szerokie spektrum działania w produktach z jednoczesnym poszanowaniem środowiska i korzystnym wpływem dla planety.

Obie firmy widzą ogromny potencjał zastosowanej technologii, śmiało podkreślają, że konwergencja sztucznej inteligencji oraz biologii zmieniają reguły gry na rynku.

Założyciel i dyrektor generalny firmy Arzeda – Alexandre Zanghellini, podkreśla Kontynuując zwiększanie produkcji, jesteśmy niezwykle podekscytowani i optymistycznie nastawieni do niesamowitego potencjału, jaki to partnerstwo ma dla konsumentów i naszej planety”

Ukazując zastosowanie sztucznej inteligencji przedstawiciele firm, podkreślają też, że ich partnerstwo to kolejny krok w stronę wzmocnienia zobowiązań względem osiągnięcia zerowej emisji netto do 2039 roku ze wszystkich produktów z portfolio.