Trendy w pielęgnacji skóry głowy

Dbanie o zdrowie skóry głowy stało się w ostatnich latach bardzo ważnym elementem rutyny pielęgnacyjnej. Skóra głowy pełni fundamentalną rolę w zapewnieniu zdrowego wzrostu włosa, co coraz częściej jest zauważalne przez świadomego konsumenta.

Statystyki wyszukiwań w Google wskazują na rosnące zainteresowanie takimi produktami, jak szampon chelatujący, peeling czy wcierka do skóry głowy. Do haseł z tendencją wzrostową należą również: wypadanie włosów, łojotokowe zapalenie skóry głowy i łupież. Dane te dają wyraźny sygnał, jakie współczesny konsument ma potrzeby i z jakimi zmaga się problemami. Nieustannie rozwijający się rynek kosmetyczny oferuje dostęp do ogromnej ilości produktów, a producenci coraz chętniej poszerzają swoje portfolio o kosmetyki do pielęgnacji skóry głowy, przedstawiając zdrowy skalp jako receptę na piękne włosy. Jest to wyjątkowy obszar naszego ciała, nie tylko ze względu na bogactwo gęsto usytuowanych mieszków włosowych. Charakteryzuje się on również większą ilością gruczołów łojowych oraz mocnym unerwieniem. Ponadto skóra głowy zasiedlana jest przez liczne mikroorganizmy, tworzące jej mikrobiom, którego dysbioza może wpływać na przebieg niektórych dermatoz1. Jest on wysoce zindywidualizowany i zmienny, w zależności od czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Wszystkie te cechy sprawiają, że skóra głowy jest niezwykłą częścią naszego ciała, bezpośrednio determinującą zdrowie naszych włosów.

Oczyszczanie skóry głowy

Fundamentalne znaczenie w pielęgnacji skalpu ma etap oczyszczania, pozwalający na pozbycie się z jego powierzchni zanieczyszczeń oraz martwego naskórka. Niezmiennie najpopularniejszym i podstawowym produktem kosmetycznym, dbającym o higienę skóry głowy, jest szampon. Wśród kosmetyków królujących na drogeryjnych półkach zauważalny jest nacisk na potrzeby skóry głowy, którym dedykowane jest działanie danego szamponu. Znaleźć możemy m.in. produkty do skóry wrażliwej, przetłuszczającej się, suchej czy normalnej. Najważniejszą składową receptury szamponu jest odpowiednio dobrany układ surfaktantów, który powinien gwarantować uczucie oczyszczonej skóry, nie pozostawiając dyskomfortu i nie powodując podrażnień. Mimo trwającego trendu na produkty bez SLS/SLES, konsumenci często decydują się na wybór mocnego szamponu do doraźnego oczyszczania skóry głowy. Co ciekawe, coraz częściej padają zapytania o produkty myjące bez dodatku Cocamidopropyl Betaine. Jest to amfoteryczny środek powierzchniowo-czynny, który — ze względu na prostotę wprowadzania do receptury, niski koszt oraz dużą efektywność i kompatybilność z innymi składnikami szamponu — jest surowcem docenianym przez technologów. Z czego wynika więc chęć rezygnacji z tego składnika w recepturze? Niechęć do surowca jest skutkiem powszechnego stwierdzenia o jego działaniu alergizującym. Badania dowodzą jednak, że czysta betaina kokamidopropylowa nie jest alergenem, a przyczyną potencjału alergizującego są zanieczyszczenia produkcyjne: DMAPA oraz LAPDMA, co wykazano podczas testów płatkowych. Nie należy więc sugerować się obecnością tego składnika w INCI produktu, nie znając specyfikacji użytego surowca, którego zanieczyszczenie może okazać się znikome, podobnie jak potencjał drażniący finalnego produktu 2,3.

Receptury szamponów dostosowane są do różnic związanych z potrzebami konsumentów, nawykami pielęgnacyjnymi i specyficznymi problemami związanymi ze stanem skóry głowy. Wśród surowców dodatkowych, oprócz bazy surfaktantowej oraz składników aktywnych, na szczególną uwagę zasługują substancje chelatujące. Bardzo często ich obecność jest wykorzystywana do komunikowania o chelatującym działaniu produktu gotowego. Powszechnie uważa się, że twarda woda przyczynia się do matowienia i łamliwości włosów oraz wysusza skórę głowy. Składniki mineralne mogą osadzać się na skórze, zatykać mieszki włosowe i prowadzić do świądu, stanów zapalnych i nadmiernego wypadania włosów. Jonizacja, na którą narażony jest włos, prowadzi do zmiany pH, przez co następuje dynamiczne uniesienie łusek. Osady metali z twardej wody tworzą środowisko alkaliczne, co powoduje wzrost porowatości włosa oraz zwiększa jego podatność na uszkodzenia. Środki chelatujące aktywnie wiążą się z osadami twardej wody, umożliwiając ich całkowite wypłukanie 4. Konsumenci szukają więc w składach szamponów takich substancji jak np. EDTA, Trisodium Ethylenediamine Disuccinate, czy Sodium Gluconate. Dodatek tych substancji sprzyja pozbyciu się jonów niechcianych metali, dzięki czemu włosy będą bardziej podatne na kondycjonowanie. Użycie związku sekwestrującego w preparatyce kosmetycznej wspomaga również układ konserwujący i maskuje niechciane zapachy produktu, a także jest pomocne podczas regulacji pH.

Kolejnym kosmetykiem oczyszczającym, wpisującym się w trendy współczesnej pielęgnacji skalpu, jest peeling. Na rynku możemy znaleźć szeroki wybór tego typu kosmetyków - od mechanicznych, przez enzymatyczne, aż po kwasowe i mieszane. Peeling jest coraz częściej wybieranym produktem nie tylko przez osoby dotknięte  chorobą (jak np. ŁZS), ale również przez konsumentów, bez skłonności do dermatoz. W peelingu enzymatycznym proces złuszczania odbywa się poprzez mechanizm rozkładu białek, którymi połączone są martwe komórki naskórka, dzięki czemu łatwo odrywają się od powierzchni skóry. Scruby mechaniczne do usunięcia martwych komórek skóry wymagają tarcia, natomiast w przypadku peelingów kwasowych martwy naskórek jest rozpuszczany, co stymuluje procesy naprawcze. Typ peelingu dobierany jest według własnych preferencji oraz stanu i potrzeb skóry głowy, a umiejętnie wykonany powinien wspomóc regulację pracy gruczołów łojowych i oczyścić skórę głowy nie podrażniając jej.

Tabela 1. Przykłady składników złuszczających, znajdujących się w popularnych, drogeryjnych produktach.

Oprócz składnika złuszczającego ważną częścią receptury produktu są substancje wspierające o działaniu nawilżającym, kojącym, antyoksydacyjnym. Do najpopularniejszych składników dodatkowych należą m.in. betaina, alantoina, gliceryna, d-pantenol czy postbiotyki, a także ekstrakty roślinne, które urozmaicają skład produktu o dodatkowe właściwości.

Odżywianie i wspomaganie wzrostu włosa

Skóra głowy może być naturalnie delikatna lub stać się wrażliwą z powodu negatywnego wpływu czynników zewnętrznych. Prowadzi to do osłabienia naturalnej bariery skóry oraz mieszka włosowego, co może być bezpośrednią przyczyną zaburzeń wzrostu włosów i wpływać na ich wypadanie 5.

Dobrze oczyszczona skóra głowy stwarza idealne warunki do przeprowadzenia kolejnych kroków pielęgnacyjnych. Stosowanie wcierek to jedna z najstarszych metod na zadbanie o zdrowie skalpu. Zadaniem tego etapu pielęgnacji jest wykorzystanie mocy składników aktywnych w regulacji pracy gruczołów łojowych, wspomaganiu wzrostu nowych włosów, problemach z nadmiernym wypadaniem, suchą skórą lub łupieżem. Aplikacja produktu na skórę głowy poprzez delikatny masaż skalpu wspomaga mikrokrążenie i pomaga dotlenić skórę, co z kolei  pobudza włos do wzrostu. We wcierkach do włosów możemy znaleźć takie substancje jak:

 • Peptydy - np. Biotinoyl Tripeptide-1 jest produktem reakcji biotyny i Tripeptydu-1. Opóźnia starzenie się mieszków włosowych, poprawia mikrocyrkulację w ich obrębie oraz stymuluje syntezę kolagenu. Znajduje zastosowanie we wcierkach przeciw wypadaniu włosów, stymulujących oraz wzmacniających6.
 • Azeloglicyna - znana pochodna kwasu azelainowego o łagodniejszym działaniu. Stosowana jest jako składnik wcierek normalizujących wydzielanie sebum, dedykowanych skórze skłonnej do nadmiernego przetłuszczania.
 • Ekstrakty roślinne - dzięki działaniu stymulującemu, wzmacniającemu i nawilżającemu znajdują zastosowanie w produktach do każdego typu skóry głowy. We wcierkach najczęściej znajdziemy ekstrakty z czarnej rzepy, chrzanu, skrzypu polnego, kozieradki, pokrzywy, lawendy, rozmarynu lub palmy sabałowej.
 • Kapsaicyna - zwiększa efektywność dostarczania substancji aktywnych i składników odżywczych oraz poprawia dotlenienie komórek skóry głowy. Ma działanie rozgrzewające (podobnie jak eter butylowy kwasu waniliowego), a produkty zawierające ten składnik nie są zalecane osobom z uszkodzoną skórą.
 • Kofeina - sprzyja wzrostowi włosów i hamuje ich wypadanie, poprzez zwiększenie aktywności wewnątrzkomórkowej mieszków włosowych7.
 • Mocznik - jako składnik naturalnego czynnika nawilżającego (NMF) jest jednym z najpopularniejszych humektantów stosowanych w kosmetykach. Jego właściwości uzależnione są od stężenia w produkcie gotowym, więc z powodzeniem może być również głównym składnikiem złuszczającym w peelingach trychologicznych. W niższych stężeniach wykorzystywany jest jako składnik nawilżający i regenerujący dla suchej i atopowej skóry głowy.
 • Adaptogeny - należą do nich naturalne substancje ziołowe, które pomagają organizmowi w utrzymaniu homeostazy i reagowaniu na stres. Ze względu na swoje kojące, antyoksydacyjne i nawilżające działanie zastosowanie w pielęgnacji skóry głowy znalazły m.in. ekstrakty z Ashwagandy, Cytryńca chińskiego i grzybów Reishi8.
 • Niacynamid - substancja mocno doceniana ze względu na działanie przeciwświądowe, nawilżające, sebostatyczne i antyoksydacyjne. Znajduje zastosowanie zarówno w produktach stymulujących porost włosów, jak również seboregulujących i nawilżających9.

Holistyczne podejście do pielęgnacji

Zdrowa skóra głowy stymuluje optymalny wzrost włosów i jest wolna od takich objawów, jak swędzenie, przetłuszczanie, zaczerwienienie, łuszczenie czy trądzik. Niestety zarówno stres, jak i szkodliwe działanie czynników środowiskowych, negatywnie wpływają na stan skóry głowy. Uszkodzenia mechaniczne, wynikające m.in. z tarcia ręcznikiem, czesania czy zbyt ciasnych fryzur, mogą być przyczyną nadmiernego wypadania włosów. Zatkanie gruczołów łojowych, przez źle dobrane produkty do pielęgnacji i stylizacji włosów lub nieumiejętne ich stosowanie, skutkuje nie tylko dyskomfortem, ale może prowadzić do licznych dermatoz. Zbyt długie suszenie za pomocą turbanu daje dobre warunki dla przerostu drożdżaków Malassezia spp., będących przyczyną łupieżu i łojotokowego zapalenia skóry głowy, a działanie zbyt wysokiej temperatury w trakcie suszenia włosów suszarką może nasilić świąd i przesuszenie wrażliwego skalpu. Skóra głowy jest również narażona na skutki stresu oksydacyjnego, czyli obciążenia reaktywnymi formami tlenu, co zwiększa ryzyko osłabienia mieszków włosowych i przedwczesnego wypadania włosów. Wraz z wiekiem zwiększa się produkcja wolnych rodników, a osłabieniu ulegają endogenne mechanizmy obronne organizmu, takie jak antyoksydacyjne enzymy dysmutazy ponadtlenkowej peroksydazy glutationowej i katalazy oraz cząsteczki nieenzymatyczne (witamina C, E, ubichinon, glutation). Źródłami stresu oksydacyjnego, mającego wpływ na stan skóry, jest nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV, stres, palenie tytoniu, stany zapalne pochodzenia mikrobiologicznego, wpływ zanieczyszczeń oraz utlenione lipidy skóry głowy. Istotna jest zatem ochrona skóry głowy przed nadmiernym narażeniem na promieniowanie słoneczne, a także wzbogacenie diety o produkty bogate w antyoksydanty oraz utrzymanie czystości akcesoriów do pielęgnacji włosów, takich jak szczotki czy grzebienie, które mogą stanowić potencjalne źródło zanieczyszczeń 10,11,12. Podobnie jak w przypadku innych obszarów ciała, skóra głowy z wiekiem traci elastyczność i staje się bardziej sucha, co utrudnia jej utrzymanie zdrowych włosów. Warto pamiętać, że skóra objęta stanem chorobowym zawsze wymaga indywidualnego, specjalistycznego podejścia trychologicznego i dermatologicznego, a bagatelizacja problemu może ostatecznie doprowadzić do utraty włosów. Dbanie o zdrowie skalpu w sposób świadomy i holistyczny zdecydowanie wpisuje się w trendy pielęgnacyjne.

 

Bibliografia:

 1. Lin Q., Panchamukhi A, Li P, Shan W, Zhou H, Hou L, Chen W. Malassezia and Staphylococcus dominate scalp microbiome for seborrheic dermatitis. Bioprocess Biosyst Eng. 2021 May;44(5):965-975.
 2. https://naskorze.eu/page-zEfSoV
 3. Wang, P. G., & Zhou, W. (2016). Rapid determination of cocamidopropyl betaine impurities in cosmetic products by core-shell hydrophilic interaction liquid chromatography-tandem mass spectrometry. Journal of Chromatography A, 1461, 78–83.
 4. Corbridge A. "Microscopic Hair Analysis." https://mymanebio.com/author/audreycor/
 5. Szklarczyk M., Goździalska A., Jaśkiewicz J., Choroby oraz pielęgnacja skóry głowy i włosów, 2012.
 6. https://www.ulprospector.com/en/eu/PersonalCare/Detail/5736/723072/SpecPed-BT1P-Biotinoyl-Tripeptide-1
 7. Sehyun K., et al., Efficacy of caffeine in promoting hair growth by enhancing intracellular activity of hair follicles, Korean Journal of Cosmetic Science, 2019, 11-18.
 8. Ekiert H., Ekiert R., Szopa A., Cytryniec chiński (Schisandra chinensis) – nowy farmakopealny gatunek: badania chemiczne, biologiczna aktywność, znaczenie lecznicze, walory kosmetyczne, metody analityczne oraz badania biotechnologiczne, Botanika Farmaceutyczna 68, 2012.
 9. Gueniche, A., et al., A dermocosmetic formulation containing Vichy volcanic mineralizing water, Vitreoscilla filiformis extract, niacinamide, hyaluronic acid, and vitamin E regenerates and repairs acutely stressed skin., Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology, 36, 2022, 26-34.
 10. https://hairrestorationphilly.com/scalp-anatomy/
 11. Trüeb, Ralph M., Oxidative stress and its impact on skin, scalp and hair., International journal of cosmetic science 43, 2021: 9-13.
 12. https://trychologia.edu.pl/stres-oksydacyjny-wypadanie-wlosow/

 

......................................................................................................

Autor: Agata Burzyńska

Technolog

Latech, właściciel marki LaQ

 

Artykuł został opublikowany w kwartalniku "Świat Przemysłu Kosmetycznego" 3/2023

Udostępnij materiał w

Zobacz aktualne wydanie

Nowości kosmetyczne

 • 4740

  Bogate składy w domowym SPA. Co potrafią masła do ciała?

  Skóra potrzebuje skutecznej, troskliwej i regularnej pielęgnacji o każdej porze roku. W chłodne dni w domowym SPA prym wiodą masła do ciała – ze względu na bogaty skład i… super moce. Świat beauty pozytywnie oszalał na punkcie maseł. I słusznie, ponieważ to wielofunkcyjne kosmetyki, które odżywiają, nawilżają skórę i… to jeszcze nie wszystko. Co wiesz o masłach do ciała? Czytaj dalej

 • 4739

  Odmłodzenie i odświeżenie. Dwa wyzwania dla skóry wokół oczu

  Delikatna skóra wokół oczu – szczególnie ta dojrzała – wymaga spersonalizowanej pielęgnacji nastawionej jednocześnie na kilka obszarów. Najważniejsze z nich to: anti-aging, niwelowanie cieni i likwidacja pojawiających się opuchnięć. Kosmetolodzy podkreślają, że kluczem do efektywności w tym zakresie jest połączenie dobrych nawyków pielęgnacyjnych z kombinacją odpowiednich składników aktywnych. Czytaj dalej

 • 4738

  Gorączka zakupów z Phlov by Anna Lewandowska. Te perełki upolujesz w świetnych cenach!

  Każda miłośniczka zakupów przez cały rok czeka na listopad, kiedy z okazji Black Friday w sklepach pojawiają się specjalne promocje i rabaty. To idealny moment, żeby ulubione kosmetyki upolować w najlepszych cenach i uzupełnić kosmetyczkę albo skompletować prezenty dla bliskich na Święta. Zobacz, jakie oferty na Black Week przygotowała marka Phlov by Anna Lewandowska! Czytaj dalej

 • 4733

  CUDOWNIE SREBRZYSTA REWOLUCJA DO WŁOSÓW BLOND

  YOPE rozszerza linię produktów do pielęgnacji włosów. Tym razem całą uwagę skupia wokół włosów w kolorze blond. BLONDE my HAIR to seria, która została stworzona z myślą o wszystkich osobach, pragnących połączyć zdrowie i piękny wygląd włosów z wyrafinowanym blaskiem blondu. To produkty, które staną się uzależnieniem! Czytaj dalej

 • 4732

  Hasło: objętość! Jak osiągnąć efekt burzy włosów?

  Puszyste, świetnie układające się włosy… Marzenie większości z nas i cel działania fryzjerów oraz trychologów! Piękne pasma to zdecydowanie te uniesione u nasady, lekkie, a zarazem pełne objętości. Jak osiągnąć upragniony efekt? Specjaliści stawiają na równowagę PEH, a także na połączenie odpowiedniej pielęgnacji i stylizacji. Czytaj dalej

 • 4731

  Odkryj idealne pomysły na prezenty świąteczne z marką Awesome Cosmetics

  W nadchodzącym sezonie świątecznym Awesome Cosmetics ma przyjemność zaprezentować swoje wyjątkowe kosmetyki pielęgnacyjne, stworzone z myślą o dostarczeniu najwyższej jakości doznań pielęgnacyjnych. Niezależnie od tego, czy szukasz prezentu dla bliskiej osoby, czy chcesz zaskoczyć siebie samego, Awesome Cosmetics przygotowało wyjątkowe propozycje, które doskonale wpisują się w magię świąt. Czytaj dalej

 • 4730

  Naturalna sól do kąpieli Korzenna Pomarańcza od Hagi - pielęgnacja zmysłów i ciała w jednym!

  Naturalna sól do kąpieli Korzenna Pomarańcza to rozgrzewająca mieszanka na jesienno- zimowe wieczory. Kąpiel w roztworze soli himalajskiej to prawdziwy rytuał pielęgnacyjno-kuracyjny, który pozytywnie wpływa na kondycję skóry oraz układ oddechowy. Szczególnie polecamy dla osób aktywnych fizycznie, przeciążonych pracą i tych kochających błogostan. Kąpiel łagodzi stany stresowe oraz relaksuje. Zapach linii Korzenna Pomarańcza to połączenie olejków eterycznych – z pomarańczy oraz przypraw korzennych. Czytaj dalej

 • 4729

  Świąteczna ZIAJA :) Sezonowe produkty już w sklepach!

  Czuć już oddech Świąt na plecach? Dlatego w sklepach Ziaja dla Ciebie i na stronie ziaja.com są już zestawy prezentowe oraz limitowana seria świąteczne aromaty. Czytaj dalej

 • 4728

  3 fakty na temat miceli. Poznaj cząsteczki o unikalnych właściwościach

  Efektywny demakijaż to klucz do pięknej i zdrowej cery. W przypadku skóry wrażliwej oczyszczenie powinno być perfekcyjne… i ekstremalnie delikatne. Czy to możliwe? Kosmetolodzy wskazują, że zdecydowanie tak – z pomocą miceli. Świat beauty pokochał te maleńkie „cząsteczki do zadań specjalnych”. Czego jeszcze o nich nie wiesz? Poznaj 3 fakty na temat miceli. Czytaj dalej

 • 4727

  Pełnia przyjemności z nowym czekoladowym żelem intymnym #Hello Love

  Długie jesienne i zimowe wieczory zachęcają do spowolnienia, odpoczynku, słuchania ulubionej muzyki, czytania książek, a także spędzania czasu we dwoje, rozpalenia w kominku, rozpieszczania zmysłów gorącą czekoladą. Warto doceniać ten szczególny czas, czerpać radość z naszej seksualności, wzbogacać życie intymne i podkręcać atmosferę w sypialni. Pomogą nam w tym naturalne i ultradelikatne żele intymne #Hello Love. Do wybory mamy wariant klasyczny a także nowy czekoladowy. Czytaj dalej

 • 4726

  Ochrona skóry jesienią

  Ochrona skóry jesienią to konieczność. Niskie temperatury i silne wiatry sprzyjają jej odwodnieniu i podrażnieniu. Wszechobecny smog wywołuje stres oksydacyjny, który przyspiesza procesy starzenia. Czytaj dalej

 • 4722

  Czarny listopad, bielsze zęby z Curaprox

  Wiele z nas marzy o pięknym, lśniącym uśmiechu, jednak nie każdy może go mieć. W tym celu próbujemy różnych metod, które pomogą rozjaśnić nasze zęby. Niestety stosowanie zwykłych produktów wybielających, może przynieść więcej szkód niż korzyści. Marka Curaprox pokazuje, że piękny uśmiech możesz uzyskać w bezpieczny, a zarazem delikatny i skuteczny sposób. Czytaj dalej

 • 4718

  Naturalne inspiracje w SPA dla włosów. Czego jeszcze nie wiesz o witaminach?

  Witaminy to substancje kluczowe z punktu widzenia równowagi naszego organizmu i synonim balansu niemal każdego z układów ciała. To jasne. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że witaminy mają także znaczący wpływ na kondycję włosów. Eksperci podpowiadają, które z witamin warto włączyć do swojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Czytaj dalej

 • 4717

  Jesienna pielęgnacja BIO natural(na)!

  Chłodne, jesienne wieczory zachęcają do spędzania czasu w zaciszu własnego domu. Warto wykorzystać te chwile i po dniu wypełnionym obowiązkami, zrobić coś dla siebie. Koc i serial, a może wanna i książka albo domowe SPA? Każda forma relaksu to dobry wybór, ale jeśli wolny wieczór zamierzamy przeznaczyć na pielęgnację, to wiemy po jakie kosmetyki na pewno warto sięgnąć – te w 100% wegańskie z linii BIO natural od Instytutu Dermokosmetyków Ideepharm. Czytaj dalej

 • 4708

  Sezon na retinol? Wypróbuj Hypskin - działa lepiej, szybciej i efektywniej!

  Nadchodzi jesień, a wraz z nią sezon na retinol, przez wielu uznawany za idealny składnik odmładzający i regenerujący dojrzałą skórę. By zauważyć pierwsze efekty jego działania potrzeba jednak czasu. Hypskin, aktywny składnik pochodzenia morskiego, działa natomiast od razu, nie wymaga ochrony SPF, można stosować go na dzień i na noc i może być stosowany w kilku kosmetykach na raz. Działa lepiej, szybciej i efektywniej. Sprawdź, co to za składnik i co może zyskać Twoja skóra po jego stosowaniu! Czytaj dalej

Czytaj inne

Partner serwisu

Partner serwisu
Partner
serwisu

Współpracujemy z

 • http://swiat-przemyslu-farmaceutycznego.pl/
 • http://swiat-przemyslu-kosmetycznego.pl/
 • http://www.kosmetyczni.pl/
 • https://wsiiz.pl/
 • http://www.kosmetyki-detergenty.pl/