Surowce stosowane w produktach trychologicznych

Kategoria: Surowce kosmetyczne
7 min. czytania

Aby zachować zdrowe włosy, należy dbać o skórę głowy i mieszki włosowe.

Na temat budowy skóry, włosa i mieszków włosowych powstało wiele publikacji, dlatego w tym artykule omówimy różne składniki stosowane w produktach trychologicznych.

Branża surowcowa położyła silny nacisk na składniki wspierające prawidłowe funkcjonowanie skalpu, a ich wielopoziomowa aktywność opiera się na:

  • łagodzeniu zaczerwienienia,
  • zahamowaniu nadmiernego złuszczania naskórka,
  • likwidacji świądu,
  • głębokim i długotrwałym nawilżeniu skóry i włosów,
  • zahamowaniu nadmiernego wypadania włosów,
  • zahamowaniu nadmiernego wydzielania sebum.

Surowce trychologiczne można podzielić na trzy grupy, które obejmują pracę ze skórą, mieszkami włosowymi i włosem.

Problemy z naskórkiem wynikają z procesów chorobowych (łuszczyca, AZS, łupież różnego pochodzenia), ostrych zabiegów fryzjerskich lub uczuleń. Praca na mieszkach włosowych jest konieczna w przypadku łysienia o różnym podłożu, zwiększonego wypadania włosów (problemy z tarczycą, chemioterapia, covid-19), ale też przy chorobach skóry. Z kolei praca na samym włosie wynika z potrzeby naprawy zniszczeń i braków w strukturze keratynowej. Wiele nowoczesnych surowców kosmetycznych działa na wszystkich tych polach. Przy projektowaniu kosmetyku trychologicznego warto zastosować kilka uzupełniających się w działaniu składników.

Przegląd surowców

KWASY

Kwas salicylowy ze względu na swoje właściwości złuszczające skórę głowy pomaga usunąć martwe komórki naskórka, odblokować mieszki włosowe i zmniejszyć produkcję sebum na skórze głowy. Kwas salicylowy jest doskonałym składnikiem dla osób ze skórą tłustą lub trądzikową, ponieważ pomaga zapobiegać wypryskom na skórze głowy. Jednak warto skorzystać z nowocześniejszych składników, takich jak kwas laktobionowy, migdałowy, bursztynowy czy glukonolakton, ponieważ ich działanie jest delikatniejsze – łagodnie złuszczają, nawilżają, ujędrniają skórę.

PIERWIASTKI

Cynk jest pierwiastkiem śladowym, potrzebnym do produkcji keratyny i kwasu nukleinowego, niezbędnym dla regeneracji komórek skóry i włosów. Cynk jest również ważny dla produkcji sebum, naturalnego oleju, który nawilża skórę głowy i włosy. Badania wykazały, że jego niedobór może prowadzić do łysienia, trudności w regeneracji komórek skóry i łamliwości włosów, dlatego w składzie INCI kosmetyków warto szukać pochodnej cynku – Zn PCA.

Nano- i mikromiedź oraz srebro doskonale sprawdzają się w schorzeniach skóry głowy – ta pierwsza w dolegliwościach na tle grzybiczym, a srebro bakteryjnym, grzybiczym i wirusowym. W przypadku miedzi warto wspomnieć o innych cennych właściwościach – jest niezbędna dla produkcji melaniny – pigmentu, wpływa też na produkcję keratyny i kolagenu, dlatego jej niedobór może prowadzić do utraty pigmentacji włosów, zwłaszcza u osób starszych, a także doprzesuszenia skóry głowy, łupieżu i podrażnień. Nano- i mikrozłoto sprzyjają produkcji kolagenu, który pomaga zakotwiczyć włos i zapobiega przedwczesnemu wypadaniu.

EKSTRAKTY

Olejek z drzewa herbacianego to naturalny olejek eteryczny, który jest powszechnie stosowany w produktach do pielęgnacji skalpu ze względu na swoje właściwości przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Pomaga ukoić i wyleczyć skórę głowy, zmniejszyć stan zapalny i promować zdrowy wzrost włosów. Olejek z drzewa herbacianego jest skuteczny w leczeniu chorób skóry głowy, takich jak łupież, łuszczyca skóry głowy i łojotokowe zapalenie skóry.

Olejek miętowy to naturalny olejek eteryczny, który jest powszechnie stosowany w produktach do pielęgnacji skóry głowy ze względu na swoje właściwości kojące, chłodzące i odświeżające. Pomaga zmniejszyć stan zapalny, dlatego jest skuteczny w leczeniu chorób takich jak łupież, suchość skóry głowy i łuszczyca skóry głowy.

Ekstrakty z alg stają się coraz bardziej popularne w branży pielęgnacji włosów ze względu na ich skuteczność, łatwość pozyskania i naturalne pochodzenie. Jedną z głównych zalet ekstraktów z alg w pielęgnacji włosów jest ich zdolność do poprawy ukrwienia skóry głowy, co oznacza, że mieszki włosowe otrzymują więcej składników odżywczych i tlenu, co sprzyja zdrowemu wzrostowi włosów. Cenną właściwością tych składników pochodzenia morskiego w pielęgnacji włosów jest ich zdolność do zmniejszania stanów zapalnych i podrażnień skóry głowy dzięki zawartości przeciwutleniaczy, aminokwasów, soli mineralnych oraz w niektórych przypadkach jodu.

 

W produktach do pielęgnacji skalpu najpopularniejsze są ekstrakty z:

  • sinic z rodzaju spiruliny (Spirulina Platensis Extract),
  • zielenic typu chlorella (Chlorella Vulgaris Extract),
  • glonów (Chondrus Crispus Extract) – chrząstnicy, zwanej też mchem irlandzkim,
  • wodorostów brunatnic,
  • krasnorostów (Kappaphycus Alvarezii Extract) zwanych mchem morskim,
  • czerwonych alg (Ahnfeltiopsis Concinna Extract).

Ekstrakty te są bezpieczne w produktach do pielęgnacji i nadają się do wszystkich rodzajów włosów.

WITAMINY

Niacynamid to forma witaminy B3, która jest powszechnie stosowana w produktach do pielęgnacji skóry głowy ze względu na jej zdolność do wzmacniania funkcji barierowych skóry głowy. Doskonale nawilża, odżywia i łagodzi podrażnienia skóry. Ze względu na uniwersalne, dobroczynne działanie sprawdza się we wszystkich schorzeniach trychologicznych.

Pantenol ze względu na swoje właściwości nawilżające i regenerujące świetnie sprawdza się w pielęgnacji podrażnionej skóry głowy. Pomaga poprawić elastyczność i wytrzymałość włosów, zmniejszając w ten sposób ich łamliwość i rozdwajanie końcówek.

Biotyna jest formą witaminy B7, która jest powszechnie stosowana w produktach do pielęgnacji skóry głowy ze względu na jej zdolność do wzmacniania włosów i promowania zdrowego wzrostu włosów. Biotyna pomaga poprawić elastyczność i grubość włosów, zmniejszając w ten sposób łamliwość włosów i rozdwajanie końcówek. Jest skuteczna w leczeniu wypadania włosów i promowaniu zdrowego wzrostu włosów.

Witamina B12 – coraz popularniejsza w kosmetyce; jej niedobór może prowadzić do osłabienia włosów, łysienia plackowatego i łamliwości włosów, zmian skórnych, takich jak łuszczące się plamy i zmiany w pigmentacji. Witamina B12 ma również działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, co może pomóc w łagodzeniu stanów zapalnych skóry głowy, reguluje produkcję sebum, które pomaga utrzymać skórę i włosy nawilżone. Produkty zawierające odpowiednią dawkę tej witaminy pomagają wzmocnić naskórek i włosy zapobiegając ich wypadaniu. Doskonale sprawdza się w połączeniu z innymi składnikami / witaminami (pantenol, niacynamid, wit. C). Warto zauważyć, że potwierdzeniem obecności tej witaminy w produkcie jest różowo-czerwona barwa.

BIAŁKA

Keratyna to białko, które naturalnie występuje we włosach i jest powszechnie stosowane w produktach do pielęgnacji skóry głowy ze względu na jej zdolność do wzmacniania włosów i poprawy ich ogólnego stanu zdrowia. Pomaga naprawić zniszczone włosy i zapobiegać przyszłym uszkodzeniom, promując w ten sposób zdrowy wygląd.

Peptydy – działają poprzez stymulowanie produkcji kolagenu i innych białek, które są niezbędne do wzrostu włosów i ich właściwego zakotwiczenia, a także pomagają poprawić krążenie krwi w skórze głowy, co zapewnia mieszkom włosowym niezbędne składniki odżywcze i tlen do zdrowego wzrostu włosów. Istnieje kilka rodzajów peptydów, które są powszechnie stosowane w trychologii, a ich działanie jest niemal spektakularne. Są to m.in.: Peptydy miedziowe (Copper Tripeptide-1, Bis(Tripeptide-1) Copper Acetate), wspomagają gojenie się ran i naprawiają uszkodzoną skórę, działają przeciwzmarszczkowo, przeciwstarzeniowo i ujędrniająco, naprawiają skórę i opóźniają starzenie. Peptydy palmitoilowe (np. Palmitoyl Tetrapeptide-5, Palmitoyl Hexapeptide-12) to rodzaj peptydów, które są często stosowane w przeciwstarzeniowych produktach do pielęgnacji włosów. Peptydy mirystoilowe (Myristoyl Pentapeptide-17, Myristoyl Hexapeptaide-16) – to peptydy sygnałowe, który znacząco stymulują ekspresję genu keratyny, kierując wzrostem komórek i wydzielaniem czynnika wzrostu w celu pogrubienia i wzmocnienia włosów.

INNE

Prebiotyki pomagają kontrolować wzrost patogennych mikroorganizmów, takich jak bakterie, grzyby i wirusy, które mogą przyczyniać się do stanów zapalnych skóry i łysienia. Ich zadanie polega na wspieraniu rozwoju zdrowej mikroflory skóry. Wiele schorzeń skóry związanych jest z nieprawidłowym mikrobiomem, dlatego zastosowanie prebiotyków powinno być niezbędnym elementem produktów trychologicznych. Branża surowcowa od kilku ostatnich lat systematycznie wzbogaca się o kolejne składniki, oto kilka ciekawszych pozycji: inulina, biofermenty (Bacillus Ferment, Rice Ferment) i ekstrakty roślinne (z konopii, owocu nonii, bulwy narcyza).

Nienasycone kwasy tłuszczowe z czarnuszki, konopii, ogórecznika, z lnianki i wielu innych roślin znajdują zastosowanie w odbudowie płaszcza hydrolipidowego, pomagają utrzymać prawidłowe nawilżenie skóry głowy, a także zmniejszyć stan zapalny.

Nie można zapomnieć o czterech podstawowych składnikach wykorzystywanych w leczeniu łysienia. Są to składniki częściowo kosmetyczne, a częściowo lecznicze. Chodzi o:

  • Diaminopyrimidine Oxide (Aminexil),
  • Pyrrolidinyl Diaminopyrimidine Oxide,
  • Minoxidil,
  • Bimatoprost.

Doskonale przedłużają cykl życia włosa zmniejszając ich wypadanie, pobudzają mieszek włosowy, dzięki czemu włos jest grubszy i bardziej lśniący.

Wniosek

Dbanie o skórę głowy jest niezbędnym elementem pielęgnacji włosów i silnym trendem w kosmetyce. Istnieje mnogość skutecznych i ciekawych składników, które doskonale wpisują się w Aktualności i nowoczesny styl życia. Spośród surowców kosmetycznych możemy wybierać klasyczne i powszechnie znane pozycje, ale warto zaczerpnąć z nowoczesnych i świetnie przebadanych składników – branża surowcowa każdego roku wpuszcza ich na rynek przynajmniej kilkanaście. Znajdują zastosowanie w produktach trychologicznych w postaci wcierek, ampułek, szamponów i peelingów, które wśród klientów zyskują na popularności w hiperbolicznym tempie. Ważne jest, aby wybierać produkty, który zadziałają holistycznie, aby zachować zdrową skórę głowy i promować zdrowy wzrost włosów.

Artykuł został opublikowany w kwartalniku "Świat Przemysłu Kosmetycznego" 1/2023