Producenci kosmetyków silnie zaangażowani w walkę z pandemią koronawirusa

Kategoria: Bliżej branży
2 min. czytania

Dla firm kosmetycznych przestawienie produkcji na środki dezynfekcyjne lub brakujące środki higieny osobistej często wiąże się z minimalnym wydatkiem, jednak stanowi znaczącą pomoc dla pracowników służb stawiających czoła pandemii. Poza producentami kosmetyków, produkcję płynów do dezynfekcji podjęły już trzy spółki skarbu Państwa, takie jak PKN Orlen, Polfa Tarchomin oraz KGHM Polska Miedź, a wielu producentów oferuje wsparcie z pomocą podstawowych produktów.

Firma Biogened SA (właściciel marki Dermedic), przekazała 19 marca produkty do pielęgnacji skóry rąk dla pracowników laboratoriów diagnostycznych w całym kraju. Przekazane produkty mają wartość rynkową 30 tys. zł.

Firma Bandi Cosmetics przekazała Wojskowemu Instytutowi Medycznemu w Warszawie, Nowodworskiemu Centrum Medycznemu oraz Centralnemu Szpitalowi Klinicznemu MSWiA w Warszawie paczki z kremami nawilżającymi do rąk, z troską o często dezynfekowaną i w efekcie przesuszoną skórę członków personelu. W przygotowaniu są paczki dla kolejnych placówek medycznych.

Z pomocą dla potrzebujących, firma Glov przekazała 2 tys. mydeł do warszawskiej noclegowni przy ul. Polskiej oraz do Pensjonatu Socjalnego Św. Łazarza przy ul. Traktorzystów. Mydła przekazane osobom bezdomnym mają wartość rynkową 20 tys. zł.

W celu wsparcia szpitali, Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris przekazało kremy do rąk dla pracowników służby zdrowia. Dodatkowo do placówek trafiły emolienty skierowane do pacjentów oddziałów pediatrycznych, neonatologicznych i dermatologicznych. Docelowo środki mają trafić do różnych szpitali w całej Polsce.

Wsparcie dla walki z pandemią okazuje także Avon Cosmetics Polska, przekazując 7 ton kosmetyków do higieny Szpitalowi Wolskiemu im. dr Anny Gostyńskiej w Warszawie, Powiatowemu Szpitalowi w Garwolinie, a także placówkom publicznym, które pilnie potrzebują pomocy.

Swój wkład w walkę z pandemią mają liczne firmy kosmetyczne na świecie. Fabryka Pierre Fabre we Francji zmobilizowała swój zespół do produkcji wodnoalkoholowego żelu, który nie znajdował się wcześniej w portfolio producenta. Do wytworzenia żelu służy linia produkcyjna do produkcji szamponu, a powstały na niej środek trafi do personelu pielęgniarskiego w szpitalach, zespołów aptek i będzie oferowany do sprzedaży w aptekach pod dermo-kosmetyczną marką DUCRAY po cenie maksymalnie 3 euro za 100 ml butelki.

Jak podaje Blanka Chmurzyńska-Brown, dyrektor generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego, firmy kosmetyczne, które chciałyby skoncentrować się na produkcji środków do dezynfekcji spotykają się z coraz trudniejszym dostępem do alkoholu etylowego.

W walkę z wirusem SARS-COV-2, poza różnymi służbami, zaangażowało się wielu producentów z branży kosmetycznej, farmaceutycznej i spożywczej, a także liczne centra badawcze.

Źródła: www.gov.pl, www.pb.pl/