[Power of Data]. Moc (w) danych

Określenia, takie jak „Big Data”, Sztuczna Inteligencja (AI) odmienia się obecnie przez wszystkie przypadki. Niestety, często okazuje się, że owszem, danych mamy wiele, zbieramy, zapisujemy, przechowujemy, ale jeszcze bardzo rzadko rzeczywiście je wykorzystujemy.

Podstawą do uruchomienia Sztucznej Inteligencji wspomagającej proces wnioskowania i decyzyjny jest możliwość bazowania na dużej liczbie danych, których sformatowanie umożliwia połączenie ich w relacje, na podstawie których można wysnuć wnioski i przeprowadzić analizy. I jeśli nie chcemy korzystać jedynie z poziomu ogólności Chat GPT, który bazuje na ogólnodostępnych w sieci publikacjach a wykorzystać nasze dane (i dodaje od siebie brakujące historie, zamiast poinformować, że nie ma wystarczających informacji), to bez zainwestowania w obszar przygotowania nie ma co mówić o następnych krokach, czyli wykorzystaniu Big Data i AI.

Od kilku lat obserwuję, że pomimo wdrożenia oprogramowania do monitorowania parametrów produkcji, OEE, pomiarów laboratoryjnych w postaci cyfrowej, zakres korzystania z danych jest bardzo ograniczony (z reguły do wizualizacji, podglądu „online” oraz szybszego reagowania na przekroczenia). W świecie jakościowym bywa jeszcze trudniej, ponieważ nie zawsze znajdują się środki finansowe na wdrażanie nowoczesnych narzędzi. Jesteśmy świetni w produkowaniu dziesiątek kilogramów (papierowo) i terabajtów (cyfrowo) danych (jak ktoś ma wątpliwości, że mówię prawdę, polecam wybrać się do archiwum jakościowego lub badań i rozwoju w Państwa firmie), których nikt nie czyta, a na pewno nie analizuje. W tych zebranych kilogramach danych jest mnóstwo przydatnych i wartościowych informacji, które można wykorzystać do precyzyjnych decyzji, obniżenia kosztów i optymalizacji procesów. Dane otrzymujemy z różnych źródeł:

 • wyniki badań w procesie Badań i Rozwoju (stabilność, kompatybilność, fizykochemia etc.),
 • Certyfikaty Analityczne (CoA), kontrola wejściowa surowców i opakowań,
 • wyniki procesowe (naważanie, mieszanie, napełnianie i konfekcja), parametry ciśnienia, temperatury, przepływu etc.,
 • wyniki walidacji mycia i sanityzacji, walidacja napełniania etc.,
 • wyniki badań środowiskowych,
 • wyniki statystycznych kontroli wyrobu gotowego (parametry fizykochemiczne, mikrobiologia, sensoryka),
 • reklamacje od klientów/konsumentów – ponowna analiza próbek archiwalnych.

Te dane, po zestawieniu ze sobą, dają niesamowitą wiedzę o produkcie, procesie i ewentualnych trendach, które mogą nam pomóc podjąć właściwą decyzję, zanim coś poważnego zdarzy się na naszej linii produkcyjnej, uderzając w naszą organizację.

Łączenie źródeł i przetwarzanie danych

Obecnie mamy prawie nieograniczoną możliwość automatycznego połączenia danych z wielu źródeł poprzez protokoły i interfejsy. Czy to z urządzeń laboratoryjnych, mierników w procesie (termometry, manometry, zawory, pompy, czujniki przepływu, poziomu, a nawet systemy wizyjne), czy bardziej tradycyjnych – komputerów i tabletów, które pozwalają nam wykorzystać zdefiniowany protokół do zbierania danych. Połączenie urządzeń w system pozwala na jednoczesne i centralne wykorzystanie danych.

Rys. 1. Przykładowe powiązania danych i centralna baza przetwarzania

Usystematyzowanie danych pozwala na ustalenie granic kontrolnych, ustawienie alarmów w celu skrócenia czasu reakcji na parametr poza kontrolą i ograniczenie potencjalnych strat i defektów.

Poza tym możemy, do czego zachęcam, wizualizować dane, wprowadzić raportowanie poprzez nadzór w trybie „live” (na przykład dla liderów/brygadzistów/jakościowców) oraz raportowanie w trybie wykresów i dashboardów dla menedżerów wyższego szczebla zarządzania. Można tu wykorzystać sformatowane ogólnodostępne narzędzia typu „Power BI”.

Trendy i ich analiza

Jeśli już mamy usystematyzowane dane, możemy wejść na kolejny poziom zaawansowania, czyli analizy predyktywne. Bo po co reagować dopiero, gdy „mleko się rozleje” i kluczowy parametr procesu bądź produktu wyjdzie nam poza granicę specyfikacji czy bezpiecznego poziomu? Ustawienie limitów kontrolnych pozwala na uruchomienie procesu korekty po dotarciu do granicy, która jest jeszcze bezpieczna i pozawala na reakcję. Warto korzystać z systemów SPC (Statystycznej Kontroli Procesu) i współczynników zdolności procesu Cp, Cpk, Pp, Ppk, oraz ustalenia granic tolerancji oraz kontrolnych LTL, UTL, LCL, UCL.

Dla bardziej złożonych parametrów (gdzie ustanowienie kontroli statystycznej SPC nie jest możliwe albo opłacalne), warto poddawać analizie trendy. Analiza trendów może mieć zastosowanie przy reklamacjach jakościowych z rynku, gdy szukamy, czy produkt z danym defektem, którego nie wykryliśmy przed wprowadzeniem na rynek, ale znamy go z reklamacji, jest wyjątkiem, czy problem jest szerszy. Analiza trendu przydaje się też przy analizie poziomu nalewu lub wagi komponentów produkowanych wtryskowo – gdy trend parametrów może świadczyć o zużyciu urządzenia lub problemów z przepływem produktu/materiału w instalacji, którą trzeba rozmontować i doczyścić lub wymienić niedziałające grzałki czy uszkodzoną pompę. Analiza trendu, poza wartościowymi danymi jakościowymi, pozwala nierzadko zaoszczędzić istotne zasoby. Jeśli zauważymy, że nasz produkt jest zgodny z oznaczeniem e (w zakresie deklarowanej objętości/masy), ale trend nalewania jest wzrostowy, to – zwłaszcza u producentów żywnościowych – warto zareagować, aby nie powodować niepotrzebnych strat spowodowanych przepełnianiem produktu. Wczesna informacja o wzrostach mikrobiologicznych na podstawie analizy trendów badań środowiskowych pozwoli nam w odpowiednim czasie podjąć decyzję o myciu i dezynfekcji linii i uniknąć przedostania się drobnoustrojów do wyrobu gotowego i ich rozwoju.

  

Rys. 2. Przykłady wizualizacji trendów w analizie reklamacji – geograficzne – zmiana procentowa względem poprzedniego okresu oraz trend dla jednej kategorii produktów (Power BI)

Trzecim obszarem, o którym warto wspomnieć jest wykorzystanie analizy danych poprzez korelacje. Ta analiza jest możliwa, gdy już dość dobrze znamy proces i jesteśmy w stanie mapować i rozumieć wzajemne zależności między parametrami. Dzięki temu możemy oszczędzić zasoby, badając mniejszą liczbę parametrów, jeśli umiemy zwalidować, potwierdzić korelacje z innymi ważnymi parametrami (na przykład kontrola procesu pasteryzacji jest możliwa procesowo, bez drogich testów mikrobiologicznych, jeśli znamy instalację, przepływ przez pasteryzator, temperatury, powierzchnię kontaktu produktu ze ściankami, reologię produktu itd.).

Rozwiązania techniczne

Na koniec słowo o rozwiązaniach technicznych. Większość sprzętu kontrolno-pomiarowego ma już odpowiednie procesory i wtyczki pozwalające na transfer danych surowych. Dodatkowo, dostępność niedrogich tabletów i komputeryzacja stanowisk laboratoryjnych sprawia, że można zupełnie wyeliminować papier. Często wyzwaniem jest odpowiednie okablowanie lub stabilny transfer WiFi – który w zakładach produkcyjnych bywa jeszcze problematyczny. Jednak możliwość gęstszego pakowania danych i ich przesyłu rośnie w tempie wykładniczym, więc ograniczenia techniczne nie powinny być już wyzwaniem. Poza tym, warto jest zatrudnić wykwalifikowany dział lub dostawcę IT. Odpowiednie zabezpieczenie danych i ich archiwizacja albo w walidowanych rozwiązaniach „w chmurze”, albo hybrydowym rozwiązaniu z własnym archiwum serwerowym, z podwójnym zabezpieczeniem przed utratą danych pozwoli na zabezpieczenie przed ich utratą. Równie ważne jest zabezpieczenie przed ingerencją hakerską. Warto rozważyć systemowe albo nawet sprzętowe odseparowanie sieci zbierania i magazynowania danych od zewnętrznych połączeń internetowych, które mogą nie być odpowiednio zabezpieczone przed atakiem internetowych terrorystów.

Rozwiązania techniczne i informatyczne obecne na rynku pozwalają na wykorzystanie wartości zawartej w danych jak nigdy dotąd. Według instytutu Gartnera, do 2026 roku osiągniemy punkt, w którym w największych firmach farmaceutycznych identyfikacja nowych molekuł poprzez metodę „in silico”, czyli symulację cyfrową z wykorzystaniem AI (sztucznej inteligencji), przekroczy procentowo zastosowanie tradycyjnych badań laboratoryjnych. Pracuje nad tym m.in. polska firma technologiczna Molecule.one. Przemysł kosmetyczny nie jest jeszcze na tym etapie, ale już teraz pojawiają się rozwiązania wspierane sztuczną inteligencją w badaniach nowych produktów. Z kosmetycznego podwórka, inżynierowie z Google Brain wykorzystali do badania molekuł zapachowych grafowe sieci neuronowe (GNN – rodzaj głębokiej sieci neuronowej zaprojektowanej do działania na wykresach jako danych wejściowych). Stworzono narzędzie do bezpośredniego przewidywania charakterystyk zapachów dla poszczególnych cząsteczek, bez stosowania tradycyjnych metod porównywania i identyfikacji zapachu. Potencjalne zastosowanie to projektowanie nowych, syntetycznych molekuł zapachowych, które są tańsze, bo nie wymagają wielu prób przed ostateczną kwalifikacją i mogą zostać wyprodukowane w sposób bardziej zrównoważony (nie eksploatując nadmiernie przyrody w celu pozyskania kompozycji).

Aby skutecznie zastosować coraz lepiej i powszechniej funkcjonującą sztuczną inteligencję, należy postawić pierwszy krok, czyli zrozumieć moc danych, którymi dysponujemy, połączyć je w sieć, odpowiednio sformatować i zacząć mierzyć, analizować, aby rozwijać wiedzę i stwarzać możliwości do optymalizacji i podejmowania właściwych decyzji zarządczych.  

 

Źródła:

https://ai.googleblog.com/2019/10/learning-to-smell-using-deep-learning.html

 

.....................................................................................................

Autor: Paweł Frydrych

Global Quality Director

Oriflame Poland

 

Artykuł został opublikowany w kwartalniku "Świat Przemysłu Kosmetycznego" 3/2023

Udostępnij materiał w

Zobacz aktualne wydanie

Nowości kosmetyczne

 • 4740

  Bogate składy w domowym SPA. Co potrafią masła do ciała?

  Skóra potrzebuje skutecznej, troskliwej i regularnej pielęgnacji o każdej porze roku. W chłodne dni w domowym SPA prym wiodą masła do ciała – ze względu na bogaty skład i… super moce. Świat beauty pozytywnie oszalał na punkcie maseł. I słusznie, ponieważ to wielofunkcyjne kosmetyki, które odżywiają, nawilżają skórę i… to jeszcze nie wszystko. Co wiesz o masłach do ciała? Czytaj dalej

 • 4739

  Odmłodzenie i odświeżenie. Dwa wyzwania dla skóry wokół oczu

  Delikatna skóra wokół oczu – szczególnie ta dojrzała – wymaga spersonalizowanej pielęgnacji nastawionej jednocześnie na kilka obszarów. Najważniejsze z nich to: anti-aging, niwelowanie cieni i likwidacja pojawiających się opuchnięć. Kosmetolodzy podkreślają, że kluczem do efektywności w tym zakresie jest połączenie dobrych nawyków pielęgnacyjnych z kombinacją odpowiednich składników aktywnych. Czytaj dalej

 • 4738

  Gorączka zakupów z Phlov by Anna Lewandowska. Te perełki upolujesz w świetnych cenach!

  Każda miłośniczka zakupów przez cały rok czeka na listopad, kiedy z okazji Black Friday w sklepach pojawiają się specjalne promocje i rabaty. To idealny moment, żeby ulubione kosmetyki upolować w najlepszych cenach i uzupełnić kosmetyczkę albo skompletować prezenty dla bliskich na Święta. Zobacz, jakie oferty na Black Week przygotowała marka Phlov by Anna Lewandowska! Czytaj dalej

 • 4733

  CUDOWNIE SREBRZYSTA REWOLUCJA DO WŁOSÓW BLOND

  YOPE rozszerza linię produktów do pielęgnacji włosów. Tym razem całą uwagę skupia wokół włosów w kolorze blond. BLONDE my HAIR to seria, która została stworzona z myślą o wszystkich osobach, pragnących połączyć zdrowie i piękny wygląd włosów z wyrafinowanym blaskiem blondu. To produkty, które staną się uzależnieniem! Czytaj dalej

 • 4732

  Hasło: objętość! Jak osiągnąć efekt burzy włosów?

  Puszyste, świetnie układające się włosy… Marzenie większości z nas i cel działania fryzjerów oraz trychologów! Piękne pasma to zdecydowanie te uniesione u nasady, lekkie, a zarazem pełne objętości. Jak osiągnąć upragniony efekt? Specjaliści stawiają na równowagę PEH, a także na połączenie odpowiedniej pielęgnacji i stylizacji. Czytaj dalej

 • 4731

  Odkryj idealne pomysły na prezenty świąteczne z marką Awesome Cosmetics

  W nadchodzącym sezonie świątecznym Awesome Cosmetics ma przyjemność zaprezentować swoje wyjątkowe kosmetyki pielęgnacyjne, stworzone z myślą o dostarczeniu najwyższej jakości doznań pielęgnacyjnych. Niezależnie od tego, czy szukasz prezentu dla bliskiej osoby, czy chcesz zaskoczyć siebie samego, Awesome Cosmetics przygotowało wyjątkowe propozycje, które doskonale wpisują się w magię świąt. Czytaj dalej

 • 4730

  Naturalna sól do kąpieli Korzenna Pomarańcza od Hagi - pielęgnacja zmysłów i ciała w jednym!

  Naturalna sól do kąpieli Korzenna Pomarańcza to rozgrzewająca mieszanka na jesienno- zimowe wieczory. Kąpiel w roztworze soli himalajskiej to prawdziwy rytuał pielęgnacyjno-kuracyjny, który pozytywnie wpływa na kondycję skóry oraz układ oddechowy. Szczególnie polecamy dla osób aktywnych fizycznie, przeciążonych pracą i tych kochających błogostan. Kąpiel łagodzi stany stresowe oraz relaksuje. Zapach linii Korzenna Pomarańcza to połączenie olejków eterycznych – z pomarańczy oraz przypraw korzennych. Czytaj dalej

 • 4729

  Świąteczna ZIAJA :) Sezonowe produkty już w sklepach!

  Czuć już oddech Świąt na plecach? Dlatego w sklepach Ziaja dla Ciebie i na stronie ziaja.com są już zestawy prezentowe oraz limitowana seria świąteczne aromaty. Czytaj dalej

 • 4728

  3 fakty na temat miceli. Poznaj cząsteczki o unikalnych właściwościach

  Efektywny demakijaż to klucz do pięknej i zdrowej cery. W przypadku skóry wrażliwej oczyszczenie powinno być perfekcyjne… i ekstremalnie delikatne. Czy to możliwe? Kosmetolodzy wskazują, że zdecydowanie tak – z pomocą miceli. Świat beauty pokochał te maleńkie „cząsteczki do zadań specjalnych”. Czego jeszcze o nich nie wiesz? Poznaj 3 fakty na temat miceli. Czytaj dalej

 • 4727

  Pełnia przyjemności z nowym czekoladowym żelem intymnym #Hello Love

  Długie jesienne i zimowe wieczory zachęcają do spowolnienia, odpoczynku, słuchania ulubionej muzyki, czytania książek, a także spędzania czasu we dwoje, rozpalenia w kominku, rozpieszczania zmysłów gorącą czekoladą. Warto doceniać ten szczególny czas, czerpać radość z naszej seksualności, wzbogacać życie intymne i podkręcać atmosferę w sypialni. Pomogą nam w tym naturalne i ultradelikatne żele intymne #Hello Love. Do wybory mamy wariant klasyczny a także nowy czekoladowy. Czytaj dalej

 • 4726

  Ochrona skóry jesienią

  Ochrona skóry jesienią to konieczność. Niskie temperatury i silne wiatry sprzyjają jej odwodnieniu i podrażnieniu. Wszechobecny smog wywołuje stres oksydacyjny, który przyspiesza procesy starzenia. Czytaj dalej

 • 4722

  Czarny listopad, bielsze zęby z Curaprox

  Wiele z nas marzy o pięknym, lśniącym uśmiechu, jednak nie każdy może go mieć. W tym celu próbujemy różnych metod, które pomogą rozjaśnić nasze zęby. Niestety stosowanie zwykłych produktów wybielających, może przynieść więcej szkód niż korzyści. Marka Curaprox pokazuje, że piękny uśmiech możesz uzyskać w bezpieczny, a zarazem delikatny i skuteczny sposób. Czytaj dalej

 • 4718

  Naturalne inspiracje w SPA dla włosów. Czego jeszcze nie wiesz o witaminach?

  Witaminy to substancje kluczowe z punktu widzenia równowagi naszego organizmu i synonim balansu niemal każdego z układów ciała. To jasne. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że witaminy mają także znaczący wpływ na kondycję włosów. Eksperci podpowiadają, które z witamin warto włączyć do swojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Czytaj dalej

 • 4717

  Jesienna pielęgnacja BIO natural(na)!

  Chłodne, jesienne wieczory zachęcają do spędzania czasu w zaciszu własnego domu. Warto wykorzystać te chwile i po dniu wypełnionym obowiązkami, zrobić coś dla siebie. Koc i serial, a może wanna i książka albo domowe SPA? Każda forma relaksu to dobry wybór, ale jeśli wolny wieczór zamierzamy przeznaczyć na pielęgnację, to wiemy po jakie kosmetyki na pewno warto sięgnąć – te w 100% wegańskie z linii BIO natural od Instytutu Dermokosmetyków Ideepharm. Czytaj dalej

 • 4708

  Sezon na retinol? Wypróbuj Hypskin - działa lepiej, szybciej i efektywniej!

  Nadchodzi jesień, a wraz z nią sezon na retinol, przez wielu uznawany za idealny składnik odmładzający i regenerujący dojrzałą skórę. By zauważyć pierwsze efekty jego działania potrzeba jednak czasu. Hypskin, aktywny składnik pochodzenia morskiego, działa natomiast od razu, nie wymaga ochrony SPF, można stosować go na dzień i na noc i może być stosowany w kilku kosmetykach na raz. Działa lepiej, szybciej i efektywniej. Sprawdź, co to za składnik i co może zyskać Twoja skóra po jego stosowaniu! Czytaj dalej

Czytaj inne

Partner serwisu

Partner serwisu
Partner
serwisu

Współpracujemy z

 • http://swiat-przemyslu-farmaceutycznego.pl/
 • http://swiat-przemyslu-kosmetycznego.pl/
 • http://www.kosmetyczni.pl/
 • https://wsiiz.pl/
 • http://www.kosmetyki-detergenty.pl/