Papierowe wypełnienia dla branży kosmetycznej – ekologia i funkcjonalność

Kategoria: Bez kategorii
6 min. czytania

O czym należy pamiętać, pakując kosmetyki i akcesoria beauty?

Branża kosmetyczna ma swoją szeroką reprezentację w e-commerce, a liczba internetowych drogerii i perfumerii oraz zawieranych w nich transakcji sukcesywnie rośnie. Nic nie wskazuje na to, by tendencja ta miała w najbliższych latach się zmienić: szeroki asortyment, łatwiejsza dostępność marek i produktów obecnych tylko w wybranych sieciach lub salonach stacjonarnych (np. serie limitowane, wybrane odcienie kosmetyków kolorowych), przystępne ceny, wygodny proces zakupowy i dostawa do rąk własnych – wszystko to przysparza e-sklepom kosmetycznym coraz więcej klientów.

Aby dostarczyć im towar w nienagannym stanie, należy solidnie go zabezpieczyć, pamiętając przy tym, że duża część asortymentu e-drogerii i perfumerii to produkty delikatne, umieszczone w szklanych lub kartonowych opakowaniach o wyższej podatności na uszkodzenia mechaniczne. Prawidłowo przygotowana przesyłka musi więc w 100% chronić swoją zawartość przed uderzeniami, wstrząsami i innymi czynnikami zewnętrznymi.

Ekologiczne opakowania – społeczna odpowiedzialność biznesu

Tradycyjnie używane w tym celu materiały, np. folia bąbelkowa do owijania produktów i wypełniania pudełek, styropianowe wypełniacze i stabilizatory, plastikowe taśmy klejące, odchodzą do lamusa.

Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest wzrost świadomości ekologicznej w społeczeństwie. Zarówno sprzedawcy, jak i klienci e-sklepów zdają sobie sprawę z pogłębiającej się degradacji środowiska naturalnego i problemu nadprodukcji plastikowych odpadów, który stanowi jeden z jej głównych czynników.

Aby ograniczyć wspomniane zużycie plastiku, na rynku pojawia się coraz więcej alternatywnych materiałów pakowych, które są równie funkcjonalne, skuteczne i wygodne w użyciu, ale wykonuje się je z „zielonych” tworzyw, takich jak w 100% naturalny papier, który jest w pełni biodegradowalny, łatwy w recyklingu i utylizacji.

Ekologicznie i estetycznie

Papierowe materiały pakowe mają jeszcze jedną przewagę nad folią bąbelkową i styropianem – są znacznie bardziej atrakcyjne wizualnie. W przypadku branży beauty, której klienci cechują się wyrobionym gustem i zmysłem estetycznym, ma to szczególnie duże znaczenie. Pamiętajmy, że pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz, a otwarcie estetycznie przygotowanej przesyłki, przygotowanej z wykorzystaniem materiałów o ciekawej strukturze i kolorystyce, z pewnością zostanie zapamiętane i przyczyni się do budowy pozytywnego doświadczenia klienta. Zadowolony odbiorca chętnie poleci twoją działalność innym osobom, a sam wróci na kolejne zakupy.

Aby należycie zabezpieczyć przesyłkę, warto owinąć każdy jej element materiałem ochronnym. Szczególnie dobrze w tej roli sprawdza się papier nacinany, który po nasztorcowaniu tworzy strukturę 3D o znakomitych właściwościach amortyzacyjnych. Papier jest jednocześnie na tyle miękki i delikatny, by nie pozostawiać żadnych rys ani pyłu na powierzchni pakowanych produktów. Z tego względu można wykorzystać go praktycznie wszędzie – materiał skutecznie zabezpieczy szklane butelki i fiolki, kartonowe palety cieni, gąbeczki czy pędzle sprzedawane bez fabrycznych opakowań. Efektowna struktura i naturalny, szlachetny odcień papieru nacinanego dodają przesyłce elegancji i przyjemnie zaskakują odbiorcę paczki – wyjmowanie tak opakowanych produktów kojarzy się z otwieraniem prezentu.

Papier nacinany – skuteczna amortyzacja produktów

Papier nacinany jest godny polecenia także pod względem logistycznym. Materiał wyróżnia się dużą wydajnością, jest prosty w użyciu, nie wymaga stosowania dodatkowych akcesoriów do mocowania – po owinięciu jego warstwy zazębiają się tak, że całość ciasno okala produkt i nie rozwija się w transporcie. Aby jeszcze bardziej ułatwić sobie pracę z papierem nacinanym, warto skorzystać z dyspensera, który umożliwia poprawne nasztorcowanie i precyzyjne dozowanie papieru: najpierw owijamy produkt, a potem odcinamy papier od rolki, dzięki czemu zużywamy dokładnie tyle, ile potrzebujemy.

Użytkownicy, którzy wysyłają niewiele przesyłek lub pracują na ograniczonej przestrzeni roboczej, mają do dyspozycji kompaktowe dyspensery wykonane w całości z ekologicznego kartonu. Równie praktycznym rozwiązaniem jest zakup produktu w formie arkuszy na spirali: tak przygotowany blok można powiesić na ścianie i swobodnie odrywać lub odcinać potrzebną w danej chwili ilość papieru.

Ekologiczne wypełniacze paczek

Po skompletowaniu paczki pozostaje dokładnie wypełnić pozostałą w niej przestrzeń, tak by elementy zawartości nie uderzały o ściany pudełka ani o siebie nawzajem. Wypełniacz makulaturowy w rolce pozwala zrobić to szybko i sprawnie – produkt świetnie sprawdza się w przypadku dużych pojemności, można go dowolnie zgniatać i formować, a w efekcie precyzyjnie wypełnić paczkę także przy zawartości o nieregularnym kształcie.

Podobnie jak papier nacinany, również wypełniacz papierowy najlepiej sprawdza się w zestawie z dedykowanym dyspenserem, który znacznie usprawnia i przyspiesza pakowanie. W zależności od warunków na stanowisku pracy dyspenser można zamontować na ścianie lub stojaku, regulując dogodnie dla siebie wysokość i kąt nachylenia urządzenia. Ząbkowana krawędź wylotu umożliwia wygodne odcinanie wypełniacza bez konieczności używania noża czy nożyczek.

Wiórki papierowe – zabezpieczenie i dekoracja przesyłki

Skutecznym, a jednocześnie niezwykle eleganckim i przykuwającym uwagę wypełniaczem są wiórki papierowe, dostępne w różnych kolorach i kształtach – na rynku dostępne są wiórki gładkie i karbowane, o zróżnicowanej długości. Wypełniacz tego typu doskonale sprawdza się w usłudze pakowania kosmetyków na prezent, a także przy wysyłce produktów z segmentu premium: kosmetyków marek selektywnych, perfum, produktów sprzedawanych w dekoracyjnych boksach z drewna czy fakturowanego kartonu.

Przygotowane w ten sposób opakowanie podkreśla luksusowy charakter wybranych produktów i nadaje wyjątkowości całemu doświadczeniu zakupowemu. Wybór wariantów kolorystycznych pozwala na dopasowanie barwy wypełniacza do całości identyfikacji wizualnej firmy, a to kolejna cegiełka w budowie pozytywnego wizerunku e-sklepu jako profesjonalnego i dbającego o szczegóły przedsiębiorstwa.

Co oprócz wypełniaczy papierowych?

Równie satysfakcjonującym rozwiązaniem – zarówno z perspektywy nadawcy, jak i odbiorcy przesyłki – jest ekologiczny wypełniacz w formie granulatu, zwany popularnie „skropak”, produkowany na bazie skrobi roślinnej. Podobnie jak ekologiczny papier, tworzywo to jest w pełni naturalne i nietoksyczne, a jego produkcja i utylizacja nie mają negatywnego wpływu na środowisko. Dużym atutem wypełniaczy skrobiowych jest niezwykle łatwa utylizacja: granulatu nie trzeba wyrzucać do kontenera na odpady. Wystarczy zalać go wodą, by skrobia całkowicie się rozpuściła i spłynęła do otworu kanalizacyjnego. Nie grozi to utratą drożności rur ani nie zanieczyszcza wody.

Wypełniacz w formie granulatu jest ponadto bardzo wygodny w użyciu: przesypanie do pudełka zajmuje dosłownie chwilę. Ze względu na swoją wydajność materiał dobrze sprawdza się przy wypełnianiu sporych objętości, choć równie funkcjonalny jest w przypadku wąskich szczelin – drobne chrupki z powodzeniem się w nich mieszczą.

Na rynku dostępne są wypełniacze w formie granulatu o różnych kolorach i kształtach, co pozwala na uatrakcyjnienie wizualne i personalizację przesyłek. Wypełniacz w kształcie serduszek skutecznie zabezpieczy i pięknie udekoruje kosmetyczne zestawy upominkowe na Walentynki, Dzień Kobiet, Dzień Matki czy personalizowane paczki urodzinowe. Sklepy z kosmetykami do pielęgnacji niemowląt również oferują zestawy upominkowe z okazji narodzin, baby shower, roczku – warto wykorzystać tu różowe i niebieskie chrupki w przygotowaniu dedykowanych paczek dla dziewczynek i chłopców.

Ekologiczne akcesoria do pakowania kosmetyków

Kolejnym materiałem pakowym łączącym funkcjonalność z estetyką jest cienka bibuła otulająca produkty niczym mgiełka. Materiał tego typu dobrze komponuje się wizualnie z kosmetykami i akcesoriami beauty, a ponadto można wykorzystać go na różne sposoby. Bibuła przyda się do owijania poszczególnych elementów zawartości przesyłek, przekładania warstw tekstyliów, np. przy pakowaniu ręczników, jedwabnych czepków, dekoracji i wyściełania pudełek, a w razie potrzeby nawet jako wypełniacz niewielkich paczek. Przejawem wspomnianej wyżej dbałości o szczegóły jest także konsekwencja w kwestii wyboru ekologicznych materiałów pakowych.

Do zamknięcia kartonowego pudełka warto wykorzystać papierową taśmę klejącą, która nie ustępuje swoim plastikowym odpowiednikom pod względem trwałości, natomiast w przeciwieństwie do nich jest całkowicie bezpieczna dla środowiska. Opakowania zabezpieczone papierową taśmą klejącą są ponadto znacznie wygodniejsze w utylizacji – jeśli nie mamy zamiaru ponownie wykorzystywać kartonu, wystarczy w całości umieścić go w kontenerze na papier.

Do wykańczania opakowań świetnie sprawdza się papierowy sznurek, przydatny jako dodatkowe wzmocnienie paczki, ale też element dekoracyjny. Produkt wyróżnia się wysoką trwałością, a jednocześnie jest na tyle miękki i plastyczny, że można dowolnie go formować i fantazyjnie przewiązywać.

Powrót do natury – spojrzenie w przyszłość

Papierowe materiały pakowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem, a ich liczne walory – uniwersalne zastosowanie, wysoka funkcjonalność i estetyka, przyjazność dla środowiska, komfort i niskie koszty eksploatacji – pozwalają nam stwierdzić z pełnym przekonaniem, że w kolejnych latach ich popularność będzie sukcesywnie rosnąć.

 

Artykuł został opublikowany w kwartalniku "Świat Przemysłu Kosmetycznego" 2/2022

Udostępnij materiał

Następna informacja

Zobacz także