Jak promować marki kosmetyczne by efektywnie wspierać sprzedaż?

O trendach w branży beauty odpowiada Agnieszka Nowakowska, współzałożycielka Agencji PR Festcom, wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.

Świat Przemysłu Kosmetycznego: Jak przewiduje Pani trendy w promocji marek kosmetycznych w 2023 roku? Na co będą stawiali producenci i dystrybutorzy – na media społecznościowe, tradycyjne, promocję w punkcie sprzedaży?

Agnieszka Nowakowska: Zdecydowanie postawią na połączenie tych kanałów – i to, jak pokazują ostatnie lata – jest najbardziej efektywna taktyka. Optymalnym rozwiązaniem w przypadku branży beauty jest sprzężenie komunikacji w mediach społecznościowych, portalach i prasie drukowanej. W ten sposób maksymalizujemy dotarcie do potencjalnych klientów z komunikatem o cechach produktu, a także z zachętą do zakupu.  To przekłada się na sprzedaż, a przecież o to finalnie chodzi w komunikacji marki beauty.

Proporcje zależą oczywiście od strategii komunikacji poszczególnych marek i ich charakterystyki. W zależności od grupy odbiorców danego produktu lub linii, jego cech unikalnych, czyli tzw. USP, a także kanałów dystrybucji, przeważały będą media społecznościowe lub media tradycyjne – czyli prasa drukowana i portale lifestylowe. Rynek pokazuje, że maksymalizacja efektywności leży w inwestycji w oba obszary jednocześnie. A zatem na pytanie „co będzie istotnym kierunkiem marketingowym w nadchodzącym roku”, zdecydowanie odpowiem – dywersyfikacja kanałów komunikacji.

ŚPK: Wspomniała Pani o strategii komunikacji marki. Co to takiego i dlaczego ma decydujące znaczenie w branży kosmetycznej?

AN: Nie tylko w kosmetycznej – mogę powiedzieć, że absolutnie w każdej. „Strategia komunikacji marki” brzmi obco, bardzo teoretycznie, a to czysta praktyka. Co więcej, ta praktyka przekłada się 1:1 na zyski. Rzecz w tym, by tworząc markę (lub, jak w przypadku agencji PR lub marketingowych, dostając zadanie jej promocji) przeanalizować ją skrupulatnie, rozłożyć na drobne elementy, a dopiero na samym końcu chwytać za narzędzia. Dlaczego? Ponieważ pozwala to na dostosowanie działań, kanałów komunikacji, a przede wszystkim, budżetu do potrzeb. Tak, żeby każda złotówka wydana na promocję, wracała w postaci słupków sprzedaży. Co należy zidentyfikować? Grupy docelowe, wyróżniki marki (USP), key messages a przede wszystkim cele. Z doświadczoną agencją PR producent lub dystrybutor kosmetyków scharakteryzuje je bez problemu.

Z mojej praktyki wynika, że klienci często przychodzą do agencji z prośbą: „proszę zrobić nam kampanię na Instagramie” lub „zróbmy konkurs w portalu lifestylowym” bez wskazania, co chcieliby w ten sposób osiągnąć i bez długofalowego spojrzenia. To błąd. Każda aktywność w mediach powinna być skrupulatnie zaplanowana po przeanalizowaniu samej marki, ale także celów, jakie chcemy zrealizować. Wybór mediów społecznościowych, grafik, tematyki konkursowej to dopiero krok numer dwa. Takie postępowanie jest gwarantem optymalizacji budżetu, czyli – mówiąc w skrócie – przeznaczenia pieniędzy dokładnie na to, co przyniesie zysk.

ŚPK: Jak wybrać medium społecznościowe, które najlepiej wpłynie na sprzedaż kosmetyku lub usługi kosmetycznej?

Tu kluczową rolę odgrywa sama charakterystyka produktu. Obecnie mamy do dyspozycji kilka wiodących mediów społecznościowych. Niekwestionowany lider – Instagram, wschodzący (a raczej powinnam powiedzieć „wchodzący jak burza”) TikTok, Facebook o tendencji spadkowej, ale wciąż bardzo aktywnych grupach tematycznych i LinkedIn, czyli medium stricte biznesowe.

W przypadku marek beauty kierowanych do odbiorców indywidualnych od kilku lat kluczową rolę w promocji odgrywa Instagram. Posiadanie profilu marki i prowadzenie działań promocyjnych to absolutny must-have. Wciąż rośnie także liczba współprac z influencerami. Tu jedną z większych zalet jest łatwość optymalizacji budżetu, jaki przeznaczamy. Możemy bowiem współpracować z influencerami posiadającymi profile o bardzo wysokich zasięgach, a także średnozasięgowymi (czyli mającymi np. 15-30 tys. followersów). Jesteśmy w stanie dowolnie zmieniać liczbę promocyjnych, płatnych wpisów. Możliwa jest także influencerska współpraca barterowa. Ta elastyczność jest bardzo ważna. Czy profesjonalna promocja w mediach społecznościowych jest dostępna dla producentów nie dysponujących jeszcze dużymi budżetami? Oczywiście, że tak. To wielka zaleta promocji w mediach społecznościowych.

Nie należy zapominać także o TikToku, który otworzył świat beauty na nowe formy przekazu promocyjnego – czyli filmy oraz content humorystyczny, kontekstowy. W 2023 roku należy zdecydowanie spodziewać się rozkwitu TikToka i dalszej ekspansji na rynku kosmetycznym. Jeśli chodzi o marki specjalistyczne oraz te skierowane do starszej grupy wiekowej – nadal przydatny pozostaje Facebook, z uwagi na zamknięte grupy tematyczne, które dają przestrzeń do rozwoju komunikacji eksperckiej.

ŚPK: Wspomniała Pani o zróżnicowaniu kanałów komunikacji, o strategii i doborze mediów społecznościowych. Co jeszcze jest kluczowe, jeśli chodzi o skuteczną promocję marek kosmetycznych?

AN: Jeśli miałabym wymienić jeszcze jedną rzecz, która ma znaczne przełożenie na efektywność działań PR, wskazałabym na Story. Branża beauty charakteryzuje się ekstremalnie wysoką konkurencją w każdej niemal specjalizacji. Kluczem do wsparcia sprzedaży w przemyśle kosmetycznym jest wyróżnienie spośród podobnych marek. Żeby to zrobić, w mediach (tradycyjnych i społecznościowych) pokazujemy nie tylko cechy, funkcjonalność danego kosmetyku, ale także historię, którą ze sobą niesie. A więc marka to nie tylko produkt, który kupujemy w danym celu (np. przeciwzmarszczkowy czy przeciwłupieżowy), ale także obietnica spełnienia marzeń lub uczestnictwa w danej historii.

ŚPK: Co to znaczy, że PR marki kosmetycznej jest efektywny? Jak to ocenić i czego oczekiwać od agencji?

AN: Po pierwsze, należy oczekiwać konkretów. Działania PR są bardzo wymierne. Jak? Przede wszystkim, poprzez ocenę obecności produktu w mediach. Należy mieć tu na uwadze zarówno ocenę ilościową, jak i jakościową. A zatem – jak często produkt pojawia się w mediach i – oczywiście – czy są to media czytane przez naszą grupę docelową, czyli potencjalnych klientów. Media społecznościowe z kolei bezpośrednio pokazują nam zasięgi, udostępnienia i inne reakcje pod postami. Tu efektywność niejako mierzy się sama.

Po drugie, od Agencji należy oczekiwać wypracowanych relacji z mediami. Dobra agencja to taka, która pracuje w symbiozie z dziennikarzami.  Po trzecie, i ekstremalnie ważne, powinniśmy oczekiwać otwartej komunikacji na linii Agencja PR – Klient. Celem współdziałania jest zbudowanie wizerunku produktu i maksymalizacja sprzedaży, ale podłożem powinna być otwartość i zaangażowanie z dwóch stron.

ŚPK: Podsumowując, jaki kanał będzie najistotniejszy 2023 roku dla promocji marek kosmetycznych – media społecznościowe, portale, czy prasa drukowana?

AN: Absolutnie kluczem do efektywności działań wizerunkowych i wsparcia sprzedaży będzie oparcie komunikacji na wszystkich trzech filarach jednocześnie. Wyjątkiem są marki skierowane do bardzo młodych odbiorców – ich promocja będzie koncentrowała się w mediach społecznościowych, z akcentem na TikToka i  Instagram.

ŚPK: Dziękuję

AN: Dziękuję bardzo.

www.festcom.pl

Udostępnij materiał w

Zobacz aktualne wydanie

Nowości kosmetyczne

 • 4474

  Naturalna pielęgnacja skóry malucha. Opieka, która koi i wspiera

  Skóra noworodka to ta najdelikatniejsza i wymagająca najbardziej troskliwej opieki już od pierwszych dni życia. Dwa kluczowe wyzwania, jakie stoją przed opiekunami maluchów, to zapewnienie skórze dziecka optymalnych warunków dla rozwoju naturalnej odporności oraz zapobieganie podrażnieniom. Jak twierdzą eksperci, równie ważna, jak dobór najlepszych składników, jest wiedza na temat potrzeb skóry dziecka. Czytaj dalej

 • 4473

  LIMITOWANE NOWOŚCI ZIAJA NA LATO

  Energetyczne, odświeżające, lekkie, szybko wchłaniające się i poręczne. Do tego wegańskie i z wysokimi indeksami naturalności. Arbuz i mirabelka - to nasi przyjaciele w nadchodzącym letnim sezonie. Czytaj dalej

 • 4469

  Olejek do ust od Your KAYA - efekt glow i dogłębne nawilżenie gwarantowane

  Your KAYA, rozszerza swoją kosmetyczną ofertę o nowość – olejek do ust z efektem glow. Nowy produkt pozostawia na ustach błysk tafli o pobudzającej zmysły woni toffi. Aż chce się je malować, wąchać i całować! Czytaj dalej

 • 4468

  Kwas laktobionowy, pantenol i alantoina. Łagodzące trio do kąpieli malucha

  Kąpiel niemowlaka to jeden z najważniejszych i najprzyjemniejszych rytuałów... ale także element pielęgnacji, który jest kluczem do zdrowia oraz komfortu dziecka w pierwszych dniach życia. Kosmetolodzy wskazują na składniki łagodzące i nawilżające jako must-have w codziennej kąpieli malucha – a zatem na pantenol, alantoinę i niezawodny kwas laktobionowy. Czytaj dalej

 • 4467

  Jak szybko zapuścić włosy? Najlepsze sposoby polecane przez trychologa

  Długie, gęste włosy od zawsze były symbolem piękna i atrakcyjności. Dlatego nie dziwi fakt, że wiele osób pragnie zapuścić je w jak najkrótszym czasie. Każdy z nas ma unikalny cykl wzrostu włosów, który determinowany jest przez genetykę, styl życia, stan zdrowia, codzienne nawyki oraz inne czynniki. Niektórzy cieszą się szybkim przyrostem, osiągając długie kosmyki w krótkim czasie, podczas gdy u innych ten proces może potrwać o wiele dłużej. Ważne jest, aby zachować cierpliwość w trakcie zapuszczania włosów. Czytaj dalej

 • 4466

  Lato 2023 – najmodniejsze cięcia, kolory i stylizacje włosów

  Wymarzone zagraniczne wyjazdy, muzyczne festiwale i długie, wieczorne, wyjścia – to wszystko czeka nas latem i na wszelkich tego typu okazjach pragniemy wyglądać spektakularnie, w zgodzie z aktualnymi trendami. Jak kształtują się te dotyczące włosów? Strzyżenie, koloryzację i stylizację łączy w tym sezonie jedno hasło – naturalność. L’Oréal Professionnel Paris podpowiada, jak wykorzystać ten trend i podkreślić naturalne piękno włosów, by uzyskać najbardziej efektowny rezultat. Czytaj dalej

 • 4465

  Odpowiednia higiena podczas miesiączki to wyraz troski o swoje zdrowie

  Tradycyjne produkty do higieny podczas menstruacji mogą podrażniać, powodować infekcje, przynosić ból, dyskomfort, problemy z zajściem i utrzymaniem ciąży, a także powodować poważne choroby. Dlatego wybór odpowiednich środków higienicznych jest niezwykle ważny dla kobiet. Kiedy stosujemy organiczne i certyfikowane podpaski, tampony lub wkładki GingerOrganic nasze miejsca intymne mają kontakt tylko z czystą, organiczną bawełną i niczym więcej, bez substancji chemicznych, chloru, dioksyn oraz alergizujących składników zapachowych. To najlepszy wybór dla naszego zdrowia i komfortu. I wyraz troski o siebie. Czytaj dalej

 • 4460

  Naturalne kosmetyki dla dzieci 4organic Kajko i Kokosz - zabawa w kąpieli

  Dzień Dziecka już za parę dni. Nowe warianty naturalnych kosmetyków dla dzieci 4organic Kajko i Kokosz sprawią, że kąpiel staje się ciekawą zabawą. Czytaj dalej

 • 4459

  Yope świętuje premierę "Małej Syrenki" Disneya

  Z okazji kinowej premiery „Małej syrenki” Disneya marka YOPE promuje produkty do włosów z serii Bounce. Czytaj dalej

 • 4458

  Soczysta truskawka w domowym SPA dla włosów. Pielęgnacja w stylu królowej lata

  Truskawka to królowa pierwszych dni lata – soczysta, pachnąca i pełna witamin. Kochamy truskawkę! Eksperci podpowiadają, że nasze włosy także doceniają bogactwo, jakie niesie ze sobą ten słodki owoc. Truskawka w domowej pielęgnacji włosów oznacza oczyszczenie, wzmocnienie i perfekcyjną rewitalizację. Tak samo skuteczna, jak smaczna…. Naturalnie! Czytaj dalej

 • 4457

  Gdy pojawi się intymny problem

  Jakie mogą być przyczyny dolegliwości okolic intymnych? Jak im zaradzić i jakie warto zastosować preparaty, aby zażegnać problem? Czytaj dalej

 • 4456

  Perfumy CHOPIN – nowa odsłona strony internetowej marki

  Strona internetowa Chopinperfumes.com zyskała nowe oblicze. Nowa odsłona strony związana jest z premierą kolekcji perfum dla kobiet marki Chopin, których ambasadorką jest Natalia Kukulska. Wody perfumowane Chopin Perfumes dla niej i dla niego to olfaktoryczna interpretacja kompozycji Mistrza, z których każda opowiada własną historię i tworzy wiele różnych warstw emocji. Czytaj dalej

 • 4454

  Mądrość Matki Natury dla przyszłych i obecnych mam

  Matka natura, tak jak i YOPE wie, co dobre dla jej dzieci. Linia pielęgnacyjna MAMA CICA powstała w odpowiedzi na potrzeby kobiet w ciąży i mam niemowlaków. Każdy z produktów czerpie z regeneracyjnych właściwości naturalnych składników, potwierdzonych badaniami naukowymi. Czytaj dalej

 • 4453

  Wcierki w pielęgnacji PEH. Proteiny i humektanty w naturalnych mgiełkach

  Rynek beauty oszalał na punkcie świadomej pielęgnacji włosów. Skrót PEH pojawia się w wypowiedziach trychologów i kosmetologów ekstremalnie często. I słusznie! Odpowiedni balans protein, emolientów oraz humektantów to bowiem podstawa zdrowego i pięknego wyglądu fryzury. Eksperci podpowiadają, że w przypadku pielęgnacji PEH nie powinniśmy zapominać o naturalnych wcierkach. Czytaj dalej

 • 4452

  Zdrowa opalenizna

  Lekko przybrązowiona skóra, ale jędrna, elastyczna i nawilżona. Bez poparzeń, bez przebarwień. Tak wygląda zdrowa opalenizna. Jak ją osiągnąć? Czytaj dalej

Czytaj inne

Partner serwisu

Partner serwisu
Partner
serwisu

Współpracujemy z

 • http://swiat-przemyslu-farmaceutycznego.pl/
 • http://swiat-przemyslu-kosmetycznego.pl/
 • http://www.kosmetyczni.pl/
 • https://wsiiz.pl/
 • http://www.kosmetyki-detergenty.pl/