Branża kosmetyczna pod skrzydłami Cosmetics Europe łączy działania na rzecz zrównoważonego rozwoju w ramach inicjatywy „Commit for Our Planet”

Kategoria: Aktualności
6 min. czytania

Warszawa, 7 grudnia 2022 – Inicjatywa stanowi zachętę dla wszystkich podmiotów z branży kosmetycznej do wspólnego wysiłku na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, poprawy rozwiązań w zakresie opakowań i działania na rzecz ochrony przyrody. Zobowiązania w ramach inicjatywy „Commit for Our Planet” podjęło już dwadzieścia siedem podmiotów, a kilka krajowych stowarzyszeń reprezentujących przemysł kosmetyczny – w tym Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego – wspiera je i promuje inicjatywę lokalnie*.

Wiele firm kosmetycznych na własną rękę dokonuje już znaczących postępów w dziedzinie ochrony środowiska, jednak inicjatywa „Commit for Our Planet” ma na celu dalsze podniesienie poprzeczki w zakresie zrównoważonego rozwoju w całym sektorze, poprzez wzmożenie i wzmocnienie wspólnych wysiłków branży – podkreśla John Chave, dyrektor generalny Cosmetics Europe. – Opracowaliśmy tę inicjatywę z myślą, aby obejmowała całą branżę i zawierała zobowiązania, które mogą być dostosowane do firm dowolnej wielkości i typu, niezależnie od członkostwa w Cosmetics Europe lub etapu drogi do zrównoważonego rozwoju. Ma to zapewnić każdemu możliwość włączenia się w działania mające na celu zaspokajanie potrzeb społecznych i naszej planety.

Inicjatywa obejmuje konkretne zobowiązania w trzech dziedzinach – klimat, opakowania, przyroda – które pomogą zapewnić postępy w całym łańcuchu wartości. Obszary te mają newralgiczne znaczenie dla działalności firm kosmetycznych oraz jej konsekwencji, pozwalając uczynić krok naprzód w kierunku przyjaznej dla środowiska produkcji i konsumpcji towarów. W przyszłości Cosmetics Europe będzie stale weryfikować i wzmacniać swoje zobowiązania w zakresie zrównoważonego rozwoju, aby odzwierciedlić zmieniające się wymagania społeczne i potrzeby planety, a także dostosować się do standardów UE.

Poprzez tę inicjatywę Cosmetics Europe zapewni też najwyższej klasy narzędzia i wytyczne, wspierające firmy w realizacji ich zobowiązań w zakresie zrównoważonego rozwoju. Organizacja planuje corocznie składać sprawozdanie z całości działań podejmowanych w związku z zobowiązaniami, aby wykazać postępy branży i pozytywny wpływ na środowisko.

Związek od lat aktywnie wspiera wszystkie środowiskowe projekty realizowane przez Cosmetics Europe – tym razem nie mogło być inaczej. W nowej inicjatywie najbardziej doceniamy jej egalitarność. By stać się częścią „Commit for Our Planet” nie potrzeba zaawansowanych technologii, dużych nakładów pieniężnych czy szeroko zakrojonych akcji. Przyłączenie się do projektu jest możliwe i w przypadku globalnego koncernu, i MŚP znad Wisły – wyjaśnia Blanka Chmurzyńska-Brown, dyrektorka generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego. Dzięki temu trzy firmy z grona Kosmetycznych, na co dzień zaangażowane w kwestie środowiskowe, zgłosiły się do projektu w charakterze pionierów. Mam nadzieję, że ich przykład pociągnie inne firmy, a „Commit for Our Planet” wzbogaci się o wiele przykładów dobrych praktyk z Polski. Kosmetyczni, którzy na zaproszenie Cosmetics Europe pełnią funkcję ambasadora projektu, dołożą wszelki starań, by tak właśnie było.

Wspomniane trzy firmy, które dołączyły już do inicjatywy, to Global Cosmed, Laboratorium Kosmetyczne AVA i Laboratorium Kosmetyczne FLOSLEK. Ponadto partnerami inicjatywy są także firmy Beiersdorf, Coty, L’Oréal, LVMH, NAOS, które należą do Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego. Oto opinie przedstawicieli niektórych z nich:

 

Ostatni rok to skokowy wzrost świadomości, rozwoju kompetencji i działań w obszarze zrównoważonego rozwoju w Global Cosmed. Czerpiąc z najlepszych praktyk na rynku, chcemy dzielić się naszymi pomysłami. Etykieta cyfrowa czy nagodzony laurem „Innowacja ESG” program „Zintegrowany Proces Tworzenia Produktu”, stworzone przez naszych pracowników pokazują, że polskie firmy mają bardzo wiele do zaproponowania firmom z innych krajów. Dlatego podejmujemy wyzwanie i wraz z Cosmetics Europe chcemy promować idee zawarte w Europejskim Zielonym Ładzie.

Magdalena Miele, wiceprezes Zarządu Global Cosmed S.A.

 

Bardzo cieszymy się, że Laboratorium Kosmetyczne AVA jest częścią pionierskiej inicjatywy zrównoważonego rozwoju przemysłu kosmetycznego. Jesteśmy pod wrażeniem, że dobrowolne inicjatywy ekologiczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem, pozwalając na korzystanie z doświadczeń wielu europejskich przedsiębiorstw kosmetycznych.

W firmie zawsze zwracaliśmy szczególną uwagę na ochronę środowiska naturalnego i społecznego, nawet jeśli nie było ku temu wymagań prawnych. Laboratorium Kosmetyczne AVA jest dobrym przykładem na to, że nawet mała lub średnia firma może spełnić wymagania stawiane producentom certyfikowanych kosmetyków ekologicznych. Krok po kroku wdrażaliśmy zmiany
w procesie produkcji i autorskich recepturach, co pozwoliło uzyskać w 2008 roku pierwszy w Polsce certyfikat ECOCERT wśród firm kosmetycznych. W czasie prac nad nowymi liniami kosmetycznymi nie skupiamy się tylko na ich planowanym działaniu, ale także rozważamy pochodzenie surowców czy typy opakowań. I tak w naszych nowych liniach pojawiają się surowce otrzymywane przez upcykling oraz opakowania przyjazne dla środowiska. Nasze zaangażowanie potwierdza również członkostwo w największej na świecie inicjatywie skupiającej zrównoważony biznes – UN Global Compact, która wypracowała szereg zasad poszanowania praw człowieka, pracy, środowiska i przeciwdziałania korupcji. Wierząc w ekologiczne rozwiązania na długo zanim naturalność stała się wiodącym kosmetycznym trendem, w maju br. wypracowaliśmy ambitną i unikatową strategię środowiskową, która ma jeden główny cel – neutralność klimatyczną firmy w 2030 roku.

Przyłączając się do inicjatywy, mamy nadzieję, że nasz udział przyczyni się do dalszego promowania proekologicznych zachowań
w całym sektorze kosmetycznym. Jesteśmy przekonani, że inicjatywy takie jak „Commit for our Planet” i wspólna, pełna ambicji praca pozwoli zapobiec nadchodzącej katastrofie klimatycznej.

Larysa Dysput-Goławska, Prezes Laboratorium Kosmetycznego AVA

 

Misja branży kosmetycznej to dbanie o dobry i piękny wygląd każdego z nas. Aby ją realizować, niezwykle ważny jest stan środowiska, w którym żyjemy i pracujemy, bo to on ma olbrzymi wpływ na ludzkie zdrowie i, tym samym, urodę.

Jesteśmy świadomi, że nasze dzisiejsze decyzje i wybory będą miały duży wpływ na to, w jakim świecie będą żyć nasze dzieci i wnuki. Chcemy się rozwijać, ale w sposób odpowiedzialny, w ramach Zasad Zrównoważonego Rozwoju. Osiągniemy to tylko poprzez stałe dbanie o jakość naszych produktów i ich wpływ na środowisko, zapobieganie marnowaniu zasobów, przeciwdziałanie zmianom klimatu, ograniczenie ilości plastikowych odpadów.

Bycie w gronie Pionierów inicjatywy „Commit for Our” Planet to dla nas zaszczyt i ogromne wyzwanie. Wierzymy, że mając wsparcie Cosmetics Europe i Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego, osiągniemy ambitne cele, które postawiliśmy sobie tworząc strategię ESG. Wyzwań środowiskowych jest wiele, ale ostatnie 2 lata dowiodły, że konsekwentne realizowanie w naszej firmie strategii zrównoważonego rozwoju #EKOkrokifloslek przynosi efekty – większość zobowiązań wdrażamy znacznie szybciej i efektywniej, niż pierwotnie zakładaliśmy. Tak jest np. z opakowaniami z papieru z certyfikatem FSC (dziś wszystkie nowe opakowania powstają z certyfikowanego surowca), coraz większym udziałem tub z 50% zawartością recyklatu, zadbaniem o to, by opakowania były w 100% zdatne do recyklingu czy wykorzystaniem zielonej energii w procesach produkcji. Jesteśmy najlepszym przykładem, że „chcieć, to móc”. Jednocześnie mamy świadomość, że wciąż czeka nas ogrom pracy, związany m.in. z monitorowaniem i ograniczaniem śladu węglowego. Wierzymy, że inicjatywa „Commit for Our Planet” będzie dla wszystkich jej uczestników płaszczyzną wymiany doświadczeń, realnym wsparciem w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań służących ochronie środowiska, a także inspiracją i motywacją do kroczenia drogą zrównoważonego rozwoju.

Katarzyna Furmanek, Prezes Laboratorium Kosmetycznego FLOSLEK Furmanek Sp.j.

Więcej szczegółów na temat inicjatywy „Commit for Our Planet” opublikowano na stronie www.commitforourplanet.cosmeticseurope.eu

 

* Dotychczasowi partnerzy inicjatywy „Commit for Our Planet”:

AVA Cosmetic Laboratory, Babaria, Beiersdorf, Börlind, Bruno Vassari, Colgate Palmolive, Cosnova, Coty, Dalli Group, Floslek, Gardiner Family Apothecary (Elave), Global Cosmed, Henkel, Keune, La Biosthétique, L’Occitane, L’Oréal,  LVMH, MartiDerm, NAOS, Natura Bissé, Salerm Cosmetics, Schwan Cosmetics, SystemKosmetik, Unilever, WALA i Weleda.

 

Dotychczasowi partnerzy wspierający inicjatywę „Commit for Our Planet”:

Holenderskie Stowarzyszenie Kosmetyczne (NCV), Niemieckie Stowarzyszenie Kosmetyczne, Toaletowe, Perfumeryjne i Detergentowe (IKW), Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego (Kosmetyczni), Rumuński Związek Producentów Kosmetyków i Detergentów (RUCODEM), Hiszpańskie Stowarzyszenie Kosmetyczne, Toaletowe i Perfumeryjne (STANPA).