Wybrane substancje aktywne wykorzystywane w boosterach o działaniu anti-aging

Kategoria: Surowce kosmetyczne
3 min. czytania

Boostery należą do dermokosmetyków uderzających w konkretny problem na skórze, które mają być dodatkiem do rutynowej pielęgnacji twarzy, a nie jej zamiennikiem. Wyróżniamy boostery o działaniu przeciwzmarszczkowym (anti-aging), nawilżającym, złuszczającym oraz rozjaśniającym skórę. Są to lekkie preparaty, w formie emulsji, zawierające wysokie stężenie składników aktywnych, dlatego dobrze sprawdzają się dla cery zniszczonej, problematycznej, wymagającej regeneracji w każdym wieku.

Starzenie się skóry jest zjawiskiem naturalnym, o ciągłym charakterze. Proces ten rozpoczyna się w okresie osiągnięcia dojrzałości biologicznej i nasila wraz z wiekiem. Czy wiek skóry to tylko liczba? Otóż nie. Ma na to wpływ nasz kod genetyczny, styl życia oraz czynniki środowiskowe. Anti-aging to proces polegający na opóźnieniu bądź zatrzymaniu procesu starzenia się komórek naszego ciała. Jednym ze sposobów szybkiej regeneracji procesów starzeniowych jest korzystanie z intensywnej kosmetologii czyli produktów funkcjonalnych m.in. boosterów, o wysokiej koncentracji związków czynnych. Pamiętajmy że skóra dojrzała z cechami starzenia zewnątrz i/lub wewnątrzpochodnego wymaga stosowania kosmetyków zawierających antyoksydanty (m.in. witaminę C i E, resweratrol), peptydy biomimetyczne, retinol i jego pochodne oraz kwasy owocowe głównie alfa-hydroksykwasy. Na rynku kosmetycznym dużą popularnością wśród produktów przeciwzmarszczkowych cieszą się boostery posiadające w swoim składzie witaminę C, resweratrol oraz argirelinę.

Witamina C

Witamina C skutecznie neutralizuje reaktywne formy tlenu powstałe w wyniku promieniowania UVA i UVB. Szczególnie ekspozycja na światło UVA jest dla naszej skóry niebezpieczna. Kiedy dochodzi do destrukcji białek komórkowych, w tym włókien kolagenowych, nasza skóra szybciej się starzeje i jest większe prawdopodobieństwo występowania czerniaka. Aby ochronić skórę należy stosować produkty zawierające filtr przeciwsłoneczny min. SPF30 oraz „czystą” postać witaminy C lub/i jej pochodne. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie w boosterach glukozydu askorbylu oraz tetraizopalmitynianu askorbylu, które stymulują syntezę kolagenu i spowalniają niszczenie włókien kolagenowych1.

Resweratrol

Resweratrol jako przeciwutleniacz z grupy polifenoli naturalnie występuje w postaci izomeru trans m.in. w czerwonych winogronach i owocach jagodowych. Coraz częściej stosowany jest w profilaktyce fotostarzenia skóry. Jest naturalnym modulatorem aktywności sirtuiny (SIRT1) białek enzymatycznych regulujących odporność komórek na stres oksydacyjny, ich regenerację oraz żywotność. Pierwsze doniesienia na temat znaczenia SIRT1 w procesach starzenia się skóry pochodzą z 2006 r. SIRT1 ulega ekspresji w dolnej części naskórka, górnej części skóry właściwej oraz na połączeniu skórno-naskórkowym. Dzięki zastosowaniu resweratrolu w odpowiedniej formie i formule gwarantujemy produktowi jego skuteczne działanie. Resweratrol wspiera naturalną produkcję białek podporowych skóry kolagenu i elastyny, a także pomaga chronić przed usztywnieniem i rozpadem włókien kolagenowych przez cukry w procesie glikacji. Dlatego stosowanie boosterów na bazie resweratolu zmniejsza stany zapalne skóry, przyspiesza ich gojenie oraz przyspiesza procesy regeneracyjne2.

Argirelina

Zmarszczki mimiczne są wynikiem nadmiernej stymulacji włókien mięśniowych twarzy, głównie w okolicach oczu, w obrębie policzków i czoła. Alternatywą dla botulinotoksyny o działaniu redukującym linie i zmarszczki na twarzy jest Argirelina (acetyloheksapeptyd-8). To niskocząsteczkowy peptyd, o krótkiej sekwencji aminokwasów, który dobrze wnika przez skórę, zachowując aktywność biologiczną i co najważniejsze nie wykazuje działania toksycznego. Po zastosowaniu nieinwazyjnego zabiegu na twarz z użyciem ukierunkowanego boostera nie dochodzi do powstawania obrzęków na twarzy czy unieruchomienia sąsiednich mięśni jak zdarza się po wstrzyknięciu botoksu. Argirelina może być bezpiecznie stosowana w kosmetykach w stężeniu do 0,005%. Wyższe stężenia i długotrwałe stosowanie peptydu wymaga dalszych badań mających na celu sprawdzenie jego bezpieczeństwa3,4.

 

Bibliografia:

  1. Musiał C., Sawczuk W., Gawdzik B., Kuban-Jankowska A., i in., Witamina C w medycynie i kosmetologii, Wiad Chem, 2019, 73, 503-522
  2. Ratz-Łyko A., Charakterystyka i właściwości przeciwstarzeniowe resweratrolu, Kosmetologia, 2016, 81-86
  3. Kluczyk A., Ludwiczak J., Modzel M, et al., Chemical and biological properties of anti-wrinkle peptide Argireline. Aesth Cosmetol Med., 2021, 10, 125-133
  4. Zbrojkiewicz M., Lebiedowska A., Błońska-Fajfrowska B., Toksyna botulinowa w medycynie i kosmetologii – dwustuletnia historia i nowe perspektywy, Postepy Hig Med Dosw, 2018, 72, 278-289