Surowce kosmetyczne
Projekt IMPAG odpowiedzią na problem mikroplastiku w kosmetykach

Ogólnoświatowe zainteresowanie trendem Clean Beauty pokazuje, że wśród społeczeństwa istnieje potrzeba zrównoważonego rozwoju, transparentności i bezpieczeństwa. Dzisiejsi konsumenci mają w zasięgu ręki więcej informacji o produktach kosmetycznych i ich składnikach niż kiedykolwiek wcześniej. Stanowi to zupełnie nowe wyzwanie dla przemysłu kosmetycznego. Temat zrównoważonego rozwoju jest obecnie tak złożony, że nie jest łatwo zdecydować, w którym kierunku powinna podążać marka czy producent.
Chcąc wspierać naszych klientów, jako Grupa IMPAG podejmujemy te wyzwania w najnowszym projekcie „Beauty Unplugged”, w którym oferujemy koncepcyjne i innowacyjne rozwiązania w zakresie surowców i formulacji.
„Disconnect from plastics”
Pierwszym zagadnieniem jest plastik, który od dziesięcioleci wykorzystywany jest jako surowiec i materiał opakowaniowy.
To istotny element naszej gospodarki, będący obecnie coraz większym problemem dla środowiska. Plastik jest tani, lekki i łatwy w transporcie, a co najważniejsze wielofunkcyjny. Nic więc dziwnego, że na całym świecie gromadzone są olbrzymie ilości tworzyw sztucznych. Szacuje się, że do tej pory wyprodukowano około 8,3 mld ton pierwotnego plastiku.
Plastik nie ulega rozkładowi. Z pomocą wiatru i wody, jedynie rozpada się na coraz mniejsze części. Zatem każdy kawałek tworzywa sztucznego, który kiedykolwiek wyprodukowano i nie został spalony, znajduje się gdzieś na Ziemi, czy to na lądzie, w oceanach, rzekach, czy na wysypiskach.
W ostatnich latach presja społeczna związana z odpadami plastikowymi zdecydowanie wzrasta. Dotyczy to również przemysłu kosmetycznego. Problem stanowią nie tylko opakowania wykonane z tworzyw sztucznych, ale również mikroplastik wchodzący w skład kosmetyków. Zgodnie z definicją ECHA mikroplastik to bardzo małe, zazwyczaj mniejsze niż 5 mm, cząstki stałe składające się z mieszanin polimerów i dodatków funkcjonalnych. Wyróżnia się mikroplastik pierwotny, wytwarzany celowo np. drobinki w produktach peelingujących; oraz mikroplastik wtórny, który powstaje w wyniku rozkładu makroplastiku (np. opakowania) na coraz mniejsze części, co spowodowane jest wpływem warunków atmosferycznych, uderzeniem skał, słonej wody lub światła słonecznego.
Mikroplastiki o źródle pierwotnym, stosowane w różnych produktach kosmetycznych, są odprowadzane do wód poprzez ścieki, a ostatecznie do oceanów. 3,7% mikroplastików pierwotnych w oceanach pochodzi właśnie z produktów kosmetycznych.
Zatem nasuwa się pytanie, gdzie dokładnie znajduje się mikroplastik w formulacjach kosmetycznych i jak go skutecznie zastąpić. Odpowiedzi przedstawiliśmy w najnowszym koncepcie “Disconnect from plastics”.
Kosmetyki bez plastiku
Cząstki stałe mikroplastiku wykorzystywane jako drobinki peelingujące już od dawna stanowią problem dla środowiska. Dodatkową trudnością jest zastąpienie plastiku w zagęstnikach czy dodatkach teksturyzujących w produktach kosmetycznych. Nie można pominąć również negatywnego wpływu na środowisko plastikowych opakowań. Biorąc pod uwagę te wszystkie aspekty, zidentyfikowaliśmy cztery kategorie: Reologia, Tekstura, Eksfoliacja oraz Zero Waste, co ułatwiło opracowanie innowacyjnych receptur, pozbawionych plastiku.
Reologia
Właściwości reologiczne kosmetyków wpływają na postrzeganie produktu przez konsumenta, a odpowiednie dostosowanie reologii może zdecydowanie poprawić właściwości aplikacyjne produktu. Konsumenci doceniają między innymi wrażenie idealnie lejącego się szamponu lub kremu, który łatwo się rozprowadza. Oczekuje się, że nawet pasta do zębów będzie zachowywać się w sposób przewidywalny po wyciśnięciu z tubki i pozostanie posłusznie na szczoteczce do zębów, a nie będzie spływała podczas aplikacji. W celu kontroli parametrów takich jak lepkość, gęstość, właściwości filmotwórcze lub stabilność emulsji, składniki z tworzyw sztucznych są dodawane do praktycznie wszystkich rodzajów produktów kosmetycznych w postaci poliakrylanów, czy karbomerów.
Istnieją również skuteczne, biodegradowalne substancje, które mogą być przyjaznymi dla środowiska alternatywami surowców syntetycznych np. naturalny zagęstnik z nasion drzewa Tara.
SPF 30 Mineral Sun Lotion to balsam z filtrem mineralnym o niskiej lepkości, który łatwo się rozprowadza i nie pozostawia białych smug na skórze. Zamiast regulować lepkość za pomocą szkodliwych dla środowiska zagęstników na bazie plastiku, za właściwą reologię balsamu odpowiada glinka hektorytowa.
Tekstura
Miłe odczucie na skórze i łatwość rozprowadzania kosmetyku mają ogromne znaczenie emocjonalne w trakcie wyboru kosmetyku i są cechami, które konsumenci bezpośrednio postrzegają jako kryteria jakości.
Wiele właściwości produktu końcowego można regulować za pomocą dodatków teksturyzujących. Oprócz poprawy rozsmarowywania i odczucia na skórze, mogą one niwelować tłustość bogatych formulacji oraz nadawać im pudrowe, przyjemne wykończenie.
Nylon-12 lub PMMA to powszechnie stosowane dodatki teksturyzujące pochodzenia syntetycznego. ale istnieją również naturalne alternatywy o zbliżonych właściwościach sensorycznych. Dobrym przykładem jest seria specjalistycznych, mineralnych krzemionek z oferty IMPAG.
Anti-Aging Foundation Stick to podkład w sztyfcie, który nie zawiera wody. Łatwo rozprowadza się na skórze. Jego zaletą jest miękka i jedwabista konsystencja. Dodatkowo naturalny dodatek teksturyzujący na bazie krzemionki zapewnia natychmiastowy efekt soft-focus, niwelując drobne zmarszczki.
Eksfoliacja
Syntetyczne drobinki peelingujące stosowane są w wielu różnych produktach do pielęgnacji twarzy i ciała. Ze względu na swój niewielki rozmiar, przechodzą one przez filtry oczyszczalni ścieków, a więc są wypłukiwane do rzek, jezior i oceanów.
Po uwolnieniu do środowiska, zanim zostaną zjedzone przez ryby i inne organizmy wodne, mogą wchłaniać różnego rodzaju toksyny, Cząsteczki te przedostają się w ten sposób do łańcucha pokarmowego, w tym do organizmu człowieka.
Przykładami surowców wykorzystywanych jako syntetyczne drobinki ścierające są polietylen (PE), polipropylen (PP) i politereftalan etylenu (PET).
Naturalne alternatywy dla peelingów na bazie tworzyw sztucznych można znaleźć w naszym stale rozszerzającym się portfolio. Oprócz naturalnych ścierniw biodegradowalnych oferujemy również surowce peelingujące pochodzące z procesów upcyklingu (np. luffa, pestki moreli) oraz zyskujące popularność surowce konopne.
Hemp Oil Scrub to peeling olejowy ze ścierniwem z konopi. Po połączeniu z wodą tworzy kremowe mleczko, pozostawiając na skórze odczucie długotrwałego nawilżenia. Produkt skierowany jest zarówno do tradycyjnych, jak i poszukujących innowacji konsumentów.
Zero waste
Według bazy danych Mintel, w ciągu najbliższych 5 lat ruch „Sub-Zero Waste” zdominuje rynek beauty. Marki kosmetyczne stoją przed wyzwaniem dynamicznego reagowania na nieustannie rosnącą społeczność „zero waste”. Konsumenci coraz częściej przenoszą swoje preferencje w kierunku firm bardziej przyjaznych środowisku. Jednym ze sposobów na sprostanie wymaganiom klientów jest zmniejszenie ilości opakowań, a nawet ich całkowite wyeliminowanie. Uzyskać to możemy między innymi poprzez produkcję kosmetyków w formie stałej.
Kosmetyki i produkty do pielęgnacji w postaci stałej pozwalają na zastosowanie niewielkiej ilości materiału opakowaniowego lub mogą pozostać zupełnie bez niego. Zachowują stabilność przy mniejszej ilości środków konserwujących oraz są w stanie zastąpić wiele konwencjonalnych produktów.
Mild Face and Body Cleansing Bar to kostka do mycia twarzy i ciała na bazie naturalnego surfaktantu, glutaminianu w postaci proszku. Pozwala na pozbycie się plastikowego opakowania, jak również na całkowite wyeliminowanie syntetycznych zagęstników («płynny plastik»). Ponadto, formuła jest wolna od siarczanów i ma przyjazne dla skóry pH. Dzięki temu doskonale nadaje się do delikatnego oczyszczania całego ciała oraz bardziej wrażliwych jego części, takich jak twarz. Sprawdzi się także jako produkt do demakijażu.
IMPAG Chemicals Poland
Artykuł został opublikowany w kwartalniku "Świat Przemysłu Kosmetycznego" 3/2020