Fosforan trifenylu poddany badaniom na zlecenie Komisji Europejskiej

Kategoria: Aktualności
2 min. czytania

Fot: ChromaStock

Fosforan trifenylu (TPP) jest plastyfikatorem powszechnie stosowanym w różnych produktach kosmetycznych. Jego wykorzystanie praktykowane jest przede wszystkim w takich kosmetykach jak lakiery do paznokci. Jego główną funkcją jest zmiękczanie syntetycznych polimerów, co ułatwia ich rozprowadzanie i aplikację.

Brak Regulacji i Inicjatywa Komisji Europejskiej

Obecnie stosowanie TPP nie jest regulowane przez rozporządzenie kosmetyczne (EC) No. 1223/2009, co skłoniło Komisję Europejską do zlecenia szczegółowej oceny jego bezpieczeństwa. Komisja zleciła SCCS (Komitetowi Naukowemu ds. Bezpieczeństwa Konsumentów) przeprowadzenie analizy dostępnych danych naukowych dotyczących TPP.

Ocena SCCS i Wstępne Wyniki

SCCS skupiło się na potencjalnych właściwościach endokrynnie aktywnych i genotoksycznych TPP. Wstępne badania sugerowały, że TPP może zakłócać gospodarkę hormonalną, co budziło poważne obawy o jego bezpieczeństwo w produktach kosmetycznych, jednak z uwagi na niedostateczną wiedzę w tym temacie oraz dowodów naukowych, będą trwały dalsze prace nad badaniami. Chociaż nie było wystarczających dowodów na genotoksyczność TPP, nie można było całkowicie wykluczyć również tego ryzyka, będzie to również poddawane dalszym badaniom.

Wnioski i Zalecenia SCCS

SCCS stwierdziło, że dostępne dane nie pozwalają jednoznacznie potwierdzić bezpieczeństwa stosowania fosforanu trifenylu w produktach do paznokci przy maksymalnym stężeniu 5%. Komitet podkreślił konieczność dalszych badań w celu jednoznacznego określenia potencjalnej genotoksyczności TPP oraz jego wpływu na układ hormonalny. W rezultacie SCCS nie mogło określić bezpiecznego maksymalnego stężenia TPP do stosowania w kosmetykach.

Konieczność Dalszych Badań

Zalecenia SCCS wskazują na konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań nad TPP, aby dokładniej zrozumieć jego wpływ na zdrowie ludzkie. Komisja Europejska na podstawie tych będzie mogła podjąć decyzje dotyczące przyszłych regulacji tej substancji w kosmetykach. Dalsze badania i monitorowanie będą kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa kosmetyków dostępnych na rynku.