Surowce kosmetyczne
Eclipse® – tlenek cynku – praktycznie niebielący mineralny filtr przeciwsłoneczny

Po raz pierwszy filtry przeciwsłoneczne opracowano, aby zapobiegać poparzeniom słonecznym, czyli opalać się bez poparzenia. SPF to współczynnik ochrony przeciwsłonecznej – SPF 30 oznacza, że czas do wystąpienia pierwszych objawów oparzenia słonecznego jest 30-to krotnie dłuższy w porównaniu do skóry niechronionej. Oczywiście im wyższa liczba, tym dłuższa/lepsza ochrona.
Promieniowanie UV dzieli się na dwa rodzaje: UVB i UVA. Długości fal są następujące:
- Światło widzialne: 400 – 750 nm
- UVA: 320 – 400 nm
- UVB: 280 – 320 nm

Za poparzenia słoneczne odpowiedzialne jest przede wszystkim promieniowanie UVB. Liczba SPF na produkcie przeciwsłonecznym odnosi się głównie do UVB. Zazwyczaj podawane są oddzielne wskaźniki ochrony przed promieniowaniem UVA. Promieniowanie UVA odpowiada za:
- Opaleniznę (przyciemnienie skóry)
- Starzenie się skóry
- Nowotwory skóry
SPF mierzy się na dwa sposoby: in vivo – test na probantach (ISO 24444) oraz in vitro – mierzy się absorbancję w UVB (część ISO 24443).
Ochrona przed promieniowaniem UVA wyraża się na dwa sposoby: krytyczną długością fali lub UVA-PF (jest to współczynnik ochrony UVA – mierzy się go in vivo – test na probantach – trwałe ciemnienie pigmentu – ISO 24442, oraz in vitro – pomiar absorbancji w UVA (ISO 24443)).
Krytyczna długość fali to długość fali, przy której osiągane jest 90% całkowitego blokowania promieni UV. Im wyższa krytyczna długość fali, tym większa równowaga pomiędzy UVA/UVB.
Aktualne trendy w pielęgnacji przeciwsłonecznej:
- Rozmywanie zmarszczek
- Nawilżanie
- Pielęgnacja skóry wrażliwej
- Przeciw starzeniu
- Naturalność receptury i opakowania
W ostatnich latach zwiększa się ilość wdrożeń zawierających mineralny filtr ZnO, maleją wdrożenia z tlenkiem tytanu oraz filtrami organicznymi np. oktokrylenem czy oksybenzenem.
Technologia Uviva
Uviva oferuje najnowocześniejsze produkty i technologie tlenku cynku do ochrony przeciwsłonecznej, kosmetyków kolorowych i pielęgnacyjnych.
Miejsce Eclipse – ZnO w rozwoju filtrów przeciwsłonecznych – porównanie z filtrami organicznymi
Zalety Eclipse® w porównaniu z filtrami chemicznymi: szerokie spektrum ochrony UVB i UVA w jednym, całkowicie fotostabilny, nie przenika przez skórę i nie powoduje podrażnień skóry, naturalny.
Zalety filtrów chemicznych w porównaniu do Eclipse®: dostępne tanie opcje, łatwe w recepturowaniu, łatwe do przetestowania in vitro
Porównanie Eclipse® z TiO2
Zalety Eclipse® w porównaniu z TiO2: szerokie spektrum ochrony UVB i UVA w jednym, nie przenika przez skórę i nie powoduje podrażnień skóry, naturalny – niski profil toksyczności, mniej wybielania i brak profilu rakotwórczego
Zalety TiO2 w porównaniu z Eclipse®: szersze zastosowanie, wyższy udział SPF w przeliczeniu na wykorzystany procent, dostępne powłoki hydrofobowe i hydrofilowe
Połączenie Eclipse® z filtrami chemicznymi daje możliwość osiągnięcia SPF 50+ oraz efekt podwyższania wartości SPF.
Eclipse Z: tlenki cynku o różnym stopniu rozdrobnienia, w różnych postaciach jako boostery SPF, filtry UVB i UVA.
Eclipse® Z1 to niepowlekany tlenek cynku o wysokiej czystości, który jest produkowany i testowany zgodnie z wymogami EU GMP Part II/ICH-Q7. Jest to nr 1, gdy myślimy o produktach przezroczystych i estetycznych. Ma najwyższy poziom przezroczystości i najwyższy poziom ochrony przed promieniowaniem UVB i UVA. Zaletą Eclipse® Z1 jest to, że dzięki odpowiedniej strukturze praktycznie nie bieli.
Eclipse® D1 – dyspersja Eclipse® Z1 w Capric/Caprylic Triglyceride (wszechstronny, ekonomiczny emolient do dyspersji i produktów do pielęgnacji przeciwsłonecznej) lub w C13-15 Alkane (bardzo lekki, lotny emolient zapewniający doskonałe odczucie na skórze).
Prac z Eclipse® Z1 jest łatwa. Na pierwszym etapie należy wprowadzić go do dyspersji – konieczne jest użycie składnika dyspergującego, np. kwas polihydroksystearynowy czy innolient LO. Ważna jest odpowiednia ilość dyspergenta, aby otrzymana emulsja była gładka, niezbrylona. Następnie wprowadza się tak przygotowaną dyspersję do fazy olejowej i dalej postępuje jak w standardowej recepturze. Zastosowanie wersji Eclipse® D1 pozwala na pominięcie pierwszego kroku.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Uviva
Artykuł promocyjny
Dodatkowe informacje
Artykuł został opublikowany w kwartalniku „Świat Przemysłu Kosmetycznego” 4/2023