Ustawa o produktach kosmetycznych na straży bezpieczeństwa polskich konsumentów

13 listopada 2018 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej podpisał Ustawę o produktach kosmetycznych. Na straży bezpieczeństwa polskiego konsumenta kosmetyków stoją teraz dwa akty prawne: unijne rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady 1223/2009/WE dotyczące produktów kosmetycznych oraz Ustawa o produktach kosmetycznych. Ustawa umożliwi egzekwowanie przepisów rozporządzenia na polskim rynku. Określa kompetencje instytucji nadzoru: Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Inspekcji Handlowej oraz ustanawia katalog kar za nieprzestrzeganie przepisów rozporządzenia.

Sektor kosmetyczny w Unii Europejskiej regulowany jest najlepszym na świecie system prawa. Rozporządzenie Kosmetyczne stosowane również w Polsce od 2013 roku jest wyznacznikiem standardów jakości i bezpieczeństwa dla innych regionów na świecie. Ustawa o produktach kosmetycznych jest dodatkowym narzędziem, które umocnia bezpieczeństwo konsumenta w Polsce.


Ustawa o produktach kosmetycznych wejdzie w życie 1 stycznia 2018.

Co nowego wnosi Ustawa o Produktach Kosmetycznych?

Nadzór nad przestrzeganiem przepisów ustawy o produktach kosmetycznych oraz przepisów rozporządzenia 1223/2009 będą sprawowały, w zakresie swoich kompetencji, Państwowa Inspekcja Sanitarna oraz Inspekcja Handlowa.

Ustawa przewiduje utworzenie wykazu zakładów wytwarzających produkty kosmetyczne. Ten rejestr pozwoli Inspekcji Sanitarnej na nadzorować zgodności zgodność produkcji z zasadami GMP, czyli dobrych praktyk produkcji.

Gwarantując bezpieczeństwo konsumenta ustawa doprecyzowuje wymagania dotyczące języka oznakowania produktu kosmetycznego. Ustawa wprost wskazuje, że Polski konsument otrzyma informację o produkcie w języku ojczystym.

Wychodząc naprzeciw postulatom sektora, w szczególności małych i średnich przedsiębiorców, Ustawa wskazuje, że część dokumentacji będzie mogła być przygotowana w języku angielskim - powszechnie stosowanym na świecie języku technicznym i naukowym. Część B Raportu Bezpieczeństwa Produktu Kosmetycznego, która stanowi dowód bezpieczeństwa produktu kosmetycznego, musi być przygotowana w języku polskim.

Ustawa o produktach kosmetycznych wdraża system zarządzania zgłoszeniami działań niepożądanych. Będzie on jednym z narzędzi monitorowania bezpieczeństwa produktów kosmetycznych wprowadzonych do obrotu na rynku polskim.

Ustawa przewiduje utworzenie ośrodka kontroli zatruć. Zapewni on służbom medycznym dostęp do informacji o produktach kosmetycznych w razie konieczności podjęcia właściwego leczenia. Ośrodek ten będzie udzielał konsultacji toksykologicznych i analizował przyczyny zatruć. A wszystko to w trosce o bezpieczeństwo konsumenta.

Jednym z kluczowych elementów Ustawy o produktach kosmetycznych jest katalog kar pieniężnych za nieprzestrzeganie przepisów rozporządzenia 1223/2009/WE dotyczącego produktów kosmetycznych.

Perspektywa sektora kosmetycznego
Polska jest 6, a po brexicie będzie 5 rynkiem kosmetycznym w Unii Europejskiej. Sektor kosmetyczny w Polsce cechuje unikalna struktura i ogromna różnorodność. Konkurują tutaj, a czasem zgodnie współpracują, globalne koncerny, duże polskie firmy oraz cała rzesza małych i średnich przedsiębiorstw. Sektor ten dynamicznie się rozwija. Tylko w 2017 GUS zarejestrował 170 nowych firm. Polskie firmy takie, jak Bell, Bielenda, Delia, Dr Irena Eris, Eveline, Inglot, Joanna, Oceanic, Ziaja są wizytówką naszego kraju na rynkach zagranicznych. To w Polsce działają największe w Europie lub nawet na świecie fabryki międzynarodowych koncernów. Co drugi produkt wytwarzany w Polsce trafia na eksport do ponad 160 krajów świata.

Ten sukces to wypadkowa stuletniej historii i doświadczeń sektora kosmetycznego, jego znakomitej samoorganizacji oraz umiejętności współpracy wewnątrz oraz z zewnętrznymi partnerami. Wysoka pozycja kosmetyków produkowanych w Polsce zobowiązuje do utrzymania najwyższych standardów jakości i bezpieczeństwa. Ustawa o produktach kosmetycznych jest tego gwarantem.

Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego i jego członkowie od początku prac nad projektem ustawy o produktach kosmetycznych byli aktywnymi uczestnikami procesu legislacyjnego. Ten proces to przykład wzorowo przeprowadzonej, transparentnej i zgodnej z zasadami Lepszego Stanowienia Prawa współpracy opartej na zaufaniu. Projekt ustawy był przedmiotem wszechstronnych konsultacji i wyczerpującej debaty między ustawodawcą a stroną społeczną. Wszystkie uwagi zgłoszone przez sektor kosmetyczny zostały zaadresowane. Ustawa w jej finalnym kształcie stanowi dobry i akceptowalny dla wszystkich uczestników rynku kompromis, który gwarantuje bezpieczeństwo konsumenta.

W ocenie sektora kosmetycznego ustawa o produktach kosmetycznych jest to bardzo dobrze przygotowany akt prawny, który będzie właściwie funkcjonował na polskim rynku. Ustawa jest zgodna z przepisami rozporządzenia kosmetycznego 1223/2009/WE.

Nowa ustawa, jak każdy nowy i ważny dla sektora akt prawny, budzi pewne obawy. Część przedsiębiorców niepokoi wysokość kar. Kluczowe jest, czy będą one w przyszłości naliczane proporcjonalnie do rodzaju niezgodności. Jednak w ocenie Związku i jego członków kary określone w projekcie ustawy zostały ustalone w sposób proporcjonalny a jednocześnie odstraszający. Rzetelni i działający zgodnie z przepisami prawa przedsiębiorcy nie mają powodu do obaw. Ustawa wyeliminuje jednak nieuczciwych przedsiębiorców, dla których świadome niezgodności mogły być dotychczas opłacalne. W ocenie Związku ustawa o produktach kosmetycznych będzie narzędziem zapewnienia uczciwych i równych zasad konkurencji dla wszystkich przedsiębiorców.

Związek od początku prac nad projektem aktywnie promuje przepisy ustawy i prowadzi działania edukacyjne. Kosmetyczni.pl przeszkolili już prawie 300 przedstawicieli sektora kosmetycznego. Jesteśmy przekonani, że przedsiębiorcy są dobrze przygotowani do realizacji zapisów ustawy. Jesteśmy otwarci na pomoc tym, którzy dopiero są na etapie wdrażania ustawy.

Związek deklaruje gotowość dalszej współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym oraz Instytutem Medycyny Pracy im. J. Nofera w Łodzi przy wdrażaniu ustawy o produktach kosmetycznych.

Udostępnij materiał w

Nowości kosmetyczne

 • 3177

  BASF: Nowa koncepcja spersonalizowanych kosmetyków

  Coraz więcej osób uważa czynności pielęgnacyjne za klucz do indywidualizmu i różnorodności. BASF spełnia rosnące oczekiwania konsumentów dotyczące produktów kosmetycznych odzwierciedlających ich indywidualne potrzeby i niuanse ich codziennego życia dzięki nowej koncepcji spersonalizowanych kosmetyków. Czytaj dalej

 • 2537

  Sei bellissima! Jesteś piękna! Trendy w manicure na sezon wiosna / lato 2017 od Nails Company

  Tegoroczna wiosna zapowiada się wyjątkowo soczyście! Po jesiennych trendach w manicure, w których królowały bardziej stonowane odcienie lakierów, nadchodzi czas na prawdziwie kolorystyczny zawrót głowy! Nails Company wita wiosnę serią rajskich błękitów, dziewczęcych różów oraz apetycznych neonów. Czytaj dalej

 • 3104

  COLGATE WPROWADZA PASTY DO ZĘBÓW SMILE FOR GOOD OPRACOWANE ZE SZCZEGOLNĄ TROSKA O ŚRODOWISKO

  Nowa linia past dostępna jest w pierwszej tubce colgate w pełni nadającej się do recyclingu oraz z transparentnie przedstawionymi składnikami i ich działaniem Czytaj dalej

 • 2965

  Kremowe hity na wakacje. Dermokosmetyki, które zmieszczą się w każdej torebce!

  Ile razy zastanawiałaś się przed wyjściem, wziąć ze sobą krem, a może nie będzie wcale potrzebny? Ile razy podczas pakowania, szukałaś opakowania, do którego mogłabyś przełożyć trochę kremu, by nie musieć brać całego słoiczka? Ile razy okazało się, że Twoja torebka jest za mała i krem się do niej po prostu nie mieści? Jeśli kiedykolwiek musiałaś zadawać sobie te pytania lub miałaś podobne dylematy, to te czasy właśnie się skończyły. A to wszystko za sprawą wygodnego, praktycznego opakowania w wersji podróżnej od BioDermic Dermocosmetics. Czytaj dalej

 • 2938

  Pielęgnacja okolic oczu. Delikatna skóra pod specjalnym nadzorem

  Piękne spojrzenie wymaga pięknej oprawy i nie chodzi nam w tym momencie o wystrzałowy makijaż. Skóra w okolicach oczu jest niezwykle delikatna, niemal pozbawiona gruczołów łojowych, co sprawia, że starzeje się najszybciej. Dodatkowo wszystkie wiemy, że śmiech to zdrowie, ale nawet ono ma swoją cenę… Ale na pewno nie będziemy nikogo zniechęcać do rozdawania uśmiechów, wręcz przeciwnie. Więc co zrobić, żeby zjeść ciastko i mieć ciastko? Czytaj dalej

 • 2929

  BIO - kremowa odsłona piękna

  Niedawno na rynku pojawiła się nowa seria kosmetyków BioDermic Dermocosmetics sygnowanych hasłem „BIO warto”. Marka podkreśla, że warto, „bio” udoskonalone receptury kosmetyków pozwalają uzyskać efekty zbliżone do profesjonalnych zabiegów kosmetycznych i sprawić by skóra była piękna i zdrowa. W czym tkwi sekret? Czytaj dalej

 • 2642

  RÓŻANY KREM NAWILŻAJĄCO-WYGŁADZAJĄCY 30+ z serii ROSE REVITA EXPERT™ Eveline Cosmetics

  Przełomowa, innowacyjna TECHNOLOGIA REGENERACJI KOMÓREK zainspirowana została badaniami nad mechanizmem naprawy uszkodzeń DNA komórek skóry (nagroda Nobla w dziedzinie chemii w 2015 roku). Stymuluje skórę do wytwarzania tioredoksyny, białka zaangażowanego w ochronę komórki przed stresem oksydacyjnym i szkodliwym działaniem promieniowania UV, przedłużającego życie komórek. Czytaj dalej

 • 2641

  RÓŻANY KREM ROZŚWIETLAJĄCY POD OCZY I NA POWIEKI z serii ROSE REVITA EXPERT™ Eveline Cosmetics

  Przełomowa, innowacyjna TECHNOLOGIA REGENERACJI KOMÓREK zainspirowana została badaniami nad mechanizmem naprawy uszkodzeń DNA komórek skóry (nagroda Nobla w dziedzinie chemii w 2015 roku). Stymuluje skórę do wytwarzania tioredoksyny, białka zaangażowanego w ochronę komórki przed stresem oksydacyjnym i szkodliwym działaniem promieniowania UV, przedłużającego życie komórek. Czytaj dalej

 • 2640

  Natalia Szroeder ambasadorką lakierów Nails Company

  Natalia Szroeder uznawana jest za jedną z najzdolniejszych i najbardziej popularnych wokalistek młodego pokolenia. To artystka, która nie boi się wyzwań. Tym razem będziemy mogli zobaczyć ją w roli ambasadorki lakierów hybrydowych marki Nails Company. Czytaj dalej

 • 2623

  Przeciwzmarszczkowe Serum Maksymalnie Odmładzające Multi - Lifting Hybrydowy 24H LA LUXE PARIS 100% KWAS HIALURONOWY

  MULTI-LIFTING HYBRYDOWY™ to skuteczna seria gwarantująca spektakularny efekt anti-aging. Działa niczym aktywna fuzja 3 zabiegów estetycznych: nici hialuronowych, wypełnienia kolagenowego oraz liftingu peptydowego. Silnie ujędrnia i napina, wygładza zmarszczki i modeluje owal twarzy, przywracając mu odpowiednie proporcje oraz młodzieńczy kształt zbliżony do litery V. Czytaj dalej

 • 2622

  Intensywnie - Liftingujący Krem - Koncentrat Regenerujący 60+ Multi - Lifting Hybrydowy 24H LA LUXE PARIS

  MULTI-LIFTING HYBRYDOWY™ to skuteczna seria gwarantująca spektakularny efekt anti-aging. Działa niczym aktywna fuzja 3 zabiegów estetycznych: nici hialuronowych, wypełnienia kolagenowego oraz liftingu peptydowego. Silnie ujędrnia i napina, wygładza zmarszczki i modeluje owal twarzy, przywracając mu odpowiednie proporcje oraz młodzieńczy kształt zbliżony do litery V. Czytaj dalej

 • 2621

  Ultranawilżające mleczko do ciała BAMBUS I ALOES z linii Botanic Expert Eveline Cosmetics

  Ultra nawilżające mleczko do ciała BAMBUS I ALOES z linii Botanic Expert marki Eveline Cosmetics błyskawicznie rewitalizuje, regeneruje i energizuje skórę. Czytaj dalej

 • 2620

  PRZECIWZMARSZCZKOWY KREM REGENERUJĄCY Z serii MEN X-TRÊME anti-age

  Nowatorska formuła kremu oparta na zaawansowanej technologii TRIPLE FORCE X-TRÊME ANTI-AGE™ działa kompleksowo przeciw wszystkim oznakom starzenia się skóry oraz problemom skóry po goleniu. Zapewnia wielokierunkowe działanie redukujące zmarszczki i opóźniające proces starzenia się skóry. Intensywnie nawilża, odżywia, zwiększa dotlenienie komórek, dostarcza energii oraz zapewnia cerze świeży wygląd. Regeneruje, ujędrnia i napina skórę. Czytaj dalej

 • 2619

  LUKSUSOWE SERUM UJĘDRNIAJĄCE Z DROBINKAMI ZŁOTA z serii 24K GOLD Eveline Cosmetics

  UKIERUNKOWANY LIFTING KORYGUJĄCY NIEDOSKONAŁOŚCI CIAŁA LUKSUSOWE SERUM UJEDRNIAJĄCE z formułą zawierająca kompozycje starannie wyselekcjonowanych składników aktywnych zapewnia efekt profesjonalnego liftingu i wysmuklenia sylwetki. Rewolucyjna formuła na licencji światowych patentów, wzbogacona 24k złotem, wspiera odbudowę siatki kolagenowych włókien podporowych, wzmacniając strukturę skóry. Redukuje podskórna tkankę tłuszczową, uwypuklając zgrabne kształty ciała. Skoncentrowana formuła serum dzień po dniu przeciwdziała zwiotczeniu skóry, wyszczupla i pomaga modelować atrakcyjną sylwetkę. Efekt 14 dniowej kuracji to zmniejszona objętość tkanki tłuszczowej oraz ujędrnienie partii ciała objętych spadkiem sprężystości. Czytaj dalej

 • 2618

  LUKSUSOWE SERUM MODELUJĄCE BRZUCH, UDA, POŚLADKI z serii 24K GOLD Eveline Cosmetics

  ANTI-CELLULITE SHAPING EXPERT ZAAWANSOWANY RYTUAŁ SILNIE UJĘDRNIAJĄCY LUKSUSOWE SERUM MODELUJĄCE wzbogacone drobinkami czystego 24-karatowego złota zapewnia efekt precyzyjnego konturowania sylwetki. Rewolucyjna formuła na licencji światowych patentów, oparta na najskuteczniejszych kompleksach aktywnych, pomaga modelować kształty ciała oraz intensywnie wygładza niedoskonałości problematycznych obszarów ciała spowodowane cellulitem. Dzień po dniu, serum pozwala udoskonalić kształty ciała, unosząc zwiotczałą skórę i przywracając jej naturalne napięcie. Rezultat: skóra ciała jest silnie ujędrniona, kontury ciała wymodelowane, o idealnych kształtach. Czytaj dalej

Czytaj inne

Ciekawostki ze świata

Partner serwisu

Partner serwisu
Partner
serwisu

Współpracujemy z

 • http://www.kosmetyczni.pl/
 • http://www.kosmetyki-detergenty.pl/
 • http://www.kosmetyka.edu.pl/
 • http://swiat-przemyslu-farmaceutycznego.pl/
 • http://swiat-przemyslu-kosmetycznego.pl/