U źródeł wiedzy i inspiracji. Składniki wybielające i wyrównujące koloryt skóry. AZJA

W bieżącym wydaniu felietonu z serii „U źródeł wiedzy i inspiracji” - krótki przegląd składników wybielających i rozjaśniających koloryt skóry (w użyciu skrót: SWRKS), pochodzących prosto z Azji.

Opis zdjęcia
"Obecnie źródłami wszystkich trendów, form opakowaniowych czy unikalnych rozwiązań aplikacyjnych i recepturowych są Korea oraz Japonia – to tam konsumenci z Azji, w ramach częstych podroży handlowych, szukają nowości w kosmetykach, ale też w modzie czy fryzurach."

Rynek azjatycki w szczególny sposób wpływa na trendy i innowacje całego przemysłu kosmetycznego. Obecnie źródłami wszystkich trendów, form opakowaniowych czy unikalnych rozwiązań aplikacyjnych i recepturowych są Korea oraz Japonia – to tam konsumenci z Azji, w ramach częstych podroży handlowych, szukają nowości w kosmetykach, ale też w modzie czy fryzurach. Aktualne trendy azjatyckie umacniają się w Polsce dzięki programom telewizyjnym, aktorkom, blogerkom czy szerokiej ofercie kosmetyków w drogeriach [1].

Segment kosmetyków i SWRKS to pozycja obowiązkowa w ofercie azjatyckiej, gdyż są to kosmetyki o niezwykle zaawanasowanych technologiach. Szybki rozwój tego segmentu rozpoczął się w latach 70. i obecnie osiągnął poziom sprzedaży o wartości powyżej 18 miliardów dolarów [2], wraz z wysoką dynamiką rocznego wzrostu. W takich krajach jak Japonia, Korea, Indie, Filipiny ponad 50% konsumentów używa tego rodzaju kosmetyków w codziennej pielęgnacji (podobnie w Chinach czy Malezji, ale w połączeniu z segmentem kosmetyków nawilżających). Należy także podkreślić, że SWRKS w Azji są obwarowane wieloma regulacjami prawnymi, łącznie z rejestracją i badaniami przez agencje rządowe przed wprowadzeniem produktu na rynek. W Chinach, Tajlandii, Japonii i na Tajwanie funkcjonują obowiązkowe listy SWRKS, aby móc nazwać kosmetyk w kategorii „Whitening”. Przykładem jest powszechnie znany glukozyd askorbylu (ascorbic glucoside), który w skórze przekształca się w witaminę C w czystej postaci.

W artykule znajdą Państwo listę SWRKS wymienionych ze względu na trendy i preferencje konsumenckie, a nie na podział opierający się na mechanizmach, takich jak: zaburzenie i inhibitory syntezy melaniny, deregulacja melanosomów i melaniny, regulacja dystrybucji i wychwytu melanosomów w keratynocytach.

Rozpocznę od składników obowiązkowych w ofercie azjatyckiej, gdzie efektywność działania, a także preferencje konsumenckie, są motorem napędowym całego segmentu SWRKS. Dodam, że wiele tych składników występuje nie tylko w formie kosmetyków, ale też suplementów diety, a także czystych, stężonych preparatów/ampułek aptecznych do picia, aplikacji zewnętrznych czy wstrzyknięć podskórnych. Dla wielu ekspertów lista poniższych składników jest dobrze znana z publikacji czy formulacji kosmetycznych.

L-GLUTATHIONE (GSH), glutation – to tripeptyd syntetyzowany w organizmie; zbudowany z reszt kwasu glutaminowego, cysteiny oraz glicyny – forma zredukowana tego peptydu to najważniejszy nieenzymatyczny czynnik antyoksydacyjny, jakim dysponuje organizm człowieka. Sekretem jego działania jest bezpośredni wpływ na reakcje zmiany sposobu syntezy innej melaniny, zwanej FEOMELANINĄ, jako pigmentu o zabarwieniu żółto-czerwonym, a nie czarno-brązowym, jak ma to miejsce w syntezie EUMELANINY. FEOMELANINA nie powoduje ciemnej zmiany zabarwienia skóry, a jednocześnie chroni przed promieniowaniem UVA i UVB [4]. Efekt synergii można uzyskać w połączeniu z kwasem askorbinowym (witamina C). Poniżej dwa kolejne składniki popularne w Azji, znane jako prekursory glutationu:

THIOCTIC ACID, kwas alfa-liponowy (ALA) – silna substancja przeciwutleniająca; skutecznie unieszkodliwia wolne rodniki, a także wykazuje rolę w regeneracji innych substancji przeciwrodnikowych, jak witamina C i E. Ten składnik jest wyjątkowo popularny w Azji w związku z wieloma doniesieniami naukowymi, które potwierdzają, że ALA pobudza komórki do produkcji znaczących ilości glutationu (nawet do 70%) [5]. Dodatkowo zredukowana forma ALA (DHLA) regeneruje glutation do swojej utlenionej formy oraz pomaga w uzyskaniu cystein potrzebnych do jego syntezy.

N-ACETYLCYSTEINE, N-acetylocysteina (NAC) – pochodna endogennego aminokwasu L-cysteiny; znana bardziej jako środek przeciwko zapaleniu oskrzeli czy mukowiscydozie (ACC). Jest to niezbędna substancja w procesie syntezy glutati onu (GSH), silnie redukująca stres oksydacyjny i stany zapalne. Stosowana w dermatologii estetycznej i mezoterapii.

• KOJIC ACID, kwas kojowy – odkryty w Japonii na początku XX wieku [6] jako produkt uboczny podczas procesu fermentacji ryżu i produkcji sake (nazwa pochodzi od pleśni kojic, która wyrasta na rozparowanym ryżu podczas fermentacji). Jest to silny czynnik depigmentacyjny, blokujący aktywność tyrozynazy, stosowany w dermatologicznych procedurach rozjaśniania piegów. Obserwuje się renesans tego składnika w Azji. Dodam, że jest to wyjątkowo efektywny, a zarazem wyjątkowo trudny składnik w stabilizacji formacji kosmetycznych [7].

• ARBUTIN, arbutyna – jako glukozyd hydrochinonu, pochodna chinonu, uzyskiwana z jagód mącznicy lekarskiej. Arbutyna wchodzi w reakcje z enzymem tyrozynazy, hamuje melanogenezę poprzez konkurencyjne i odwracalne wiązanie, powstrzymując silnie proces wytwarzania melaniny. Idealna synergia działania arbutyny to połączenie z kwasami AHA i BHA. Występuje w formie alfa-arbutyny oraz beta-arbutyny. Wiele doniesień naukowych oraz badań własnych firm [8] dowodzi, że alfa-arbutyna ma 10-krotnie skuteczniejsze działanie jako inhibitor enzymu tyrozynazy niż beta-arbutyna. Mechanizm działania jest podobny do zakazanego składnika hydrochinonu, natomiast bez toksyczności względem melanocytów, w stężeniu poniżej 1 ppm [9], [10].

• TRANEXAMIC ACID, kwas traneksamowy (TXA) – jako syntetyczny analog lizyny. Wyjątkowo skuteczny składnik, uważany przez środowisko medyczne [11] za jeden z nielicznych sposobów leczenia przebarwień skóry, poprzez zapobieganie aktywacji melanocytów w kontakcie z promieniowaniem słonecznym, zmniejszenie aktywności tyrozynazy w melanocytach czy też hamowanie melanogenezy. Składnik ten nie tylko ogranicza rozwój przebarwień, ale również zmniejsza istotnie ryzyko ich nawrotu.

• DIPOTASSIUM GLYCYRRHIZIATE – w dalszym ciągu w Azji popularne są wszystkie składniki uzyskiwane z lukrecji gładkiej, czyli znane dobrze ekstrakty z korzenia lukrecji, kwas glycyryzynowy, sole tego kwasu, glycyryzyna jako saponina. Na szczególną uwagę zasługują flawonoidy uzyskane z wyciągów korzenia lukrecji. Glabrydyna, jak potwierdzają badania [12], wykazuje silną zdolność hamowania tyrozynazy, ale także jedną z najsilniejszych aktywności antyoksydacyjnych pochodzenia naturalnego.

Poza powszechnie występującymi SWRKS w Azji (dołączając popularne naturalne ekstrakty z owoców, np. papai, dzięki wybielającemu enzymowi papainy, oraz owoców kalamondyny), możemy wymienić kolejne aplikowane składniki i technologie:

Promowane przez koncerny kosmetyczne w Azji: Thiodipropionic acid (TDPA), Trioxaundecanedioic acid, NAG (N-acetyl-D-glucosamine), Haxamine, Nicotinamide, Dimethoxytolyl Propylresorcinol, Resveratrol, Potassium Methoxysalicylate, Phenylethyl Resorcinol, Ellagic Acid, Tetrahydromagnol.

Substancje pochodzenia naturalnego, znane z tradycyjnej medycyny chińskiej, koreańskie i lokalne zioła czy grzyby: Malunggay – Moringa oleifera – Miracle Tree of Life, Tuckahkoe - Poria, Horse Chestnut, Oldenlandia diffusa, Chloris virgata, White Birch, Peony Extract, Alpinia coriandriodora, White Spiraea, Oldenlandia diffusa, Radix paeoniae alba, Radix ampelopsis, Bletilla tribulus terrestris, Bletilla, Rhodiola rosea, Matsutake, Tremella, Angelica, Tuckahoe, Poria.

Kremy typu BLEACH, tzw. rozjaśniacze – to wciąż podstawowa grupa preparatów wybielających na rynku indyjskim (z wysoką dynamiką wzrostu w Afryce), stanowią ją bardzo intensywne chemiczne preparaty, pozwalające na całkowitą degradację melanosomów i melaniny, często niebezpieczne i wysoce toksyczne dla skóry.

Snail White – kosmetyki wybielające skórę, popularne w rejonie ASEAN, czyli południowo-wschodniej części Azji, głównie w Tajlandii i na Filipinach, oparte na składnikach ze śluzu ślimaka.

• Należy także wspomnieć o rozwijającym się trendzie SWRKS typu AJURWEDA (Ayurvedic Beauty), który jest inspirowany indyjską medycyną wedyjską. Ajurweda, jako „wiedza życia –sztuka życia”, to jeden z najstarszych na świecie systemów medycznych (liczący ponad 5 000 lat), wykorzystujących: oleje, ekstrakty i wyciągi z ziół, przypraw czy nasion, m.in. z anyżu, kardamonu, cynamonu, kolendry, kminu, szafranu, kurkumy i wielu innych.

Na koniec chciałbym podkreślić wciąż bardzo silny trend kosmetyków i SWRKS typu Made in Japan, ze względu na bardzo surowe wymagania jakościowe. Wszystkie SWRKS muszą być zgodne ze standardami JSQI – Japanese Standard of Quasi-drug Ingredients [3], czyli japońskimi normami składników promedycznych, kontrolowanych przez Ministra Zdrowia Publicznego [Tabela 1].

 

Rafał Damian Łukasik
Lider Centrum Badawczo-Rozwojowego na Region Azji i Pacyfiku (APAC)
Avon Beauty & Cosmetics R&D Shanghai Ltd, China
www.linkedin.com/in/rafal-damian-lukasik-817a751

 

Artykuł został opublikowany w kwartalniku "Świat Przemysłu Kosmetycznego" 3/2017

 

 

Bibliografia

[1] „Azja dodaje Polkom urody”, Michalina Szczepańska, Puls Biznesu, 29.05.2017.

[2] „Promise of fair and flawless skin key to targeting Asian market”, Katy Bird, Cosmetic Design-Asia, July 2010.

[3] „BASF reformulates delivery system to fit Japanese regulations”, Cosmetic Design-Asia, March 2010.

[4] „Photoprotective Actions of Natural and Synthetic Melanins”, Ed S. Krol and Daniel C. Liebler, Chem. Res. Toxicol., 1998.

[5] „Kwas alfa-liponowy – Raport” Dr. Thomas Levy, Po zdrowie do głowy, kwiecień 2017.

[6] „Niedoceniany kwas kojowy”, Marta Muszyńska, e-biotechnologia, grudzień 2011.

[7] „Study on formulations design and stability of kojic acid cream”, Lin Diankun, Shanghai Institute for Drug Control, 1997.

[8] „DSM Study on alpha-arbutin and beta-arbutin”, 2016 presentation for Avon.

[9] „SCCS opinion on beta-arbutin”, March 2015.

[10] „SCCS opinion on alpha-arbutin”, May 2015.

[11] „Substancje aktywne stosowane w preparatach kosmetycznych przeznaczonych do wybielania skóry”, Maria Żebrowska, Weronika Krzynówek, Wszechnica Aptekarska, wrzesień 2019.

[12] „The inhibitory eff ect of glabridin from licorice extracts on melanogenesis and inflammation”, Tomohiro Yokota, Hiroyuki Nishio, Yasuo Kubota, Masako Mizoguchi, Pigment Cell & Melanoma Research, 1998.

Opis zdjęcia
Tab. 1. Lista składników wybielających skórę, objętych japońskim programem JSQI Opracowanie własne.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij materiał w

Nowości kosmetyczne

 • 2537

  Sei bellissima! Jesteś piękna! Trendy w manicure na sezon wiosna / lato 2017 od Nails Company

  Tegoroczna wiosna zapowiada się wyjątkowo soczyście! Po jesiennych trendach w manicure, w których królowały bardziej stonowane odcienie lakierów, nadchodzi czas na prawdziwie kolorystyczny zawrót głowy! Nails Company wita wiosnę serią rajskich błękitów, dziewczęcych różów oraz apetycznych neonów. Czytaj dalej

 • 2938

  Pielęgnacja okolic oczu. Delikatna skóra pod specjalnym nadzorem

  Piękne spojrzenie wymaga pięknej oprawy i nie chodzi nam w tym momencie o wystrzałowy makijaż. Skóra w okolicach oczu jest niezwykle delikatna, niemal pozbawiona gruczołów łojowych, co sprawia, że starzeje się najszybciej. Dodatkowo wszystkie wiemy, że śmiech to zdrowie, ale nawet ono ma swoją cenę… Ale na pewno nie będziemy nikogo zniechęcać do rozdawania uśmiechów, wręcz przeciwnie. Więc co zrobić, żeby zjeść ciastko i mieć ciastko? Czytaj dalej

 • 2929

  BIO warto - kremowa odsłona piękna

  Niedawno na rynku pojawiła się nowa seria kosmetyków BioDermic Dermocosmetics sygnowanych hasłem „BIO warto”. Marka podkreśla, że warto, „bio” udoskonalone receptury kosmetyków pozwalają uzyskać efekty zbliżone do profesjonalnych zabiegów kosmetycznych i sprawić by skóra była piękna i zdrowa. W czym tkwi sekret? Czytaj dalej

 • 2642

  RÓŻANY KREM NAWILŻAJĄCO-WYGŁADZAJĄCY 30+ z serii ROSE REVITA EXPERT™ Eveline Cosmetics

  Przełomowa, innowacyjna TECHNOLOGIA REGENERACJI KOMÓREK zainspirowana została badaniami nad mechanizmem naprawy uszkodzeń DNA komórek skóry (nagroda Nobla w dziedzinie chemii w 2015 roku). Stymuluje skórę do wytwarzania tioredoksyny, białka zaangażowanego w ochronę komórki przed stresem oksydacyjnym i szkodliwym działaniem promieniowania UV, przedłużającego życie komórek. Czytaj dalej

 • 2641

  RÓŻANY KREM ROZŚWIETLAJĄCY POD OCZY I NA POWIEKI z serii ROSE REVITA EXPERT™ Eveline Cosmetics

  Przełomowa, innowacyjna TECHNOLOGIA REGENERACJI KOMÓREK zainspirowana została badaniami nad mechanizmem naprawy uszkodzeń DNA komórek skóry (nagroda Nobla w dziedzinie chemii w 2015 roku). Stymuluje skórę do wytwarzania tioredoksyny, białka zaangażowanego w ochronę komórki przed stresem oksydacyjnym i szkodliwym działaniem promieniowania UV, przedłużającego życie komórek. Czytaj dalej

 • 2640

  Natalia Szroeder ambasadorką lakierów Nails Company

  Natalia Szroeder uznawana jest za jedną z najzdolniejszych i najbardziej popularnych wokalistek młodego pokolenia. To artystka, która nie boi się wyzwań. Tym razem będziemy mogli zobaczyć ją w roli ambasadorki lakierów hybrydowych marki Nails Company. Czytaj dalej

 • 2623

  Przeciwzmarszczkowe Serum Maksymalnie Odmładzające Multi - Lifting Hybrydowy 24H LA LUXE PARIS 100% KWAS HIALURONOWY

  MULTI-LIFTING HYBRYDOWY™ to skuteczna seria gwarantująca spektakularny efekt anti-aging. Działa niczym aktywna fuzja 3 zabiegów estetycznych: nici hialuronowych, wypełnienia kolagenowego oraz liftingu peptydowego. Silnie ujędrnia i napina, wygładza zmarszczki i modeluje owal twarzy, przywracając mu odpowiednie proporcje oraz młodzieńczy kształt zbliżony do litery V. Czytaj dalej

 • 2622

  Intensywnie - Liftingujący Krem - Koncentrat Regenerujący 60+ Multi - Lifting Hybrydowy 24H LA LUXE PARIS

  MULTI-LIFTING HYBRYDOWY™ to skuteczna seria gwarantująca spektakularny efekt anti-aging. Działa niczym aktywna fuzja 3 zabiegów estetycznych: nici hialuronowych, wypełnienia kolagenowego oraz liftingu peptydowego. Silnie ujędrnia i napina, wygładza zmarszczki i modeluje owal twarzy, przywracając mu odpowiednie proporcje oraz młodzieńczy kształt zbliżony do litery V. Czytaj dalej

 • 2621

  Ultranawilżające mleczko do ciała BAMBUS I ALOES z linii Botanic Expert Eveline Cosmetics

  Ultra nawilżające mleczko do ciała BAMBUS I ALOES z linii Botanic Expert marki Eveline Cosmetics błyskawicznie rewitalizuje, regeneruje i energizuje skórę. Czytaj dalej

 • 2620

  PRZECIWZMARSZCZKOWY KREM REGENERUJĄCY Z serii MEN X-TRÊME anti-age

  Nowatorska formuła kremu oparta na zaawansowanej technologii TRIPLE FORCE X-TRÊME ANTI-AGE™ działa kompleksowo przeciw wszystkim oznakom starzenia się skóry oraz problemom skóry po goleniu. Zapewnia wielokierunkowe działanie redukujące zmarszczki i opóźniające proces starzenia się skóry. Intensywnie nawilża, odżywia, zwiększa dotlenienie komórek, dostarcza energii oraz zapewnia cerze świeży wygląd. Regeneruje, ujędrnia i napina skórę. Czytaj dalej

 • 2619

  LUKSUSOWE SERUM UJĘDRNIAJĄCE Z DROBINKAMI ZŁOTA z serii 24K GOLD Eveline Cosmetics

  UKIERUNKOWANY LIFTING KORYGUJĄCY NIEDOSKONAŁOŚCI CIAŁA LUKSUSOWE SERUM UJEDRNIAJĄCE z formułą zawierająca kompozycje starannie wyselekcjonowanych składników aktywnych zapewnia efekt profesjonalnego liftingu i wysmuklenia sylwetki. Rewolucyjna formuła na licencji światowych patentów, wzbogacona 24k złotem, wspiera odbudowę siatki kolagenowych włókien podporowych, wzmacniając strukturę skóry. Redukuje podskórna tkankę tłuszczową, uwypuklając zgrabne kształty ciała. Skoncentrowana formuła serum dzień po dniu przeciwdziała zwiotczeniu skóry, wyszczupla i pomaga modelować atrakcyjną sylwetkę. Efekt 14 dniowej kuracji to zmniejszona objętość tkanki tłuszczowej oraz ujędrnienie partii ciała objętych spadkiem sprężystości. Czytaj dalej

 • 2618

  LUKSUSOWE SERUM MODELUJĄCE BRZUCH, UDA, POŚLADKI z serii 24K GOLD Eveline Cosmetics

  ANTI-CELLULITE SHAPING EXPERT ZAAWANSOWANY RYTUAŁ SILNIE UJĘDRNIAJĄCY LUKSUSOWE SERUM MODELUJĄCE wzbogacone drobinkami czystego 24-karatowego złota zapewnia efekt precyzyjnego konturowania sylwetki. Rewolucyjna formuła na licencji światowych patentów, oparta na najskuteczniejszych kompleksach aktywnych, pomaga modelować kształty ciała oraz intensywnie wygładza niedoskonałości problematycznych obszarów ciała spowodowane cellulitem. Dzień po dniu, serum pozwala udoskonalić kształty ciała, unosząc zwiotczałą skórę i przywracając jej naturalne napięcie. Rezultat: skóra ciała jest silnie ujędrniona, kontury ciała wymodelowane, o idealnych kształtach. Czytaj dalej

 • 2617

  LUKSUSOWE SERUM LIFTINGUJĄCE DO BIUSTU z serii 24K GOLD Eveline Cosmetics

  LUKSUSOWE SERUM LIFTINGUJĄCE DO BIUSTU wzbogacone drobinkami czystego 24-karatowego złota wykorzystuje efekt zaawansowanego nieinwazyjnego liftingu piersi. Rewolucyjna formuła na licencji światowych patentów, oparta na najskuteczniejszych kompleksach aktywnych, działa niczym biostymulator kolagenu, odbudowując siatkę włókien podporowych skóry i widocznie zwiększając napięcie oraz sprężystość biustu. Już po pierwszej aplikacji serum tworzy mikrosiateczkę liftingująca, zapewniając efekt maksymalnie uniesionych, zaokrąglonych piersi. Czytaj dalej

 • 2616

  EKSPRESOWY SAMOOPALACZ W ŻELU DO TWARZY I CIAŁA z serii SUMMER GOLD Eveline Cosmetics

  Stosowanie kosmetycznych metod samoopalających jest popularną, zdrową i wygodną alternatywą do wizyt w solarium lub kąpieli słonecznych, które często mają negatywny wpływ na kondycję skóry. Forma żelu samoopalającego to szybki, bezpieczny i skuteczny sposób na równomierną, łatwą w aplikacji i naturalną opaleniznę bez wysuszania skóry. Czytaj dalej

 • 2576

  Oczyszczanie twarzy - Seria Facemed+

  Seria Facemed+ została opracowana przez nową linię technologiczną Eveline Cosmetics, w ścisłej współpracy z dermatologiem. Facemed+ to innowacyjna seria kosmetyków do pielęgnacji twarzy. Wyróżniają je wyjątkowo skuteczne składniki aktywne i optymalna tolerancja nawet dla najbardziej wrażliwej skóry - bez parabenów i alkoholu, fizjologiczne pH. Czytaj dalej

Czytaj inne

Ciekawostki ze świata

 • 2474

  Jak zmienić klienta „rozglądającego się” w „kupującego”?

  Największym wyzwaniem dla sprzedawców odzieży oraz innych produktów nieżywnościowych, jest dziś konwersja klientów. Jeżeli sprzedawca zrozumie drogę do zakupu, jaką pokonują jego klienci, to może zwiększyć swoje szanse na przekształcenie klientów typu „rozglądam się” w typ „kupuję”. Jak tego dokonać? Czytaj dalej

 • 2276

  Częściej i chętniej sięgamy po łatwiejsze w użyciu kapsułki do prania

  Z danych gromadzonych w ramach Panelu Gospodarstw Domowych GfK wynika, iż rynek kapsułek do prania w płynie odnotowuje obecnie dynamiczny wzrost. Jest to najszybciej rozwijający się segment spośród środków do prania. W ostatnich 12 miesiącach wartość zakupów kapsułek dokonanych przez gospodarstwa domowe wzrosła o 12 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku. Czytaj dalej

 • 1584

  Wodorosty znów na fali

  Najnowsze premiery produktów konsumenckich po raz kolejny chcą udowodnić wszechstronność wodorostów jako składnika, ale tym razem na światowym rynku kosmetyków do pielęgnacji ciała. Czytaj dalej

 • 1579

  Kolory 2016 roku

  Pantone, światowy autorytet w dziedzinie koloru, wybrał dwa kolory, które będą królować w 2016 roku: Rose Quartz (# 13-1520) i Serenity (# 15-3919). Rose Quartz prezentuje się jako subtelny odcień różu, z kolei Serenity jako jasnoniebieski. Czytaj dalej

 • 2551

  Wydatki młodych Polek nakręcają koniunkturę na rynku kosmetyków

  Młode kobiety w wieku 18–29 lat stanowią podstawową grupę konsumentek dla niemal wszystkich kanałów dystrybucji kosmetyków. Bezkonkurencyjnie najpopularniejszym miejscem zakupu kosmetyków zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, są drogerie. Ponad 90 proc. nabywców kupuje w tym kanale regularnie. Czytaj dalej

 • 2430

  Urządzenia mobilne stają się najważniejszym narzędziem zakupowym

  Bycie nieustannie podłączonym do internetu daje konsumentom poczucie wygody. Korzystając z urządzeń mobilnych, na bieżąco sprawdzają informacje i dokonują zakupów. Czytaj dalej

Partner serwisu

Partner serwisu
Partner
serwisu

Współpracujemy z

 • http://www.kosmetyczni.pl/
 • http://www.kosmetyki-detergenty.pl/
 • http://www.kosmetyka.edu.pl/
 • http://swiat-przemyslu-farmaceutycznego.pl/
 • http://swiat-przemyslu-kosmetycznego.pl/