Tworzą i reagują na trendy. Razem z naszymi konsumentkami odkrywamy sekrety piękna.

Karina Kozerska, dyrektor marketingu Eveline Cosmetics, w rozmowie z Ewą Trzcińską

Opis zdjęcia
Karina Kozerska– absolwentka fi lologii rosyjskiej na Uniwersytecie Warszawskim oraz studiów podyplomowych w Szkole Głównej Handlowej, na kierunku zarządzanie przedsiębiorstwem na wspólnym rynku europejskim. Od 18 lat związana zawodowo z branżą kosmetyczną. Od ponad 10 lat na stanowisku dyrektora marketingu w firmie Eveline Cosmetics, odpowiedzialna m.in. za rozwój produktów na rynku polskim i rynkach eksportowych.

EWA TRZCIŃSKA: Firma Eveline zamknęła 2018 r. rekordowym wynikiem sprzedaży. Czuje Pani zadowolenie z obranego kierunku rozwoju?

KARINA KOZERSKA: Co roku odnotowujemy dwucyfrowy wzrost sprzedaży, systematycznie też rozwijamy eksport, co potwierdza, że obrany przez nas kierunek rozwoju jest słuszny.

W rozdrobnionym przemyśle kosmetycznym w Polsce wszystko jeszcze jest możliwe? Czujecie presję konkurencji, która ma za sobą okres przyspieszonego wzrostu, zakończyła rozwój i unowocześnienie produkcji?

Branża kosmetyczna jest jedną z najbardziej konkurencyjnych. W Polsce od wielu lat są obecne największe światowe koncerny, poza tym działalność związaną z produkcją kosmetyków prowadzi wiele polskich firm, w tym coraz więcej małych marek, które produkują np. kosmetyki ekologiczne. Jest to fenomen naszego rynku! Tak liczna konkurencja mobilizuje nas do nieustannego rozwoju. Unowocześniamy produkcję, rozbudowujemy laboratorium, śledzimy trendy i wsłuchujemy się w zmieniające się potrzeby konsumentów.

Nie ma drugiej bardziej dynamicznie rozwijającej się branży handlowej jak kosmetyczna. Jak przedstawia się sytuacja w Polsce na tle innych krajów? Na jakich rynkach kosmetyki Eveline Cosmetics sprzedają się najlepiej?

Obecna koniunktura na polskim rynku kosmetycznym jest bardzo dobra – szacuje się wzrost w tempie 4-5 proc. rocznie pod względem wartościowym do 2020 r. Pozytywne prognozy dotyczą też wielu innych krajów na świecie. Ostatnie dane pokazują, że w ciągu najbliższych lat największy wzrost sprzedaży kosmetyków jest spodziewany w krajach Bliskiego Wschodu i Afryki. Jest to związane z rosnącą aktywnością zawodową kobiet, co przekłada się m.in. na zwiększoną ilość stosowania kosmetyków do makijażu. Marka Eveline Cosmetics, mając na uwadze zróżnicowane potrzeby konsumentów, ma w ofercie wiele produktów, których receptury zostały opracowane z myślach o klientach z poszczególnych krajów. Przykładem takiej linii jest White Prestige o działaniu wybielającym skórę, która cieszy się dużym powodzeniem głównie w krajach azjatyckich. Obecnie nasz eksport stanowi ok. 70 proc. wartości sprzedaży. Kraje z największą dynamiką wzrostu to: Rosja, Ukraina, Białoruś, Chorwacja, Serbia, Rumunia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bośnia i Hercegowina oraz Węgry. W 2018 r. do naszych rynków eksportowych dołączyła Kuba.

Kosmetyki marki Eveline Cosmetics swój sukces zawdzięczają starannie opracowanej strategii marketingowej i sprzedażowej. Siłą są: innowacyjność, zastosowanie nowoczesnych technologii i nieustanna kontrola jakości. Które linie sprzedają się najlepiej?

Nasze bestsellerowe linie w Polsce, jak i na wielu rynkach to: Gold Lift Expert z bioaktywnym złotem, płyny micelarne, odżywki do paznokci Nail Therapy Professional (w tej kategorii jesteśmy liderem na polskim rynku), odżywki do rzęs, fluidy z linii Liquid Control HD, a także wyszczuplająco-antycellulitowa linia do ciała Slim Extreme. Bardzo dobrze sprzedają się również nasze ostatnie wdrożenia, czyli linie Hyaluron Clinic i Royal Snail, gwarantujące kompleksową pielęgnację skóry od 30. do 70. roku życia.

Jak marka kreuje trendy i reaguje na nie?

Jednym z rynkowych trendów, które mocno oddziałują na branżę kosmetyczną, jest stosowanie do makijażu twarzy podkładów o lekkiej i płynnej konsystencji, o właściwościach bardziej nawilżających i rozświetlających skórę, niż dających efekt pełnego krycia. Nasze bestsellerowe podkłady Liquid Control HD nadają skórze naturalny koloryt, pozwalają jej oddychać i dzięki beztłuszczowej formule nie zatykają porów. Cały czas nie ustaje też moda na kosmetyki koreańskie – ich sprzedaż z roku na rok rośnie o kilkadziesiąt procent w skali światowej. W ten trend wpisują się nasze linie Royal Snail z filtrowanym śluzem ślimaka i Exclusive Snake z neuropeptydem naśladującym działanie toksyny znajdującej się w jadzie żmii. Ciągle modny jest trend eco. Odpowiadając na ten trend w 2018 r., wprowadziliśmy na rynek linię do pielęgnacji twarzy Botanic Expert, opartą na olejkach i ekstraktach roślinnych, czyli składnikach aktywnych w 100 proc. pochodzenia naturalnego. Poważnym problemem jest zanieczyszczenie środowiska, które ma wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale i wygląd. Dlatego pojawia się coraz więcej produktów kosmetycznych mających za zadanie niwelować negatywne skutki, jakie zanieczyszczone powietrze, klimatyzacja czy ogrzewanie wywołują na naszej skórze. Przykładem tego typu produktów jest nasza nowa linia podkładów Matt my day – oprócz podstawowego działania, jakim jest wyrównanie kolorytu i matowienie skóry, zawierają nowoczesny składnik anti -polluti on oraz filtry UVA i UVB.

Od lat jesteście aktywnym reklamodawcą. Doskonale radzicie sobie w komunikacji z konsumentkami, docierając do nich poprzez różnorodne media. Czy to przynosi wymierne rezultaty?

Pierwsze kampanie reklamowe miały miejsce w prasie, potem doszła telewizja. Dzisiaj, aby przebić się z komunikacją, należy prowadzić zintegrowane działania 360°. Strategie mediowe, komunikacyjne, które bazowały na tzw. tradycyjnych mediach, takich jak telewizja czy prasa, i były skuteczne kilka lat temu, nie sprawdziłyby się dzisiaj. Zmieniający się sposób konsumpcji mediów wymaga od nas ciągłego reagowania na nowe trendy w komunikacji, jeśli chcemy skutecznie docierać do lojalnych, znających markę od lat konsumentek, ale też poszerzać naszą grupę docelową. Konsekwentnie budujemy wizerunek firmy Eveline Cosmetics w social mediach, zarówno na kanałach marki, jak i współpracując z odpowiednio dobranymi influencerami. Badania rynkowe i nasze doświadczenie pokazują, że klientki mają zaufanie do swoich ulubionych blogerek, instagramerek, ale są bardzo wyczulone na odpowiednie dopasowanie produktu do influencerki. Nasze kanały social media są nie tylko miejscem, gdzie informujemy o nowościach i promocjach, traktujemy je jako bardzo ważne platformy komunikacji i wymiany opinii z naszymi konsumentami – zawsze odpowiadamy na pytania, wyjaśniamy działanie i sposób stosowania naszych kosmetyków, edukujemy, jak dbać o skórę i podpowiadamy, co jest modne.

Jakie są priorytety inwestycyjne firmy?

Szybkie reagowanie na trendy, ponieważ innowacyjność jest motorem dalszych sukcesów. Aby nieustannie móc sprostać oczekiwaniom konsumentów, naszym priorytetem jest rozwój – w ciągu ostatnich lat zainwestowaliśmy ok. 21 mln zł w rozbudowę infrastruktury produkcyjnej i logistycznej oraz bazy magazynowej, a nasze Centrum Badań i Rozwoju zostało unowocześnione.

Spotkałam się kiedyś z informacją, że na świecie co 7 sekund sprzedawany jest produkt marki Eveline, ile rocznie wyrobów schodzi z waszych linii produkcyjnych?

Rocznie produkujemy ok. 80 mln sztuk kosmetyków, z czego większość trafia na rynki poza Polską, co z jednej strony napawa nas dumą, a z drugiej mobilizuje do jeszcze większego wysiłku.

Jakie kosmetyki stosuje na co dzień dyrektor Eveline Cosmetics?

Moim obowiązkiem, co czynię z dużą przyjemnością, jest testowanie wszystkich naszych nowości. Ostatnio moją ulubioną linią pielęgnacyjną jest Royal Snail z filtrowanym śluzem ślimaka. Pod makijaż, lecz również w ciągu dnia, używam niezwykle innowacyjnego produktu, jakim jest intensywnie nawilżająca Esencja-hydrator z linii HYALURON Clinic, którą można stosować również na makijaż. W mojej kosmetyczce mam zawsze bananowy Puder Matt my day, maskarę Royal Volume i pomadki z linii Oh! My lips. Na własnej skórze testuję wiele produktów do makijażu, dlatego mój kosmetyczny must have to płyny micelarne.

Firma Eveline istnieje na rynku już 35 lat. Czego życzyłaby Pani sobie i firmie na kolejny jubileusz?

Zarówno w kategorii pielęgnacji twarzy, ciała, paznokci, jak i w przypadku kosmetyków do makijażu odnotowujemy co roku dwucyfrowy wzrost sprzedaży, czyli rośniemy szybciej niż rynek. Podobnej dynamiki wzrostu i zwiększania udziałów rynkowych w najważniejszych dla nas kategoriach produktów życzymy sobie na najbliższe lata. Duże znaczenie dla biznesu ma przychylne dla przedsiębiorców prawodawstwo, stabilna gospodarka, wzrost PKB i zamożności Polaków, gdyż dobra koniunktura sprzyja rozwojowi branży kosmetycznej.

Udostępnij materiał w

Nowości kosmetyczne

 • 3177

  BASF: Nowa koncepcja spersonalizowanych kosmetyków

  Coraz więcej osób uważa czynności pielęgnacyjne za klucz do indywidualizmu i różnorodności. BASF spełnia rosnące oczekiwania konsumentów dotyczące produktów kosmetycznych odzwierciedlających ich indywidualne potrzeby i niuanse ich codziennego życia dzięki nowej koncepcji spersonalizowanych kosmetyków. Czytaj dalej

 • 2537

  Sei bellissima! Jesteś piękna! Trendy w manicure na sezon wiosna / lato 2017 od Nails Company

  Tegoroczna wiosna zapowiada się wyjątkowo soczyście! Po jesiennych trendach w manicure, w których królowały bardziej stonowane odcienie lakierów, nadchodzi czas na prawdziwie kolorystyczny zawrót głowy! Nails Company wita wiosnę serią rajskich błękitów, dziewczęcych różów oraz apetycznych neonów. Czytaj dalej

 • 3104

  COLGATE WPROWADZA PASTY DO ZĘBÓW SMILE FOR GOOD OPRACOWANE ZE SZCZEGOLNĄ TROSKA O ŚRODOWISKO

  Nowa linia past dostępna jest w pierwszej tubce colgate w pełni nadającej się do recyclingu oraz z transparentnie przedstawionymi składnikami i ich działaniem Czytaj dalej

 • 2965

  Kremowe hity na wakacje. Dermokosmetyki, które zmieszczą się w każdej torebce!

  Ile razy zastanawiałaś się przed wyjściem, wziąć ze sobą krem, a może nie będzie wcale potrzebny? Ile razy podczas pakowania, szukałaś opakowania, do którego mogłabyś przełożyć trochę kremu, by nie musieć brać całego słoiczka? Ile razy okazało się, że Twoja torebka jest za mała i krem się do niej po prostu nie mieści? Jeśli kiedykolwiek musiałaś zadawać sobie te pytania lub miałaś podobne dylematy, to te czasy właśnie się skończyły. A to wszystko za sprawą wygodnego, praktycznego opakowania w wersji podróżnej od BioDermic Dermocosmetics. Czytaj dalej

 • 2938

  Pielęgnacja okolic oczu. Delikatna skóra pod specjalnym nadzorem

  Piękne spojrzenie wymaga pięknej oprawy i nie chodzi nam w tym momencie o wystrzałowy makijaż. Skóra w okolicach oczu jest niezwykle delikatna, niemal pozbawiona gruczołów łojowych, co sprawia, że starzeje się najszybciej. Dodatkowo wszystkie wiemy, że śmiech to zdrowie, ale nawet ono ma swoją cenę… Ale na pewno nie będziemy nikogo zniechęcać do rozdawania uśmiechów, wręcz przeciwnie. Więc co zrobić, żeby zjeść ciastko i mieć ciastko? Czytaj dalej

 • 2929

  BIO - kremowa odsłona piękna

  Niedawno na rynku pojawiła się nowa seria kosmetyków BioDermic Dermocosmetics sygnowanych hasłem „BIO warto”. Marka podkreśla, że warto, „bio” udoskonalone receptury kosmetyków pozwalają uzyskać efekty zbliżone do profesjonalnych zabiegów kosmetycznych i sprawić by skóra była piękna i zdrowa. W czym tkwi sekret? Czytaj dalej

 • 2642

  RÓŻANY KREM NAWILŻAJĄCO-WYGŁADZAJĄCY 30+ z serii ROSE REVITA EXPERT™ Eveline Cosmetics

  Przełomowa, innowacyjna TECHNOLOGIA REGENERACJI KOMÓREK zainspirowana została badaniami nad mechanizmem naprawy uszkodzeń DNA komórek skóry (nagroda Nobla w dziedzinie chemii w 2015 roku). Stymuluje skórę do wytwarzania tioredoksyny, białka zaangażowanego w ochronę komórki przed stresem oksydacyjnym i szkodliwym działaniem promieniowania UV, przedłużającego życie komórek. Czytaj dalej

 • 2641

  RÓŻANY KREM ROZŚWIETLAJĄCY POD OCZY I NA POWIEKI z serii ROSE REVITA EXPERT™ Eveline Cosmetics

  Przełomowa, innowacyjna TECHNOLOGIA REGENERACJI KOMÓREK zainspirowana została badaniami nad mechanizmem naprawy uszkodzeń DNA komórek skóry (nagroda Nobla w dziedzinie chemii w 2015 roku). Stymuluje skórę do wytwarzania tioredoksyny, białka zaangażowanego w ochronę komórki przed stresem oksydacyjnym i szkodliwym działaniem promieniowania UV, przedłużającego życie komórek. Czytaj dalej

 • 2640

  Natalia Szroeder ambasadorką lakierów Nails Company

  Natalia Szroeder uznawana jest za jedną z najzdolniejszych i najbardziej popularnych wokalistek młodego pokolenia. To artystka, która nie boi się wyzwań. Tym razem będziemy mogli zobaczyć ją w roli ambasadorki lakierów hybrydowych marki Nails Company. Czytaj dalej

 • 2623

  Przeciwzmarszczkowe Serum Maksymalnie Odmładzające Multi - Lifting Hybrydowy 24H LA LUXE PARIS 100% KWAS HIALURONOWY

  MULTI-LIFTING HYBRYDOWY™ to skuteczna seria gwarantująca spektakularny efekt anti-aging. Działa niczym aktywna fuzja 3 zabiegów estetycznych: nici hialuronowych, wypełnienia kolagenowego oraz liftingu peptydowego. Silnie ujędrnia i napina, wygładza zmarszczki i modeluje owal twarzy, przywracając mu odpowiednie proporcje oraz młodzieńczy kształt zbliżony do litery V. Czytaj dalej

 • 2622

  Intensywnie - Liftingujący Krem - Koncentrat Regenerujący 60+ Multi - Lifting Hybrydowy 24H LA LUXE PARIS

  MULTI-LIFTING HYBRYDOWY™ to skuteczna seria gwarantująca spektakularny efekt anti-aging. Działa niczym aktywna fuzja 3 zabiegów estetycznych: nici hialuronowych, wypełnienia kolagenowego oraz liftingu peptydowego. Silnie ujędrnia i napina, wygładza zmarszczki i modeluje owal twarzy, przywracając mu odpowiednie proporcje oraz młodzieńczy kształt zbliżony do litery V. Czytaj dalej

 • 2621

  Ultranawilżające mleczko do ciała BAMBUS I ALOES z linii Botanic Expert Eveline Cosmetics

  Ultra nawilżające mleczko do ciała BAMBUS I ALOES z linii Botanic Expert marki Eveline Cosmetics błyskawicznie rewitalizuje, regeneruje i energizuje skórę. Czytaj dalej

 • 2620

  PRZECIWZMARSZCZKOWY KREM REGENERUJĄCY Z serii MEN X-TRÊME anti-age

  Nowatorska formuła kremu oparta na zaawansowanej technologii TRIPLE FORCE X-TRÊME ANTI-AGE™ działa kompleksowo przeciw wszystkim oznakom starzenia się skóry oraz problemom skóry po goleniu. Zapewnia wielokierunkowe działanie redukujące zmarszczki i opóźniające proces starzenia się skóry. Intensywnie nawilża, odżywia, zwiększa dotlenienie komórek, dostarcza energii oraz zapewnia cerze świeży wygląd. Regeneruje, ujędrnia i napina skórę. Czytaj dalej

 • 2619

  LUKSUSOWE SERUM UJĘDRNIAJĄCE Z DROBINKAMI ZŁOTA z serii 24K GOLD Eveline Cosmetics

  UKIERUNKOWANY LIFTING KORYGUJĄCY NIEDOSKONAŁOŚCI CIAŁA LUKSUSOWE SERUM UJEDRNIAJĄCE z formułą zawierająca kompozycje starannie wyselekcjonowanych składników aktywnych zapewnia efekt profesjonalnego liftingu i wysmuklenia sylwetki. Rewolucyjna formuła na licencji światowych patentów, wzbogacona 24k złotem, wspiera odbudowę siatki kolagenowych włókien podporowych, wzmacniając strukturę skóry. Redukuje podskórna tkankę tłuszczową, uwypuklając zgrabne kształty ciała. Skoncentrowana formuła serum dzień po dniu przeciwdziała zwiotczeniu skóry, wyszczupla i pomaga modelować atrakcyjną sylwetkę. Efekt 14 dniowej kuracji to zmniejszona objętość tkanki tłuszczowej oraz ujędrnienie partii ciała objętych spadkiem sprężystości. Czytaj dalej

 • 2618

  LUKSUSOWE SERUM MODELUJĄCE BRZUCH, UDA, POŚLADKI z serii 24K GOLD Eveline Cosmetics

  ANTI-CELLULITE SHAPING EXPERT ZAAWANSOWANY RYTUAŁ SILNIE UJĘDRNIAJĄCY LUKSUSOWE SERUM MODELUJĄCE wzbogacone drobinkami czystego 24-karatowego złota zapewnia efekt precyzyjnego konturowania sylwetki. Rewolucyjna formuła na licencji światowych patentów, oparta na najskuteczniejszych kompleksach aktywnych, pomaga modelować kształty ciała oraz intensywnie wygładza niedoskonałości problematycznych obszarów ciała spowodowane cellulitem. Dzień po dniu, serum pozwala udoskonalić kształty ciała, unosząc zwiotczałą skórę i przywracając jej naturalne napięcie. Rezultat: skóra ciała jest silnie ujędrniona, kontury ciała wymodelowane, o idealnych kształtach. Czytaj dalej

Czytaj inne

Ciekawostki ze świata

Partner serwisu

Partner serwisu
Partner
serwisu

Współpracujemy z

 • http://www.kosmetyczni.pl/
 • http://www.kosmetyki-detergenty.pl/
 • http://www.kosmetyka.edu.pl/
 • http://swiat-przemyslu-farmaceutycznego.pl/
 • http://swiat-przemyslu-kosmetycznego.pl/