Stabilność oksydacyjna dodatków zapachowych

Aparat RapidOxy mierzy stabilność produktu w warunkach przyspieszonej oksydacji. W sprawozdaniu opisano określanie stabilności oksydacji dwóch składników zapachowych w obecności różnych antyoksydantów.

Aldehydy to substancje często znajdujące się w kompozycjach zapachowych i są wrażliwe na działanie powietrza. W obecności tlenu aldehydy mogą ulegać rozkładowi spowodowanemu autooksydacją, co prowadzi do zwiększenia ilości łańcuchowych reakcji rodnikowych. Ten proces rozkładu może prowadzić do odbarwienia, zmian lepkości, powstania nieprzyjemnego zapachu i zmniejszenia wydajności kompozycji zapachowej. Aby zapobiegać takim niepożądanym efektom, należy chronić aldehydy przed autooksydacją. Korzyści z używania trzech antyoksydantów były oceniane w stosunku do dwóch różnych aldehydów powszechnie stosowanych w kompozycjach zapachowych. Składniki zapachowe (dalej określane jako A i B) są aldehydami aromatycznymi o poniższym wzorze, dobrze znanymi w branży kosmetycznej z powodu charakterystycznego kwiatowego zapachu z owocową nutą.Rys. 1 Gdzie: n = 1 do 3, R1, R2, R3, R4, R5= H lub alkil

Definicja

 • Punkt krytyczny: Ciśnienie w aparaturze badawczej wynoszące 10% poniżej maksymalnego ciśnienia rzeczywistego przebiegu testu.
 • Okres indukcji: Czas w minutach, jaki upływa między rozpoczęciem procedury ogrzewania naczynia z próbką a osiągnięciem punktu krytycznego.
2 Oprzyrządowanie 

2.1 Przyrząd:
 

Rys. 2 RapidOxy 

 

 2.2 Akcesoria

 • Zestaw pierścieni o-ring, Viton, opakowanie 100 szt. (107296)
 • Chusteczki do czyszczenia, opakowanie 150 szt. (107138)
 • Pipety, 5 ml, opakowanie 100 szt. (107137)
 • Linia napełniania tlenem (107084)
 

3 Przygotowanie próbki i przyrządu

3.1 Przygotowanie i podanie próbki

Najczęściej stosowanymi stabilizatorami są antyoksydanty fenolowe, takie jak tert-butylo-hydroksytoluen (BHT), Tinogard TT® i alfa-tokoferol.


 Rys. 3 BHT                                                   Rys. 4 Tinogard TT®

 

 Rys. 5 alfa-tokoferol
 

Przed wykonaniem testu za pomocą przyrządu RapidOxy do substancji zapachowej dodaje się 0,02% stabilizatora. Próbka cieczy jest napełniana bezpośrednio w przyrządzie RapidOxy.

3.2 Przygotowanie przyrządu

 • Przyrząd powinien być ustawiony na poziomej, wolnej od wibracji powierzchni.
 • Naczynie i pokrywkę należy wyczyścić za pomocą suchej chusteczki i etanolu.
 • Upewnić się, czy przewód z tlenem jest podłączony do wlotu przyrządu RapidOxy.
 • Włożyć nowy pierścień uszczelniający typu o-ring (107296) przy każdym teście.
 • Wlać 5g próbki do naczynia

3.3 Kalibracja

Możliwa jest kalibracja ciśnienia i temperatury. Szczegółowe informacje znajdują się w instrukcji obsługi. Przed sprawdzeniem kalibracji przyrząd należy najpierw skontrolować za pomocą cieczy kontrolnej (107300).

3.4 Ustawienia

Program: Userprogram1 (Program użytkownika 1) Zadana temperatura testu: 60°C Ciśnienie napełniania: 300 kPa Spadek ciśnienia poniżej wartości maksymalnej (pmax): 50%

Ilość próbki: 5 g

Należy pamiętać, że zgodnie ze wzorem doświadczalnym, okres indukcji w temperaturze testu niższej o 10°C będzie dwukrotnie dłuższy.

4 Pomiar

 • Zresetować programy użytkownika do ustawień fabrycznych, wybierając z menu opcję Config&Service/Service/Reset/Reset Userprograms (Konfiguracja i serwis/Serwis/Resetuj/Programy użytkownika).
 • Wybrać program Userprogram1 (Program użytkownika 1).
 • Sprawdzić, czy naczynie i pokrywka są czyste.
 • Wybrać menu Test Run (Realizacja testu).
 • Aby zmienić temperaturę testu na 60°C i ciśnienie napełniania na 300 kPa, należy nacisnąć przycisk(Ustaw) i przesunąć podświetlenie za pomocą klawiszy strzałek w lewo i w prawo na wartości temperatury i ciśnienia po lewej stronie wyświetlacza oraz zmienić je za pomocą klawiszy strzałek w górę i w dół.
 • Przejść kursorem do nazwy programu i nacisnąć przycisk (Ustaw), a następnie wybrać opcję Set program parametr (Ustaw parametr programu) i zmienić parametr 09 na 0500 dla 50% spadku ciśnienia.
 • Nacisnąć przycisk Start.
 • Urządzenie przeprowadzi użytkownika przez proces uruchamiania.
 • Włożyć pierścień uszczelniający o-ring.
 • Wlać 5 ml próbki za pomocą pipety.
 • Zamknąć naczynie pokrywką.
 • Test rozpocznie się automatycznie.
 • Wynik pojawi się na wyświetlaczu.
 • Po zakończeniu testu urządzenie przeprowadzi użytkownika przez proces czyszczenia.

5 Czyszczenie

Po każdym teście wyczyścić naczynie i pokrywkę rozpuszczalnikiem, np. etanolem i miękką chusteczką.

6 Wyniki

Na poniższej ilustracji pokazano profile oksydacji składników A i B z zastosowaniem antyoksydantu i bez.

Rys. 6 Wyniki badania antyoksydantów 

 

Każdy z antyoksydantów działa korzystnie w porównaniu z aldehydami bez stabilizatora. Spośród trzech testowanych antyoksydantów alfa-tokoferol w porównaniu z Tinogard TT® i BHT działa najlepiej.

Składnik A bez obecności antyoksydantu obniża ciśnienie tlenu o 50% w ciągu 38 minut. Natomiast w obecności 0,02% alfa-tokoferolu trwa to 596 minut (około 10 godzin).

Składnik B bez obecności antyoksydantu obniża ciśnienie tlenu o 50% w ciągu 33 minut. Natomiast w obecności 0,02% alfa-tokoferolu trwa to 847 minut (około 14 godzin).

Analiza GC-MS została wykonana w celu określenia ilości aldehydu i kwasu pozostałego po oksydacji w każdej próbce testowej. 

Analiza GC-MS potwierdza, że na aldehydy A i B korzystnie wpływa dodanie antyoksydantów. Po oksydacji w temperaturze 60°C i pod ciśnieniem 3 barów więcej aldehydu pozostaje w obecności antyoksydantu niż przy próbkach niestabilizowanych oraz tworzy się mniej kwasu.

7 Wnioski

Badanie dwóch różnych aldehydów często występujących w kompozycjach zapachowych pokazało, że przyrząd RapidOxy jest niezawodny i można z jego pomocą wykonywać szybkie testy antyoksydantów. Spośród trzech antyoksydantów rozpatrywanych jako potencjalne stabilizatory dla aldehydów A i B jeden działa bardzo korzystnie – jest to alfa-tokoferol.

Analiza GC-MS potwierdza wyniki uzyskane za pomocą przyrządu RapidOxy. W próbkach zawierających antyoksydanty pozostaje znakomita ilość aldehydu i tworzy się mniej kwasu.

 

Artykuł został opublikowany w czasopiśmie "Świat Przemysłu Kosmetycznego" 1/2015

Dane kontaktowe Anton Paar Poland Sp. z o.o.
Tel.: +48 (0)22 395 53 90
Faks: +48 (0)22 395 53 96
[email protected]
http://www.anton-paar.com

Udostępnij materiał w

Nowości kosmetyczne

 • 2537

  Sei bellissima! Jesteś piękna! Trendy w manicure na sezon wiosna / lato 2017 od Nails Company

  Tegoroczna wiosna zapowiada się wyjątkowo soczyście! Po jesiennych trendach w manicure, w których królowały bardziej stonowane odcienie lakierów, nadchodzi czas na prawdziwie kolorystyczny zawrót głowy! Nails Company wita wiosnę serią rajskich błękitów, dziewczęcych różów oraz apetycznych neonów. Czytaj dalej

 • 2938

  Pielęgnacja okolic oczu. Delikatna skóra pod specjalnym nadzorem

  Piękne spojrzenie wymaga pięknej oprawy i nie chodzi nam w tym momencie o wystrzałowy makijaż. Skóra w okolicach oczu jest niezwykle delikatna, niemal pozbawiona gruczołów łojowych, co sprawia, że starzeje się najszybciej. Dodatkowo wszystkie wiemy, że śmiech to zdrowie, ale nawet ono ma swoją cenę… Ale na pewno nie będziemy nikogo zniechęcać do rozdawania uśmiechów, wręcz przeciwnie. Więc co zrobić, żeby zjeść ciastko i mieć ciastko? Czytaj dalej

 • 2929

  BIO warto - kremowa odsłona piękna

  Niedawno na rynku pojawiła się nowa seria kosmetyków BioDermic Dermocosmetics sygnowanych hasłem „BIO warto”. Marka podkreśla, że warto, „bio” udoskonalone receptury kosmetyków pozwalają uzyskać efekty zbliżone do profesjonalnych zabiegów kosmetycznych i sprawić by skóra była piękna i zdrowa. W czym tkwi sekret? Czytaj dalej

 • 2642

  RÓŻANY KREM NAWILŻAJĄCO-WYGŁADZAJĄCY 30+ z serii ROSE REVITA EXPERT™ Eveline Cosmetics

  Przełomowa, innowacyjna TECHNOLOGIA REGENERACJI KOMÓREK zainspirowana została badaniami nad mechanizmem naprawy uszkodzeń DNA komórek skóry (nagroda Nobla w dziedzinie chemii w 2015 roku). Stymuluje skórę do wytwarzania tioredoksyny, białka zaangażowanego w ochronę komórki przed stresem oksydacyjnym i szkodliwym działaniem promieniowania UV, przedłużającego życie komórek. Czytaj dalej

 • 2641

  RÓŻANY KREM ROZŚWIETLAJĄCY POD OCZY I NA POWIEKI z serii ROSE REVITA EXPERT™ Eveline Cosmetics

  Przełomowa, innowacyjna TECHNOLOGIA REGENERACJI KOMÓREK zainspirowana została badaniami nad mechanizmem naprawy uszkodzeń DNA komórek skóry (nagroda Nobla w dziedzinie chemii w 2015 roku). Stymuluje skórę do wytwarzania tioredoksyny, białka zaangażowanego w ochronę komórki przed stresem oksydacyjnym i szkodliwym działaniem promieniowania UV, przedłużającego życie komórek. Czytaj dalej

 • 2640

  Natalia Szroeder ambasadorką lakierów Nails Company

  Natalia Szroeder uznawana jest za jedną z najzdolniejszych i najbardziej popularnych wokalistek młodego pokolenia. To artystka, która nie boi się wyzwań. Tym razem będziemy mogli zobaczyć ją w roli ambasadorki lakierów hybrydowych marki Nails Company. Czytaj dalej

 • 2623

  Przeciwzmarszczkowe Serum Maksymalnie Odmładzające Multi - Lifting Hybrydowy 24H LA LUXE PARIS 100% KWAS HIALURONOWY

  MULTI-LIFTING HYBRYDOWY™ to skuteczna seria gwarantująca spektakularny efekt anti-aging. Działa niczym aktywna fuzja 3 zabiegów estetycznych: nici hialuronowych, wypełnienia kolagenowego oraz liftingu peptydowego. Silnie ujędrnia i napina, wygładza zmarszczki i modeluje owal twarzy, przywracając mu odpowiednie proporcje oraz młodzieńczy kształt zbliżony do litery V. Czytaj dalej

 • 2622

  Intensywnie - Liftingujący Krem - Koncentrat Regenerujący 60+ Multi - Lifting Hybrydowy 24H LA LUXE PARIS

  MULTI-LIFTING HYBRYDOWY™ to skuteczna seria gwarantująca spektakularny efekt anti-aging. Działa niczym aktywna fuzja 3 zabiegów estetycznych: nici hialuronowych, wypełnienia kolagenowego oraz liftingu peptydowego. Silnie ujędrnia i napina, wygładza zmarszczki i modeluje owal twarzy, przywracając mu odpowiednie proporcje oraz młodzieńczy kształt zbliżony do litery V. Czytaj dalej

 • 2621

  Ultranawilżające mleczko do ciała BAMBUS I ALOES z linii Botanic Expert Eveline Cosmetics

  Ultra nawilżające mleczko do ciała BAMBUS I ALOES z linii Botanic Expert marki Eveline Cosmetics błyskawicznie rewitalizuje, regeneruje i energizuje skórę. Czytaj dalej

 • 2620

  PRZECIWZMARSZCZKOWY KREM REGENERUJĄCY Z serii MEN X-TRÊME anti-age

  Nowatorska formuła kremu oparta na zaawansowanej technologii TRIPLE FORCE X-TRÊME ANTI-AGE™ działa kompleksowo przeciw wszystkim oznakom starzenia się skóry oraz problemom skóry po goleniu. Zapewnia wielokierunkowe działanie redukujące zmarszczki i opóźniające proces starzenia się skóry. Intensywnie nawilża, odżywia, zwiększa dotlenienie komórek, dostarcza energii oraz zapewnia cerze świeży wygląd. Regeneruje, ujędrnia i napina skórę. Czytaj dalej

 • 2619

  LUKSUSOWE SERUM UJĘDRNIAJĄCE Z DROBINKAMI ZŁOTA z serii 24K GOLD Eveline Cosmetics

  UKIERUNKOWANY LIFTING KORYGUJĄCY NIEDOSKONAŁOŚCI CIAŁA LUKSUSOWE SERUM UJEDRNIAJĄCE z formułą zawierająca kompozycje starannie wyselekcjonowanych składników aktywnych zapewnia efekt profesjonalnego liftingu i wysmuklenia sylwetki. Rewolucyjna formuła na licencji światowych patentów, wzbogacona 24k złotem, wspiera odbudowę siatki kolagenowych włókien podporowych, wzmacniając strukturę skóry. Redukuje podskórna tkankę tłuszczową, uwypuklając zgrabne kształty ciała. Skoncentrowana formuła serum dzień po dniu przeciwdziała zwiotczeniu skóry, wyszczupla i pomaga modelować atrakcyjną sylwetkę. Efekt 14 dniowej kuracji to zmniejszona objętość tkanki tłuszczowej oraz ujędrnienie partii ciała objętych spadkiem sprężystości. Czytaj dalej

 • 2618

  LUKSUSOWE SERUM MODELUJĄCE BRZUCH, UDA, POŚLADKI z serii 24K GOLD Eveline Cosmetics

  ANTI-CELLULITE SHAPING EXPERT ZAAWANSOWANY RYTUAŁ SILNIE UJĘDRNIAJĄCY LUKSUSOWE SERUM MODELUJĄCE wzbogacone drobinkami czystego 24-karatowego złota zapewnia efekt precyzyjnego konturowania sylwetki. Rewolucyjna formuła na licencji światowych patentów, oparta na najskuteczniejszych kompleksach aktywnych, pomaga modelować kształty ciała oraz intensywnie wygładza niedoskonałości problematycznych obszarów ciała spowodowane cellulitem. Dzień po dniu, serum pozwala udoskonalić kształty ciała, unosząc zwiotczałą skórę i przywracając jej naturalne napięcie. Rezultat: skóra ciała jest silnie ujędrniona, kontury ciała wymodelowane, o idealnych kształtach. Czytaj dalej

 • 2617

  LUKSUSOWE SERUM LIFTINGUJĄCE DO BIUSTU z serii 24K GOLD Eveline Cosmetics

  LUKSUSOWE SERUM LIFTINGUJĄCE DO BIUSTU wzbogacone drobinkami czystego 24-karatowego złota wykorzystuje efekt zaawansowanego nieinwazyjnego liftingu piersi. Rewolucyjna formuła na licencji światowych patentów, oparta na najskuteczniejszych kompleksach aktywnych, działa niczym biostymulator kolagenu, odbudowując siatkę włókien podporowych skóry i widocznie zwiększając napięcie oraz sprężystość biustu. Już po pierwszej aplikacji serum tworzy mikrosiateczkę liftingująca, zapewniając efekt maksymalnie uniesionych, zaokrąglonych piersi. Czytaj dalej

 • 2616

  EKSPRESOWY SAMOOPALACZ W ŻELU DO TWARZY I CIAŁA z serii SUMMER GOLD Eveline Cosmetics

  Stosowanie kosmetycznych metod samoopalających jest popularną, zdrową i wygodną alternatywą do wizyt w solarium lub kąpieli słonecznych, które często mają negatywny wpływ na kondycję skóry. Forma żelu samoopalającego to szybki, bezpieczny i skuteczny sposób na równomierną, łatwą w aplikacji i naturalną opaleniznę bez wysuszania skóry. Czytaj dalej

 • 2576

  Oczyszczanie twarzy - Seria Facemed+

  Seria Facemed+ została opracowana przez nową linię technologiczną Eveline Cosmetics, w ścisłej współpracy z dermatologiem. Facemed+ to innowacyjna seria kosmetyków do pielęgnacji twarzy. Wyróżniają je wyjątkowo skuteczne składniki aktywne i optymalna tolerancja nawet dla najbardziej wrażliwej skóry - bez parabenów i alkoholu, fizjologiczne pH. Czytaj dalej

Czytaj inne

Ciekawostki ze świata

 • 2474

  Jak zmienić klienta „rozglądającego się” w „kupującego”?

  Największym wyzwaniem dla sprzedawców odzieży oraz innych produktów nieżywnościowych, jest dziś konwersja klientów. Jeżeli sprzedawca zrozumie drogę do zakupu, jaką pokonują jego klienci, to może zwiększyć swoje szanse na przekształcenie klientów typu „rozglądam się” w typ „kupuję”. Jak tego dokonać? Czytaj dalej

 • 2276

  Częściej i chętniej sięgamy po łatwiejsze w użyciu kapsułki do prania

  Z danych gromadzonych w ramach Panelu Gospodarstw Domowych GfK wynika, iż rynek kapsułek do prania w płynie odnotowuje obecnie dynamiczny wzrost. Jest to najszybciej rozwijający się segment spośród środków do prania. W ostatnich 12 miesiącach wartość zakupów kapsułek dokonanych przez gospodarstwa domowe wzrosła o 12 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku. Czytaj dalej

 • 1584

  Wodorosty znów na fali

  Najnowsze premiery produktów konsumenckich po raz kolejny chcą udowodnić wszechstronność wodorostów jako składnika, ale tym razem na światowym rynku kosmetyków do pielęgnacji ciała. Czytaj dalej

 • 1579

  Kolory 2016 roku

  Pantone, światowy autorytet w dziedzinie koloru, wybrał dwa kolory, które będą królować w 2016 roku: Rose Quartz (# 13-1520) i Serenity (# 15-3919). Rose Quartz prezentuje się jako subtelny odcień różu, z kolei Serenity jako jasnoniebieski. Czytaj dalej

 • 2551

  Wydatki młodych Polek nakręcają koniunkturę na rynku kosmetyków

  Młode kobiety w wieku 18–29 lat stanowią podstawową grupę konsumentek dla niemal wszystkich kanałów dystrybucji kosmetyków. Bezkonkurencyjnie najpopularniejszym miejscem zakupu kosmetyków zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, są drogerie. Ponad 90 proc. nabywców kupuje w tym kanale regularnie. Czytaj dalej

 • 2430

  Urządzenia mobilne stają się najważniejszym narzędziem zakupowym

  Bycie nieustannie podłączonym do internetu daje konsumentom poczucie wygody. Korzystając z urządzeń mobilnych, na bieżąco sprawdzają informacje i dokonują zakupów. Czytaj dalej

Partner serwisu

Partner serwisu
Partner
serwisu

Współpracujemy z

 • http://www.kosmetyczni.pl/
 • http://www.kosmetyki-detergenty.pl/
 • http://www.kosmetyka.edu.pl/
 • http://swiat-przemyslu-farmaceutycznego.pl/
 • http://swiat-przemyslu-kosmetycznego.pl/