Smog i jego wpływ na skórę i działanie kosmetyków antysmogowych

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oceniła jakość powietrza w ponad trzech tysiącach miast (103 kraje). Na tej podstawie w 2016 roku powstał raport, który wskazuje, że w pierwszej 50 najbardziej zanieczyszczonych aglomeracji Europy są aż 33 miasta leżące na terenie Polski!

Kryterium prowadzonej oceny była średnia z rocznej zawartości pyłów o średnicy 2,5μm (PM 2,5). Im wyższe były wyniki dla tego parametru tym gorsza jakość powietrza. Inne badania prowadzone przez niezależne instytucje potwierdzają, że z roku na rok stan powietrza w Polsce nie ulega znaczącej poprawie.

Z zanieczyszczeniem powietrza wiąże się zjawisko smogu, który obecny jest w większych aglomeracjach, ale także w mniejszych miejscowościach i ma negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Oddychanie zanieczyszczonym powie-trzem osłabia funkcjonowanie układu oddechowego czy sercowo-naczyniowego. Ponadto substancje obecne w smogu wpływają negatywnie na skórę, z którą mają bezpośredni kontakt. Potwierdzono ścisły związek pomiędzy starzeniem skóry, a jakością powietrza w tym z szybkością pojawiania się zmarszczek i przebarwień.

Aktualnie wiele mniejszych, jak i większych firm kosmetycznych ma w swojej ofercie produkty tzw. przeciwsmogowe czy antypollution. Główne kierunki ich działania, zgodnie z przekazem marketingowym, to ochrona przed wolnymi rodnikami, które obecne są w smogu oraz tworzenie barier ograniczających bezpośredni kontakt zanieczyszczeń ze skórą.

Co to jest smog?

Smog jest bezpośrednio związany z zanieczyszczeniem powietrza, a terminem „zanieczyszczenie powietrza” określa się obecność w atmosferze substancji stałych, ciekłych i gazowych w takich ilościach, które ujemnie wpływają na zdrowie człowieka. Do głównych zanieczyszczeń powietrza zalicza się pyły o niewielkich cząsteczkach, dwutlenek węgla, dwutlenek siarki, spaliny samochodowe i zawarte w nich tlenki węgla, azotu, węglowodory aromatyczne, związki ołowiu i inne. Konsekwencją czy też następstwem zanieczyszczenia powietrza jest powstanie specyfi cznego zjawiska atmosferycznego, czyli smogu (z języka angielskiego: smoke (dym) i fog (mgła)). Powstaje on w sprzyjających warunkach meteorologicznych i w wyniku kumulacji zanieczyszczeń ulegających reakcjom chemicznym, które prowadzą do powstania tzw. „pyłu wtórnego”.

Wiele osób uważa, że somg to problem pojawiający się głównie zimą, ale nie jest to do końca prawda. W zależności od składu, charakteru, miejsca i czasu występowania wyróżniamy dwa rodzaje smogu; smog londyński i smog kalifornijski.

Smog londyński (aerozolowy, zimowy, czarny, siarkowy) występuje zimą przy temperaturze bliskiej 0°C. Składają się na niego przede wszystkim dwutlenek siarki i pyły pochodzące ze spalania węgla, szczególnie tego niskiej jakości oraz surowców ropopochodnych. Zanieczyszczenia te w połączeniu z parą wodną sprzyjają tworzeniu zawieszonego w powietrzu kwasu  siarkowego. Smog ten znacząco ogranicza widoczność, powoduje korozje elewacji czy karoserii samochodów, ale przede wszystkim bardzo negatywnie wpływa na zdrowie ludzi. Wywołuje kłopoty z oddychaniem (duszności), zaburza pracę układu krążenia, jak również działa drażniąco na oczy czy skórę.

Drugi typ smogu, czyli smog kalifornijski (fotochemiczny, typu Los Angeles) może powstać wiosną i latem przy temperaturze przekraczającej 25°C. Problem ten dotyczy głównie większych miast. Pojawia się w troposferze przy wysokich stężeniach ozonu, tlenku węgla, dwutlenku siarki, tlenków azotu i pyłów zawieszonych w atmosferze. Promieniowanie UV działając na te zanieczyszczenia inicjuje reakcje chemiczne w wyniku, których powstają toksyczne związki. Substancje te w kontakcie ze skórą mogą prowadzić do powstawania mutacji i zwiększenia ryzyka różnych nowotworów, w tym czerniaka.

Wpływ smogu na skórę

Publikowane w literaturze źródłowej badania skupiają się przede wszystkim na wpływie zanieczyszczonego powietrza na zdrowie ludzi, głównie na funkcjonowanie układów: oddechowego i sercowo-naczyniowego. Dodatkowo coraz więcej miejsca poświęca się w nich wpływowi smogu na integralność i zaburzania w funkcjonowaniu bariery, jaką przed czynnikami zewnętrznymi stanowi skóra. W artykule opublikowanym na łamach Roczników bezpieczeństwa międzynarodowegow 2017 roku stwierdzono, że jednym z głównych problemów zdrowotnych (wymieniony na 5 miejscu) wynikających z nadmiernej ekspozycji na zanieczyszczone powietrze są różnego rodzaju choroby skóry.

Stwierdzono,  że  pyły  –  cząsteczki  stałe o niewielkich rozmiarach (PM2,5, PM10) zawieszone w smogu indukują stres oksydacyjny w skórze. Przyczyniają się do powstawania reaktywnych form tlenu, które wywołują stany zapalne. Potwierdzono to badając indukcję prozapalnych cytokin tj. IL-1α, IL-8 czy TNF-α. Dodatkowo reaktywne formy tlenu (ROS) i rodnik hydroksylowy indukują produkcję metaloproteinaz (MMP-1, MMP-2 i MMP-9), które to z kolei wpływają na degradacje kolagenu i tym samym przyspieszają starzenie skóry. Natomiast policykliczne  węglowodory  aromatyczne,  które  obecne  są w zanieczyszczonym powietrzu zwiększają ryzyko nowotworów i innych chorób skóry. Na podstawie prowadzonych badań i obserwacji naukowcy sugerują, że zewnętrzna aplikacja substancji o działaniu przeciwrodnikowym i przeciwzapalnym może zmniejszać ryzyko występowania chorób skóry indukowanych smogiem. Oczywiście najważniejsza jest i tak walka ze smogiem i ograniczanie jego powstawania w atmosferze.

Kosmetyki antysmogowe

Analizując dostępne na rynku kosmetyki, które w swojej deklaracji nawiązują do smogu i działania antysmogowego widać kilka głównych kierunków ich działania. Z wiadomych względów zawierają one przeciwutleniacze (np. witaminę E i C oraz surowce pochodzenia roślinnego bogate we flawonoidy) czy filtry absorbujące i/lub odbijające promieniowanie UV. Zatem kosmetyki te mają chronić skórę przed wolnymi rodnikami obecnymi w smogu lub tymi, które generowane są bezpośrednio w skórze, na skutek działania zanieczyszczonego powietrza lub promieniowania słonecznego. Deklaracje tytułowych kosmetyków często nawiązują także do działania przeciwzapalnego czy przyspieszającego regenerację skóry. Tu jako składniki aktywne można wymienić alantoinę, pantenol czy oleje bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe  (NNKT).  Dodatkowo  w  przekazie  marketingowym znajdziemy informacje, iż warstwy okluzyjne, które pozostają na skórze po aplikacji kosmetyku ograniczają możliwość bezpośredniego kontaktu substancji zawartych w smogu ze skórą. Innym często podkreślanym motywem jest konieczność dokładnego i częstego oczyszczania skóry oraz włosów. Ma to na celu ograniczyć nadmierną i zbyt długą ekspozycję skóry czy włosów na substancje szkodliwe. I tu dostępnych jest szereg produktów, których celem jest dokładne zmywanie zabrudzeń, również tych związanych ze smogiem. W tych produktach poza typowymi substancjami myjącymi znajdziemy m.in. węgiel aktywny, który ma neutralizować związki niekorzystnie wpływające na funkcjonowanie bariery naskórkowej. Polecane są także peelingi, najczęściej ziarniste, które usuwają zrogowaciały naskórek i to co się na nim znajduje. Inną metodą dokładnego oczyszczenia skóry jest zastosowaniem produktów np. z kwasem azelainowym czy kojowym, które ułatwiają eksfoliacje i działają przeciwzapalnie.

W  celu  ograniczenia  negatywnego  wpływ  smogu  czy promieniowania UV na skórę niekoniecznie trzeba szukać kosmetyków, które mają deklarowane działanie antysmogowe. Należy czytać etykiety i przeglądać listę surowców, aby dokonywać świadomych wyborów. Najważniejsza jest prewencja, czyli kosmetyki stosowane w ciągu dnia powinny zawierać filtry UVA i UVB, substancje przeciwrodnikowe, przeciwzapalne i np. przyspieszające regenerację skóry. Dobrze jest poszukiwać nowych, często innowacyjnych rozwiązań. Do takich możemy zaliczyć działanie na skórę enzymów, fotoliazy i endonukleazy. Enzymy, te jak sugerują ich producenci, „naprawiają” materiał genetyczny, który został uszkodzony przez UV. Zmniejszają także ryzyko wystąpienia reakcji zapalnych. Fotoliaza i endonukleaza obecna jest w surowcach, które według nomenklatury INCI znajdziemy pod nazwami, odpowiednio Plankton Extract i Microccoccus Lysate. Dodatkowo dla fotoliazy potwierdzono zwiększenie efektywności działania,  kiedy zawierający ją ekstrakt zamknięto w liposomach. Liposomy  zwiększyły szybkość transportu przeznaskórkowego omawianego enzymu.

Do innych stosunkowo nowych rozwiązań, dla których potwierdzono korzystny wpływ na skórę, możemy zaliczyć działanie ektoiny. Jest ona cyklicznym aminokwasem produkowanym przez mikroorganizmy. Wykazano, że o ponad 50% zmniejsza uszkodzenia  skóry wywołane promieniowaniem z zakresu UV/VIS w odniesieniu do skóry nietraktowanej badanym związkiem.

Podsumowanie

Ilość obecnych  w  powietrzu  substancji,  które  nie  są obojętne dla zdrowia ludzi, zwierząt czy roślin zwiększa się. Wpływ ten może być bezpośredni, gdyż oddychamy powietrzem zawierającym ozon troposferyczny, dwutlenek siarki czy tlenek azotu oraz pyły o średnicach mniejszych niż 10μm (PM10 czy PM 2,5) i bezno(a)piren. Ponadto substancje szkodliwe przenikają do gleby, wód gruntowych i roślin, co w pośredni sposób przekłada się na ludzkie zdrowie.

W przypadku ochrony przed smogiem, jak i innymi egzogennymi czynnikami, które przyspieszają starzenie skóry najlepiej sprawdza się ochrona. Co to znaczy w przypadku kosmetyków, czyli zewnętrznej aplikacji mieszaniny wielu substancji na skórę? Otóż należy poszukiwać i stosować produkty, które zawierają substancje przeciwrodnikowe, gdyż jak wspomniano wcześniej, to wolne rodniki w tym reaktywne formy tlenu wpływają destrukcyjnie na różne warstwy i elementy strukturalne skóry. W kosmetykach antysmogowych nie powinno również zabraknąć filtrów promieniochronnych. Dodatkową zaletą tego typu wyrobów będzie działanie przeciwzapalne i  łagodzące  ewentualne  podrażnienia. Należy również pamiętać o dokładnym i codziennym oczyszczaniu skóry i włosów, w celu usunięcia składników smogu.

Dr inż. Karolina Leleń-Kamińska
SelfCOSMETICS, consulting, szkolenia, recepturowanie

 

Artykuł pochodzi z kwartalnika "Świat Przemysłu Kosmetycznego" 1/2019

Udostępnij materiał w

Nowości kosmetyczne

 • 2537

  Sei bellissima! Jesteś piękna! Trendy w manicure na sezon wiosna / lato 2017 od Nails Company

  Tegoroczna wiosna zapowiada się wyjątkowo soczyście! Po jesiennych trendach w manicure, w których królowały bardziej stonowane odcienie lakierów, nadchodzi czas na prawdziwie kolorystyczny zawrót głowy! Nails Company wita wiosnę serią rajskich błękitów, dziewczęcych różów oraz apetycznych neonów. Czytaj dalej

 • 2965

  Kremowe hity na wakacje. Dermokosmetyki, które zmieszczą się w każdej torebce!

  Ile razy zastanawiałaś się przed wyjściem, wziąć ze sobą krem, a może nie będzie wcale potrzebny? Ile razy podczas pakowania, szukałaś opakowania, do którego mogłabyś przełożyć trochę kremu, by nie musieć brać całego słoiczka? Ile razy okazało się, że Twoja torebka jest za mała i krem się do niej po prostu nie mieści? Jeśli kiedykolwiek musiałaś zadawać sobie te pytania lub miałaś podobne dylematy, to te czasy właśnie się skończyły. A to wszystko za sprawą wygodnego, praktycznego opakowania w wersji podróżnej od BioDermic Dermocosmetics. Czytaj dalej

 • 2938

  Pielęgnacja okolic oczu. Delikatna skóra pod specjalnym nadzorem

  Piękne spojrzenie wymaga pięknej oprawy i nie chodzi nam w tym momencie o wystrzałowy makijaż. Skóra w okolicach oczu jest niezwykle delikatna, niemal pozbawiona gruczołów łojowych, co sprawia, że starzeje się najszybciej. Dodatkowo wszystkie wiemy, że śmiech to zdrowie, ale nawet ono ma swoją cenę… Ale na pewno nie będziemy nikogo zniechęcać do rozdawania uśmiechów, wręcz przeciwnie. Więc co zrobić, żeby zjeść ciastko i mieć ciastko? Czytaj dalej

 • 2929

  BIO - kremowa odsłona piękna

  Niedawno na rynku pojawiła się nowa seria kosmetyków BioDermic Dermocosmetics sygnowanych hasłem „BIO warto”. Marka podkreśla, że warto, „bio” udoskonalone receptury kosmetyków pozwalają uzyskać efekty zbliżone do profesjonalnych zabiegów kosmetycznych i sprawić by skóra była piękna i zdrowa. W czym tkwi sekret? Czytaj dalej

 • 2642

  RÓŻANY KREM NAWILŻAJĄCO-WYGŁADZAJĄCY 30+ z serii ROSE REVITA EXPERT™ Eveline Cosmetics

  Przełomowa, innowacyjna TECHNOLOGIA REGENERACJI KOMÓREK zainspirowana została badaniami nad mechanizmem naprawy uszkodzeń DNA komórek skóry (nagroda Nobla w dziedzinie chemii w 2015 roku). Stymuluje skórę do wytwarzania tioredoksyny, białka zaangażowanego w ochronę komórki przed stresem oksydacyjnym i szkodliwym działaniem promieniowania UV, przedłużającego życie komórek. Czytaj dalej

 • 2641

  RÓŻANY KREM ROZŚWIETLAJĄCY POD OCZY I NA POWIEKI z serii ROSE REVITA EXPERT™ Eveline Cosmetics

  Przełomowa, innowacyjna TECHNOLOGIA REGENERACJI KOMÓREK zainspirowana została badaniami nad mechanizmem naprawy uszkodzeń DNA komórek skóry (nagroda Nobla w dziedzinie chemii w 2015 roku). Stymuluje skórę do wytwarzania tioredoksyny, białka zaangażowanego w ochronę komórki przed stresem oksydacyjnym i szkodliwym działaniem promieniowania UV, przedłużającego życie komórek. Czytaj dalej

 • 2640

  Natalia Szroeder ambasadorką lakierów Nails Company

  Natalia Szroeder uznawana jest za jedną z najzdolniejszych i najbardziej popularnych wokalistek młodego pokolenia. To artystka, która nie boi się wyzwań. Tym razem będziemy mogli zobaczyć ją w roli ambasadorki lakierów hybrydowych marki Nails Company. Czytaj dalej

 • 2623

  Przeciwzmarszczkowe Serum Maksymalnie Odmładzające Multi - Lifting Hybrydowy 24H LA LUXE PARIS 100% KWAS HIALURONOWY

  MULTI-LIFTING HYBRYDOWY™ to skuteczna seria gwarantująca spektakularny efekt anti-aging. Działa niczym aktywna fuzja 3 zabiegów estetycznych: nici hialuronowych, wypełnienia kolagenowego oraz liftingu peptydowego. Silnie ujędrnia i napina, wygładza zmarszczki i modeluje owal twarzy, przywracając mu odpowiednie proporcje oraz młodzieńczy kształt zbliżony do litery V. Czytaj dalej

 • 2622

  Intensywnie - Liftingujący Krem - Koncentrat Regenerujący 60+ Multi - Lifting Hybrydowy 24H LA LUXE PARIS

  MULTI-LIFTING HYBRYDOWY™ to skuteczna seria gwarantująca spektakularny efekt anti-aging. Działa niczym aktywna fuzja 3 zabiegów estetycznych: nici hialuronowych, wypełnienia kolagenowego oraz liftingu peptydowego. Silnie ujędrnia i napina, wygładza zmarszczki i modeluje owal twarzy, przywracając mu odpowiednie proporcje oraz młodzieńczy kształt zbliżony do litery V. Czytaj dalej

 • 2621

  Ultranawilżające mleczko do ciała BAMBUS I ALOES z linii Botanic Expert Eveline Cosmetics

  Ultra nawilżające mleczko do ciała BAMBUS I ALOES z linii Botanic Expert marki Eveline Cosmetics błyskawicznie rewitalizuje, regeneruje i energizuje skórę. Czytaj dalej

 • 2620

  PRZECIWZMARSZCZKOWY KREM REGENERUJĄCY Z serii MEN X-TRÊME anti-age

  Nowatorska formuła kremu oparta na zaawansowanej technologii TRIPLE FORCE X-TRÊME ANTI-AGE™ działa kompleksowo przeciw wszystkim oznakom starzenia się skóry oraz problemom skóry po goleniu. Zapewnia wielokierunkowe działanie redukujące zmarszczki i opóźniające proces starzenia się skóry. Intensywnie nawilża, odżywia, zwiększa dotlenienie komórek, dostarcza energii oraz zapewnia cerze świeży wygląd. Regeneruje, ujędrnia i napina skórę. Czytaj dalej

 • 2619

  LUKSUSOWE SERUM UJĘDRNIAJĄCE Z DROBINKAMI ZŁOTA z serii 24K GOLD Eveline Cosmetics

  UKIERUNKOWANY LIFTING KORYGUJĄCY NIEDOSKONAŁOŚCI CIAŁA LUKSUSOWE SERUM UJEDRNIAJĄCE z formułą zawierająca kompozycje starannie wyselekcjonowanych składników aktywnych zapewnia efekt profesjonalnego liftingu i wysmuklenia sylwetki. Rewolucyjna formuła na licencji światowych patentów, wzbogacona 24k złotem, wspiera odbudowę siatki kolagenowych włókien podporowych, wzmacniając strukturę skóry. Redukuje podskórna tkankę tłuszczową, uwypuklając zgrabne kształty ciała. Skoncentrowana formuła serum dzień po dniu przeciwdziała zwiotczeniu skóry, wyszczupla i pomaga modelować atrakcyjną sylwetkę. Efekt 14 dniowej kuracji to zmniejszona objętość tkanki tłuszczowej oraz ujędrnienie partii ciała objętych spadkiem sprężystości. Czytaj dalej

 • 2618

  LUKSUSOWE SERUM MODELUJĄCE BRZUCH, UDA, POŚLADKI z serii 24K GOLD Eveline Cosmetics

  ANTI-CELLULITE SHAPING EXPERT ZAAWANSOWANY RYTUAŁ SILNIE UJĘDRNIAJĄCY LUKSUSOWE SERUM MODELUJĄCE wzbogacone drobinkami czystego 24-karatowego złota zapewnia efekt precyzyjnego konturowania sylwetki. Rewolucyjna formuła na licencji światowych patentów, oparta na najskuteczniejszych kompleksach aktywnych, pomaga modelować kształty ciała oraz intensywnie wygładza niedoskonałości problematycznych obszarów ciała spowodowane cellulitem. Dzień po dniu, serum pozwala udoskonalić kształty ciała, unosząc zwiotczałą skórę i przywracając jej naturalne napięcie. Rezultat: skóra ciała jest silnie ujędrniona, kontury ciała wymodelowane, o idealnych kształtach. Czytaj dalej

 • 2617

  LUKSUSOWE SERUM LIFTINGUJĄCE DO BIUSTU z serii 24K GOLD Eveline Cosmetics

  LUKSUSOWE SERUM LIFTINGUJĄCE DO BIUSTU wzbogacone drobinkami czystego 24-karatowego złota wykorzystuje efekt zaawansowanego nieinwazyjnego liftingu piersi. Rewolucyjna formuła na licencji światowych patentów, oparta na najskuteczniejszych kompleksach aktywnych, działa niczym biostymulator kolagenu, odbudowując siatkę włókien podporowych skóry i widocznie zwiększając napięcie oraz sprężystość biustu. Już po pierwszej aplikacji serum tworzy mikrosiateczkę liftingująca, zapewniając efekt maksymalnie uniesionych, zaokrąglonych piersi. Czytaj dalej

 • 2616

  EKSPRESOWY SAMOOPALACZ W ŻELU DO TWARZY I CIAŁA z serii SUMMER GOLD Eveline Cosmetics

  Stosowanie kosmetycznych metod samoopalających jest popularną, zdrową i wygodną alternatywą do wizyt w solarium lub kąpieli słonecznych, które często mają negatywny wpływ na kondycję skóry. Forma żelu samoopalającego to szybki, bezpieczny i skuteczny sposób na równomierną, łatwą w aplikacji i naturalną opaleniznę bez wysuszania skóry. Czytaj dalej

Czytaj inne

Ciekawostki ze świata

 • 2984

  Polska europejskim hubem produkcji opakowań

  W Polsce produkuje się ok. 6 mln ton opakowań rocznie. Udział tego sektora w całym przetwórstwie przemysłowym sięga 3,4 proc. i jest niemal 2-krotnie wyższy niż średnia dla UE. Można powiedzieć, że produkcja opakowań stała się jedną z polskich specjalności. Czytaj dalej

 • 2964

  Naukowcy z SGGW wyprodukowali innowacyjny suszony miód

  Naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie wyprodukowali suszony miód, który zawiera aż 80 proc. miodu naturalnego. Innowacyjny produkt jest w formie proszku i może być doskonałym składnikiem wielu produktów , m.in. kosmetyków i suplementów diety. Czytaj dalej

 • 2474

  Jak zmienić klienta „rozglądającego się” w „kupującego”?

  Największym wyzwaniem dla sprzedawców odzieży oraz innych produktów nieżywnościowych, jest dziś konwersja klientów. Jeżeli sprzedawca zrozumie drogę do zakupu, jaką pokonują jego klienci, to może zwiększyć swoje szanse na przekształcenie klientów typu „rozglądam się” w typ „kupuję”. Jak tego dokonać? Czytaj dalej

 • 2276

  Częściej i chętniej sięgamy po łatwiejsze w użyciu kapsułki do prania

  Z danych gromadzonych w ramach Panelu Gospodarstw Domowych GfK wynika, iż rynek kapsułek do prania w płynie odnotowuje obecnie dynamiczny wzrost. Jest to najszybciej rozwijający się segment spośród środków do prania. W ostatnich 12 miesiącach wartość zakupów kapsułek dokonanych przez gospodarstwa domowe wzrosła o 12 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku. Czytaj dalej

 • 1584

  Wodorosty znów na fali

  Najnowsze premiery produktów konsumenckich po raz kolejny chcą udowodnić wszechstronność wodorostów jako składnika, ale tym razem na światowym rynku kosmetyków do pielęgnacji ciała. Czytaj dalej

 • 1579

  Kolory 2016 roku

  Pantone, światowy autorytet w dziedzinie koloru, wybrał dwa kolory, które będą królować w 2016 roku: Rose Quartz (# 13-1520) i Serenity (# 15-3919). Rose Quartz prezentuje się jako subtelny odcień różu, z kolei Serenity jako jasnoniebieski. Czytaj dalej

Partner serwisu

Partner serwisu
Partner
serwisu

Współpracujemy z

 • http://www.kosmetyczni.pl/
 • http://www.kosmetyki-detergenty.pl/
 • http://www.kosmetyka.edu.pl/
 • http://swiat-przemyslu-farmaceutycznego.pl/
 • http://swiat-przemyslu-kosmetycznego.pl/