Projekt IMPAG odpowiedzią na problem mikroplastiku w kosmetykach

Powszechnie stosowany mikroplastik od dawna stanowi zagrożenie dla środowiska. Wyeliminowanie go z produktów codziennego użytku m.in. z kosmetyków to wyzwanie dla producentów na całym świecie. Dzięki rozległemu know-how w zakresie surowców oraz laboratorium aplikacyjnemu IMPAG, przygotowaliśmy szereg rozwiązań, jak skutecznie zastąpić tworzywa sztuczne w kosmetykach.

Ogólnoświatowe zainteresowanie trendem Clean Beauty pokazuje, że wśród społeczeństwa istnieje potrzeba zrównoważonego rozwoju, transparentności i bezpieczeństwa. Dzisiejsi konsumenci mają w zasięgu ręki więcej informacji o produktach kosmetycznych i ich składnikach niż kiedykolwiek wcześniej. Stanowi to zupełnie nowe wyzwanie dla przemysłu kosmetycznego. Temat zrównoważonego rozwoju jest obecnie tak złożony, że nie jest łatwo zdecydować, w którym kierunku powinna podążać marka czy producent.

Chcąc wspierać naszych klientów, jako Grupa IMPAG podejmujemy te wyzwania w najnowszym projekcie „Beauty Unplugged”, w którym oferujemy koncepcyjne i innowacyjne rozwiązania w zakresie surowców i formulacji.

„Disconnect from plastics”

Pierwszym zagadnieniem jest plastik, który od dziesięcioleci wykorzystywany jest jako surowiec i materiał opakowaniowy.

To istotny element naszej gospodarki, będący obecnie coraz większym problemem dla środowiska. Plastik jest tani, lekki i łatwy w transporcie, a co najważniejsze wielofunkcyjny. Nic więc dziwnego, że na całym świecie gromadzone są olbrzymie ilości tworzyw sztucznych. Szacuje się, że do tej pory wyprodukowano około 8,3 mld ton pierwotnego plastiku.

Plastik nie ulega rozkładowi. Z pomocą wiatru i wody, jedynie rozpada się na coraz mniejsze części. Zatem każdy kawałek tworzywa sztucznego, który kiedykolwiek wyprodukowano i nie został spalony, znajduje się gdzieś na Ziemi, czy to na lądzie, w oceanach, rzekach, czy na wysypiskach.

W ostatnich latach presja społeczna związana z odpadami plastikowymi zdecydowanie wzrasta. Dotyczy to również przemysłu kosmetycznego. Problem stanowią nie tylko opakowania wykonane z tworzyw sztucznych, ale również mikroplastik wchodzący w skład kosmetyków. Zgodnie z definicją ECHA mikroplastik to bardzo małe, zazwyczaj mniejsze niż 5 mm, cząstki stałe składające się z mieszanin polimerów i dodatków funkcjonalnych. Wyróżnia się mikroplastik pierwotny, wytwarzany celowo np. drobinki w produktach peelingujących; oraz mikroplastik wtórny, który powstaje w wyniku rozkładu makroplastiku (np. opakowania) na coraz mniejsze części, co spowodowane jest wpływem warunków atmosferycznych, uderzeniem skał, słonej wody lub światła słonecznego.

Mikroplastiki o źródle pierwotnym, stosowane w różnych produktach kosmetycznych, są odprowadzane do wód poprzez ścieki, a ostatecznie do oceanów. 3,7% mikroplastików pierwotnych w oceanach pochodzi właśnie z produktów kosmetycznych.

Zatem nasuwa się pytanie, gdzie dokładnie znajduje się mikroplastik w formulacjach kosmetycznych i jak go skutecznie zastąpić. Odpowiedzi przedstawiliśmy w najnowszym koncepcie “Disconnect from plastics”.

Kosmetyki bez plastiku

Cząstki stałe mikroplastiku wykorzystywane jako drobinki peelingujące już od dawna stanowią problem dla środowiska. Dodatkową trudnością jest zastąpienie plastiku w zagęstnikach czy dodatkach teksturyzujących w produktach kosmetycznych. Nie można pominąć również negatywnego wpływu na środowisko plastikowych opakowań. Biorąc pod uwagę te wszystkie aspekty, zidentyfikowaliśmy cztery kategorie: Reologia, Tekstura, Eksfoliacja oraz Zero Waste, co ułatwiło opracowanie innowacyjnych receptur, pozbawionych plastiku.

Reologia

Właściwości reologiczne kosmetyków wpływają na postrzeganie produktu przez konsumenta, a odpowiednie dostosowanie reologii może zdecydowanie poprawić właściwości aplikacyjne produktu. Konsumenci doceniają między innymi wrażenie idealnie lejącego się szamponu lub kremu, który łatwo się rozprowadza. Oczekuje się, że nawet pasta do zębów będzie zachowywać się w sposób przewidywalny po wyciśnięciu z tubki i pozostanie posłusznie na szczoteczce do zębów, a nie będzie spływała podczas aplikacji. W celu kontroli parametrów takich jak lepkość, gęstość, właściwości filmotwórcze lub stabilność emulsji, składniki z tworzyw sztucznych są dodawane do praktycznie wszystkich rodzajów produktów kosmetycznych w postaci poliakrylanów, czy karbomerów.

Istnieją również skuteczne, biodegradowalne substancje, które mogą być przyjaznymi dla środowiska alternatywami surowców syntetycznych np. naturalny zagęstnik z nasion drzewa Tara.

SPF 30 Mineral Sun Lotion to balsam z filtrem mineralnym o niskiej lepkości, który łatwo się rozprowadza i nie pozostawia białych smug na skórze. Zamiast regulować lepkość za pomocą szkodliwych dla środowiska zagęstników na bazie plastiku, za właściwą reologię balsamu odpowiada glinka hektorytowa.

Tekstura

Miłe odczucie na skórze i łatwość rozprowadzania kosmetyku mają ogromne znaczenie emocjonalne w trakcie wyboru kosmetyku i są cechami, które konsumenci bezpośrednio postrzegają jako kryteria jakości.

Wiele właściwości produktu końcowego można regulować za pomocą dodatków teksturyzujących. Oprócz poprawy rozsmarowywania i odczucia na skórze, mogą one niwelować tłustość bogatych formulacji oraz nadawać im pudrowe, przyjemne wykończenie.

Nylon-12 lub PMMA to powszechnie stosowane dodatki teksturyzujące pochodzenia syntetycznego. ale istnieją również naturalne alternatywy o zbliżonych właściwościach sensorycznych. Dobrym przykładem jest seria specjalistycznych, mineralnych krzemionek z oferty IMPAG.

Anti-Aging Foundation Stick to podkład w sztyfcie, który nie zawiera wody. Łatwo rozprowadza się na skórze. Jego zaletą jest miękka i jedwabista konsystencja. Dodatkowo naturalny dodatek teksturyzujący na bazie krzemionki zapewnia natychmiastowy efekt soft-focus, niwelując drobne zmarszczki.

Eksfoliacja

Syntetyczne drobinki peelingujące stosowane są w wielu różnych produktach do pielęgnacji twarzy i ciała. Ze względu na swój niewielki rozmiar, przechodzą one przez filtry oczyszczalni ścieków, a więc są wypłukiwane do rzek, jezior i oceanów.

Po uwolnieniu do środowiska, zanim zostaną zjedzone przez ryby i inne organizmy wodne, mogą wchłaniać różnego rodzaju toksyny, Cząsteczki te przedostają się w ten sposób do łańcucha pokarmowego, w tym do organizmu człowieka.

Przykładami surowców wykorzystywanych jako syntetyczne drobinki ścierające są polietylen (PE), polipropylen (PP) i politereftalan etylenu (PET).

Naturalne alternatywy dla peelingów na bazie tworzyw sztucznych można znaleźć w naszym stale rozszerzającym się portfolio. Oprócz naturalnych ścierniw biodegradowalnych oferujemy również surowce peelingujące pochodzące z procesów upcyklingu (np. luffa, pestki moreli) oraz zyskujące popularność surowce konopne.

Hemp Oil Scrub to peeling olejowy ze ścierniwem z konopi. Po połączeniu z wodą tworzy kremowe mleczko, pozostawiając na skórze odczucie długotrwałego nawilżenia. Produkt skierowany jest zarówno do tradycyjnych, jak i poszukujących innowacji konsumentów.

Zero waste

Według bazy danych Mintel, w ciągu najbliższych 5 lat ruch „Sub-Zero Waste” zdominuje rynek beauty. Marki kosmetyczne stoją przed wyzwaniem dynamicznego reagowania na nieustannie rosnącą społeczność „zero waste”. Konsumenci coraz częściej przenoszą swoje preferencje w kierunku firm bardziej przyjaznych środowisku. Jednym ze sposobów na sprostanie wymaganiom klientów jest zmniejszenie ilości opakowań, a nawet ich całkowite wyeliminowanie. Uzyskać to możemy między innymi poprzez produkcję kosmetyków w formie stałej.

Kosmetyki i produkty do pielęgnacji w postaci stałej pozwalają na zastosowanie niewielkiej ilości materiału opakowaniowego lub mogą pozostać zupełnie bez niego. Zachowują stabilność przy mniejszej ilości środków konserwujących oraz są w stanie zastąpić wiele konwencjonalnych produktów.

Mild Face and Body Cleansing Bar to kostka do mycia twarzy i ciała na bazie naturalnego surfaktantu, glutaminianu w postaci proszku. Pozwala na pozbycie się plastikowego opakowania, jak również na całkowite wyeliminowanie syntetycznych zagęstników («płynny plastik»). Ponadto, formuła jest wolna od siarczanów i ma przyjazne dla skóry pH. Dzięki temu doskonale nadaje się do delikatnego oczyszczania całego ciała oraz bardziej wrażliwych jego części, takich jak twarz. Sprawdzi się także jako produkt do demakijażu.

IMPAG Chemicals Poland

Artykuł został opublikowany w kwartalniku "Świat Przemysłu Kosmetycznego" 3/2020

Udostępnij materiał w

Nowości kosmetyczne

 • 3177

  BASF: Nowa koncepcja spersonalizowanych kosmetyków

  Coraz więcej osób uważa czynności pielęgnacyjne za klucz do indywidualizmu i różnorodności. BASF spełnia rosnące oczekiwania konsumentów dotyczące produktów kosmetycznych odzwierciedlających ich indywidualne potrzeby i niuanse ich codziennego życia dzięki nowej koncepcji spersonalizowanych kosmetyków. Czytaj dalej

 • 3503

  tołpa dermo men max efekt. W odpowiedzi na męskie potrzeby.

  Czasy się zmieniają. Współcześni mężczyźni poszukują w kosmetykach już nie tylko skuteczności, ale także innowacji i przyjemności z używania. Dlatego połączyliśmy trendowe składniki z najważniejszymi potrzebami pielęgnacyjnymi mężczyzn, nie rezygnując ze skutecznego działania. Poznajcie nowoczesną i energetyzującą linię tołpa dermo men max efekt. Czytaj dalej

 • 3502

  Naturalnie czyste i świeże pranie z ZIELKO

  Pachnące, świeże oraz czyste pranie, bez zbędnej chemii jest możliwe. Spośród dużego wyboru środków piorących zarówno tych tradycyjnych, jak i naturalnych, można odnaleźć perełki z nienagannym składem, o skutecznym działaniu. Czytaj dalej

 • 3471

  Świąteczne zestawy Roomcays

  Już ostatni dzwonek, by wybrać prezent dla najbliższych. Dla brodaczy świetne będą zestawy marki Roomcays, w których znajdziemy dobre kosmetyki do pielęgnacji wąsów i brody. Czytaj dalej

 • 3468

  ROZBŁYŚNIJ SPOJRZENIEM Z LUMI

  Kto nie marzy o utrzymaniu pięknej i zdrowej skóry wokół oczu? Z myślą o tym, Pure by Clochee stworzyło kolejny fantastyczny produkt, w którym 98 % to składniki pochodzenia naturalnego. Przedstawiamy LUMI krem pod oczy! Czytaj dalej

 • 3455

  Rozgrzej jesień swoim uśmiechem. Moc kurkumy dla zdrowych, białych zębów

  W ajurwedzie, starohinduskiej sztuce leczenia, kurkuma jest doceniana ze względu na swoje właściwości rozgrzewające, oczyszczające i antybakteryjne. Stanowić może nie tylko naturalny suplement zdrowej diety, ale także cenny sekret kosmetycznych receptur. Jako składnik pasty do zębów zapobiega stanom zapalnym jamy ustnej, dba o dziąsła, a także… świetnie smakuje. Eksperci Białej Perły dodatkowo sprzymierzyli ją z koenzymem Q10 dla jeszcze większej skuteczności w walce o zdrowy, biały uśmiech. Czytaj dalej

 • 3447

  Kolejne to(ł)powe nowości w bestsellerowej linii sebio

  Peeling 3 enzymy to absolutny bestseller wśród kosmetyków face care. Wasz ulubieniec, z którym zdążyłyście zaprzyjaźnić się na dobre. Czytaj dalej

 • 3442

  Naturalna pielęgnacja dłoni i paznokci Iwoniczanki

  Mycie rąk jest jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony przed rozprzestrzenianiem się wirusów. Niestety, częste mycie wodą z detergentem może powodować nadmierne wysuszenie naskórka, zaczerwienie, a nawet bolesne pęknięcia. Jak zatem dbać o wrażliwą skórę dłoni? Czytaj dalej

 • 3439

  Naturalna sól do kąpieli. Uzdrowisko we własnym domu

  Kąpiele solankowe od stuleci polecane są w celu uzupełnienia terapii uzdrowiskowych. Nie tylko relaksują, ale także upiększają skórę i kojąco wpływają na bolące mięśnie i stawy. Stosowane są w fizjoterapii, a także dla wszystkich, poszukujących regeneracji i odprężenia podczas pobytu w uzdrowisku. Dziś uzdrowisko możesz stworzyć we własnym domu, dzięki Iwonickiej Soli Jodobromowej, produkowanej na bazie naturalnych wód mineralnych przez Uzdrowisko Iwonicz. Czytaj dalej

 • 3434

  Pielęgnacja twarzy pełna natury - nowości od Hagi

  Miłośniczki naturalnej pielęgnacji twarzy mają powody do świętowania. Hagi, rodzinna manufaktura kosmetyczna, wprowadziła na rynek kolejne nowości pełne dobroczynnych surowców. Ofertę firmy wzbogaciły dwa zestawy produktów do różnych typów skóry. Dla osób, które chciałyby spowolnić czas firma przygotowała naturalny regenerujący krem i eliksir anti-aging zawierające polisacharydy z alg, ekstrakt z drzewa Tara oraz beta-glukan. Natomiast dla osób z cerą mieszaną Hagi proponuje krem do twarzy i odżywcze serum olejowe z ekstraktami z jaśminu, frangipani, zielonej herbaty, brzoskwini, cyprysu, bergamotki i róży. Czytaj dalej

 • 3431

  Polska marka kosmetyków podbija nowe rynki zagraniczne. Produkty ZEW for men dostępne w kolejnych krajach w Europie i Azji

  Jesień 2020 roku to dla marki ZEW for men kolejny krok milowy w ekspansji zagranicznej i wkroczenie na nowe rynki Europy i Azji. Produkty ZEW for men są teraz dostępne także w perfumeriach Douglas w Hiszpanii, Niemczech, Estonii i na Łotwie, a od listopada będą również w Rumunii i na Litwie. Marka rozpoczęła także sprzedaż w Skandynawii za pośrednictwem platformy Lyko.com oraz w Azji na Flexlane.co. Czytaj dalej

 • 3428

  Lawendowe nowości od SYLVECO

  Długie – krótkie, swobodnie opadające… Zdrowe i lśniące włosy stanowią nasz atut niezależnie od fryzury, a odpowiednio dobrany kosmetyk do pielęgnacji, odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu ich prawidłowej kondycji. Włosy, w zależności od typu, wymagają jednak szczególnej troski, aby zachwycały zdrowym wyglądem. Czytaj dalej

 • 3425

  Wszystko w twoich rękach - nowa marka kosmetyków do pielęgnacji dłoni Shehand od jesieni na polskim rynku

  Polscy konsumenci już od 6 lat dbają o swoje stopy przy pomocy kosmetyków SheFoot i ManFoot. Dzięki nim codzienna pielęgnacja stóp stała się jedną z przyjemniejszych chwil w ciągu dnia. SHE Cosmetics postanowiła zadbać teraz także o kobiece dłonie, wprowadzając tej jesieni na rynek nową linię dermokosmetyków do rąk, sygnowanych marką SheHand. Czytaj dalej

 • 3421

  Odnajdź prawdziwe ukojenie i harmonię w japońskim stylu z zestawem pielęgnacyjnym Matcha Latte Set od GLOV

  Perfekcja i minimalizm to główne cechy japońskiego stylu. To także najlepsze określenia nowości od GLOV - zestawu pielęgnacyjnego Matcha Latte Set. Znajdziesz w nim niezbędne akcesoria kosmetyczne w kolorze inspirowanym zdrowym napojem matcha latte. Pozwól sobie na chwilę relaksu z zestawem, który zawiera wszystko to, czego potrzebuje Twoja skóra, aby wyglądała pięknie, zdrowo i naturalnie. Czytaj dalej

 • 3419

  „Herbapol-Lublin” S.A. wprowadza nową markę kosmetyczną

  Korzystając z ponad 70-letniego doświadczenia i wiedzy dotyczącej ziół i roślin, Herbapol wprowadza na rynek nową markę kosmetyczną Polana. Jest to odpowiedź na potrzeby konsumentek, które szukają skutecznych, a zarazem bezpiecznych sposobów dbania o urodę. Polana to oparte na naturalnych składnikach produkty tworzone w Polsce. Czytaj dalej

Czytaj inne

Ciekawostki ze świata

Partner serwisu

Partner serwisu
Partner
serwisu

Współpracujemy z

 • http://www.kosmetyczni.pl/
 • http://www.kosmetyki-detergenty.pl/
 • http://www.kosmetyka.edu.pl/
 • http://swiat-przemyslu-farmaceutycznego.pl/
 • http://swiat-przemyslu-kosmetycznego.pl/