Pięć pytań, dzięki którym Twoja marka perfum osiągnie sukces. Analiza marketingowa

Nie ma i nigdy nie będzie recepty na sukces, ale gdyby istniała, to odpowiednia metodyka byłaby jej podstawą. Odpowiedź na pięć pytań dotyczących strategii marketingowej stanowi zaś podstawę dla odpowiednio zaprojektowanego produktu.

Nie muszę przypominać o tym, że zbliża się nowy rok – od momentu ruszenia machiny świąteczno-noworocznej zostało to powtórzone dziesiątki (jeżeli nie setki) razy. Jednak  zakończenie roku jest pewnym odcięciem na osi czasu funkcjonowania firmy. Przeprowadzamy ewaluację wyników i podsumowujemy miniony rok, a na nadchodzący obieramy cele. Właściwie tyczy się to nie tylko przedsiębiorstw – podobną analizę przeprowadza chyba większość ludzi. W firmie jednak cele są na ogół powiązane z nowymi produktami.

Czasopismo, które trzymasz w ręku, jest ściśle związane z przemysłem kosmetycznym, a ja reprezentuję firmę, która tworzy dla klientów perfumy pod ich marką własną. Dlatego na potrzeby tego artykułu będę analizował produkty perfumeryjne. Marketing jednak ma to do siebie, że jego reguły są uniwersalne. Dlatego treść artykułu pozostaje uniwersalna – może odnosić się do innych kategorii produktów. Mam nadzieję, że wybaczysz mi odrobinę teorii na początku – muszę ją przedstawić, ponieważ da ona odpowiednie tło do dalszych rozważań na temat kreowania sukcesu produktu.

Teoria

Wstęp do rozważań – o kompozycji marketingowej

Marketing to nie reklama. W ogóle marketing to nie promocja. To – jak mówi Jacek Kotarbiński, ekspert w dziedzinie marketingu – rynkologia, czyli nauka o rynku. Pod obszernym pojęciem marketingu znajdą się m.in. badania rynku i konsumentów, design produktów, ustalanie cen i rabatowanie, a także dystrybucja. I oczywiście wspomniana promocja, ale będzie ona tylko elementem tzw. kompozycji marketingowej, znanej również jako marketing-mix oraz jako koncepcja 4P, czyli product, price, place, promotion, co tłumaczymy jako produkt, cena, dystrybucja, promocja.

Być może znasz pojęcie kompozycji marketingowej. Jednak wyjaśnię je, ponieważ jest ono szalenie ważne przy planowaniu sukcesu produktu. Szczególnie, jeżeli popatrzymy na pierwsze słowo, czyli kompozycję.

Składniki marketing-mix nie występują rozdzielnie. To mieszanka, w której widoczne są współzależności. Wygląd produktu powinien być spójny z jego jakością. Jakość z ceną. Cena z miejscami/modelami dystrybucji oraz ze stosowaną promocją.

Dyskont czy drogeria – o spójności

W dyskontach z pewnością znajdziesz perfumy, chociaż niezbyt ekskluzywnych marek. Ich jakość może być oczywiście dobra, ale to, co jest w nich ważne, to niska cena. Do tego

kupon rabatowy w gazetce promocyjnej sklepu. To ma prawo się udać. Zauważ, że miejsce – dyskont, cena – niska, promocja – w gazetce są ze sobą spójne.

Z kolei prestiżowy brand perfumeryjny będzie dystrybuował produkty raczej we własnych salonach sprzedaży, ewentualnie w perfumeriach i drogeriach. Cena będzie wysoka. Promocja odbędzie się poprzez reklamy prasowe i telewizyjne. To też się może udać – elementy mieszanki marketingowej są spójne.

Powyżej przedstawiłem dwa podobne produkty pełniące taką samą funkcję podstawową, czyli perfumowanie ciała. Jednak ich marketing jest zupełnie inny. Wystarczy, że zmienimy chociaż jeden ze składników kompozycji marketingowej – w obrębie dystrybucji, ceny czy promocji – a wszystko może się posypać jak domek z kart. Dlaczego? Przede wszystkich teraz wszystko do siebie pasuje. Zmiana może sprawić, że elementy mieszanki marketingowej przestaną tworzyć całość, staną się oderwane od siebie. Planując sukces nowego produktu, warto postawić na spójność.

Jakość... optymalna – o funkcjach produktu

Każdy produkt może być tańszy lub droższy, o wysokich bądź niższych parametrach technicznych. Dlaczego nie użyłem w tym zdaniu słowa „jakość”? Ponieważ to pojęcie nieprecyzyjne. Kojarzysz długopisy marki Bic? Czy ich jakość jest dobra? Moim zdaniem, tak. A pióra wieczne marki Parker? Ich jakość też jest dobra, ale cena wielokrotnie wyższa niż tych pierwszych. Nie ma nic w tym złego. To zupełnie inne produkty, w przypadku których taka sama zostaje tylko funkcja podstawowa, czyli pisanie.

Funkcje poboczne pozostają zupełnie inne. Długopisy Bic mają spełniać podstawową funkcję. Do tego powinny być dostępne cenowo i pod względem dystrybucji. To świetny produkt i jeżeli będę potrzebował taniego długopisu o dobrej jakości, to chętnie sięgnę po tę markę. Szczególnie, że pewnie będę mógł ją nabyć w pobliskim sklepie.

Mimo to nie wyobrażam sobie, że podaruję przyjacielowi taki długopis. Ale pióro Parker jak najbardziej. Ten produkt i ta marka, oprócz funkcji podstawowej, spełniają wiele innych. Posiadanie pióra wiecznego wiąże się z prestiżem, elitarnością i dbałością o szczegóły. Nabywając je, nabywam nie tylko możliwość pisania, w pewnym sensie nabywam ten prestiż. I jeżeli przekazuję to pióro w prezencie, przekazuję równocześnie ten prestiż obdarowanemu. Dlatego jestem skłonny wydać na nie więcej niż na wspomniany długopis, mimo że za pomocą obu tych „narzędzi” można przenieść myśli na kartkę papieru. Dlatego też ludzie płacą tysiące za nowy model iPhone’a, kiedy mogą za ułamek ceny tego smartfona nabyć zwykły telefon, za pomocą którego można przecież dzwonić i pisać SMS-y. Mimo podobieństw w obrębie funkcji podstawowej, to jednak zupełnie inne produkty.

Praktyka

Poniżej przedstawiam pięć pytań, które należy sobie zadać przy planowaniu sukcesu produktu perfumeryjnego. Oczywiście jest to pewna propozycja, a nie recepta. Jak pisałem powyżej, ważne jest tło teoretyczne, ponieważ każdy z poniżej opisanych etapów należy rozpatrywać przez pryzmat kompozycji marketingowej, spójności i funkcji produktu. Zacznijmy!

Etap 1. Dla kogo tworzysz produkt?

Aby wiedzieć, jak zaprojektować produkt (oraz wyznaczyć inne elementy z kompozycji marketingowej), należy wiedzieć, do jakiej grupy ludzi jest on kierowany. Będzie to tak zwana grupa docelowa. Znając odbiorcę, możemy starać się poznać jego preferencje.

Pytania pomocnicze: Odbiorcami twojego produktu będą kobiety czy mężczyźni? Nastolatkowie czy ludzie w wieku emerytalnym? Mieszkańcy miast czy wsi? Ludzie zamożni czy o niższych zarobkach?

Etap 2. Jakie są preferencje twojej grupy docelowej?

Wiesz już, do kogo kierujesz produkt. Teraz czas dowiedzieć się, co ta osoba (grupa ludzi) lubi i czego potrzebuje. Przeanalizujmy to na przykładzie perfum dla nastolatek. Warto zastanowić się nad formą mgiełki zapachowej (body mist) – delikatny zapach i plastikowe opakowanie, które nie stłucze się w torebce. Zapachy mogą być słodkie, orzeźwiające bądź owocowe. Etykieta w żywych kolorach, a w nazwie może być użyty popularny hashtag (#). Ważna będzie łatwa dostępność w centrach handlowych i przystępna cena.

Inna kwestia to funkcje produktu. Czy perfumy mają tylko pachnieć (spełniać funkcję podstawową), czy może ich flakon ma być małym dziełem sztuki, które będzie także ozdobą na toaletce? A może kobieta kupująca produkt ma poczuć, że kupuje coś elitarnego, luksusowego?

To, co wiemy o preferencjach grupy docelowej, może wynikać z intuicji. Może też być poparte badaniami – ankietami, wywiadami lub testami. To, czego się dowiemy w takich badaniach, może nas zaskoczyć. Świetnym przykładem będzie marka karm dla kotów Sheba.

Kojarzysz na pewno, jak wygląda większość reklam karm dla zwierząt domowych. Zdrowe, smaczne jedzenie i zadowolony pupil. Jednak Sheba poszła o krok (i to spory) dalej. Z przeprowadzonych badań wynikało, że koty często posiadają samotne kobiety. Co więcej, kot w pewnym sensie zastępuje im mężczyzn. I tak w reklamach marki Sheba kot jest traktowany. Zachęcam do obejrzenia reklamy z Evą Longorią, gdzie między aktorką a kotem wytwarza się... dość specyficzna relacja. Badania, które przeprowadziła marka, pozwoliły  wniknąć głębiej w psychikę konsumenta, co w marketingu nazywa się insightem.

Pytania pomocnicze: Czego oczekuje twój klient? Jakie funkcje dodatkowe ma spełniać twój produkt?

Etap 3. Dlaczego ktoś miałby kupić twój produkt?

Perfumy kupisz w dyskoncie, drogerii stacjonarnej lub internetowej, jak i perfumerii niszowej. Marki perfumeryjne, które są oferowane w poszczególnych miejscach, różnią się, ale zapewne każda z nich odnosi mniejszy lub większy sukces. Każde z miejsc sprzedaży ma swoje wady i zalety, ale jednocześnie daje powody do zakupu. Omówmy szerzej tę kwestię:

 • dyskont – znajdziemy w nim mniej ekskluzywne marki. Ważny jest jednak obrót. Dyskonty są ulokowane blisko osiedli. Mamy dużą dostępność towaru i niskie ceny. Wielu klientów to doceni i chętnie dokona zakupu;
 • drogeria stacjonarna – relatywnie blisko centrum miasta, salony w galeriach handlowych. Jeżeli chcę kupić perfumy, ale nie wiem, jakie dokładnie, to chętnie wejdę do drogerii. Zapoznam się z propozycjami zapachowymi ekspedientki i być może dokonam zakupu. Ważna jest tutaj dostępność i obsługa klienta, możliwość zadawania pytań i otrzymanie natychmiastowej odpowiedzi, doradztwo oraz bezpośredni kontakt z człowiekiem;
 • drogeria internetowa – nie bez znaczenia będzie szeroki asortyment czy możliwość zakupu pozycji trudno dostępnych. Ale wielu ludzi dokonuje zakupów przez internet ze względu na niższe ceny. Jeżeli wiem dokładnie, jakich perfum szukam, śmiało mogę je kupić w sklepie internetowym i przy okazji zaoszczędzić;
 • perfumeria niszowa - w jej asortymencie znajdziemy rzadko spotykane marki, często droższe, o niespotykanych zapachach. Nie musi być blisko i tanio. Ważne, że perfumeria posiada ekskluzywny towar – niszowe perfumy, za które ludzie są skłonni zapłacić wyższą cenę oraz pojechać po nie na drugi koniec miasta (lub kraju).

To, co powyżej opisałem, to kwestie związane z pojęciem, które w marketingu określa się jako USP (z ang. unique selling proposition), czyli unikalna propozycja sprzedaży (chociaż bywają różne tłumaczenia). Kluczowe jest tutaj to, czym dana marka lub produkt się wyróżnia.

Pytania pomocnicze: Dlaczego ktoś chciałby kupić twój produkt? Jaki jest twój produkt – najlepszy, najtańszy, najbardziej znany, najłatwiej dostępny? Co wyróżnia twój produkt?

Etap 4. Czy twoja kompozycja marketingowa jest spójna?

O kompozycji marketingowej pisałem w części teoretycznej. Istotne jest to, czy produkt, cena, komunikacja marki (w tym promocja), miejsce i sposób dystrybucji są spójne. Jeżeli tworzymy produkt masowy, powinien być tani i łatwo dostępy. Produkt specjalistyczny (jak omawiane perfumy ekskluzywne, niszowe) może być droższy i mniej dostępny. Zapewne wolumen sprzedaży będzie niższy niż ma to miejsce w przypadku rynku masowego, ale marża może być znacznie wyższa.

Pytania pomocnicze: Czy elementy marketing-mix nie kłócą się ze sobą? Czy ustalone marże są odpowiednie? Czy założenia kompozycji marketingowej będą faktycznie zrealizowane (np. kłopotliwa może stać się dystrybucja czy budżet na działania promocyjne)?

Etap 5. Czy realizujesz obraną strategię? Czy wymaga ona zmian?

Mówi się, że papier przyjmie wszystko. Możemy mieć najlepsze plany, ale rzeczywistość i tak nam je pokrzyżuje. Masz świetny produkt, który sprzedawał się w internecie, ale konkurencja przewyższyła cię w pozycjach wyszukiwarki. Stworzysz produkt masowy, ale po miesiącu dystrybutor się wycofa. Stworzysz niszowe perfumy, ale z racji słabej sprzedaży nie będziesz mieć pieniędzy na dalszą promocję.

Wraz z realnym działaniem przychodzą komplikacje – jeżeli nie będziemy pilnowali, aby postępować zgodnie z założeniami, szanse na porażkę wzrosną. Jeżeli nie zainwestujemy w pozycjonowanie w wyszukiwarkach, nasza sprzedaż w internecie upadnie. Jeżeli nie znajdziemy odpowiednich dróg dystrybucji masowego produktu, jego produkcja się nie zwróci, a tym bardziej nie zarobi na siebie. Jeżeli nie doinwestujemy promocji niszowego, ekskluzywnego produktu, nikt go nie będzie chciał kupić.

Inną kwestią jest celowa zmiana założeń. Coś nie działa – można to zmienić. Świetny biznesplan to jedno, ale bywa, że coś po prostu na rynku się nie przyjmuje. Należy reagować świadomie, równocześnie pamiętając o fundamentach obranej strategii.

Podobnie jak najlepszy biznesplan, tak i treść tego artykułu nie zagwarantuje sukcesu. Nie ma recepty na powodzenie tak jak nie ma recepty na zdrowie. Ważna jest metodyka, gdzie dobry lekarz wie, kiedy i jak użyć danego leku, a dobry menedżer – kiedy i jak użyć danego narzędzia czy obrać daną strategię. Dlatego też głęboko wierzę w to, że wiedza, którą się z Tobą podzieliłem, stanowi świetny punkt wyjścia do podbijania rynku

 

Mikołaj Buczyński

AromaPartners (marka usługowa City Cosmetics Sp. z o.o.)

 

Artykuł został opublikowany w kwartalniku "Świat Przemysłu Kosmetycznego" 4/2018

Udostępnij materiał w

Nowości kosmetyczne

 • 2537

  Sei bellissima! Jesteś piękna! Trendy w manicure na sezon wiosna / lato 2017 od Nails Company

  Tegoroczna wiosna zapowiada się wyjątkowo soczyście! Po jesiennych trendach w manicure, w których królowały bardziej stonowane odcienie lakierów, nadchodzi czas na prawdziwie kolorystyczny zawrót głowy! Nails Company wita wiosnę serią rajskich błękitów, dziewczęcych różów oraz apetycznych neonów. Czytaj dalej

 • 2965

  Kremowe hity na wakacje. Dermokosmetyki, które zmieszczą się w każdej torebce!

  Ile razy zastanawiałaś się przed wyjściem, wziąć ze sobą krem, a może nie będzie wcale potrzebny? Ile razy podczas pakowania, szukałaś opakowania, do którego mogłabyś przełożyć trochę kremu, by nie musieć brać całego słoiczka? Ile razy okazało się, że Twoja torebka jest za mała i krem się do niej po prostu nie mieści? Jeśli kiedykolwiek musiałaś zadawać sobie te pytania lub miałaś podobne dylematy, to te czasy właśnie się skończyły. A to wszystko za sprawą wygodnego, praktycznego opakowania w wersji podróżnej od BioDermic Dermocosmetics. Czytaj dalej

 • 2938

  Pielęgnacja okolic oczu. Delikatna skóra pod specjalnym nadzorem

  Piękne spojrzenie wymaga pięknej oprawy i nie chodzi nam w tym momencie o wystrzałowy makijaż. Skóra w okolicach oczu jest niezwykle delikatna, niemal pozbawiona gruczołów łojowych, co sprawia, że starzeje się najszybciej. Dodatkowo wszystkie wiemy, że śmiech to zdrowie, ale nawet ono ma swoją cenę… Ale na pewno nie będziemy nikogo zniechęcać do rozdawania uśmiechów, wręcz przeciwnie. Więc co zrobić, żeby zjeść ciastko i mieć ciastko? Czytaj dalej

 • 2929

  BIO warto - kremowa odsłona piękna

  Niedawno na rynku pojawiła się nowa seria kosmetyków BioDermic Dermocosmetics sygnowanych hasłem „BIO warto”. Marka podkreśla, że warto, „bio” udoskonalone receptury kosmetyków pozwalają uzyskać efekty zbliżone do profesjonalnych zabiegów kosmetycznych i sprawić by skóra była piękna i zdrowa. W czym tkwi sekret? Czytaj dalej

 • 2642

  RÓŻANY KREM NAWILŻAJĄCO-WYGŁADZAJĄCY 30+ z serii ROSE REVITA EXPERT™ Eveline Cosmetics

  Przełomowa, innowacyjna TECHNOLOGIA REGENERACJI KOMÓREK zainspirowana została badaniami nad mechanizmem naprawy uszkodzeń DNA komórek skóry (nagroda Nobla w dziedzinie chemii w 2015 roku). Stymuluje skórę do wytwarzania tioredoksyny, białka zaangażowanego w ochronę komórki przed stresem oksydacyjnym i szkodliwym działaniem promieniowania UV, przedłużającego życie komórek. Czytaj dalej

 • 2641

  RÓŻANY KREM ROZŚWIETLAJĄCY POD OCZY I NA POWIEKI z serii ROSE REVITA EXPERT™ Eveline Cosmetics

  Przełomowa, innowacyjna TECHNOLOGIA REGENERACJI KOMÓREK zainspirowana została badaniami nad mechanizmem naprawy uszkodzeń DNA komórek skóry (nagroda Nobla w dziedzinie chemii w 2015 roku). Stymuluje skórę do wytwarzania tioredoksyny, białka zaangażowanego w ochronę komórki przed stresem oksydacyjnym i szkodliwym działaniem promieniowania UV, przedłużającego życie komórek. Czytaj dalej

 • 2640

  Natalia Szroeder ambasadorką lakierów Nails Company

  Natalia Szroeder uznawana jest za jedną z najzdolniejszych i najbardziej popularnych wokalistek młodego pokolenia. To artystka, która nie boi się wyzwań. Tym razem będziemy mogli zobaczyć ją w roli ambasadorki lakierów hybrydowych marki Nails Company. Czytaj dalej

 • 2623

  Przeciwzmarszczkowe Serum Maksymalnie Odmładzające Multi - Lifting Hybrydowy 24H LA LUXE PARIS 100% KWAS HIALURONOWY

  MULTI-LIFTING HYBRYDOWY™ to skuteczna seria gwarantująca spektakularny efekt anti-aging. Działa niczym aktywna fuzja 3 zabiegów estetycznych: nici hialuronowych, wypełnienia kolagenowego oraz liftingu peptydowego. Silnie ujędrnia i napina, wygładza zmarszczki i modeluje owal twarzy, przywracając mu odpowiednie proporcje oraz młodzieńczy kształt zbliżony do litery V. Czytaj dalej

 • 2622

  Intensywnie - Liftingujący Krem - Koncentrat Regenerujący 60+ Multi - Lifting Hybrydowy 24H LA LUXE PARIS

  MULTI-LIFTING HYBRYDOWY™ to skuteczna seria gwarantująca spektakularny efekt anti-aging. Działa niczym aktywna fuzja 3 zabiegów estetycznych: nici hialuronowych, wypełnienia kolagenowego oraz liftingu peptydowego. Silnie ujędrnia i napina, wygładza zmarszczki i modeluje owal twarzy, przywracając mu odpowiednie proporcje oraz młodzieńczy kształt zbliżony do litery V. Czytaj dalej

 • 2621

  Ultranawilżające mleczko do ciała BAMBUS I ALOES z linii Botanic Expert Eveline Cosmetics

  Ultra nawilżające mleczko do ciała BAMBUS I ALOES z linii Botanic Expert marki Eveline Cosmetics błyskawicznie rewitalizuje, regeneruje i energizuje skórę. Czytaj dalej

 • 2620

  PRZECIWZMARSZCZKOWY KREM REGENERUJĄCY Z serii MEN X-TRÊME anti-age

  Nowatorska formuła kremu oparta na zaawansowanej technologii TRIPLE FORCE X-TRÊME ANTI-AGE™ działa kompleksowo przeciw wszystkim oznakom starzenia się skóry oraz problemom skóry po goleniu. Zapewnia wielokierunkowe działanie redukujące zmarszczki i opóźniające proces starzenia się skóry. Intensywnie nawilża, odżywia, zwiększa dotlenienie komórek, dostarcza energii oraz zapewnia cerze świeży wygląd. Regeneruje, ujędrnia i napina skórę. Czytaj dalej

 • 2619

  LUKSUSOWE SERUM UJĘDRNIAJĄCE Z DROBINKAMI ZŁOTA z serii 24K GOLD Eveline Cosmetics

  UKIERUNKOWANY LIFTING KORYGUJĄCY NIEDOSKONAŁOŚCI CIAŁA LUKSUSOWE SERUM UJEDRNIAJĄCE z formułą zawierająca kompozycje starannie wyselekcjonowanych składników aktywnych zapewnia efekt profesjonalnego liftingu i wysmuklenia sylwetki. Rewolucyjna formuła na licencji światowych patentów, wzbogacona 24k złotem, wspiera odbudowę siatki kolagenowych włókien podporowych, wzmacniając strukturę skóry. Redukuje podskórna tkankę tłuszczową, uwypuklając zgrabne kształty ciała. Skoncentrowana formuła serum dzień po dniu przeciwdziała zwiotczeniu skóry, wyszczupla i pomaga modelować atrakcyjną sylwetkę. Efekt 14 dniowej kuracji to zmniejszona objętość tkanki tłuszczowej oraz ujędrnienie partii ciała objętych spadkiem sprężystości. Czytaj dalej

 • 2618

  LUKSUSOWE SERUM MODELUJĄCE BRZUCH, UDA, POŚLADKI z serii 24K GOLD Eveline Cosmetics

  ANTI-CELLULITE SHAPING EXPERT ZAAWANSOWANY RYTUAŁ SILNIE UJĘDRNIAJĄCY LUKSUSOWE SERUM MODELUJĄCE wzbogacone drobinkami czystego 24-karatowego złota zapewnia efekt precyzyjnego konturowania sylwetki. Rewolucyjna formuła na licencji światowych patentów, oparta na najskuteczniejszych kompleksach aktywnych, pomaga modelować kształty ciała oraz intensywnie wygładza niedoskonałości problematycznych obszarów ciała spowodowane cellulitem. Dzień po dniu, serum pozwala udoskonalić kształty ciała, unosząc zwiotczałą skórę i przywracając jej naturalne napięcie. Rezultat: skóra ciała jest silnie ujędrniona, kontury ciała wymodelowane, o idealnych kształtach. Czytaj dalej

 • 2617

  LUKSUSOWE SERUM LIFTINGUJĄCE DO BIUSTU z serii 24K GOLD Eveline Cosmetics

  LUKSUSOWE SERUM LIFTINGUJĄCE DO BIUSTU wzbogacone drobinkami czystego 24-karatowego złota wykorzystuje efekt zaawansowanego nieinwazyjnego liftingu piersi. Rewolucyjna formuła na licencji światowych patentów, oparta na najskuteczniejszych kompleksach aktywnych, działa niczym biostymulator kolagenu, odbudowując siatkę włókien podporowych skóry i widocznie zwiększając napięcie oraz sprężystość biustu. Już po pierwszej aplikacji serum tworzy mikrosiateczkę liftingująca, zapewniając efekt maksymalnie uniesionych, zaokrąglonych piersi. Czytaj dalej

 • 2616

  EKSPRESOWY SAMOOPALACZ W ŻELU DO TWARZY I CIAŁA z serii SUMMER GOLD Eveline Cosmetics

  Stosowanie kosmetycznych metod samoopalających jest popularną, zdrową i wygodną alternatywą do wizyt w solarium lub kąpieli słonecznych, które często mają negatywny wpływ na kondycję skóry. Forma żelu samoopalającego to szybki, bezpieczny i skuteczny sposób na równomierną, łatwą w aplikacji i naturalną opaleniznę bez wysuszania skóry. Czytaj dalej

Czytaj inne

Ciekawostki ze świata

 • 2964

  Naukowcy z SGGW wyprodukowali innowacyjny suszony miód

  Naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie wyprodukowali suszony miód, który zawiera aż 80 proc. miodu naturalnego. Innowacyjny produkt jest w formie proszku i może być doskonałym składnikiem wielu produktów , m.in. kosmetyków i suplementów diety. Czytaj dalej

 • 2474

  Jak zmienić klienta „rozglądającego się” w „kupującego”?

  Największym wyzwaniem dla sprzedawców odzieży oraz innych produktów nieżywnościowych, jest dziś konwersja klientów. Jeżeli sprzedawca zrozumie drogę do zakupu, jaką pokonują jego klienci, to może zwiększyć swoje szanse na przekształcenie klientów typu „rozglądam się” w typ „kupuję”. Jak tego dokonać? Czytaj dalej

 • 2276

  Częściej i chętniej sięgamy po łatwiejsze w użyciu kapsułki do prania

  Z danych gromadzonych w ramach Panelu Gospodarstw Domowych GfK wynika, iż rynek kapsułek do prania w płynie odnotowuje obecnie dynamiczny wzrost. Jest to najszybciej rozwijający się segment spośród środków do prania. W ostatnich 12 miesiącach wartość zakupów kapsułek dokonanych przez gospodarstwa domowe wzrosła o 12 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku. Czytaj dalej

 • 1584

  Wodorosty znów na fali

  Najnowsze premiery produktów konsumenckich po raz kolejny chcą udowodnić wszechstronność wodorostów jako składnika, ale tym razem na światowym rynku kosmetyków do pielęgnacji ciała. Czytaj dalej

 • 1579

  Kolory 2016 roku

  Pantone, światowy autorytet w dziedzinie koloru, wybrał dwa kolory, które będą królować w 2016 roku: Rose Quartz (# 13-1520) i Serenity (# 15-3919). Rose Quartz prezentuje się jako subtelny odcień różu, z kolei Serenity jako jasnoniebieski. Czytaj dalej

 • 2551

  Wydatki młodych Polek nakręcają koniunkturę na rynku kosmetyków

  Młode kobiety w wieku 18–29 lat stanowią podstawową grupę konsumentek dla niemal wszystkich kanałów dystrybucji kosmetyków. Bezkonkurencyjnie najpopularniejszym miejscem zakupu kosmetyków zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, są drogerie. Ponad 90 proc. nabywców kupuje w tym kanale regularnie. Czytaj dalej

Partner serwisu

Partner serwisu
Partner
serwisu

Współpracujemy z

 • http://www.kosmetyczni.pl/
 • http://www.kosmetyki-detergenty.pl/
 • http://www.kosmetyka.edu.pl/
 • http://swiat-przemyslu-farmaceutycznego.pl/
 • http://swiat-przemyslu-kosmetycznego.pl/