Naturalnie matowy efekt - sproszkowany wosk z otrębów ryżowych. Historia sukcesu z ekologią w tle

Dawniej receptury zawierające woski były często postrzegane jako ciężkie, matowe, lepkie i nadmiernie okluzyjne. Z tego powodu w preparatach do pielęgnacji skóry były wykorzystywane głównie w tzw. kremach zimowych, kremach ochronnych oraz innych kremowych emulsjach, zwłaszcza typu W/O. Ciągłe innowacyjne i optymalizacyjne działania, ukierunkowane na otrzymanie uszlachetnionych, a w branży kosmetycznej ulepszonych, bardziej uniwersalnych i funkcjonalnych wosków naturalnych, umożliwiły ich nowe zastosowanie w produktach do pielęgnacji skóry i w kosmetykach kolorowych. Dzięki temu woski osiągnęły znacznie większy potencjał jako składnik kosmetyczny. Posiadają one niezliczone zalety, które są przydatne w szerokiej gamie zastosowań kosmetycznych.

Woski gwarantują trwałość, optymalizują lepkość i konsystencję, tworzą elastyczne warstwy ochronne, pozostawiają przyjemne wrażenie na skórze, a oprócz tego zapewniają wiele innych korzyści funkcjonalnych w preparatach kosmetycznych.

Otrzymywanie Rice Peeling Powder

Bez wątpienia na szczególną uwagę zasługują sproszkowane otręby ryżowe (2811P7 Rice Peeling Powder). Składnik ten otrzymywany jest z wosku z otrębów ryżowych (bez GMO), które są produktem ubocznym powstającym przy wytwarzaniu oleju jadalnego. Olej jest produkowany w procesie ekstrakcji lub tłoczenia z zewnętrznych, twardych, brązowych łusek wcześniej usuniętych z ryżowego ziarna. Pierwszym etapem procesu rafinacji jest odwoskowanie oleju. Powstają w ten sposób dwa produkty: olej oraz surowy wosk, który poddawany jest dalszej rafinacji, aby uzyskać wosk z otrębów ryżowych. Wosk ten jest produktem ubocznym procesu wytwarzania oleju – wykorzystywany jest wyłącznie w przemyśle kosmetycznym i branżach pokrewnych. Jeśli producent oleju nie znajduje potencjalnego nabywcy w tych sektorach przemysłowych, wosk podlega utylizacji. Z tego względu wykorzystywanie go w kosmetyce można uznać za działanie wspierające środowisko.

Zastosowanie

Wosk z otrębów ryżowych (Oryza Sati va Cera) ma jasną barwę i zawiera głównie estry kwasów tłuszczowych (C16-C24) oraz wyższych alkoholi (C26-C32). Odznacza się stosunkowo wysoką temperaturą topnienia (78-82˚C) i tworzy tzw. Kryształy β, które mają większe rozmiary, a także nadają oleożelom bardziej matowy wygląd. Podobnie jak wszystkie inne woski naturalne, wosk z otrębów ryżowych łatwo ulega biodegradacji.

Produkt 2811P7 Rice Peeling Powder jest wytwarzany poprzez mielenie czystego wosku. W ten sposób powstaje bladożółty proszek o średniej wielkości cząstek (7 μm) i dwutorowym działaniu. Sproszkowany wosk można wykorzystywać jako wyjątkowo łagodny środek złuszczający (alternatywny dla kuleczek polietylenowych, które stały się w ostatnim czasie przedmiotem kontrowersji) lub składnik o silnym działaniu matującym, który pozwala uzyskać na skórze tzw. efekt miękkiego wykończenia. Działanie składnika jest uzależnione od metody jego wprowadzenia do formulacji. Jeśli celem jest uzyskanie efektu złuszczającego, umożliwiającego łagodne i jednocześnie głębokie oczyszczenie skóry, sproszkowany wosk z otrębów ryżowych można wprowadzić do formulacji w fazie chłodzenia. Choć temperatura topnienia tego wosku przekracza 70°C, jego niewielka część ulega topnieniu już w niższych temperaturach.

Receptura nie wymaga homogenizacji po dodaniu proszku. Sproszkowany wosk można stosować np. w oczyszczających mleczkach do skóry lub maskach. Po delikatnym wtarciu w skórę i zmyciu produkty tego typu usuwają martwe komórki i nadają cerze promienny wygląd. Cząstki proszku „polerują” skórę, nie wywołując zaczerwienienia ani podrażnień. Składnik ten można stosować nawet w preparatach kosmetycznych do codziennego użytku, aby uzyskać zdrowy blask skóry i idealną cerę.

Jeśli celem jest działanie matujące, należy zwrócić uwagę na dokładną dyspersję proszku, która zapewnia idealnie jednolitą konsystencję. Dobrym rozwiązaniem jest wprowadzanie proszku do receptury w postaci zawiesiny w proporcji 1:1 z cieczą rozpuszczalną w oleju lub glikolem/gliceryną. Środek ułatwiający dyspergowanie oraz dyspersję wstępną należy wprowadzać stopniowo. W takim przypadku temperatura przy dodawaniu zawiesiny nie powinna być wyższa niż 50°C, w przeciwnym razie może dochodzić do niepożądanej aglomeracji cząstek. Należy zaznaczyć, że formulacje, które podlegają mieleniu podczas procesu produkcji, często wykazują wzrost temperatury powyżej 50°C. Aspekt ten należy uwzględnić w przypadku Rice Peeling Powder.

Aby maksymalnie wykorzystać potencjał tego składnika, sproszkowane otręby ryżowe wymagają bazy o wyższej lepkości oraz bardzo dokładnej homogenizacji. Jeśli baza jest zbyt płynna, siła ścinająca nie jest wystarczająca, aby zapobiec aglomeracji proszku.

Efekt matujący bazuje na dwutorowym działaniu składnika. Z jednej strony struktura cząstek wpływa w istotny sposób na odbijanie światła, przyczyniając się do uzyskania efektu matującego. Z drugiej strony ze względu na swoją porowatość (Rysunek 1) proszek redukuje nadmierne błyszczenie się skóry, absorbując sebum. Stosunkowo szybko ulega nasyceniu sebum, co stanowi istotną zaletę składnika, który nie wysusza skóry równie silnie, jak kaolin czy talk.

W kremach lub podkładach sproszkowany wosk z otrębów ryżowych redukuje widoczność zmarszczek i daje efekt maskujący. Twarz zyskuje porcelanowe wykończenie. Zazwyczaj zawartość tego składnika wynosi 2-5%. W niektórych preparatach może jednak stanowić do 20% składu.

Badania

Matujące właściwości Rice Peeling Powder określono przy pomocy połyskomierza. Badaniom poddano wypełniacz zmarszczek, emulsję typu olej w wodzie z dodatkiem 5% 2811P7 oraz bez 2811P7. Połysk skóry na wewnętrznej części przedramienia (powierzchnia badana: 3 x 3 cm) oznaczano 20-krotnie u pięciu ochotników. Wyniki badania (Rysunek 2) wskazują, że dodatek sproszkowanych otrębów ryżowych w istotny sposób obniżył połysk skóry w porównaniu z wykorzystaną w badaniu formulacją placebo.

Opis zdjęcia
Rysunek 1. Cząstki produktu Rice Peeling Powder.
Opis zdjęcia
Rysunek 2. 2811P7 Rice Peeling Powder redukuje świecenie się skóry.

Wnioski

W przemyśle spożywczym powstaje wiele produktów ubocznych, które mogą być wykorzystywane do produkcji wysokiej jakości składników kosmetycznych. Doskonałym przykładem jest wosk, który pozostaje po procesie wytwarzania oleju jadalnego. Wosk z otrębów ryżowych pokrywa łuskę ziarna ryżu, chroniąc ją przed niekorzystnym wpływem środowiska. Jest to wartościowa substancja zarówno dla rośliny, która ją wytwarza, jak i ludzi. Wosk ten ma wszechstronne zastosowania w kosmetyce – może być stosowany jako łagodnie działający naturalny środek złuszczający, ale wykazuje również silne i korzystne działanie matujące – oraz jest składnikiem ekologicznym.

 

Renata Borzymińska

Biesterfeld Chemia Specjalna Sp. z o.o.

Tekst opracowany na podstawie artykułu Martiny Heldermann,

Kahl GmbH & Co. KG

 

Artykuł został opublikowany w kwartalniku "Świat Przemysłu Kosmetycznego" 3/2017

Udostępnij materiał w

Nowości kosmetyczne

 • 2537

  Sei bellissima! Jesteś piękna! Trendy w manicure na sezon wiosna / lato 2017 od Nails Company

  Tegoroczna wiosna zapowiada się wyjątkowo soczyście! Po jesiennych trendach w manicure, w których królowały bardziej stonowane odcienie lakierów, nadchodzi czas na prawdziwie kolorystyczny zawrót głowy! Nails Company wita wiosnę serią rajskich błękitów, dziewczęcych różów oraz apetycznych neonów. Czytaj dalej

 • 2929

  BIO warto - kremowa odsłona piękna

  Niedawno na rynku pojawiła się nowa seria kosmetyków BioDermic Dermocosmetics sygnowanych hasłem „BIO warto”. Marka podkreśla, że warto, „bio” udoskonalone receptury kosmetyków pozwalają uzyskać efekty zbliżone do profesjonalnych zabiegów kosmetycznych i sprawić by skóra była piękna i zdrowa. W czym tkwi sekret? Czytaj dalej

 • 2642

  RÓŻANY KREM NAWILŻAJĄCO-WYGŁADZAJĄCY 30+ z serii ROSE REVITA EXPERT™ Eveline Cosmetics

  Przełomowa, innowacyjna TECHNOLOGIA REGENERACJI KOMÓREK zainspirowana została badaniami nad mechanizmem naprawy uszkodzeń DNA komórek skóry (nagroda Nobla w dziedzinie chemii w 2015 roku). Stymuluje skórę do wytwarzania tioredoksyny, białka zaangażowanego w ochronę komórki przed stresem oksydacyjnym i szkodliwym działaniem promieniowania UV, przedłużającego życie komórek. Czytaj dalej

 • 2641

  RÓŻANY KREM ROZŚWIETLAJĄCY POD OCZY I NA POWIEKI z serii ROSE REVITA EXPERT™ Eveline Cosmetics

  Przełomowa, innowacyjna TECHNOLOGIA REGENERACJI KOMÓREK zainspirowana została badaniami nad mechanizmem naprawy uszkodzeń DNA komórek skóry (nagroda Nobla w dziedzinie chemii w 2015 roku). Stymuluje skórę do wytwarzania tioredoksyny, białka zaangażowanego w ochronę komórki przed stresem oksydacyjnym i szkodliwym działaniem promieniowania UV, przedłużającego życie komórek. Czytaj dalej

 • 2640

  Natalia Szroeder ambasadorką lakierów Nails Company

  Natalia Szroeder uznawana jest za jedną z najzdolniejszych i najbardziej popularnych wokalistek młodego pokolenia. To artystka, która nie boi się wyzwań. Tym razem będziemy mogli zobaczyć ją w roli ambasadorki lakierów hybrydowych marki Nails Company. Czytaj dalej

 • 2623

  Przeciwzmarszczkowe Serum Maksymalnie Odmładzające Multi - Lifting Hybrydowy 24H LA LUXE PARIS 100% KWAS HIALURONOWY

  MULTI-LIFTING HYBRYDOWY™ to skuteczna seria gwarantująca spektakularny efekt anti-aging. Działa niczym aktywna fuzja 3 zabiegów estetycznych: nici hialuronowych, wypełnienia kolagenowego oraz liftingu peptydowego. Silnie ujędrnia i napina, wygładza zmarszczki i modeluje owal twarzy, przywracając mu odpowiednie proporcje oraz młodzieńczy kształt zbliżony do litery V. Czytaj dalej

 • 2622

  Intensywnie - Liftingujący Krem - Koncentrat Regenerujący 60+ Multi - Lifting Hybrydowy 24H LA LUXE PARIS

  MULTI-LIFTING HYBRYDOWY™ to skuteczna seria gwarantująca spektakularny efekt anti-aging. Działa niczym aktywna fuzja 3 zabiegów estetycznych: nici hialuronowych, wypełnienia kolagenowego oraz liftingu peptydowego. Silnie ujędrnia i napina, wygładza zmarszczki i modeluje owal twarzy, przywracając mu odpowiednie proporcje oraz młodzieńczy kształt zbliżony do litery V. Czytaj dalej

 • 2621

  Ultranawilżające mleczko do ciała BAMBUS I ALOES z linii Botanic Expert Eveline Cosmetics

  Ultra nawilżające mleczko do ciała BAMBUS I ALOES z linii Botanic Expert marki Eveline Cosmetics błyskawicznie rewitalizuje, regeneruje i energizuje skórę. Czytaj dalej

 • 2620

  PRZECIWZMARSZCZKOWY KREM REGENERUJĄCY Z serii MEN X-TRÊME anti-age

  Nowatorska formuła kremu oparta na zaawansowanej technologii TRIPLE FORCE X-TRÊME ANTI-AGE™ działa kompleksowo przeciw wszystkim oznakom starzenia się skóry oraz problemom skóry po goleniu. Zapewnia wielokierunkowe działanie redukujące zmarszczki i opóźniające proces starzenia się skóry. Intensywnie nawilża, odżywia, zwiększa dotlenienie komórek, dostarcza energii oraz zapewnia cerze świeży wygląd. Regeneruje, ujędrnia i napina skórę. Czytaj dalej

 • 2619

  LUKSUSOWE SERUM UJĘDRNIAJĄCE Z DROBINKAMI ZŁOTA z serii 24K GOLD Eveline Cosmetics

  UKIERUNKOWANY LIFTING KORYGUJĄCY NIEDOSKONAŁOŚCI CIAŁA LUKSUSOWE SERUM UJEDRNIAJĄCE z formułą zawierająca kompozycje starannie wyselekcjonowanych składników aktywnych zapewnia efekt profesjonalnego liftingu i wysmuklenia sylwetki. Rewolucyjna formuła na licencji światowych patentów, wzbogacona 24k złotem, wspiera odbudowę siatki kolagenowych włókien podporowych, wzmacniając strukturę skóry. Redukuje podskórna tkankę tłuszczową, uwypuklając zgrabne kształty ciała. Skoncentrowana formuła serum dzień po dniu przeciwdziała zwiotczeniu skóry, wyszczupla i pomaga modelować atrakcyjną sylwetkę. Efekt 14 dniowej kuracji to zmniejszona objętość tkanki tłuszczowej oraz ujędrnienie partii ciała objętych spadkiem sprężystości. Czytaj dalej

 • 2618

  LUKSUSOWE SERUM MODELUJĄCE BRZUCH, UDA, POŚLADKI z serii 24K GOLD Eveline Cosmetics

  ANTI-CELLULITE SHAPING EXPERT ZAAWANSOWANY RYTUAŁ SILNIE UJĘDRNIAJĄCY LUKSUSOWE SERUM MODELUJĄCE wzbogacone drobinkami czystego 24-karatowego złota zapewnia efekt precyzyjnego konturowania sylwetki. Rewolucyjna formuła na licencji światowych patentów, oparta na najskuteczniejszych kompleksach aktywnych, pomaga modelować kształty ciała oraz intensywnie wygładza niedoskonałości problematycznych obszarów ciała spowodowane cellulitem. Dzień po dniu, serum pozwala udoskonalić kształty ciała, unosząc zwiotczałą skórę i przywracając jej naturalne napięcie. Rezultat: skóra ciała jest silnie ujędrniona, kontury ciała wymodelowane, o idealnych kształtach. Czytaj dalej

 • 2617

  LUKSUSOWE SERUM LIFTINGUJĄCE DO BIUSTU z serii 24K GOLD Eveline Cosmetics

  LUKSUSOWE SERUM LIFTINGUJĄCE DO BIUSTU wzbogacone drobinkami czystego 24-karatowego złota wykorzystuje efekt zaawansowanego nieinwazyjnego liftingu piersi. Rewolucyjna formuła na licencji światowych patentów, oparta na najskuteczniejszych kompleksach aktywnych, działa niczym biostymulator kolagenu, odbudowując siatkę włókien podporowych skóry i widocznie zwiększając napięcie oraz sprężystość biustu. Już po pierwszej aplikacji serum tworzy mikrosiateczkę liftingująca, zapewniając efekt maksymalnie uniesionych, zaokrąglonych piersi. Czytaj dalej

 • 2616

  EKSPRESOWY SAMOOPALACZ W ŻELU DO TWARZY I CIAŁA z serii SUMMER GOLD Eveline Cosmetics

  Stosowanie kosmetycznych metod samoopalających jest popularną, zdrową i wygodną alternatywą do wizyt w solarium lub kąpieli słonecznych, które często mają negatywny wpływ na kondycję skóry. Forma żelu samoopalającego to szybki, bezpieczny i skuteczny sposób na równomierną, łatwą w aplikacji i naturalną opaleniznę bez wysuszania skóry. Czytaj dalej

 • 2576

  Oczyszczanie twarzy - Seria Facemed+

  Seria Facemed+ została opracowana przez nową linię technologiczną Eveline Cosmetics, w ścisłej współpracy z dermatologiem. Facemed+ to innowacyjna seria kosmetyków do pielęgnacji twarzy. Wyróżniają je wyjątkowo skuteczne składniki aktywne i optymalna tolerancja nawet dla najbardziej wrażliwej skóry - bez parabenów i alkoholu, fizjologiczne pH. Czytaj dalej

 • 2575

  Profesjonalna pielęgnacja z organicznym olejem arganowym Intensywna odbudowa włosów na wiosnę!

  Laboratorium Naukowo- Technologiczne MARION opracowało profesjonalną linię do kompleksowej pielęgnacji włosów. Bazuje ona na organicznym oleju arganowym z kontrolowanych upraw ekologicznych. Olej arganowy jest źródłem odżywczych kwasów omega 6 i 9 oraz witaminy E. W formułach produktów został on połączony z naturalnymi aktywnymi substancjami dobranymi do indywidualnych problemów, aby dostarczyć 100% satysfakcji z pięknych, zdrowych i lśniących włosów. Czytaj dalej

Czytaj inne

Ciekawostki ze świata

 • 2474

  Jak zmienić klienta „rozglądającego się” w „kupującego”?

  Największym wyzwaniem dla sprzedawców odzieży oraz innych produktów nieżywnościowych, jest dziś konwersja klientów. Jeżeli sprzedawca zrozumie drogę do zakupu, jaką pokonują jego klienci, to może zwiększyć swoje szanse na przekształcenie klientów typu „rozglądam się” w typ „kupuję”. Jak tego dokonać? Czytaj dalej

 • 2276

  Częściej i chętniej sięgamy po łatwiejsze w użyciu kapsułki do prania

  Z danych gromadzonych w ramach Panelu Gospodarstw Domowych GfK wynika, iż rynek kapsułek do prania w płynie odnotowuje obecnie dynamiczny wzrost. Jest to najszybciej rozwijający się segment spośród środków do prania. W ostatnich 12 miesiącach wartość zakupów kapsułek dokonanych przez gospodarstwa domowe wzrosła o 12 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku. Czytaj dalej

 • 1584

  Wodorosty znów na fali

  Najnowsze premiery produktów konsumenckich po raz kolejny chcą udowodnić wszechstronność wodorostów jako składnika, ale tym razem na światowym rynku kosmetyków do pielęgnacji ciała. Czytaj dalej

 • 1579

  Kolory 2016 roku

  Pantone, światowy autorytet w dziedzinie koloru, wybrał dwa kolory, które będą królować w 2016 roku: Rose Quartz (# 13-1520) i Serenity (# 15-3919). Rose Quartz prezentuje się jako subtelny odcień różu, z kolei Serenity jako jasnoniebieski. Czytaj dalej

 • 2551

  Wydatki młodych Polek nakręcają koniunkturę na rynku kosmetyków

  Młode kobiety w wieku 18–29 lat stanowią podstawową grupę konsumentek dla niemal wszystkich kanałów dystrybucji kosmetyków. Bezkonkurencyjnie najpopularniejszym miejscem zakupu kosmetyków zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, są drogerie. Ponad 90 proc. nabywców kupuje w tym kanale regularnie. Czytaj dalej

 • 2430

  Urządzenia mobilne stają się najważniejszym narzędziem zakupowym

  Bycie nieustannie podłączonym do internetu daje konsumentom poczucie wygody. Korzystając z urządzeń mobilnych, na bieżąco sprawdzają informacje i dokonują zakupów. Czytaj dalej

Partner serwisu

Partner serwisu
Partner
serwisu

Współpracujemy z

 • http://www.kosmetyczni.pl/
 • http://www.kosmetyki-detergenty.pl/
 • http://www.kosmetyka.edu.pl/
 • http://swiat-przemyslu-kosmetycznego.pl/
 • http://swiat-przemyslu-farmaceutycznego.pl/