Najwyższa jakości w produkcji kosmetyków

Rynek kosmetyczny rozwija się szybko i prężnie. Co jakiś czas do sprzedaży trafiają produkty całkiem nowe lub o udoskonalonym składzie. Ich producenci przykładają dużą wagę do innowacji, które pozwolą wyprzedzić konkurencję. By zyskać zaufanie klienta, muszą oferować przede wszystkim wysoką jakość kosmetyków, która oznacza nie tyle skuteczność, ile bezpieczeństwo użytkowania. Zdradzamy, kto o tym decyduje i w jaki sposób jest sprawdzany poziom bezpieczeństwa kosmetyków.

Ocena bezpieczeństwa kosmetyków - na czym polega?

Ocena bezpieczeństwa kosmetyków to złożony proces, w jakim bierze udział szereg specjalistów, takich jak: chemicy, dermatolodzy, toksykolodzy. W praktyce oznacza on bardzo skrupulatną i rygorystyczną analizę danego preparatu głównie pod kątem składu i tego, w jaki sposób wpływa on na zdrowie ludzkie. Podstawę oceny stanowią wnikliwie badania mikrobiologiczne i fizykochemiczne, a także inne specjalistyczne testy kosmetyków. Wszystkie one dostarczają informacji na temat poszczególnych składników (w tym także konserwantów): ich zawartości oraz oddziaływania – także niepożądanego - na ciało człowieka. W trakcie badania ocenie poddawany jest również sam proces produkcyjny na wszystkich jego etapach. Efekt finalny przeprowadzanych analiz i testów przybiera postać Raportu Bezpieczeństwa Produktu Kosmetycznego. To ważny dokument, który ostatecznie decyduje o dopuszczeniu lub nie produktu do sprzedaży. Stanowi on również informację zwrotną dla producenta, jakich błędów powinien się wystrzegać, co poprawić lub czy zmierza we właściwym kierunku. Ocena bezpieczeństwa wyrobów kosmetycznych opiera się również na wszelkich wskazaniach, które widnieją w regulacji prawnej dotyczącej kosmetyków (Rozporządzenie nr 1223/2009). Jest to akt określający obowiązki, jakie ciążą na producentach, importerach oraz dystrybutorach udostępniających na rynku UE dowolny produkt kosmetyczny. Wytyczne te dotyczą następujących kwestii:

 • czy w kosmetyku znajdują się substancje niedozwolone, barwniki, substancje konserwujące i promieniochronne oraz substancje CMR ;
 • czy w produkcie wykorzystano nanomateriały i w jakiej skali;
 • czy przestrzegano wszystkich procedur Dobrej Praktyki Produkcyjnej;
 • czy producent posiada pełną dokumentacji produktu;
 • czy wyrób został właściwie oznakowany;
 • identyfikacji w łańcuchu dostaw;
 • poziomu toksyczności produktu. 

Ocena bezpieczeństwa kosmetyku obejmuje swoim zakresem wiele ważnych procedur. Zalicza się do nich: badania mikrobiologiczne, testy fizyko-chemiczne, oraz ocenę toksykologiczną. Przyjrzyjmy się bliżej tym wszystkim czynnościom. 
 

Badania jakościowe kosmetyków 


Badanie jakości kosmetyków jest złożonym procesem. Przeprowadza się go zarówno na poszczególnych surowcach, półprodukcie, jak i wyrobie gotowym. Ocenie poddawane jest również opakowanie. W tym celu pobierane są próbki, a następnie analizowane pod kątem zgodności z normami ujętymi w ustawie. Kosmetyki zostają też poddane badaniom stabilności i kompatybilności z opakowaniem. Ważnym elementem tego badania jest również ocena czystości mikrobiologicznej kosmetyków. Ponadto na produktach wykonywane są też testy dermatologiczne, mające na celu wykazanie, czy nie wywołują one reakcji alergicznych. Uzyskane wyniki pozwalają na podjęcie decyzji o wdrożeniu danej partii materiału do produkcji, a gotowego produktu do sprzedaży. 
 

Badania mikrobiologiczne 


Badania mikrobiologiczne surowców i kosmetyków wykonuje zgodnie z kryteriami oceny i wymaganiami mikrobiologicznymi, które zostały określone w normach ISO. Mają za zadanie wykryć obecność drobnoustrojów tlenowych mezofilnych (są to mikroorganizmy chorobotwórcze). Należą do nich: Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus,Candida albicans, Escherichia coli, Aspergillus brasiliensis. Wykonywane w tym celu testy kosmetyków pozwalają też obliczyć ilość tych mikroorganizmów i na tej podstawie określić czy i jak bardzo dany preparat jest szkodliwy dla zdrowia ludzkiego. Decydując się na wykonanie badań mikrobiologicznych kosmetyków, producent zyskuje pewność co do ich jakości oraz bezpieczeństwa w czasie stosowania. Badania te prowadzone są w oparciu o dwie kategorie dopuszczalnych norm drobnoustrojów. Pierwsza dotyczy kosmetyków dla dzieci oraz w okolice oczu. Druga obejmuje wszystkie pozostałe produkty kosmetyczne. Ocena czystości mikrobiologicznej kosmetyków obejmuje również analizę jakości wody produkcyjnej, która stanowi podstawowy składnik większości preparatów. Ona również jest badana pod kątem obecności mikroorganizmów. Analiza wody powinna być wykonywana regularnie, gdyż mogą znaleźć się w niej niebezpieczne drobnoustroje patogenne.

Testy konserwacji kosmetyków

Kolejny etap badań nad bezpieczeństwem kosmetyków stanowią testy obciążeniowe kosmetyków. Polegają one na zakażaniu badanych prób różnego rodzaju szczepami drobnoustrojów. W ten sposób można precyzyjnie określić czy używane przez producenta substancje konserwujące radzą sobie z utrzymaniem czystości mikrobiologicznej danego produktu. Stanowią one odpowiedź na pytanie, czy w ten sposób powstaje całkowicie bezpieczny dla konsumenta produkt. Obciążeniowe testy kosmetyków pozwalają również określić, czy dany produkt przez cały okres użytkowania, jaki jest mu przypisany, będzie spełniał wymogi jakości mikrobiologicznej oraz na jakim poziomie. 
 

Ocena toksykologiczna 


To bardzo ważny test bezpieczeństwa kosmetyków. Na tym etapie niezwykle wnikliwie badane są poszczególne składniki kosmetyków pod względem toksykologicznym. Badania pokazują, jaki to rodzaj toksyczności. Dają odpowiedź na pytanie, czy dany produkt może wykazywać działanie rakotwórcze, fototoksyczne, miejscowe (uczulające). Przy testach toksykologicznych brane są pod uwagę właściwości fizyczne i chemiczne składników. Na tym etapie badań oblicza się bezpieczne dla zdrowia stężenie substancji toksycznych. Określa się też ściśle poziom dawkowania preparatu, który także nie pociąga za sobą szkodliwych zmian. Badane są także substancje znajdujące się w materiale, za jakiego jest wykonane opakowanie kosmetyku. 
 

Certyfikacja procesu produkcji 


Ustawa o kosmetykach zobowiązuje producentów także do przestrzegania norm zgodnych z założeniami Dobrej Praktyki Produkcji. Mowa tu o certyfikacie ISO 22716, który potwierdza, że firma wypełniła wszelkie wymagania Dobrej Praktyki w zakresie produkcji, kontroli, magazynowania, a także wysyłki kosmetyków. Dokument ma na celu wykazanie, że każdy etap procesu powstawania produktu odbywał się zgodnie z ustalonymi wytycznymi. Certyfikat ten dowodzi również, że dany produkt przeszedł pomyślnie proces kontroli i oceny. Jest też gwarantem jego najwyższej jakości oraz potwierdzeniem bezpieczeństwa. 
 

Wybierz wsparcie Intertek 


Chcąc wzbudzić zaufanie klienta, dobrze jest zlecić kontrolę jakości oraz ocenę bezpieczeństwa kosmetyków firmie, która może poszczyć się bogatym doświadczeniem oraz długą obecnością na rynku polskim, ale i zagranicznym. Wartym uwagi partnerem w tym zakresie jest firma Intertek – akredytowana jednostka certyfikująca, która świadczy usługi w zakresie audytów certyfikujących uwzględniających wszystkie aktualne międzynarodowe standardy ISO oraz branżowe. Firma posiada własne laboratorium, w którym – dzięki nowoczesnemu sprzętowi oraz sztabowi wykwalifikowanych specjalistów – jest w stanie przeprowadzić bardzo skrupulatnie badania fizyko-chemiczne, mikrobiologiczne oraz inne niezbędne testy kosmetyków. Intertek zapewnia ponadto pełne wsparcie prawne przy opracowywaniu oznakowania produktu.

 

Intertek Poland Sp. z o.o. 

Ul. Cyprysowa 23 B (II piętro)

02-265 Warszawa

www.intertek.pl

Udostępnij materiał w

Nowości kosmetyczne

 • 2537

  Sei bellissima! Jesteś piękna! Trendy w manicure na sezon wiosna / lato 2017 od Nails Company

  Tegoroczna wiosna zapowiada się wyjątkowo soczyście! Po jesiennych trendach w manicure, w których królowały bardziej stonowane odcienie lakierów, nadchodzi czas na prawdziwie kolorystyczny zawrót głowy! Nails Company wita wiosnę serią rajskich błękitów, dziewczęcych różów oraz apetycznych neonów. Czytaj dalej

 • 2965

  Kremowe hity na wakacje. Dermokosmetyki, które zmieszczą się w każdej torebce!

  Ile razy zastanawiałaś się przed wyjściem, wziąć ze sobą krem, a może nie będzie wcale potrzebny? Ile razy podczas pakowania, szukałaś opakowania, do którego mogłabyś przełożyć trochę kremu, by nie musieć brać całego słoiczka? Ile razy okazało się, że Twoja torebka jest za mała i krem się do niej po prostu nie mieści? Jeśli kiedykolwiek musiałaś zadawać sobie te pytania lub miałaś podobne dylematy, to te czasy właśnie się skończyły. A to wszystko za sprawą wygodnego, praktycznego opakowania w wersji podróżnej od BioDermic Dermocosmetics. Czytaj dalej

 • 2938

  Pielęgnacja okolic oczu. Delikatna skóra pod specjalnym nadzorem

  Piękne spojrzenie wymaga pięknej oprawy i nie chodzi nam w tym momencie o wystrzałowy makijaż. Skóra w okolicach oczu jest niezwykle delikatna, niemal pozbawiona gruczołów łojowych, co sprawia, że starzeje się najszybciej. Dodatkowo wszystkie wiemy, że śmiech to zdrowie, ale nawet ono ma swoją cenę… Ale na pewno nie będziemy nikogo zniechęcać do rozdawania uśmiechów, wręcz przeciwnie. Więc co zrobić, żeby zjeść ciastko i mieć ciastko? Czytaj dalej

 • 2929

  BIO - kremowa odsłona piękna

  Niedawno na rynku pojawiła się nowa seria kosmetyków BioDermic Dermocosmetics sygnowanych hasłem „BIO warto”. Marka podkreśla, że warto, „bio” udoskonalone receptury kosmetyków pozwalają uzyskać efekty zbliżone do profesjonalnych zabiegów kosmetycznych i sprawić by skóra była piękna i zdrowa. W czym tkwi sekret? Czytaj dalej

 • 2642

  RÓŻANY KREM NAWILŻAJĄCO-WYGŁADZAJĄCY 30+ z serii ROSE REVITA EXPERT™ Eveline Cosmetics

  Przełomowa, innowacyjna TECHNOLOGIA REGENERACJI KOMÓREK zainspirowana została badaniami nad mechanizmem naprawy uszkodzeń DNA komórek skóry (nagroda Nobla w dziedzinie chemii w 2015 roku). Stymuluje skórę do wytwarzania tioredoksyny, białka zaangażowanego w ochronę komórki przed stresem oksydacyjnym i szkodliwym działaniem promieniowania UV, przedłużającego życie komórek. Czytaj dalej

 • 2641

  RÓŻANY KREM ROZŚWIETLAJĄCY POD OCZY I NA POWIEKI z serii ROSE REVITA EXPERT™ Eveline Cosmetics

  Przełomowa, innowacyjna TECHNOLOGIA REGENERACJI KOMÓREK zainspirowana została badaniami nad mechanizmem naprawy uszkodzeń DNA komórek skóry (nagroda Nobla w dziedzinie chemii w 2015 roku). Stymuluje skórę do wytwarzania tioredoksyny, białka zaangażowanego w ochronę komórki przed stresem oksydacyjnym i szkodliwym działaniem promieniowania UV, przedłużającego życie komórek. Czytaj dalej

 • 2640

  Natalia Szroeder ambasadorką lakierów Nails Company

  Natalia Szroeder uznawana jest za jedną z najzdolniejszych i najbardziej popularnych wokalistek młodego pokolenia. To artystka, która nie boi się wyzwań. Tym razem będziemy mogli zobaczyć ją w roli ambasadorki lakierów hybrydowych marki Nails Company. Czytaj dalej

 • 2623

  Przeciwzmarszczkowe Serum Maksymalnie Odmładzające Multi - Lifting Hybrydowy 24H LA LUXE PARIS 100% KWAS HIALURONOWY

  MULTI-LIFTING HYBRYDOWY™ to skuteczna seria gwarantująca spektakularny efekt anti-aging. Działa niczym aktywna fuzja 3 zabiegów estetycznych: nici hialuronowych, wypełnienia kolagenowego oraz liftingu peptydowego. Silnie ujędrnia i napina, wygładza zmarszczki i modeluje owal twarzy, przywracając mu odpowiednie proporcje oraz młodzieńczy kształt zbliżony do litery V. Czytaj dalej

 • 2622

  Intensywnie - Liftingujący Krem - Koncentrat Regenerujący 60+ Multi - Lifting Hybrydowy 24H LA LUXE PARIS

  MULTI-LIFTING HYBRYDOWY™ to skuteczna seria gwarantująca spektakularny efekt anti-aging. Działa niczym aktywna fuzja 3 zabiegów estetycznych: nici hialuronowych, wypełnienia kolagenowego oraz liftingu peptydowego. Silnie ujędrnia i napina, wygładza zmarszczki i modeluje owal twarzy, przywracając mu odpowiednie proporcje oraz młodzieńczy kształt zbliżony do litery V. Czytaj dalej

 • 2621

  Ultranawilżające mleczko do ciała BAMBUS I ALOES z linii Botanic Expert Eveline Cosmetics

  Ultra nawilżające mleczko do ciała BAMBUS I ALOES z linii Botanic Expert marki Eveline Cosmetics błyskawicznie rewitalizuje, regeneruje i energizuje skórę. Czytaj dalej

 • 2620

  PRZECIWZMARSZCZKOWY KREM REGENERUJĄCY Z serii MEN X-TRÊME anti-age

  Nowatorska formuła kremu oparta na zaawansowanej technologii TRIPLE FORCE X-TRÊME ANTI-AGE™ działa kompleksowo przeciw wszystkim oznakom starzenia się skóry oraz problemom skóry po goleniu. Zapewnia wielokierunkowe działanie redukujące zmarszczki i opóźniające proces starzenia się skóry. Intensywnie nawilża, odżywia, zwiększa dotlenienie komórek, dostarcza energii oraz zapewnia cerze świeży wygląd. Regeneruje, ujędrnia i napina skórę. Czytaj dalej

 • 2619

  LUKSUSOWE SERUM UJĘDRNIAJĄCE Z DROBINKAMI ZŁOTA z serii 24K GOLD Eveline Cosmetics

  UKIERUNKOWANY LIFTING KORYGUJĄCY NIEDOSKONAŁOŚCI CIAŁA LUKSUSOWE SERUM UJEDRNIAJĄCE z formułą zawierająca kompozycje starannie wyselekcjonowanych składników aktywnych zapewnia efekt profesjonalnego liftingu i wysmuklenia sylwetki. Rewolucyjna formuła na licencji światowych patentów, wzbogacona 24k złotem, wspiera odbudowę siatki kolagenowych włókien podporowych, wzmacniając strukturę skóry. Redukuje podskórna tkankę tłuszczową, uwypuklając zgrabne kształty ciała. Skoncentrowana formuła serum dzień po dniu przeciwdziała zwiotczeniu skóry, wyszczupla i pomaga modelować atrakcyjną sylwetkę. Efekt 14 dniowej kuracji to zmniejszona objętość tkanki tłuszczowej oraz ujędrnienie partii ciała objętych spadkiem sprężystości. Czytaj dalej

 • 2618

  LUKSUSOWE SERUM MODELUJĄCE BRZUCH, UDA, POŚLADKI z serii 24K GOLD Eveline Cosmetics

  ANTI-CELLULITE SHAPING EXPERT ZAAWANSOWANY RYTUAŁ SILNIE UJĘDRNIAJĄCY LUKSUSOWE SERUM MODELUJĄCE wzbogacone drobinkami czystego 24-karatowego złota zapewnia efekt precyzyjnego konturowania sylwetki. Rewolucyjna formuła na licencji światowych patentów, oparta na najskuteczniejszych kompleksach aktywnych, pomaga modelować kształty ciała oraz intensywnie wygładza niedoskonałości problematycznych obszarów ciała spowodowane cellulitem. Dzień po dniu, serum pozwala udoskonalić kształty ciała, unosząc zwiotczałą skórę i przywracając jej naturalne napięcie. Rezultat: skóra ciała jest silnie ujędrniona, kontury ciała wymodelowane, o idealnych kształtach. Czytaj dalej

 • 2617

  LUKSUSOWE SERUM LIFTINGUJĄCE DO BIUSTU z serii 24K GOLD Eveline Cosmetics

  LUKSUSOWE SERUM LIFTINGUJĄCE DO BIUSTU wzbogacone drobinkami czystego 24-karatowego złota wykorzystuje efekt zaawansowanego nieinwazyjnego liftingu piersi. Rewolucyjna formuła na licencji światowych patentów, oparta na najskuteczniejszych kompleksach aktywnych, działa niczym biostymulator kolagenu, odbudowując siatkę włókien podporowych skóry i widocznie zwiększając napięcie oraz sprężystość biustu. Już po pierwszej aplikacji serum tworzy mikrosiateczkę liftingująca, zapewniając efekt maksymalnie uniesionych, zaokrąglonych piersi. Czytaj dalej

 • 2616

  EKSPRESOWY SAMOOPALACZ W ŻELU DO TWARZY I CIAŁA z serii SUMMER GOLD Eveline Cosmetics

  Stosowanie kosmetycznych metod samoopalających jest popularną, zdrową i wygodną alternatywą do wizyt w solarium lub kąpieli słonecznych, które często mają negatywny wpływ na kondycję skóry. Forma żelu samoopalającego to szybki, bezpieczny i skuteczny sposób na równomierną, łatwą w aplikacji i naturalną opaleniznę bez wysuszania skóry. Czytaj dalej

Czytaj inne

Ciekawostki ze świata

 • 2984

  Polska europejskim hubem produkcji opakowań

  W Polsce produkuje się ok. 6 mln ton opakowań rocznie. Udział tego sektora w całym przetwórstwie przemysłowym sięga 3,4 proc. i jest niemal 2-krotnie wyższy niż średnia dla UE. Można powiedzieć, że produkcja opakowań stała się jedną z polskich specjalności. Czytaj dalej

 • 2964

  Naukowcy z SGGW wyprodukowali innowacyjny suszony miód

  Naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie wyprodukowali suszony miód, który zawiera aż 80 proc. miodu naturalnego. Innowacyjny produkt jest w formie proszku i może być doskonałym składnikiem wielu produktów , m.in. kosmetyków i suplementów diety. Czytaj dalej

 • 2474

  Jak zmienić klienta „rozglądającego się” w „kupującego”?

  Największym wyzwaniem dla sprzedawców odzieży oraz innych produktów nieżywnościowych, jest dziś konwersja klientów. Jeżeli sprzedawca zrozumie drogę do zakupu, jaką pokonują jego klienci, to może zwiększyć swoje szanse na przekształcenie klientów typu „rozglądam się” w typ „kupuję”. Jak tego dokonać? Czytaj dalej

 • 2276

  Częściej i chętniej sięgamy po łatwiejsze w użyciu kapsułki do prania

  Z danych gromadzonych w ramach Panelu Gospodarstw Domowych GfK wynika, iż rynek kapsułek do prania w płynie odnotowuje obecnie dynamiczny wzrost. Jest to najszybciej rozwijający się segment spośród środków do prania. W ostatnich 12 miesiącach wartość zakupów kapsułek dokonanych przez gospodarstwa domowe wzrosła o 12 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku. Czytaj dalej

 • 1584

  Wodorosty znów na fali

  Najnowsze premiery produktów konsumenckich po raz kolejny chcą udowodnić wszechstronność wodorostów jako składnika, ale tym razem na światowym rynku kosmetyków do pielęgnacji ciała. Czytaj dalej

 • 1579

  Kolory 2016 roku

  Pantone, światowy autorytet w dziedzinie koloru, wybrał dwa kolory, które będą królować w 2016 roku: Rose Quartz (# 13-1520) i Serenity (# 15-3919). Rose Quartz prezentuje się jako subtelny odcień różu, z kolei Serenity jako jasnoniebieski. Czytaj dalej

Partner serwisu

Partner serwisu
Partner
serwisu

Współpracujemy z

 • http://www.kosmetyczni.pl/
 • http://www.kosmetyki-detergenty.pl/
 • http://www.kosmetyka.edu.pl/
 • http://swiat-przemyslu-kosmetycznego.pl/
 • http://swiat-przemyslu-farmaceutycznego.pl/