Nadchodzi czwarta rewolucja… w MPS International

Codziennie rano w drodze do pracy widzę sześciopiętrowy budynek, w którym mieszczą się nasze biura, zresztą nie tylko. Już niedługo będziemy mieli nowoczesne laboratorium, a jedno z pięter wynajmujemy firmie Mikroserwis, w której outsource’ujemy usługi informatyczne. Zawsze uśmiecham się na myśl, że oto przede mną stoi żywy pomnik z czasów, kiedy 140.000 m3 przestrzeni wymagało sześciu pięter do ich obsługi. Ale przyszła trzecia rewolucja (naukowo-techniczna) i aby w pełni zarządzać produkcją kilkuset milionów sztuk produktów kosmetyczno-chemicznych i opakowań, z sześciu pięter wystarczają dzisiaj dwa.

Będąc absolwentem technikum elektronicznego, a następnie politechniki, w sposób oczywisty patrzyłem na rozwój technologii, szczególnie informatycznych. Możliwości analityczne dzisiejszych rozwiązań, dostęp do informacji i automatyka prowadzą do zacierania bariery między ludźmi i maszynami. Z ludzkiej perspektywy trwa to lata, ale dla wszechświata jest to miliardy razy szybciej niż mrugnięcie powiek… Jak wykorzystać szansę, jaką dzisiaj daje rozwój technologii?

To pytanie zadaje sobie każda z firm, nie tylko produkcyjnych. Jak zrobić to mądrze, zyskując przewagę nad konkurencją i nie zostając w tyle? Z doświadczenia mogę dziś powiedzieć, że zacząć należy od nas samych. „Ludzie” to wartość, za którą będziemy płacić w przyszłości coraz więcej. Proces i ciągłe doskonalenie powinno stanowić DNA każdej liczącej się fabryki. Tylko takie podejście pozwala wykorzystać optymalnie korzyści płynące z narzędzi, jakie oferuje nam dzisiaj świat technologii.

Mądry i optymalny wybór

W 1946 roku to Joseph Orličky opracował pierwszy system Planowania Potrzeb Materiałowych (MRP), ale dopiero rozwój komputerów spowodował, że w latach 80. ubiegłego wieku z sukcesem korzystało z tego rozwiązania około 8.000 firm. Dzisiaj tylko w Polsce jest już ponad 28 tys. firm pracujących z różnego rodzaju aplikacjami wspierającymi zarządzanie. Prosty przykład pokazuje, jak to, co rodzi się w naszej głowie, motywuje pozostałych do znalezienia rozwiązania, pozwalającego na realizację nawet najbardziej śmiałych wizji.

MPS International zawsze podchodził ambitnie do każdego nowego wyzwania. Przez blisko 30 lat budował markę usługodawcy w zakresie produkcji kosmetyków, chemii gospodarczej i opakowań. Co ciekawe, 15 lat temu potrzeby materiałowe planowaliśmy jeszcze na bazie arkuszów kalkulacyjnych i potrafiliśmy skutecznie realizować nawet duże projekty!

Dzisiaj? Postawiliśmy na profesjonalne rozwiązania, dające nam oczekiwane korzyści: polski system ERP Impuls EVO firmy BPSC. Wybór nie był prosty, kiedy 3 lata temu szukaliśmy narzędzia, mającego zaspokoić nasze oczekiwania. Tym bardziej, że pracowaliśmy już od 10 lat na innym systemie ERP, a obecne możliwości oferowanych rozwiązań są olbrzymie.

Nie sztuką jest dzisiaj sam wybór systemu. Topowych rozwiązań jest kilkanaście. Sztuką jest zrobić to mądrze i optymalnie. Pamiętać przy tym trzeba, że tak czy inaczej to tylko narzędzie wspomagające. Najważniejszą rzeczą jest organizacja procesów tak, by zadbać o jakość danych wprowadzanych do systemu ERP.

Z tego powodu równolegle dbamy o jakość naszych usług, opierając się na standardach ISO 9001, ISO 14001, ISO 13485, ISO 22716, IFS HPC, SMETA, Ecocert/Cosmos i RSPO.

Rozwiązanie pełne możliwości

Pomimo faktu, że dzisiaj korzystamy z wielu rozwiązań, jakie daje nam Impuls EVO (mam tu na myśli Dystrybucję, Finanse, Gospodarkę Magazynową, w tym obsługę magazynu wysokiego składowania, Kadry, Laboratorium, Elektroniczną Wymianę Danych [EDI], System zarządzania produkcją, MRP II, Harmonogramowanie, CRM, EAF, Raportowanie), to ciągle widzimy możliwości rozwoju. Rozważamy wdrożenie kolejnych funkcjonalności, takich jak Zarzadzanie Projektem czy Portale Pracownicze. BPSC doceniło również nasze doświadczenie produkcyjne i zaprosiło nas w tym roku do współpracy nad rozwojem aplikacji Impuls EVO w tym obszarze. W ten sposób w małej części przyczyniliśmy się do powstania wersji 1.4, a już za moment będziemy korzystać z mobilnego dostępu do zdefiniowanych przez nas raportów.

Czy można w dzisiejszej rzeczywistości rozkładać skrzydła bez wsparcia nowoczesnych technologii?

Mamy dostawcę, u którego automatyzacja procesów produkcyjno - logistycznych jest na bardzo wysokim poziomie, włączając w to autonomiczny magazyn. Całość – oprócz tego, że robi wrażenie – wymusza konsekwentne realizowanie określonych procedur. Firma traci na elastyczności, ale w przypadku tej branży to właśnie automatyzacja procesów wyróżnia ją na tle konkurencji.

MES (Manufacturing Execution System)

MPS International walczy o klienta jakością, różnorodnością świadczonych usług i elastycznością. W tym celu uznaliśmy, że kolejnym narzędziem, pozwalającym wspierać czwartą rewolucję w MPS, jest MES. Wykorzystując technologie informatyczne, oprogramowanie, urządzenia elektroniczne i elementy automatyki, uruchomimy efektywne zbieranie informacji w czasie rzeczywistym wprost ze stanowisk produkcyjnych i ich transfer na obszar biznesowy.

Uzyskamy natychmiastowy sygnał zwrotny o stopniu wykonania produkcji, by podejmować właściwe decyzje i reagować na bieżąco na nieprawidłowości, pojawiające się w czasie procesu produkcyjnego. Pozyskane dane pozwolą nam na analizę kluczowych wskaźników efektywności i uzyskanie prawdziwego obrazu wykorzystania zdolności produkcyjnych.

To natomiast przełoży się wprost na jakość i efektywność naszego planowania. Decyzja ta wspierać będzie oczywiście naszą strategię, czyli zapewnienie wysokiej jakości przy dużej różnorodności produktowej, elastyczną obsługę potrzeb klientów, zapewniając wysoki poziom ich obsługi.

Rozwiązania tego typu istnieją na runku od lat 80. ubiegłego wieku, ale tak jak w przypadku MRP, postęp technologiczny ideę pozyskiwania danych z maszyn w czasie rzeczywistym wprowadził na całkowicie nowy poziom. Dzisiaj ten fakt jesteśmy gotowi w pełni wykorzystać.

Czwarta rewolucja w Twojej firmie!

Jak już wcześniej wspominałem, sukces związany z wykorzystywaniem dostępnych technologii zależy przede wszystkim od wizji tego, co chcemy osiągnąć. W pierwszej kolejności musimy przygotować miejsce i ludzi.

Musimy mieć pewność, że nowe rozwiązania będą wspierać obecne działania, a nie je komplikować. Trzeba jednak pamiętać, że nowoczesne rozwiązanie nie służy jedynie jednostce, ale całej organizacji. Ważne jest zbudowanie tej świadomości u pracowników już na etapie wdrażania jakichkolwiek zmian. Wówczas możemy być spokojni o jakość czwartej rewolucji w naszej firmie.

Andrzej Kaźmierczak
kierownik Działu Łańcucha Dostaw
w MPS International

MPS International Sp. z o.o.
ul. Bohaterów Warszawy 30
75-211 Koszalin
www.mps.koszalin.pl

Artykuł został opublikowany w kwartalniku "Świat Przemysłu Kosmetycznego" 3/2020

Udostępnij materiał w

Aktualne wydanie

Nowości kosmetyczne

 • 3877

  Arabskie perfumy w olejku – zapachy dla fanów orientu

  Zapach orientu zamknięty w małej buteleczce roll-on? To możliwe. Polski rynek podbijają właśnie arabskie perfumy, praktyczne w użyciu w każdych okolicznościach. A czym się wyróżniają? Odpowiadamy. Czytaj dalej

 • 3874

  Zdrowy wymiar piękna z kosmetykami trychologicznymi Bionigree

  Wiedza połączona z doświadczeniem, siła naturalnych składników, chęć pomocy i edukacji w zakresie właściwej pielęgnacji – tak w skrócie opisać można założenia polskiej marki, która za pośrednictwem swoim produktów troszczy się o stan włosów i skóry głowy swoich klientów. Czytaj dalej

 • 3855

  ZEW for friends - marka ZEW for men ratuje zwierzaki! Poznajcie specjalny balsam ochronny do psich łapek.

  ZEW for men, polska marka kosmetyków naturalnych dla mężczyzn, jest znana z tego, że los zwierząt nie jest jej obojętny. Tej zimy Ekipa ZEW we współpracy z Warsaw Sneaker Store stworzyła coś wyjątkowego - specjalny balsam dla psów. To maksymalna ochrona i wsparcie w pielęgnacji delikatnych łapek naszych pupilów. Co więcej, 10% ze sprzedaży każdego produktu zostanie przekazane na rzecz Fundacji Przyjaciel Zwierz. Czytaj dalej

 • 3850

  Nowy rok, starsza Ty? Nie z Protinolem™ od Avon!

  Myślisz, że o pielęgnacji skóry wiesz już wszystko? Protinol™ to opatentowany przez ekspertów z Instytutu Pielęgnacji Cery Avon składnik, który od chwili pojawienia się na rynku stał się hitem wśród milionów kobiet na całym świecie. Jest on doskonałą i skuteczniejszą alternatywą dla retinolu, pomaga zwiększyć poziom dwóch typów kolagenu w skórze i odmłodzić jej wygląd w zaledwie kilka dni. Nie wierzysz? Przetestuj nowe kremy pod oczy z dodatkiem Protinolu TM i zobacz spektakularne efekty! Czytaj dalej

 • 3837

  Aromatyczna nowość od włoskiej marki Equilibra

  W linii arganowej Equilibra pojawił się nowy Arganowy żel do kąpieli 400ml. Delikatny żel arganowy to aromatyczna, pieszcząca skórę i zmysły nowość, zawiera aż 95% składników pochodzenia naturalnego, jest łagodny, wydajny, idealnie nadaje się dla całej rodziny. Zamienia kąpiel w przyjemny zabieg spa. Wraz z delikatnymi chusteczkami arganowymi Equilibra stanowi aromatyczny duet oczyszczająco – pielęgnujący, który idealnie sprawdzi się zimową porą jako domowe relaksujące spa. Czytaj dalej

 • 3835

  Świąteczny prezent dla niego? Ekologia, wyszukany design czy praktyczne zastosowanie? Co docenią mężczyźni?

  Święta tuż tuż i jak co roku wielu z nas stoi przed wyzwaniem znalezienia wyjątkowego prezentu dla bliskich mężczyzn. Choć oferta upominków, gadżetów czy wydarzeń daje ogromne możliwości wyboru, to znalezienie idealnego prezentu, który sprawi radość mężczyźnie może być niełatwym zadaniem. Zanim wybierzemy się na zakupy warto przemyśleć klucz, jakim będziemy kierować się przy doborze podarunku, aby nasz prezent okazał się trafiony. Czytaj dalej

 • 3824

  Poznaj nowe wody toaletowe hiszpańskiej marki Women’secret stworzone przez kobiety dla kobiet!

  Mamy przyjemność zaprezentować Ci wody toaletowe Women’secret dla kobiet takich jak my: pięknych, czujących się komfortowo i seksownie. Eau's reprezentują klasyczną linię zapachów Women'secret. Te trzy esencje przekazują charakter marki i doskonale opisują jej kobiecy, naturalny i pozytywny charakter. Czytaj dalej

 • 3821

  Wyrusz w nieznaną podróż z perfumami Far Away Beyond

  Far Away to najchętniej wybierana linia zapachów w ofercie Avon. Co minutę na świecie marka sprzedaje 27 flakonów. Kolekcja właśnie poszerzyła się o nowy, wyjątkowy wariant o nazwie Beyond. To pierwsze tak intensywne i skoncentrowane perfumy w tej linii oraz pierwszy produkt, w którego składzie można znaleźć… wanilię z upcyklingu. Czytaj dalej

 • 3804

  Hagi Phases z międzynarodową nagrodą!

  Linia Hagi Phases otrzymała główną nagrodę dla najbardziej innowacyjnego produktu w kategorii pielęgnacja skóry na tegorocznych, międzynarodowych targach Eco Life Scandinavia w Szwecji: Eco Life Scandinavia Czytaj dalej

 • 3800

  Na ratunek zniszczonym i słabym włosom – naprawcza  kuracja restrukturyzująca Equilibra TRICOLOGICA.

  Oczyszczanie, odżywianie, głęboka restrukturyzacja - trzy kroki skutecznej pielęgnacji dla zdrowych, lśniących i naturalnie mocnych włosów. Czytaj dalej

 • 3799

  Obdaruj bliskich pięknem w te święta

  Nietrafiony prezent? Nie tym razem! Na nadchodzące święta marka Avon przygotowała szeroki wybór pięknie zapakowanych zestawów prezentowych z wyjątkową zawartością. Wśród nich można znaleźć upominki dla niej i dla niego, m.in. sety produktów do pielęgnacji ciała, kultowe zapachy, kosmetyki do makijażu czy lakiery do paznokci. Oprócz tego w ofercie znajdą się kalendarze adwentowe, które pozwolą przez cały miesiąc odkrywać najlepsze produkty z ofert Avon. W tym roku wybór prezentu dla najbliższych będzie prawdziwą przyjemnością! Czytaj dalej

 • 3797

  Black Week z Curaprox!

  Zbliża się największe święto zakupów, jakim jest Black Week! Z tej okazji marka Curaprox przygotowała dla fanów pięknego i zdrowego uśmiechu atrakcyjną zniżkę na wszystkie produkty z linii Black is White. Od 22.11 do 28.11.2021 r. w sklepie internetowym marki, kupując szczoteczkę soniczną, szczoteczki manualne, pastę do zębów, a nawet gumy do życia z serii Black is White, możemy skorzystać z 30% rabatu. To doskonały moment, aby przygotować się na mycie zębów, które stanie się delikatną i pełną radości podróżą do zdrowia jamy ustnej. Czytaj dalej

 • 3791

  Wyprzedzając trendy marka Inveray rewolucjonizuje świat manicure innowacyjnym podejściem oraz zaawansowanymi technologicznie produktami.

  Poznaj polską markę, która wprowadza pierwszy i jedyny w swoim rodzaju na skalę światową pielęgnacyjny manicure hybrydowy. Laboratorium Inveray opracowało luksusowe lakiery hybrydowe o niespotykanej dotychczas na rynku kosmetycznym trwałości. Zastosowano wysoce nasyconą pigmentację, która powoduje, że lakiery doskonale kryją już przy pierwszej warstwie, a proces aplikacji koloru jest krótszy o 50%. Czytaj dalej

 • 3783

  Odkryj nową odsłonę Sublime Skin – przeciwstarzeniowej linii od [ comfort zone ].

  Wraz z nadejściem jesieni, nasza skóra potrzebuje dodatkowej pielęgnacji i ochrony. Odpowiednie nawilżenie i odżywienie to klucz do zachowania młodego, promiennego wyglądu. Marka [ comfort zone ] postanowiła w tym roku odświeżyć i ulepszyć linię SUBLIME SKIN, przeznaczoną do skóry normalnej, a także suchej, wymagającej nawilżenia, bądź ujędrnienia. Czytaj dalej

 • 3782

  Obdaruj bliskich pięknem w te święta

  Nietrafiony prezent? Nie tym razem! Na nadchodzące święta marka Avon przygotowała szeroki wybór pięknie zapakowanych zestawów prezentowych z wyjątkową zawartością. Wśród nich można znaleźć upominki dla niej i dla niego, m.in. sety produktów do pielęgnacji ciała, kultowe zapachy, kosmetyki do makijażu czy lakiery do paznokci. Oprócz tego w ofercie znajdą się kalendarze adwentowe, które pozwolą przez cały miesiąc odkrywać najlepsze produkty z ofert Avon. W tym roku wybór prezentu dla najbliższych będzie prawdziwą przyjemnością! Czytaj dalej

Czytaj inne

Ciekawostki ze świata

Partner serwisu

Partner serwisu
Partner
serwisu

Współpracujemy z

 • http://www.kosmetyczni.pl/
 • http://www.kosmetyka.edu.pl/
 • http://swiat-przemyslu-farmaceutycznego.pl/
 • http://swiat-przemyslu-kosmetycznego.pl/
 • http://www.kosmetyki-detergenty.pl/