MIKROBIOM – fundament zdrowej i pięknej skóry

Jest jak linie papilarne – unikatowy i niepowtarzalny. Na świecie nie ma dwóch osób o identycznej budowie mikrobiomu, bo każdy z nas ma swój indywidualny wzór. Mikrobiom jest bowiem określeniem i sumą wszystkich mikroorganizmów bytujących w ludzkim organizmie oraz na skórze - bakterii, grzybów, wirusów i roztoczy. Wśród nich tych, o których mówimy potocznie „dobre” i tych, które wykazują właściwości patogenne i chorobotwórcze.

Mikrobiomowi poświęcone było spotkanie prasowe zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego 13 kwietnia 2023 w Warszawie, w restauracji AleGloria. Licznie zgromadzeni Goście spotkania wysłuchali wystąpień ekspertów z firm członkowskich PSPKD. O tym, czym jest mikrobiom skóry i jaką odgrywa rolę, z czego składa się i jakie czynniki wpływają na niego opowiedział dr Piotr Nowaczyk – mikrobiolog, założyciel i dyrektor laboratorium Centrum Badań i Innowacji. O chorobach skórnych związanych z zaburzeniem mikrobiomu skóry oraz pielęgnacji wspierającej odbudowę mikrobiomu skóry opowiedziała Sylwia Poradzisz – mikrobiolożka, członkini zespołu BioTeam.

Spotkanie otworzyła dr Anna Oborska – dyrektor generalna i wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego (PSPKD), uwagę słuchaczy kierując na europejską premierę bazy składników kosmetycznych COSMILE Europe, która miała miejsce w lutym 2023 roku.

- Od tego momentu baza dostępna jest w 14 wersjach językowych i stała się europejskim standardem na rzecz transparentności. Polską wersję językową przygotowało PSPKD. – mówi dr Anna Oborska - COSMILE Europe, to rzetelne, oparte na dowodach naukowych  źródło informacji o właściwościach i działaniu, pochodzeniu a także bezpieczeństwie poszczególnych składników produktów kosmetycznych.

Odwiedź stronę https://cosmileeurope.eu/, aby dowiedzieć się więcej. W dalszej opowieści o mikrobiomie i właściwej pielęgnacji to narzędzie okaże się przydatne.

 

Mikrobiom – co to jest?

Ludzka skóra jest największym narządem człowieka (jej powierzchnia wynosi 1,8 m2) i stanowi pierwszą linię obrony przed atakiem drobnoustrojów, w tym patogennych.

- Choć trudno to sobie wyobrazić, organizm człowieka zasiedla ponad 10.000 gatunków mikroorganizmów o łącznej masie 2 kg, zdolnych do syntezy 8 mln różnych białek – powiedział dr Piotr Nowaczyk - Liczba komórek mikroorganizmów w i na ciele człowieka jest 10 razy większa niż łączna liczby wszystkich komórek organizmu człowieka.

Dla zdrowej i pięknej skóry fundamentalne jest zachowanie stanu równowagi między poszczególnymi elementami tego skomplikowanego systemu.

Skład mikrobiomu skóry jest zależny od wielu czynników - m.in. od wieku, płci, diety, wykonywanego zawodu, używanej odzieży, stosowanego leczenia (np. antybiotyków) a także od obecności zwierząt domowych w otoczeniu człowieka.

Mikrobiom – kiedy to się zaczyna?

Mikrobiom skóry zaczyna kształtować się już podczas porodu. To wtedy pierwsze bakterie, z którymi ma kontakt noworodek, zaczynają proces zasiedlania jego skóry. Zmienia się wraz z wiekiem – u dzieci do ok. 3 roku życia jego skład gatunkowy jest najbogatszy, u osób dorosłych pozostaje głównie pod wpływem uwarunkowań anatomicznych i fizjologicznych, dlatego inny jest u kobiet i inny u mężczyzn. Skład jego ubożeje u osób starszych.

Błędy, których skutkiem może być zaburzenie mikrobiomu

Za zaburzenia mikrobiomu skóry odpowiadać może wiele błędów – niepoprawnie przeprowadzane zabiegi higieniczne i pielęgnacyjne – szkodliwe są zarówno nadyużycia jak i zaniedbania. Wskazany jest umiar.

 - Zbyt częste używanie preparatów antyseptycznych i przeciwbakteryjnych, nadmiernie częste mycie skóry twarzy, niedostosowanie rodzaju kosmetyków do potrzeb naskórka, brak ochrony przeciwsłonecznej to główni winowajcy problemu – mówi dr Piotr Nowaczyk. - Niestety jeśli dodamy do tego palenie papierosów, zanieczyszczenie powietrza (smog), złą dietę oraz stres – katastrofa murowana.

Na skórze o zaburzonym mikrobiomie namnażają się patogeny chorobotwórcze, pojawia się skłonność do podrażnień, przyspieszają procesy starzenia się skóry a spowolnieniu ulega jej odnowa. Przesuszenie i nadmierne łuszczenie się skóry, podatność na alergeny i czynniki drażniące, prowadzące do wysypek i zaczerwienienia oraz innych reakcji alergicznych nie pozostawiają wątpliwości  - trzeba działać.

Jak zadbać o mikrobiom skóry?

Benedyktyńska praca, której przyświeca marzenie o pięknej i zdrowiej skórze toczy się w laboratoriach badawczych i rozwojowych. To tu eksperci wielu dziedzin nauki poszukują takich formulacji produktów, które skutecznie rozwiążą problemy skóry.

- Mało docenianym parametrem jest pH skóry. Dla mikrobiologa optymalna jego wartość wynosi około 5 – to najlepsze warunki dla utrzymania mikrobiomu w równowadze – mówi Sylwia Poradzisz z BioTeam. – Nieprawidłowe – zbyt wysokie pH – sprzyja namnażaniu organizmów patogennych, które może prowadzić do powstawania stanów zapalnych skóry.

Unikajmy zbyt „agresywnego” oczyszczania, nadmiernego złuszczania naskórka, dbajmy o tonizację i odpowiedni poziom nawilżenia i natłuszczenia.

Preparaty kosmetyczne wspierające odbudowę mikrobiomu

Z myślą o właściwej pielęgnacji wspierającej odbudowę mikrobiomu powstały kosmetyki probiotyczne. W ich składzie znajdziemy PRObiotyki - żywe kultury bakterii probiotycznych, o udowodnionym prozdrowotnym działaniu. Uzupełniają one mikrobiom skóry, regulują jej pH, wzmacniają działanie układu odpornościowego, aby na pojawiające się zagrożenie reagował w sposób prawidłowy.

W składzie tych produktów kosmetycznych znajdziemy także PREbiotyki, czyli substancje pobudzające wzrost i aktywność korzystnych bakterii probiotycznych.

Jak sprawdzić czy kosmetyk jest prawdziwie probiotyczny?

- Czytajmy informacje na opakowaniu – szukajmy deklaracji producenta o obecności żywych bakterii. W składzie INCI na opakowaniu powinna być umieszczona nazwa rodzaju/gatunku bakterii np. Lactobacillus, Bifidobacterium. – mówi Sylwia Poradzisz.

Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego (PSPKD) projekty „Nauka dla urody” i „Nauka dla domu”, prowadzi od 18 lat. Ich celem jest popularyzacja wiedzy eksperckiej i naukowej z obszaru produktów kosmetycznych i detergentowych. To okazja to ciekawych rozmów o faktach i mitach dotyczących tych ważnych dóbr, których w każdej Rodzinie i w każdym domu używamy na co dzień.

Udostępnij materiał w

Zobacz aktualne wydanie

Nowości kosmetyczne

 • 4643

  Curaprox BLACK BOX Travel Set – NOWOŚĆ! Ciemna strona szczotkowania

  Marka Curaprox znana jest z tego, że potrafi zaskakiwać. Robi to również teraz… Przed Tobą zupełnie nowy, niesamowicie fantastyczny zestaw podróżny – Black Box, który będzie idealnie pasować do każdego stylu. Tak, jest czarny, elegancki, po prostu piękny, a do tego mieści się w każdej kieszeni. Niemożliwe? A jednak. Z nim pielęgnację jamy ustnej możesz wznieść na wyższy poziom, gdziekolwiek jesteś i za każdym razem, gdy szczotkujesz. Żadnych kompromisów. Bez próchnicy. Bez przebarwień. Gotowy do podróży? Czytaj dalej

 • 4641

  NOWOŚĆ OD YOPE MOC PIELĘGNACJI MĘSKIEJ TWARZY PŁYNĄCA Z DRZEW

  Marka YOPE wprowadza na rynek nową serię, która spełni oczekiwania mężczyzn poszukujących efektywnej i profesjonalnej pielęgnacji twarzy. Trzy nowe produkty YOPE MEN szybko staną się nieodłącznym elementem codziennej męskiej rutyny pielęgnacyjnej. Czytaj dalej

 • 4624

  Postaw na profesjonalną pielęgnację cery naczynkowej

  Pielęgnacja cery naczynkowej to ogromne wyzwanie. Nie dość, że jest to skóra bardzo wrażliwa, to niewłaściwe postępowanie i stosowanie błędnie dobranych kosmetyków mogą prowadzić do pogorszenia się jej stanu, a nawet do wystąpienia trądziku różowatego. Jak zatem o nią dbać? Po jakie kosmetyki sięgać? Na jakie składniki postawić w codziennej pielęgnacji? Czytaj dalej

 • 4621

  Radykalna pielęgnacja z RADICAL med! Specjalistyczne preparaty do włosów oraz skóry głowy od Instytutu Dermokosmetyków IDEEPHARM

  Stan włosów to wypadkowa wielu czynników począwszy od codziennej pielęgnacji, po ogólną kondycję organizmu. Czasami nie musimy robić prawie nic, aby prezentowały się świetnie, w innym wypadku mamy wrażenie, że żadne starania nie przynoszą zamierzonego efektu. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy problemy nie ograniczają się do nadmiernego przetłuszczania czy puszenia, a obejmują atopowe zapalenie skóry, zmiany łuszczycowe czy nasilone wypadnie. W takim wypadku warto sięgnąć po produkty do pielęgnacji specjalistycznej z linii RADICAL med. Czytaj dalej

 • 4620

  YOPE – POWAKACYJNA REGENERACJA DLA SKÓRY I WŁOSÓW

  Słońce, upał, woda morska, wiatr, zmiany temperatur negatywnie wpływają na stan włosów i skóry, powodując przede wszystkim ich przesuszenie. W przypadku skóry, suchość może skutkować m.in. nadmiernym łojotokiem, prowadząc do powstawania zaskórników i niedoskonałości. Po wakacjach warto więc zadbać o nawilżenie oraz regenerację włosów i ciała. Szczególnie taką przyjemną i kojącą zmysły… Czytaj dalej

 • 4617

  Czego potrzebują nasze loki? Cud, miód… i aloes

  Delikatne skręty, burza loków lub romantyczne fale. Każdy z typów kręconych włosów wymaga szczególnie troskliwej pielęgnacji. Eksperci podpowiadają, że najcenniejsze dla nich komponenty kryją się w naturze. Poznaj składniki, które sprzyjają sprężystości, nawilżeniu i podatności na stylizację wymarzonych loków. Czytaj dalej

 • 4616

  Owocowa pielęgnacja skóry

  Ekstrakty i kwasy owocowe mają niezwykłą moc. Odżywiają, nawilżają, relaksują, odświeżają i odmładzają. Szkoda byłoby więc ich nie wykorzystać w pielęgnacji skóry. Czytaj dalej

 • 4614

  Świat beauty pokochał OMO. Na czym polega nowy trend mycia włosów?

  OMO to jeden ze skrótów, które zawojowały ostatnio rynek beauty. Jest używany przez fryzjerów, trychologów i włosomaniaczki właściwie bez przerwy. Oznacza odżywienie-mycie-odżywienie włosów, czyli sposób na rutynę pielęgnacyjną nastawioną na dostarczenie pasmom maksymalnej ilości cennych składników. Jak działa OMO? Czytaj dalej

 • 4612

  Łagodzenie, ukojenie i dobra rutyna. Czego potrzebuje skóra atopowa?

  Właściwa pielęgnacja skóry atopowej stanowi kluczowy element wspierający leczenie. To także sposób na znaczną poprawę komfortu życia chorych i zwalczanie dotkliwych objawów towarzyszących AZS – takich, jak świąd czy przesuszenie skóry. Specjaliści wskazują, że kluczem do wyciszenia objawów atopii jest systematyczność i stosowanie właściwie dobranych emolientów. Czytaj dalej

 • 4609

  INGLOT CELEBRUJE 40-LECIE DZIAŁALNOŚCI WYJĄTKOWĄ LIMITOWANĄ KOLEKCJĄ

  <strong>Jubileuszowa kolekcja INGLOT 40 YEARS OF CELEBRATING YOUR BEAUTY to odzwierciedlenie wizji makijażu opartej na celebracji indywidualnego piękna. Kolekcja zawiera bestsellerowe produkty zaprezentowane w odświeżonej i nowoczesnej estetyce – specjalnie zaprojektowaną paletę do makijażu twarzy oraz 3 pomadki do ust o różnych odcieniach i wykończeniach. W designie opakowań z lustrzanym efektem kryje się magia odbicia, które przypomina o docenieniu siebie i swojej wyjątkowości.</strong> Czytaj dalej

 • 4605

  Regeneracja prosto z sadu i ogrodu. Jesienne inspiracje w pielęgnacji ciała.

  Jakie określić idealne domowe, jesienne SPA? To pielęgnacja, która świetnie nawilża i regeneruje, a jednocześnie relaksuje pięknym zapachem. Kosmetolodzy dodają jeszcze: idealne SPA inspirowane jest naturą. Perfekcyjna jesienna, domowa pielęgnacja czerpie to, co najlepsze z polskiego sadu i ogrodu. Eksperci podpowiadają: warto postawić na jabłko i różę. Czytaj dalej

 • 4602

  L’Oréal Professionnel Paris prezentuje nowość – gamę Absolut Repair Molecular

  To innowacja w dziedzinie pielęgnacji włosów, która została stworzona we współpracy z naukowcami i specjalistami w zakresie budowy włosów. Czytaj dalej

 • 4601

  YOPE – 5 PRODUKTÓW, DZIĘKI KTÓRYM PRZEDŁUŻYSZ LATO!

  Wrzesień pachnie już jesienią, ale za sprawą kilku trików, w tym tych kosmetycznych, możemy zatrzymać lato na dłużej. Rabarbar, róża, super jagody, śliwka, letnie kwiaty i owoce to w końcu jego kwintesencja! Czytaj dalej

 • 4599

  Knot Wrap w 16 nowych, wyjątkowych wzorach

  Knot Wrap to pięknie wykonana, zdobiona chusta, która zastępuje jednorazowy papier do pakowania, torbę lub może być wykorzystywana jako apaszka! To także jeden ze znaków rozpoznawczych marki Lush. 16 nowych wzorów właśnie dołączyło do stałej kolekcji. Czytaj dalej

 • 4598

  Bezcenne kwasy i oleje naturalne. Poznaj sposoby na przedłużenie opalenizny

  Skóra łagodnie muśnięta słońcem to trofeum z wakacji, które pozytywnie nastraja do nadchodzącej jesieni i… wygląda przepięknie. Jak przedłużyć ukochaną, letnią opaleniznę? Kosmetolodzy wskazują, że kluczowe dla utrzymania na ciele naturalnego, brązowego kolorytu jest perfekcyjne nawilżenie oraz dobór bezcennych składników regenerujących i łagodzących. Osiągnij efekt glow u schyłku lata! Czytaj dalej

Czytaj inne

Partner serwisu

Partner serwisu
Partner
serwisu

Współpracujemy z

 • http://swiat-przemyslu-farmaceutycznego.pl/
 • http://swiat-przemyslu-kosmetycznego.pl/
 • http://www.kosmetyczni.pl/
 • https://wsiiz.pl/
 • http://www.kosmetyki-detergenty.pl/