Makijaż korekcyjny w praktyce kosmetologa

Makijaż jest sztuką, która stanowi odzwierciedlenie odwiecznego dążenia człowieka do poprawy wyglądu zewnętrznego. Dzięki różnorodnym technikom makijażu możliwe jest podkreślenie naturalnego piękna oraz wydobycie walorów twarzy i ciała [1,2]. Makijaż może być wykorzystywany nie tylko w celach estetycznych, ale również jako uzupełnienie leczenia wielu chorób skóry. Do zamaskowania niedoskonałości stosuje się makijaż korekcyjny lub makijaż medyczny. Termin ten został wprowadzony z końcem lat 60. ubiegłego wieku w USA. Później zaczęto stosować go we Francji, Anglii i innych krajach europejskich.

Wskazania do zastosowania makijażu korekcyjnego mogą mieć podłoże kosmetyczne (cienie pod oczami, przebarwienia, rozszerzone naczynia, zasinienia i zażółcenia skóry) lub medyczne. Kamuflaż pozwala ukryć zmiany powstałe na skutek chorób dermatologicznych, takich jak bielactwo, trądzik, łuszczyca, rumień, łojotokowe zapalenie skóry, ostuda. Ponadto makijaż medyczny może być stosowany w przypadku zmian wrodzonych, pourazowych i pooperacyjnych (blizny, naczyniaki, zmiany pigmentacyjne, tatuaże), pozwala ukryć ślady po zabiegach dermatochirurgicznych oraz po bardziej inwazyjnych operacjach typu przeszczep skóry lub rekonstrukcja twarzy [1,2,4]. Obecnie kamuflaż może być nie tylko uzupełnieniem leczenia chorób z objawami skórnymi, ale także staje się alternatywą dla zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej [1,3]. Pozwala zamaskować oznaki choroby czy doznanego urazu, przywracając skórze zdrowy i piękny wygląd [1,4].

Wykonanie makijażu korekcyjnego wymaga zastosowania odpowiednich i przeznaczonych do tego celu produktów kosmetycznych. Przeważnie są to produkty dedykowane cerze wrażliwej. Powinny cechować się takimi walorami, jak: bardzo dobre właściwości kryjące, łatwość aplikacji i rozprowadzania, trwałość i odporność na ścieranie. Nie powinny natomiast stwarzać efektu sztucznej maski oraz mieć działania komedogennego [1,3,5].

Ocenę skuteczności krycia kosmetyków korekcyjnych można przeprowadzić metodami subiektywnymi (samoocena) lub obiektywnymi (instrumentalnie). Współczesna kosmetologia dysponuje coraz większą paletą urządzeń, które w rzetelny i obiektywny sposób umożliwiają taką ocenę.

Instrumentalne metody oceny poziomu krycia niedoskonałości skóry przy zastosowaniu kosmetyków do makijażu korekcyjnego

Do aparaturowej oceny poziomu krycia preparatu korekcyjnego można wykorzystać szereg urządzeń, a wśród nich: VisioFace® Courage+Khazaka, VISIA® Complexion Analysis Canfield Scientific Inc. oraz FotoFinder Systems Inc.

VisioFace® Courage+Khazaka electronic GmbH

VisioFace® służy do obrazowania skóry twarzy. Możliwe jest porównywanie zdjęć wykonanych w różnym czasie, ale konieczne jest uwzględnienie różnych czynników mogących wpłynąć na uzyskany obraz np. oświetlenie zewnętrzne, pozycja twarzy, jej mimika, a nawet ubranie. Oprogramowanie umożliwia analizę rozszerzonych porów, przebarwień, kolorytu skóry oraz zmarszczek. System umożliwia wykonie zdjęć w technice 3D, a do oświetlenia twarzy badanych osób stosuje się wyłącznie światło białe. Oprogramowanie umożliwia nałożenie specjalnego filtru na wykonane uprzednio zdjęcia w celu uzyskania efektu zbliżonego do UV. Tego typu zdjęcia w najlepszy sposób obrazują posłoneczne uszkodzenia skóry oraz przedwczesne objawy starzenia [6]. Przykładem zdjęcia przekształconego na obraz „UV-like” jest zdjęcie 1. Po aplikacji fluidu kryjącego można wizualnie zaobserwować znacznie mniejszą widoczność zmian pigmentacyjnych.


 

VISIA® Complexion Analysis

System Visia® zbudowany jest z odpowiednio zaprojektowanej kabiny, w której wykonywane są zdjęcia w powtarzalnych warunkach oświetlenia. W kabinie znajdują się również ograniczniki na czoło i brodę, które pomagają w odpowiednim ustawieniu twarzy osoby badanej. Przy kolejnych zdjęciach wczytywany jest zarys poprzedniego zdjęcia, co jest pomocne w analogicznym ustawieniu fotografowanej osoby. Po zestawieniu zdjęć „przed” i „po” analizowany jest ten sam obszar twarzy, sporadycznie zdarzają się rozbieżności. System Visia® umożliwia wizualną i liczbową analizę przebarwień w świetle widzialnym, przebarwień UV, zmarszczek, porów, porfiryn, zaczerwienienia skóry i jej tekstury. Uzyskane wyniki odnoszone są do populacji w określonym wieku, płci i rasie.

Zdjęcia twarzy można wykonywać w trzech pozycjach przy oświetleniu światłem białym (wizualizacja przebarwień, zmarszczek, porów i topografii skóry), światłem UV (wizualizacja porfiryn i przebarwień) oraz światłem o polaryzacji krzyżowej w technologii RBX® (wizualizacja rozszerzonych naczyń krwionośnych i przebarwień).

Po analizie wykonanych zdjęć otrzymujemy dane w postaci wyniku oraz liczby cech. Wynik obrazuje całkowity rozmiar, obszar oraz intensywność występowania analizowanego parametru. Liczba cech wskazuje ilość zmian bez względu na ich rozmiar lub intensywność [7].

Do oceny krycia zmian skórnych po zastosowaniu fluidu korekcyjnego wykonano analizę stopnia zaczerwienienia skóry, a także liczby i intensywności przebarwień w świetle o polaryzacji krzyżowej w technologii RBX® (zdjęcie 2 i 4). Zdjęcia wykonane w świetle o polaryzacji krzyżowej w technologii RBX® pozwalają wykryć zmiany barwnikowe w głębszych warstwach skóry. 


Koloryt skóry zobrazowano także w świetle UV (zdjęcie 3). Do prezentowania skupisk melaniny, będących wynikiem działania promieniowania słonecznego wykorzystuje się światło ultrafioletowe. Uzasadnieniem tego jest fakt, iż melaninę cechuje selektywna absorpcja promieniowania UV.

Po nałożeniu fluidu kryjącego rozmiar, obszar i intensywność przebarwień pozapalnych (wynik) zmniejszyły się o 46,3%, natomiast ilość tego rodzaju przebarwień (liczba cech) uległa redukcji o 47% (fot. 2).

Liczba porównawcza (odniesienie do populacji osób w określonym wieku, płci i rasie) uległa znacznej poprawie. Przed testem ponad połowa kobiet w wieku osoby badanej miała mniej przebarwień, zaś po aplikacji fluidu już tylko 9%. Oznacza to, iż po nałożeniu fluidu kryjącego probantka znalazła się w populacji o znikomej widoczności przebarwień.

Na zdjęciu 3 widoczne są przebarwienia posłoneczne znajdujące się w powierzchniowych warstwach skóry. Po zastosowaniu makijażu korekcyjnego rozmiar, obszar i intensywność przebarwień posłonecznych (wynik) zmniejszyły się o 34%, natomiast ilość tego rodzaju przebarwień (liczba cech) uległa redukcji o 43% .

Liczba porównawcza (odniesienie do populacji osób w określonym wieku, płci i rasie) uległa nieznacznej poprawie. Przed testem 18% kobiet w wieku osoby badanej miało mniej przebarwień posłonecznych, zaś po aplikacji fluidu - 9%.

W świetle o polaryzacji krzyżowej z wykorzystaniem techniki RBX® w niezwykle czuły sposób wizualizowane są zmiany naczyniowe. Po nałożeniu fluidu kryjącego rozmiar, obszar i intensywność zaczerwienienia skóry zmniejszyła się o 49% (wynik), a ilość zmian naczyniowych spadła o 34% (fot. 4).

Liczba porównawcza (odniesienie do populacji osób w określonym wieku, płci i rasie) uległa znacznej poprawie. Przed testem 65% kobiet w wieku osoby badanej miało mniej zaczerwienień, zaś po aplikacji fluidu już tylko 8%. Tym samym po nałożeniu fluidu kryjącego probantka znalazła się w populacji o znikomej widoczności rumienia i teleangiektazji.

FotoFinder Adonia

FotoFinder Adonia to urządzenie składające się z aparatu fotograficznego o wysokiej rozdzielczości umieszczonego na statywie i podłączonego do jednostki komputerowej. W obiektywie aparatu stosowane są dwa filtry: równoległy i krzyżowy. Podobnie jak w VISIA® istnieje możliwość nałożenia wykonanych w różnym czasie zdjęć względem siebie. Zdjęcia wykonuje się podobnie, jak w przypadku poprzednio omawianych urządzeń, w trzech pozycjach.

Oprogramowanie umożliwia analizę zaczerwienienia, przebarwień, tekstury, liczby porów oraz liczby zmarszczek. Po wykonaniu zdjęć w trzech pozycjach otrzymujemy raport zawierający galerię 6 zdjęć – trzy ze światłem spolaryzowanym krzyżowo i trzy ze światłem spolaryzowanym równolegle.

Dla każdej analizowanej cechy otrzymujemy ocenę bezwzględną (wynik indywidualny) oraz wynik odniesienia wyrażony w procentach (porównanie do danych zawartych w bazie osób w konkretnym wieku, płci i typie skóry). Wraz z każdym dodanym zdjęciem zmienia się odniesienie do bazy danych, co stanowi pewien problem dla powtarzalności wyników [8]. 

W świetle spolaryzowanym równolegle i krzyżowo stwierdzono wyraźne zmniejszenie widoczności zarówno przebarwień, jak i zaczerwienienia skóry, co świadczy o wysokim stopniu krycia niekorzystnych zmian skórnych (fot. 5).

 
 

Podsumowanie

Makijaż korekcyjny jest bardzo istotny z punktu widzenia komfortu życia osób borykających się z wieloma trudnymi do usunięcia zmianami skórnymi. Nieestetyczne zmiany skórne często znacznie obniżają poziom życia badanych, prowadzą do obniżenia samooceny, a nawet stanów depresyjnych. Makijaż korekcyjny poprzez znaczną poprawę wyglądu skóry twarzy korzystnie wpływa na stan psychiczny oraz podnosi komfort życia pacjentów [1].

Zaprezentowane techniki wizualizacji twarzy (Visio Face®, VISIA® Complexion Analysis oraz FotoFinder) są bardzo użyteczne w obiektywnej ocenie działania wyrobów kosmetycznych, specjalistycznych kuracji kosmetycznych lub zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Specjalnie zastosowane systemy: światło o polaryzacji krzyżowej w technologii RBX®, UV, oświetlenie spolaryzowane krzyżowo i równolegle, w widoczny sposób obrazują przebarwienia i zaczerwienienia skóry. Zdjęcia wykonane w kontrolowanych warunkach oświetlenia oraz przy powtarzanym ułożeniu twarzy w stosunku do obiektywu stanowią wiarygodny materiał prezentujący zmiany w obrębie skóry twarzy.

Opracowanie: 
mgr inż. Bożena Tyszczuk, mgr Karolina Pitera, dr Justyna Żerańska
Centrum Naukowo-Badawcze Dr Irena Eris

 

 

 

 

Artykuł został opublikowany w czasopiśmie "Świat Przemysłu Kosmetycznego" 4/2014

Literatura

1. Szpanka J., Dębowska R., Bazela K., Kaźmierczak E., Eris I.: Makijaż korekcyjny. Ocena właściwości korygujących oraz pielęgnacyjnych fluidu intensywnie kryjącego”. Dermatologia Estetyczna, 2012, Vol 14(3): 177-18.

2. Zegarska B., Tabaczyński O., Woźniak M.: zastosowanie makijażu i kamuflażu w niwelowaniu defektów kosmetycznych oraz zmian skórnych w przebiegu rożnych schorzeń dermatologicznych – doświadczenia własne. Dermatologia Estet., 2007, 3(50): 159-166.

3. Prystupa- Chaldikis K.: Zastosowanie makijażu korygującego (kamuflażu) u pacjentów dermatologicznych i po zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Dermatologica, 2004, 21(5): 77-82.

4. Adamski Z., Kaszuba A. i wsp.: Dermatologia dla kosmetologów, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego, Poznań, 2008:385-391.

5. Zegarska B., Placek W.: Zasady pielęgnacji skory w przebiegu trądziku różowatego. Dermatologia Estet., 2004,6(5): 281-285.

6. Materiały producenta- Courage-Khazaka electonic GmbH.

7. Cegielska A.: Metody oceny działania wyrobów kosmetycznych. Świat Przemysłu Kosmetycznego, 2014, 1:60-62.

8. Pitera K.: FotoFinder Adonia. Praktyczne zastosowanie w kosmetologii. CX News, 2014

Udostępnij materiał w

Podaj adres email
I nie przegap więcej żadnego wydarzenia

Nowości kosmetyczne

 • 2537

  Sei bellissima! Jesteś piękna! Trendy w manicure na sezon wiosna / lato 2017 od Nails Company

  Tegoroczna wiosna zapowiada się wyjątkowo soczyście! Po jesiennych trendach w manicure, w których królowały bardziej stonowane odcienie lakierów, nadchodzi czas na prawdziwie kolorystyczny zawrót głowy! Nails Company wita wiosnę serią rajskich błękitów, dziewczęcych różów oraz apetycznych neonów. Czytaj dalej

 • 2642

  RÓŻANY KREM NAWILŻAJĄCO-WYGŁADZAJĄCY 30+ z serii ROSE REVITA EXPERT™ Eveline Cosmetics

  Przełomowa, innowacyjna TECHNOLOGIA REGENERACJI KOMÓREK zainspirowana została badaniami nad mechanizmem naprawy uszkodzeń DNA komórek skóry (nagroda Nobla w dziedzinie chemii w 2015 roku). Stymuluje skórę do wytwarzania tioredoksyny, białka zaangażowanego w ochronę komórki przed stresem oksydacyjnym i szkodliwym działaniem promieniowania UV, przedłużającego życie komórek. Czytaj dalej

 • 2641

  RÓŻANY KREM ROZŚWIETLAJĄCY POD OCZY I NA POWIEKI z serii ROSE REVITA EXPERT™ Eveline Cosmetics

  Przełomowa, innowacyjna TECHNOLOGIA REGENERACJI KOMÓREK zainspirowana została badaniami nad mechanizmem naprawy uszkodzeń DNA komórek skóry (nagroda Nobla w dziedzinie chemii w 2015 roku). Stymuluje skórę do wytwarzania tioredoksyny, białka zaangażowanego w ochronę komórki przed stresem oksydacyjnym i szkodliwym działaniem promieniowania UV, przedłużającego życie komórek. Czytaj dalej

 • 2640

  Natalia Szroeder ambasadorką lakierów Nails Company

  Natalia Szroeder uznawana jest za jedną z najzdolniejszych i najbardziej popularnych wokalistek młodego pokolenia. To artystka, która nie boi się wyzwań. Tym razem będziemy mogli zobaczyć ją w roli ambasadorki lakierów hybrydowych marki Nails Company. Czytaj dalej

 • 2623

  Przeciwzmarszczkowe Serum Maksymalnie Odmładzające Multi - Lifting Hybrydowy 24H LA LUXE PARIS 100% KWAS HIALURONOWY

  MULTI-LIFTING HYBRYDOWY™ to skuteczna seria gwarantująca spektakularny efekt anti-aging. Działa niczym aktywna fuzja 3 zabiegów estetycznych: nici hialuronowych, wypełnienia kolagenowego oraz liftingu peptydowego. Silnie ujędrnia i napina, wygładza zmarszczki i modeluje owal twarzy, przywracając mu odpowiednie proporcje oraz młodzieńczy kształt zbliżony do litery V. Czytaj dalej

 • 2622

  Intensywnie - Liftingujący Krem - Koncentrat Regenerujący 60+ Multi - Lifting Hybrydowy 24H LA LUXE PARIS

  MULTI-LIFTING HYBRYDOWY™ to skuteczna seria gwarantująca spektakularny efekt anti-aging. Działa niczym aktywna fuzja 3 zabiegów estetycznych: nici hialuronowych, wypełnienia kolagenowego oraz liftingu peptydowego. Silnie ujędrnia i napina, wygładza zmarszczki i modeluje owal twarzy, przywracając mu odpowiednie proporcje oraz młodzieńczy kształt zbliżony do litery V. Czytaj dalej

 • 2621

  Ultranawilżające mleczko do ciała BAMBUS I ALOES z linii Botanic Expert Eveline Cosmetics

  Ultra nawilżające mleczko do ciała BAMBUS I ALOES z linii Botanic Expert marki Eveline Cosmetics błyskawicznie rewitalizuje, regeneruje i energizuje skórę. Czytaj dalej

 • 2620

  PRZECIWZMARSZCZKOWY KREM REGENERUJĄCY Z serii MEN X-TRÊME anti-age

  Nowatorska formuła kremu oparta na zaawansowanej technologii TRIPLE FORCE X-TRÊME ANTI-AGE™ działa kompleksowo przeciw wszystkim oznakom starzenia się skóry oraz problemom skóry po goleniu. Zapewnia wielokierunkowe działanie redukujące zmarszczki i opóźniające proces starzenia się skóry. Intensywnie nawilża, odżywia, zwiększa dotlenienie komórek, dostarcza energii oraz zapewnia cerze świeży wygląd. Regeneruje, ujędrnia i napina skórę. Czytaj dalej

 • 2619

  LUKSUSOWE SERUM UJĘDRNIAJĄCE Z DROBINKAMI ZŁOTA z serii 24K GOLD Eveline Cosmetics

  UKIERUNKOWANY LIFTING KORYGUJĄCY NIEDOSKONAŁOŚCI CIAŁA LUKSUSOWE SERUM UJEDRNIAJĄCE z formułą zawierająca kompozycje starannie wyselekcjonowanych składników aktywnych zapewnia efekt profesjonalnego liftingu i wysmuklenia sylwetki. Rewolucyjna formuła na licencji światowych patentów, wzbogacona 24k złotem, wspiera odbudowę siatki kolagenowych włókien podporowych, wzmacniając strukturę skóry. Redukuje podskórna tkankę tłuszczową, uwypuklając zgrabne kształty ciała. Skoncentrowana formuła serum dzień po dniu przeciwdziała zwiotczeniu skóry, wyszczupla i pomaga modelować atrakcyjną sylwetkę. Efekt 14 dniowej kuracji to zmniejszona objętość tkanki tłuszczowej oraz ujędrnienie partii ciała objętych spadkiem sprężystości. Czytaj dalej

 • 2618

  LUKSUSOWE SERUM MODELUJĄCE BRZUCH, UDA, POŚLADKI z serii 24K GOLD Eveline Cosmetics

  ANTI-CELLULITE SHAPING EXPERT ZAAWANSOWANY RYTUAŁ SILNIE UJĘDRNIAJĄCY LUKSUSOWE SERUM MODELUJĄCE wzbogacone drobinkami czystego 24-karatowego złota zapewnia efekt precyzyjnego konturowania sylwetki. Rewolucyjna formuła na licencji światowych patentów, oparta na najskuteczniejszych kompleksach aktywnych, pomaga modelować kształty ciała oraz intensywnie wygładza niedoskonałości problematycznych obszarów ciała spowodowane cellulitem. Dzień po dniu, serum pozwala udoskonalić kształty ciała, unosząc zwiotczałą skórę i przywracając jej naturalne napięcie. Rezultat: skóra ciała jest silnie ujędrniona, kontury ciała wymodelowane, o idealnych kształtach. Czytaj dalej

 • 2617

  LUKSUSOWE SERUM LIFTINGUJĄCE DO BIUSTU z serii 24K GOLD Eveline Cosmetics

  LUKSUSOWE SERUM LIFTINGUJĄCE DO BIUSTU wzbogacone drobinkami czystego 24-karatowego złota wykorzystuje efekt zaawansowanego nieinwazyjnego liftingu piersi. Rewolucyjna formuła na licencji światowych patentów, oparta na najskuteczniejszych kompleksach aktywnych, działa niczym biostymulator kolagenu, odbudowując siatkę włókien podporowych skóry i widocznie zwiększając napięcie oraz sprężystość biustu. Już po pierwszej aplikacji serum tworzy mikrosiateczkę liftingująca, zapewniając efekt maksymalnie uniesionych, zaokrąglonych piersi. Czytaj dalej

 • 2616

  EKSPRESOWY SAMOOPALACZ W ŻELU DO TWARZY I CIAŁA z serii SUMMER GOLD Eveline Cosmetics

  Stosowanie kosmetycznych metod samoopalających jest popularną, zdrową i wygodną alternatywą do wizyt w solarium lub kąpieli słonecznych, które często mają negatywny wpływ na kondycję skóry. Forma żelu samoopalającego to szybki, bezpieczny i skuteczny sposób na równomierną, łatwą w aplikacji i naturalną opaleniznę bez wysuszania skóry. Czytaj dalej

 • 2576

  Oczyszczanie twarzy - Seria Facemed+

  Seria Facemed+ została opracowana przez nową linię technologiczną Eveline Cosmetics, w ścisłej współpracy z dermatologiem. Facemed+ to innowacyjna seria kosmetyków do pielęgnacji twarzy. Wyróżniają je wyjątkowo skuteczne składniki aktywne i optymalna tolerancja nawet dla najbardziej wrażliwej skóry - bez parabenów i alkoholu, fizjologiczne pH. Czytaj dalej

 • 2575

  Profesjonalna pielęgnacja z organicznym olejem arganowym Intensywna odbudowa włosów na wiosnę!

  Laboratorium Naukowo- Technologiczne MARION opracowało profesjonalną linię do kompleksowej pielęgnacji włosów. Bazuje ona na organicznym oleju arganowym z kontrolowanych upraw ekologicznych. Olej arganowy jest źródłem odżywczych kwasów omega 6 i 9 oraz witaminy E. W formułach produktów został on połączony z naturalnymi aktywnymi substancjami dobranymi do indywidualnych problemów, aby dostarczyć 100% satysfakcji z pięknych, zdrowych i lśniących włosów. Czytaj dalej

 • 2555

  Przyspieszacz opalania na plażę i do solarium SPF 10 makadamia & kukui oils

  PRZYSPIESZACZ OPALANIA NA PLAŻĘ I DO SOLARIUM o jedwabistej, szybko wchłaniającej się formule z fotostabilnym filtrem SPF 10, aktywuje procesy opalania w skórze i w krótkim czasie pozwala osiągnąć intensywny, złocisty odcień opalenizny. Czytaj dalej

Czytaj inne

Ciekawostki ze świata

 • 2474

  Jak zmienić klienta „rozglądającego się” w „kupującego”?

  Największym wyzwaniem dla sprzedawców odzieży oraz innych produktów nieżywnościowych, jest dziś konwersja klientów. Jeżeli sprzedawca zrozumie drogę do zakupu, jaką pokonują jego klienci, to może zwiększyć swoje szanse na przekształcenie klientów typu „rozglądam się” w typ „kupuję”. Jak tego dokonać? Czytaj dalej

 • 2276

  Częściej i chętniej sięgamy po łatwiejsze w użyciu kapsułki do prania

  Z danych gromadzonych w ramach Panelu Gospodarstw Domowych GfK wynika, iż rynek kapsułek do prania w płynie odnotowuje obecnie dynamiczny wzrost. Jest to najszybciej rozwijający się segment spośród środków do prania. W ostatnich 12 miesiącach wartość zakupów kapsułek dokonanych przez gospodarstwa domowe wzrosła o 12 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku. Czytaj dalej

 • 1584

  Wodorosty znów na fali

  Najnowsze premiery produktów konsumenckich po raz kolejny chcą udowodnić wszechstronność wodorostów jako składnika, ale tym razem na światowym rynku kosmetyków do pielęgnacji ciała. Czytaj dalej

 • 1579

  Kolory 2016 roku

  Pantone, światowy autorytet w dziedzinie koloru, wybrał dwa kolory, które będą królować w 2016 roku: Rose Quartz (# 13-1520) i Serenity (# 15-3919). Rose Quartz prezentuje się jako subtelny odcień różu, z kolei Serenity jako jasnoniebieski. Czytaj dalej

 • 2551

  Wydatki młodych Polek nakręcają koniunkturę na rynku kosmetyków

  Młode kobiety w wieku 18–29 lat stanowią podstawową grupę konsumentek dla niemal wszystkich kanałów dystrybucji kosmetyków. Bezkonkurencyjnie najpopularniejszym miejscem zakupu kosmetyków zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, są drogerie. Ponad 90 proc. nabywców kupuje w tym kanale regularnie. Czytaj dalej

 • 2430

  Urządzenia mobilne stają się najważniejszym narzędziem zakupowym

  Bycie nieustannie podłączonym do internetu daje konsumentom poczucie wygody. Korzystając z urządzeń mobilnych, na bieżąco sprawdzają informacje i dokonują zakupów. Czytaj dalej

Partner serwisu

Partner serwisu
Partner
serwisu

Współpracujemy z

 • http://www.kosmetyczni.pl/
 • http://www.kosmetyki-detergenty.pl/
 • http://www.kosmetyka.edu.pl/
 • http://swiat-przemyslu-farmaceutycznego.pl/
 • http://swiat-przemyslu-kosmetycznego.pl/