Luteina bronią w walce z fotostarzeniem skóry

Skóra i jej zdrowy wygląd jest jednym z najbardziej widocznych aspektów naszego wizerunku. Spowolnienie nieuniknionego procesu starzenia się skóry może być obsesją i jest skoncentrowane – na pięknej i zdrowej skórze. Starzenie skóry jest jednak tylko w 20% spowodowane czynnikami endogennymi, a aż w 80% egzogennymi, czyli środowiskowymi.

W laboratoriach wszystkich firm kosmetycznych tworzone są receptury przeznaczone do różnych aspektów ochrony przed starzeniem skóry: przeciw glikacji białek, chronostarzeniu, miostarzen u, starzeniu związanym ze zmianami hormonalnymi, stresem, zanieczyszczeniem powietrza itd. Jednym z najważniejszych czynników zewnętrznych przyśpieszających proces starzenia jest promieniowanie słoneczne. Fotostarzenie skóry jest wywołane procesami zachodzącymi pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. W wyniku którego dochodzi do produkcji wolnych rodników, czyli cząsteczek tlenu, które utraciły elektron i ,,kradnąc” go innym atomom, powodują degradację kolagenu, elastyny i innych struktur skóry. Podczas gdy większość producentów kosmetyków proponuje kremy zawierające filtry UVA lub UVB, wciąż na polskim rynku jest niewiele propozycji chroniących skórę przed fotostarzeniem spowodowanym promieniowaniem światła niebieskiego.

Opis zdjęcia
Rys.1.
Wykres przepuszczalności promieniowania przez skórę człowieka. UV-B – fale
krótkiej długości, przenikają do naskórka i skóry właściwej; UV-A – fale długie - przenikają do skóry właściwej; Visible blue light- przenika przez wszystkie warstwy skóry [2,3].

Niebieskie światło jest częścią widma elektromagnetycznego, w zakresie widzialnym o długości fali od 400-500nm, które ma niekorzystny wpływ zwłaszcza na głębsze warstwy skóry. Światło, przechodząc przez skórę powoduje powstanie wolnych rodników - Reactive Oxygen Species ROS [1]. To one są odpowiedzialne za uszkodzenia DNA, lipidów, białek oraz innych cząstek w skórze. Uszkodzenia skóry zależą od głębokości penetracji promieniowania oraz obecności antyutleniaczy. Poniższy wykres obrazuje wpływ poszczególnych długości promieniowania na skórę człowieka.

Promieniowanie niebieskie jest najbardziej szkodliwym spektrum światła widzialnego. Jest emitowane również przez światło sztuczne, w tym elektroniczne pola magnetycznych (telewizor, monitor komputera). Jest jednym z czynników odpowiadających za zmęczenie oczu oraz jest szczególnie niekorzystne dla skóry człowieka, ponieważ przenika do najgłębszych jej warstw. Powoduje uszkodzenia DNA, skraca żywotność, proliferację i zdolności antyoksydacyjne fibroblastów. Stosowane filtry chemiczne i fizyczne nie do końca absorbują wysokoenergetyczne promieniowanie niebieskie (Rys.2). Fotouszkodzenia skóry powodują degenerację warstwy lipidowej, utratę jej elastyczności oraz odwodnienie. W skrajnych przypadkach dochodzić może do powstania zmian skórnych, z czerniakiem - złośliwą formą nowotworową komórek barwnikowych.

Opis zdjęcia
Rys. 2.
Spectrum światła absorbowane przez luteinę

Odpowiedzią rynku kosmetycznego na ochronę skóry przez fotostarzeniem są liczne preparaty zawierające nie tylko filtry ale i antyoksydanty. Technolodzy wciąż jednak poszukują kompleksowo działających substancji aktywnych. Niewiele jest substancji pełniących jednocześnie funkcje nawilżające, antyoksydacyjne oraz chroniące przed promieniowaniem głębokim. Warto czerpać z natury i przyglądać się procesom zachodzących w przyrodzie. Podążanie za naturą jest również zgodne z trendami nie tylko w kosmetyce ale również w żywności i suplementacji diety.

Odpowiedzią przyrody są naturalne barwniki i antyoksydanty takie jak karotenoidy. Zwłaszcza ksantofile będące tlenowymi pochodnymi karotenoidów. Warto zwłaszcza przyjrzeć się luteinie, czyli alkoholowej pochodnej α-karotenu. To najprawdopodobniej najbardziej wszechstronny i znany ksantofil. Jednakże dla efektywności działania niezwykle ważne jest źródło i pochodzenie luteiny. Można ją pozyskać z wielu roślin np. traw w celu uzyskania luteiny jako barwnika spożywczego, ale można też wyselekcjonować źródła roślinne wyjątkowo nadające się do zastosowań kosmetycznych, ponieważ mają szerokie spektrum działania i możliwości zastosowań.

Luteinę od lat stosuje się w diecie zwłaszcza jako składnik odżywczy w profilaktyce degeneracji plamki żółtej związanej z wiekiem (ADM). Doustne stosowanie poprawia elastyczność i uwodnienie skóry, obniża również poziom oksydacji lipidów. Zastosowanie luteiny w formulacjach kosmetycznych jest uzasadnione, ponieważ efekty jej działania są porównywalne ze stosowaniem doustnym: uwodnienie skóry wzrasta o 60 proc., elastyczność o 20 proc., poziom powierzchownych lipidów wzrasta o 50 proc., oksydacja lipidów zmniejsza się o 55 proc. Są dane firmy KEMIN, producenta luteiny pod nazwą Flora-GLO™ (Badania przeprowadzone zostały na ochotniczkach w wieku 25 - 50- lat, podzielonych na kilka grup. Probantkom podawano codziennie przez 12 tygodni 10 mg doustnej luteiny i/lub 50 ppm luteiny w tradycyjnych formulacjach kosmetycznych).

Luteina to naturalny, mikroskopijny, żółty filtr występujący w roślinach, zwłaszcza w częściach kolorowych jak kwiaty czy owoce. Udowodniono że jest niezwykle silnym antyoksydantem i znakomitym „wymiataczem” wolnych rodników. Umożliwia to chemiczna budowa cząstek luteiny, która zawiera dwie grupy hydroksylowe na obu końcach cząsteczki. Te grupy hydroksylowe wspomagają usuwanie wolnych rodników, zarówno na powierzchni membrany, jak i w membranie błony komórkowej.

Opis zdjęcia
Rys. 3.
Struktura chemiczna cząsteczki luteiny

Struktura cząsteczkowa luteiny pozwala na to, aby ukierunkować się prawie prostopadle do błony komórkowej lub w pobliżu powierzchni i przyczynić się do ochrony zewnętrznej warstwy lipidowej przed wolnymi rodnikami, promieniowaniem ultrafioletowym i światłem widzialnym.

Możliwości orientowania się poziomo luteiny w błonie komórkowej może przyczynić się do jej zdolności do ochrony skóry przed oksydacyjnym uszkodzeniem spowodowanym promieniowaniem UV [4,5].

W odpowiedzi na zapotrzebowanie klientów, amerykański producent substancji aktywnych firma KEMIN stworzyła produkt w 100% oparty na naturalnych składnikach zawierający luteinę - FloraGLO™. Luteina pochodzi ze specjalnych, kontrolowanych i zrównoważonych upraw aksamitki Tagetes erecta, zwana także „French Marigold”, czyli francuskim nagietkiem. Eksperci gwarantują surowiec ze specjalnie wyselekcjonowanego klonu rośliny o optymalnej zawartości luteiny.

Opis zdjęcia
Rys. 4
Orientacja cząstek luteiny w błonie komórkowej

Luteina z aksamitki dzięki wysokiej zdolności absorpcyjnej światła niebieskiego, pomaga długofalowo wzmocnić naturalną obronę skóry przed skutkami szkodliwego promieniowana słonecznego, jak również poprawić nawilżenie skóry, elastyczność i zmniejszyć procesy przedwczesnego starzenia skóry [3] (Rys.5)
Ponadto luteina zmniejsza ekspozycję światła niebieskiego do keratynocytów , fibroblastów i komórek skóry, zmniejsza cytotoksyczność oraz redukuje stres oksydacyjny na poziomie komórkowym. FloraGLO™ Luteina jest naturalnym roślinnym surowcem do stosowania miejscowego, który powoduje zredukowanie oznak przedwczesnego starzenia skóry indukowanych przez światło widzialne które otacza nas każdego dnia. Dzięki temu nasza skóra wygląda młodziej i zdrowiej, zmniejsza peroksydację lipidów w skórze, zwiększa uwodnienie komórek skóry oraz zwiększa odporność na zaczerwienienia po ekspozycji na słońce.

Opis zdjęcia
Rys. 5.
Skuteczność działania luteiny naturalnej z aksamitki na skórę w długim okresie czasu

Przykłady zastosowań naturalnej luteiny z aksamitki są niezliczone przy jednoczesnym niewielkim dozowaniu. Polecany jest nie tylko do typowych formacji ochrony przeciwsłonecznej, ale również do codziennej pielęgnacji skóry twarzy i ciała zarówno tych z filtrami UV jak i bez nich, do make- upów i podkładów, BB kremów, produktów dedykowanych do pielęgnacji delikatnej skóry dekoltu, w mokrych chusteczkach, balsamach ochronnych do ust oraz w produktach dla dzieci. Surowiec ma dodatkowy unikalny atut jakim jest kolor, dzięki któremu dodatkowo można podnieść atrakcyjność receptury końcowej. Artykuł powstał na bazie badań klinicznych i materiałów udostępnionych przez firmę Kemin Industries, Inc. producenta kosmetycznej luteiny FloraGLO™, którego wyłącznym dystrybutorem na rynku polskim jest firma UNIVAR.

 

Karolina Pająk
Account Manager Personal Care – Univar Poland

Artykuł został opublikowany w czasopiśmie "Świat Przemysłu Kosmetycznego" 2/2015

 

Literatura
1. Kochevar, et al. In Dermatology in General Medicine (Freedberg, et al. eds.), 1999, s. 220-229
2. Epstein, In Free Radicals in Biology (Pryor, ed.),1977, s. 219-249.
3. Pathak & Stratton, Arch Biochem Biophys.,1968, s.123, 468-476.
4. Krinsky NI, Possible biologic mechanisms for a protective role of xanthophylls, The Journal of Nutrition, 2002, 132: 540S-542S.
5. Guszecki, In The Photochemistry of Carotenoids, Frank et al. (Eds.), 1999, s. 363-379.

Udostępnij materiał w

Podaj adres email
I nie przegap więcej żadnego wydarzenia

Nowości kosmetyczne

 • 2537

  Sei bellissima! Jesteś piękna! Trendy w manicure na sezon wiosna / lato 2017 od Nails Company

  Tegoroczna wiosna zapowiada się wyjątkowo soczyście! Po jesiennych trendach w manicure, w których królowały bardziej stonowane odcienie lakierów, nadchodzi czas na prawdziwie kolorystyczny zawrót głowy! Nails Company wita wiosnę serią rajskich błękitów, dziewczęcych różów oraz apetycznych neonów. Czytaj dalej

 • 2642

  RÓŻANY KREM NAWILŻAJĄCO-WYGŁADZAJĄCY 30+ z serii ROSE REVITA EXPERT™ Eveline Cosmetics

  Przełomowa, innowacyjna TECHNOLOGIA REGENERACJI KOMÓREK zainspirowana została badaniami nad mechanizmem naprawy uszkodzeń DNA komórek skóry (nagroda Nobla w dziedzinie chemii w 2015 roku). Stymuluje skórę do wytwarzania tioredoksyny, białka zaangażowanego w ochronę komórki przed stresem oksydacyjnym i szkodliwym działaniem promieniowania UV, przedłużającego życie komórek. Czytaj dalej

 • 2641

  RÓŻANY KREM ROZŚWIETLAJĄCY POD OCZY I NA POWIEKI z serii ROSE REVITA EXPERT™ Eveline Cosmetics

  Przełomowa, innowacyjna TECHNOLOGIA REGENERACJI KOMÓREK zainspirowana została badaniami nad mechanizmem naprawy uszkodzeń DNA komórek skóry (nagroda Nobla w dziedzinie chemii w 2015 roku). Stymuluje skórę do wytwarzania tioredoksyny, białka zaangażowanego w ochronę komórki przed stresem oksydacyjnym i szkodliwym działaniem promieniowania UV, przedłużającego życie komórek. Czytaj dalej

 • 2640

  Natalia Szroeder ambasadorką lakierów Nails Company

  Natalia Szroeder uznawana jest za jedną z najzdolniejszych i najbardziej popularnych wokalistek młodego pokolenia. To artystka, która nie boi się wyzwań. Tym razem będziemy mogli zobaczyć ją w roli ambasadorki lakierów hybrydowych marki Nails Company. Czytaj dalej

 • 2623

  Przeciwzmarszczkowe Serum Maksymalnie Odmładzające Multi - Lifting Hybrydowy 24H LA LUXE PARIS 100% KWAS HIALURONOWY

  MULTI-LIFTING HYBRYDOWY™ to skuteczna seria gwarantująca spektakularny efekt anti-aging. Działa niczym aktywna fuzja 3 zabiegów estetycznych: nici hialuronowych, wypełnienia kolagenowego oraz liftingu peptydowego. Silnie ujędrnia i napina, wygładza zmarszczki i modeluje owal twarzy, przywracając mu odpowiednie proporcje oraz młodzieńczy kształt zbliżony do litery V. Czytaj dalej

 • 2622

  Intensywnie - Liftingujący Krem - Koncentrat Regenerujący 60+ Multi - Lifting Hybrydowy 24H LA LUXE PARIS

  MULTI-LIFTING HYBRYDOWY™ to skuteczna seria gwarantująca spektakularny efekt anti-aging. Działa niczym aktywna fuzja 3 zabiegów estetycznych: nici hialuronowych, wypełnienia kolagenowego oraz liftingu peptydowego. Silnie ujędrnia i napina, wygładza zmarszczki i modeluje owal twarzy, przywracając mu odpowiednie proporcje oraz młodzieńczy kształt zbliżony do litery V. Czytaj dalej

 • 2621

  Ultranawilżające mleczko do ciała BAMBUS I ALOES z linii Botanic Expert Eveline Cosmetics

  Ultra nawilżające mleczko do ciała BAMBUS I ALOES z linii Botanic Expert marki Eveline Cosmetics błyskawicznie rewitalizuje, regeneruje i energizuje skórę. Czytaj dalej

 • 2620

  PRZECIWZMARSZCZKOWY KREM REGENERUJĄCY Z serii MEN X-TRÊME anti-age

  Nowatorska formuła kremu oparta na zaawansowanej technologii TRIPLE FORCE X-TRÊME ANTI-AGE™ działa kompleksowo przeciw wszystkim oznakom starzenia się skóry oraz problemom skóry po goleniu. Zapewnia wielokierunkowe działanie redukujące zmarszczki i opóźniające proces starzenia się skóry. Intensywnie nawilża, odżywia, zwiększa dotlenienie komórek, dostarcza energii oraz zapewnia cerze świeży wygląd. Regeneruje, ujędrnia i napina skórę. Czytaj dalej

 • 2619

  LUKSUSOWE SERUM UJĘDRNIAJĄCE Z DROBINKAMI ZŁOTA z serii 24K GOLD Eveline Cosmetics

  UKIERUNKOWANY LIFTING KORYGUJĄCY NIEDOSKONAŁOŚCI CIAŁA LUKSUSOWE SERUM UJEDRNIAJĄCE z formułą zawierająca kompozycje starannie wyselekcjonowanych składników aktywnych zapewnia efekt profesjonalnego liftingu i wysmuklenia sylwetki. Rewolucyjna formuła na licencji światowych patentów, wzbogacona 24k złotem, wspiera odbudowę siatki kolagenowych włókien podporowych, wzmacniając strukturę skóry. Redukuje podskórna tkankę tłuszczową, uwypuklając zgrabne kształty ciała. Skoncentrowana formuła serum dzień po dniu przeciwdziała zwiotczeniu skóry, wyszczupla i pomaga modelować atrakcyjną sylwetkę. Efekt 14 dniowej kuracji to zmniejszona objętość tkanki tłuszczowej oraz ujędrnienie partii ciała objętych spadkiem sprężystości. Czytaj dalej

 • 2618

  LUKSUSOWE SERUM MODELUJĄCE BRZUCH, UDA, POŚLADKI z serii 24K GOLD Eveline Cosmetics

  ANTI-CELLULITE SHAPING EXPERT ZAAWANSOWANY RYTUAŁ SILNIE UJĘDRNIAJĄCY LUKSUSOWE SERUM MODELUJĄCE wzbogacone drobinkami czystego 24-karatowego złota zapewnia efekt precyzyjnego konturowania sylwetki. Rewolucyjna formuła na licencji światowych patentów, oparta na najskuteczniejszych kompleksach aktywnych, pomaga modelować kształty ciała oraz intensywnie wygładza niedoskonałości problematycznych obszarów ciała spowodowane cellulitem. Dzień po dniu, serum pozwala udoskonalić kształty ciała, unosząc zwiotczałą skórę i przywracając jej naturalne napięcie. Rezultat: skóra ciała jest silnie ujędrniona, kontury ciała wymodelowane, o idealnych kształtach. Czytaj dalej

 • 2617

  LUKSUSOWE SERUM LIFTINGUJĄCE DO BIUSTU z serii 24K GOLD Eveline Cosmetics

  LUKSUSOWE SERUM LIFTINGUJĄCE DO BIUSTU wzbogacone drobinkami czystego 24-karatowego złota wykorzystuje efekt zaawansowanego nieinwazyjnego liftingu piersi. Rewolucyjna formuła na licencji światowych patentów, oparta na najskuteczniejszych kompleksach aktywnych, działa niczym biostymulator kolagenu, odbudowując siatkę włókien podporowych skóry i widocznie zwiększając napięcie oraz sprężystość biustu. Już po pierwszej aplikacji serum tworzy mikrosiateczkę liftingująca, zapewniając efekt maksymalnie uniesionych, zaokrąglonych piersi. Czytaj dalej

 • 2616

  EKSPRESOWY SAMOOPALACZ W ŻELU DO TWARZY I CIAŁA z serii SUMMER GOLD Eveline Cosmetics

  Stosowanie kosmetycznych metod samoopalających jest popularną, zdrową i wygodną alternatywą do wizyt w solarium lub kąpieli słonecznych, które często mają negatywny wpływ na kondycję skóry. Forma żelu samoopalającego to szybki, bezpieczny i skuteczny sposób na równomierną, łatwą w aplikacji i naturalną opaleniznę bez wysuszania skóry. Czytaj dalej

 • 2576

  Oczyszczanie twarzy - Seria Facemed+

  Seria Facemed+ została opracowana przez nową linię technologiczną Eveline Cosmetics, w ścisłej współpracy z dermatologiem. Facemed+ to innowacyjna seria kosmetyków do pielęgnacji twarzy. Wyróżniają je wyjątkowo skuteczne składniki aktywne i optymalna tolerancja nawet dla najbardziej wrażliwej skóry - bez parabenów i alkoholu, fizjologiczne pH. Czytaj dalej

 • 2575

  Profesjonalna pielęgnacja z organicznym olejem arganowym Intensywna odbudowa włosów na wiosnę!

  Laboratorium Naukowo- Technologiczne MARION opracowało profesjonalną linię do kompleksowej pielęgnacji włosów. Bazuje ona na organicznym oleju arganowym z kontrolowanych upraw ekologicznych. Olej arganowy jest źródłem odżywczych kwasów omega 6 i 9 oraz witaminy E. W formułach produktów został on połączony z naturalnymi aktywnymi substancjami dobranymi do indywidualnych problemów, aby dostarczyć 100% satysfakcji z pięknych, zdrowych i lśniących włosów. Czytaj dalej

 • 2555

  Przyspieszacz opalania na plażę i do solarium SPF 10 makadamia & kukui oils

  PRZYSPIESZACZ OPALANIA NA PLAŻĘ I DO SOLARIUM o jedwabistej, szybko wchłaniającej się formule z fotostabilnym filtrem SPF 10, aktywuje procesy opalania w skórze i w krótkim czasie pozwala osiągnąć intensywny, złocisty odcień opalenizny. Czytaj dalej

Czytaj inne

Ciekawostki ze świata

 • 2474

  Jak zmienić klienta „rozglądającego się” w „kupującego”?

  Największym wyzwaniem dla sprzedawców odzieży oraz innych produktów nieżywnościowych, jest dziś konwersja klientów. Jeżeli sprzedawca zrozumie drogę do zakupu, jaką pokonują jego klienci, to może zwiększyć swoje szanse na przekształcenie klientów typu „rozglądam się” w typ „kupuję”. Jak tego dokonać? Czytaj dalej

 • 2276

  Częściej i chętniej sięgamy po łatwiejsze w użyciu kapsułki do prania

  Z danych gromadzonych w ramach Panelu Gospodarstw Domowych GfK wynika, iż rynek kapsułek do prania w płynie odnotowuje obecnie dynamiczny wzrost. Jest to najszybciej rozwijający się segment spośród środków do prania. W ostatnich 12 miesiącach wartość zakupów kapsułek dokonanych przez gospodarstwa domowe wzrosła o 12 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku. Czytaj dalej

 • 1584

  Wodorosty znów na fali

  Najnowsze premiery produktów konsumenckich po raz kolejny chcą udowodnić wszechstronność wodorostów jako składnika, ale tym razem na światowym rynku kosmetyków do pielęgnacji ciała. Czytaj dalej

 • 1579

  Kolory 2016 roku

  Pantone, światowy autorytet w dziedzinie koloru, wybrał dwa kolory, które będą królować w 2016 roku: Rose Quartz (# 13-1520) i Serenity (# 15-3919). Rose Quartz prezentuje się jako subtelny odcień różu, z kolei Serenity jako jasnoniebieski. Czytaj dalej

 • 2551

  Wydatki młodych Polek nakręcają koniunkturę na rynku kosmetyków

  Młode kobiety w wieku 18–29 lat stanowią podstawową grupę konsumentek dla niemal wszystkich kanałów dystrybucji kosmetyków. Bezkonkurencyjnie najpopularniejszym miejscem zakupu kosmetyków zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, są drogerie. Ponad 90 proc. nabywców kupuje w tym kanale regularnie. Czytaj dalej

 • 2430

  Urządzenia mobilne stają się najważniejszym narzędziem zakupowym

  Bycie nieustannie podłączonym do internetu daje konsumentom poczucie wygody. Korzystając z urządzeń mobilnych, na bieżąco sprawdzają informacje i dokonują zakupów. Czytaj dalej

Partner serwisu

Partner serwisu
Partner
serwisu

Współpracujemy z

 • http://www.kosmetyczni.pl/
 • http://www.kosmetyki-detergenty.pl/
 • http://www.kosmetyka.edu.pl/
 • http://swiat-przemyslu-kosmetycznego.pl/
 • http://swiat-przemyslu-farmaceutycznego.pl/