Lakiery hybrydowe z punktu widzenia oceny bezpieczeństwa

Na przestrzeni ostatnich lat lakier hydrydowy zyskał dużą popularność. Ze względu na znacznie dłuższą trwałość wykonanego nim manicure jest, w porównaniu do tradycyjnego lakieru do paznokci, częściej wybierany przez konsumentki. Nie zawiera on rozpuszczalników, a jego utwardzanie jest możliwe dzięki zawartości katalizatorów stymulowanych światłem lampy UV lub LED. Prawidłowo nałożony manicure hybrydowy utrzymuje się nawet do 3 tygodni. Trwałość aplikacji stała się główną zaletą tego rodzaju stylizacji paznokci i zagwarantowała niesłabnącą popularność.

Technologia stylizacji z użyciem lakierów hybrydowych

Proces zdobienia paznokci przy użyciu lakierów hybrydowych przebiega w 3 etapach, takich jak:

 • nałożenie lakieru podkładowego – bazy UV,
 • aplikacja lakieru hybrydowego nadającego kolor,
 • nałożenia topu – warstwy podnoszącej trwałość.

Specyfiką działania lakierów hybrydowych jest proces polimeryzacji, prowadzący do jego utwardzania w obecności światła, najczęściej ultrafioletowego. Lakier hybrydowy wymaga aplikacji kilku warstw preparatów, a każda warstwa wymaga polaryzacji z udziałem wiązki światła UV. W procesie utwardzania wykorzystywane są dwa rodzaje światła: UV i LED. Lampy UV są wciąż bardziej popularne niż lampy LED, głównie ze względu na cenę. Lampy UV emitują promieniowanie UVA (głównie w zakresie 100-400 nm, najczęściej 315-400 nm), podczas gdy światło LED jest bardziej ukierunkowane, co pozwala na szybsze utwardzenie lakieru, ale tylko jeśli lakier zawiera w składzie fotoinicjatory LED. Lakiery hybrydowe stosowane są głównie przez profesjonalistów, choć można już kupić ogólnodostępne zestawy do samodzielnego wykonania. Zestawy domowe często zawierają środek do czyszczenia paznokci, pilnik do paznokci, roztwór podkładowy czy pędzel do nakładania. Lampę UV lub LED również można zakupić w zestawie do samodzielnego wykonania manicure hybrydowego.

Ocena bezpieczeństwa i ryzyko wystąpienia działań niepożądanych

Gwarancją bezpieczeństwa stosowania oraz poprawności wykonanego zabiegu jest znajomość stylizacji z wykorzystaniem światłoutwardzalnych preparatów. Aplikacja powinna być wykonana przez odpowiednio przeszkolony personel. Samodzielne wykonanie zabiegu manicure hybrydowego jest możliwe, ale wymaga wiedzy, jak właściwie wykonać taki zabieg. Istotne, aby na etykiecie produktu znajdowała się instrukcja stosowania, która wskazuje, jak poprawnie przeprowadzić zabieg. Należy również pamiętać o możliwych działaniach niepożądanych. Częstość występowania alergicznego kontaktowego zapalenia skóry w wyniku zastosowania akrylanów w ostatnich latach wzrosła. W tabeli 1 przedstawiono akrylany stosowane w lakierach hybrydowych i pozytywne wyniki testu płatkowego. Światłoutwardzalne lakiery żelowe wymagające światła UV do polimeryzacji stały się bardzo popularne wraz z rosnącą liczbą ofert salonów kosmetycznych. Spowodowało to wzrost przypadków alergicznego kontaktowego zapalenia skóry u manikiurzystek i konsumentów. Dotychczasowe badania wskazują, że większość potwierdzonych przypadków uczulenia na akrylany dotyczy kosmetyczek/manikiurzystek, które są przez długi czas narażone na tego rodzaju preparaty w pracy. Przeprowadzone badania płatkowe dały pozytywne wyniki dla metakrylanu 2-hydroksyetylu (2-HEMA), akrylanu 2-hydroksyetylu (2-HEA), dimetakrylanu glikolu etylenowego (EGDMA) i metakrylanu 2-hydroksypropy-lu (2-HPMA). Zdiagnozowano alergiczne kontaktowe zapalenie skóry powstałe prawdopodobnie w wyniku narażenia zawodowego na światłoutwardzalne lakiery hybrydowe.

Wyniki badań płatkowych wskazują, że pierwsze symptomy działania niepożądanego pojawiały się 24 godz. od ekspozycji (swędzenie uszu, wysięki w kanale słuchowym). Badanie ucha, nosa i gardła potwierdziły obecność zapalenia skóry. Narażenie skórne na akrylany zwykle wywołuje nadwrażliwość typu IV, która objawia się głównie w postaci egzemy (zwłaszcza na opuszkach palców). Alergia na kosmetyki do paznokci może spowodować ektopowe zapalenie skóry, gdy niewielka ilość alergenu zostanie przeniesiona na odległe obszary skóry. Istnieje również ryzyko narażenia inhalacyjnego. Substancje alergenne unoszące się w powietrzu w wyniku wdychania mogą przyczynić się do wystąpienia reakcji alergicznej.

W zakresie oceny bezpieczeństwa lakierów hybrydowych kluczowym czynnikiem jest ocena narażenia na poszczególne składniki u osoby noszącej manicure, jak i manikiurzystki wykonującej zabieg w przypadku zestawów do stosowania profesjonalnego. Skuteczność i trwałość zastosowanego zabiegu zależą też od kondycji płytki paznokcia. Manikiurzystka przed przystąpieniem do zabiegu powinna ocenić kondycję paznokci i zdecydować, czy płytka jest odpowiednia do wykonania zabiegu. Możliwe działania niepożądane, związane z zastosowaniem lakierów hybrydowych, bywają konsekwencją aplikacji lakieru na uszkodzoną płytkę paznokcia. Dystrofia paznokci w wyniku nakładania lakierów hybrydowych może mieć wieloczynnikową etiologię, w tym podrażnienie, alergię czy uszkodzenie płytki paznokcia.Ponadto onycholiza ułatwia infekcje bakteryjne i drożdżakowe, które mogą pogorszyć kondycję paznokcia. Kombinacja wszystkich tych czynników bywa przyczyną wzmożonego występowania niepożądanych działań.

Kluczowa we właściwym wykonaniu zabiegu manicure jest wiedza o specyfice produktu i zachodzących w trakcie procesu reakcjach. Odpowiednia edukacja przed przystąpieniem do zabiegu oraz stosowanie środków ochrony osobistej gwarantują bezpieczeństwo personelu podczas wykonywanego stylizacji paznokci. Ochrona przed pierwotnym i wtórnym kontaktem z preparatami w pracy przy użyciu masek na twarz, odpowiedniej odzieży i rękawic jest niezbędna. Tylko rękawice typu 4h gwarantują skuteczną ochronę. Rękawice lateksowe, winylowe, polietylenowe i nitrylowe nie zapewniają ochrony przed tymi środkami. Profilaktyka pierwotna jest zalecane jako najlepsze i najbardziej skuteczne podejście dla tej grupy profesjonalistów. W przypad-ku zestawów do samodzielnego stosowania w warunkach domowych osoba odpowiedzialna powinna zagwarantować, aby na opakowaniu produktu znalazł się dokładny sposób jego użycia oraz środki ostrożności informujące o możliwym zagrożeniu.

Literatura

 1. Roche E., de la Cuadra J., Alegre V. Sensitization to acrylates caused by artificial acrylic nails: review of 15 cases. Actas Dermo-Sifiliogr, 2008; 99: 788-794.
 2. Constandt L., Hecke E. V., Naeyaert J.-M., Goossens A. Screening for contact allergy to artificial nails. Contact Dermatitis 2005; 52: 73-77.
 3. Alcántara-Nicolás F. A., Pastor-Nieto M. A., Sánchez-Herreros C., Pérez-Mesonero R., Melgar-Molero V., Ballano A. and De-Eusebio E. Allergic contact dermatitis from acrylic nails in a flamenco guitarist. Occupational Medicine 2016; 66: 751-753.
 4. Review Safety and Efficacy of Nail Products Harleen Arora and Antonella Tosti Cosmetics 2017, 4, 24.
 5. SCCS/1592/17 Final version OPINION ON the safety of cosmetic ingredients HEMA and Di-HEMA Trimethylhexyl Dicarbamate Submission I (Sensitisation only).

Artykuł pochodzi z kwartalnika "Świat Przemysłu Kosmetycznego" 1/2019

Urszula Ptaszek-Rohde
Właściciel Chemicos Consulting
Ekspert ds. legislacji / safety assessor

Udostępnij materiał w

Nowości kosmetyczne

 • 3177

  BASF: Nowa koncepcja spersonalizowanych kosmetyków

  Coraz więcej osób uważa czynności pielęgnacyjne za klucz do indywidualizmu i różnorodności. BASF spełnia rosnące oczekiwania konsumentów dotyczące produktów kosmetycznych odzwierciedlających ich indywidualne potrzeby i niuanse ich codziennego życia dzięki nowej koncepcji spersonalizowanych kosmetyków. Czytaj dalej

 • 2537

  Sei bellissima! Jesteś piękna! Trendy w manicure na sezon wiosna / lato 2017 od Nails Company

  Tegoroczna wiosna zapowiada się wyjątkowo soczyście! Po jesiennych trendach w manicure, w których królowały bardziej stonowane odcienie lakierów, nadchodzi czas na prawdziwie kolorystyczny zawrót głowy! Nails Company wita wiosnę serią rajskich błękitów, dziewczęcych różów oraz apetycznych neonów. Czytaj dalej

 • 3104

  COLGATE WPROWADZA PASTY DO ZĘBÓW SMILE FOR GOOD OPRACOWANE ZE SZCZEGOLNĄ TROSKA O ŚRODOWISKO

  Nowa linia past dostępna jest w pierwszej tubce colgate w pełni nadającej się do recyclingu oraz z transparentnie przedstawionymi składnikami i ich działaniem Czytaj dalej

 • 2965

  Kremowe hity na wakacje. Dermokosmetyki, które zmieszczą się w każdej torebce!

  Ile razy zastanawiałaś się przed wyjściem, wziąć ze sobą krem, a może nie będzie wcale potrzebny? Ile razy podczas pakowania, szukałaś opakowania, do którego mogłabyś przełożyć trochę kremu, by nie musieć brać całego słoiczka? Ile razy okazało się, że Twoja torebka jest za mała i krem się do niej po prostu nie mieści? Jeśli kiedykolwiek musiałaś zadawać sobie te pytania lub miałaś podobne dylematy, to te czasy właśnie się skończyły. A to wszystko za sprawą wygodnego, praktycznego opakowania w wersji podróżnej od BioDermic Dermocosmetics. Czytaj dalej

 • 2938

  Pielęgnacja okolic oczu. Delikatna skóra pod specjalnym nadzorem

  Piękne spojrzenie wymaga pięknej oprawy i nie chodzi nam w tym momencie o wystrzałowy makijaż. Skóra w okolicach oczu jest niezwykle delikatna, niemal pozbawiona gruczołów łojowych, co sprawia, że starzeje się najszybciej. Dodatkowo wszystkie wiemy, że śmiech to zdrowie, ale nawet ono ma swoją cenę… Ale na pewno nie będziemy nikogo zniechęcać do rozdawania uśmiechów, wręcz przeciwnie. Więc co zrobić, żeby zjeść ciastko i mieć ciastko? Czytaj dalej

 • 2929

  BIO - kremowa odsłona piękna

  Niedawno na rynku pojawiła się nowa seria kosmetyków BioDermic Dermocosmetics sygnowanych hasłem „BIO warto”. Marka podkreśla, że warto, „bio” udoskonalone receptury kosmetyków pozwalają uzyskać efekty zbliżone do profesjonalnych zabiegów kosmetycznych i sprawić by skóra była piękna i zdrowa. W czym tkwi sekret? Czytaj dalej

 • 2642

  RÓŻANY KREM NAWILŻAJĄCO-WYGŁADZAJĄCY 30+ z serii ROSE REVITA EXPERT™ Eveline Cosmetics

  Przełomowa, innowacyjna TECHNOLOGIA REGENERACJI KOMÓREK zainspirowana została badaniami nad mechanizmem naprawy uszkodzeń DNA komórek skóry (nagroda Nobla w dziedzinie chemii w 2015 roku). Stymuluje skórę do wytwarzania tioredoksyny, białka zaangażowanego w ochronę komórki przed stresem oksydacyjnym i szkodliwym działaniem promieniowania UV, przedłużającego życie komórek. Czytaj dalej

 • 2641

  RÓŻANY KREM ROZŚWIETLAJĄCY POD OCZY I NA POWIEKI z serii ROSE REVITA EXPERT™ Eveline Cosmetics

  Przełomowa, innowacyjna TECHNOLOGIA REGENERACJI KOMÓREK zainspirowana została badaniami nad mechanizmem naprawy uszkodzeń DNA komórek skóry (nagroda Nobla w dziedzinie chemii w 2015 roku). Stymuluje skórę do wytwarzania tioredoksyny, białka zaangażowanego w ochronę komórki przed stresem oksydacyjnym i szkodliwym działaniem promieniowania UV, przedłużającego życie komórek. Czytaj dalej

 • 2640

  Natalia Szroeder ambasadorką lakierów Nails Company

  Natalia Szroeder uznawana jest za jedną z najzdolniejszych i najbardziej popularnych wokalistek młodego pokolenia. To artystka, która nie boi się wyzwań. Tym razem będziemy mogli zobaczyć ją w roli ambasadorki lakierów hybrydowych marki Nails Company. Czytaj dalej

 • 2623

  Przeciwzmarszczkowe Serum Maksymalnie Odmładzające Multi - Lifting Hybrydowy 24H LA LUXE PARIS 100% KWAS HIALURONOWY

  MULTI-LIFTING HYBRYDOWY™ to skuteczna seria gwarantująca spektakularny efekt anti-aging. Działa niczym aktywna fuzja 3 zabiegów estetycznych: nici hialuronowych, wypełnienia kolagenowego oraz liftingu peptydowego. Silnie ujędrnia i napina, wygładza zmarszczki i modeluje owal twarzy, przywracając mu odpowiednie proporcje oraz młodzieńczy kształt zbliżony do litery V. Czytaj dalej

 • 2622

  Intensywnie - Liftingujący Krem - Koncentrat Regenerujący 60+ Multi - Lifting Hybrydowy 24H LA LUXE PARIS

  MULTI-LIFTING HYBRYDOWY™ to skuteczna seria gwarantująca spektakularny efekt anti-aging. Działa niczym aktywna fuzja 3 zabiegów estetycznych: nici hialuronowych, wypełnienia kolagenowego oraz liftingu peptydowego. Silnie ujędrnia i napina, wygładza zmarszczki i modeluje owal twarzy, przywracając mu odpowiednie proporcje oraz młodzieńczy kształt zbliżony do litery V. Czytaj dalej

 • 2621

  Ultranawilżające mleczko do ciała BAMBUS I ALOES z linii Botanic Expert Eveline Cosmetics

  Ultra nawilżające mleczko do ciała BAMBUS I ALOES z linii Botanic Expert marki Eveline Cosmetics błyskawicznie rewitalizuje, regeneruje i energizuje skórę. Czytaj dalej

 • 2620

  PRZECIWZMARSZCZKOWY KREM REGENERUJĄCY Z serii MEN X-TRÊME anti-age

  Nowatorska formuła kremu oparta na zaawansowanej technologii TRIPLE FORCE X-TRÊME ANTI-AGE™ działa kompleksowo przeciw wszystkim oznakom starzenia się skóry oraz problemom skóry po goleniu. Zapewnia wielokierunkowe działanie redukujące zmarszczki i opóźniające proces starzenia się skóry. Intensywnie nawilża, odżywia, zwiększa dotlenienie komórek, dostarcza energii oraz zapewnia cerze świeży wygląd. Regeneruje, ujędrnia i napina skórę. Czytaj dalej

 • 2619

  LUKSUSOWE SERUM UJĘDRNIAJĄCE Z DROBINKAMI ZŁOTA z serii 24K GOLD Eveline Cosmetics

  UKIERUNKOWANY LIFTING KORYGUJĄCY NIEDOSKONAŁOŚCI CIAŁA LUKSUSOWE SERUM UJEDRNIAJĄCE z formułą zawierająca kompozycje starannie wyselekcjonowanych składników aktywnych zapewnia efekt profesjonalnego liftingu i wysmuklenia sylwetki. Rewolucyjna formuła na licencji światowych patentów, wzbogacona 24k złotem, wspiera odbudowę siatki kolagenowych włókien podporowych, wzmacniając strukturę skóry. Redukuje podskórna tkankę tłuszczową, uwypuklając zgrabne kształty ciała. Skoncentrowana formuła serum dzień po dniu przeciwdziała zwiotczeniu skóry, wyszczupla i pomaga modelować atrakcyjną sylwetkę. Efekt 14 dniowej kuracji to zmniejszona objętość tkanki tłuszczowej oraz ujędrnienie partii ciała objętych spadkiem sprężystości. Czytaj dalej

 • 2618

  LUKSUSOWE SERUM MODELUJĄCE BRZUCH, UDA, POŚLADKI z serii 24K GOLD Eveline Cosmetics

  ANTI-CELLULITE SHAPING EXPERT ZAAWANSOWANY RYTUAŁ SILNIE UJĘDRNIAJĄCY LUKSUSOWE SERUM MODELUJĄCE wzbogacone drobinkami czystego 24-karatowego złota zapewnia efekt precyzyjnego konturowania sylwetki. Rewolucyjna formuła na licencji światowych patentów, oparta na najskuteczniejszych kompleksach aktywnych, pomaga modelować kształty ciała oraz intensywnie wygładza niedoskonałości problematycznych obszarów ciała spowodowane cellulitem. Dzień po dniu, serum pozwala udoskonalić kształty ciała, unosząc zwiotczałą skórę i przywracając jej naturalne napięcie. Rezultat: skóra ciała jest silnie ujędrniona, kontury ciała wymodelowane, o idealnych kształtach. Czytaj dalej

Czytaj inne

Ciekawostki ze świata

Partner serwisu

Partner serwisu
Partner
serwisu

Współpracujemy z

 • http://www.kosmetyczni.pl/
 • http://www.kosmetyki-detergenty.pl/
 • http://www.kosmetyka.edu.pl/
 • http://swiat-przemyslu-farmaceutycznego.pl/
 • http://swiat-przemyslu-kosmetycznego.pl/