Kompleksowa oferta urządzeń do kontroli jakości i produkcji dla przemysłu kosmetycznego

Kontrola jakości w przemyśle kosmetycznym jest sprawą kluczową w budowaniu marki i zaufania klientów. Szeroki wybór zarówno produktów (lakiery, szminki, pudry), jak i ich charakteru (od mazi przez proszki do past) wymaga stosowania wielu urządzeń pomiarowych pozwalających na badanie parametrów fizykochemicznych i wizualnych podczas produkcji. Niejednokrotnie ogromnym wyzwaniem jest pełne wyposażenie laboratorium kontroli jakości u jednego dostawcy, dlatego w ostatnich latach firma Eurotom zdefiniowała pełną ofertę skierowaną do kontroli jakości w przemyśle kosmetycznym.

Oferta ta uwzględnia różne produkty końcowe (od lakierów do paznokci i szminek, przez szampony i żele, do podkładów i cieni do powiek) i jest skierowana zarówno do producentów kosmetyków białych, jak i kolorowych. Bazując na ponad 20-letnim doświadczeniu na rynku aparatury laboratoryjnej i pomiarowej, zdefiniowano trzy grupy urządzeń przeznaczonych dla przemysłu kosmetycznego:

 • mieszalniki i dyspergatory,
 • urządzenia do pomiaru parametrów fizycznych i aplikacji,
 • mierniki parametrów wizualnych (spektrofotometry barwy, kabiny świetlne, połyskomierze i hazymetry).

Mieszalniki i dyspergatory dla uzyskania najlepszych parametrów produktu

Pierwszą grupę stanowią mieszalniki i dyspergatory firmy VMA-Getzmann. Szeroki wybór urządzeń sprawia, że znajdują one zastosowania w takich procesach jak wytwarzanie suspensji, emulsji czy homogenizacja przy produkcji kremów, past czy lakierów. Rozwiązania te dostępne są w wersjach laboratoryjnych, półtechnicznych oraz na pełną skalę produkcyjną – umożliwiają najdokładniejszą dyspersję materiału, co istotnie wpływa na cechy produktu końcowego, takie jak siła krycia czy wysycenie barwnikiem. Proces dyspergowania prowadzący do rozdrobnienia cząstek w materiale powoduje zwiększenie wydajności produktu i poprawia jego jakości. Zdjęcia poniżej przedstawiają ten sam produkt (lakier do paznokci) przed oraz po zastosowaniu narzędzi dyspergujących VMA-Getzmann.

Opis zdjęcia
fot. 1 Produkt przed i po obróbce narzędziami do mieszania i dyspersji firmy VMAGetzmann (różnica w rozdrobnieniu i rozprowadzeniu cząstek w materiale)

Dodatkowo szeroki wybór opcji wyposażenia dyspergatora pozwala na dobranie odpowiedniego sprzętu do wymagań produkcyjnych takich wyrobów jak lakiery (w tym hybrydowe), błyszczyki, kremy czy szminki. Stopień zdyspergowania kontrolujemy rutynowo prostym, lecz precyzyjnym grindometrem.

Mierniki właściwości fizycznych produktu – pomiar lepkości, gęstości i aplikacja materiału

Druga grupa rozwiązań to szeroki wachlarz urządzeń do badania właściwości fizycznych materiału ciekłego, jak wiskozymetry rotacyjne – byko-visc i kubki pomiarowe do oceny lepkości, sprzęt niezbędny do powtarzalnej aplikacji próbki – aplikatory ręczne i automatyczne oraz karty testowe – byko-charts. Urządzenia pochodzące z oferty renomowanego niemieckiego producenta BYK-Gardner zyskały zaufanie sektora kosmetycznego na całym świecie i stosowane są w laboratoriach największych koncernów, głównie przez wzgląd na ich wszechstronność. W ofercie odnajdujemy zarówno wiskozymetry do produktów od wysokiej do niskiej lepkości, jak i warianty o różnym wyposażeniu, które ułatwiają pracę w laboratorium.

Pomiar połysku, barwy i transparentności – kompleksowe oprzyrządowanie

Trzecią grupę urządzeń stanowią przyrządy do badania parametrów wizualnych firmy BYK-Gardner. Dla produktów kosmetycznych kluczowe są takie parametry jak połysk, barwa i pigmentacja. Jednakowa jakość każdej partii produktu odgrywa istotną rolę dla konsumenta i aby ją zagwarantować oraz obiektywnie porównywać nowe produkty z istniejącymi, niezbędne jest zdefiniowanie wartości numerycznych dla parametrów wizualnych wraz z tolerancjami. Wartości te są następnie kontrolowane w codziennej produkcji i w całym łańcuchu dostaw surowców oraz produktów końcowych.

Ofertę urządzeń do kontroli parametrów wizualnych w przemyśle kosmetycznym otwierają połyskomierze z rodziny micro-gloss. Urządzenia te zyskały swoją renomę dzięki doskonałej powtarzalności i odtwarzalności pomiarowej oraz łatwości w obsłudze. Dla przemysłu kosmetycznego rekomendowane są modele: micro-TRI-gloss – umożliwiający pomiar w trzech geometriach (dla produktów matowych do wysokich połysków) oraz micro-gloss XS – z małym oknem pomiarowym. Połysk jest nie tylko jednym z parametrów wizualnych, które powinno się kontrolować, ale ma też duży wpływ na postrzeganie barwy. Jednoczesna kontrola barwy i połysku ma ogromne znaczenie, gdyż wygląd przedmiotów wyznaczają najczęściej oba te parametry. Zależność ta spowodowała stworzenie urządzenia do jednoczesnego pomiaru barwy oraz połysku – spektrofotometru spectro2guide. Spektrofotometry barwy spectro2guide dzięki wbudowanemu połyskomierzowi pozwalają na pomiar obydwu parametrów, a dodatkowo są to jedyne urządzenia na rynku z możliwością pomiaru fluorescencji. Następnym zagadnieniem są pomiary barwy z efektem specjalnym (został on szerzej omówiony w poprzednim wydaniu „Świata Przemysłu Kosmetycznego”, w artykule pt. „Po co nam te kąty?”). Wygląd produktu z efektem specjalnym, np. lakieru typu metalic lub perła, zależy od kąta obserwacji oraz warunków oświetlenia, a zatem do dokładnej charakteryzacji takiej powłoki należy zastosować spektrofotometr mierzący barwę pod sześcioma kątami oraz określający efekt i jego natężenie. Uzyskanie takich pomiarów umożliwia urządzenie BYK-mac i – jedyny, dostępny na rynku spektrofotometr mierzący barwę pod sześcioma kątami i opisujący efekt metaliczny za pomocą parametrów skrzenia oraz ziarnistości.

Opis zdjęcia
Fot. 3 Spektrofotometry BYK-Gardner – jednokątowy spectro2guide z wbudowanym połyskomierzem oraz sześciokątowy BYKmac i z pomiarem parametrów skrzenia oraz ziarnistości

Oprócz pomiarów za pomocą spektrofotometrów ważna jest również ocena wizualna zmiany barwy w zależności od rodzaju oświetlenia. Użycie kabiny świetlnej do symulowania różnych warunków oświetlenia pozwala ocenić kolor oraz zmniejszyć prawdopodobieństwo odrzucenia produktu na różnych etapach kontroli jakości. Firma Eurotom oferuje szereg modeli kabin świetlnych, by zapewnić stałe zdefiniowane warunki oświetleniowe i uniezależnić ocenę barwy od wpływu środowiska.

Ofertę urządzeń do kontroli jakości w przemyśle kosmetycznym zamyka sprzęt do pomiaru transparentności – Haze-gard i. Hazymetr ten stosowany jest w laboratoriach i działach R&D w celu badania efektu rozmycia (blur) wykorzystywanego w produktach kryjących niedoskonałości cery.

Opis zdjęcia
Fot. 4 Akcesoria do pomiaru produktów kosmetycznych w formie proszków, mazi i past

BYK-Gardner dla przemysłu kosmetycznego

Pomiar produktów kosmetycznych stawia jednak wiele wyzwań – materiały płynne, pastowate lub sproszkowane mogą zanieczyszczać optykę instrumentu, podczas gdy małe i zakrzywione powierzchnie są trudne do zmierzenia. Oferta firmy BYK-Gardner zawiera pełne rozwiązanie ze specjalnie zaprojektowanymi akcesoriami do bezdotykowych pomiarów cieczy, past, proszków, a nawet małych i zakrzywionych próbek. Akcesoria te dostępne są do pracy z połyskomierzami i spektrofotometrami. Dzięki nim można bez trudu badać zarówno mokre wymalowania (maski do pomiaru), jak i gotowe produkty (za pomocą specjalnych uchwytów na szminki i sztuczne paznokcie).

Kolejną zaletą pracy z urządzeniami firmy BYK-Gardner jest fakt, iż wszystkie mierniki współpracują ze smart-chart – jednym oprogramowaniem do analizy danych i SPC (statystycznej kontroli procesu). Dzięki temu unika się zakupów i szkoleń wielu pakietów oprogramowania, redukuje czas i pracę związaną z analizą danych. Dodatkowym atutem tego oprogramowania jest możliwość tworzenia i zarządzania standardami cyfrowymi będącymi niezbędnym narzędziem kontroli jakości w epoce przemysłu 4.0.

mgr inż. Barbara Bidzińska

Artykuł został opublikowany w kwartalniku "Świat Przemysłu Kosmetycznego" 3/2020

Udostępnij materiał w

Nowości kosmetyczne

 • 3551

  Świat u stóp!

  26 kości, 107 mięśni oraz żyły, tętnice i nerwy o całkowitej długości 1,6 km, a także setki tysięcy gruczołów potowych – ludzkie stopy to ewolucyjny majstersztyk. Ale tylko w pełni zdrowe i sprawne stanowią stabilną podporę ciała! Tymczasem coraz więcej Polaków boryka się z dolegliwościami takimi jak nadmierne pocenie czy, w efekcie, z grzybicą. Dlatego o stopy należy dbać w każdym wieku i właściwie pielęgnować je przez cały rok, a bezpiecznych, skutecznych i sprawdzonych dermokosmetyków i wyrobów medycznych szukać w aptekach. Czytaj dalej

 • 3549

  Idea zdrowej pielęgnacji włosów

  Linia Jantar Medica to intensywna kuracja do włosów zniszczonych i wymagających regeneracji z wyciągiem z bursztynu dostępna wyłącznie w aptekach. Wysokie stężenie składników aktywnych oraz rezultaty działania potwierdzone w badaniach konsumenckich to gwarancja skuteczności od pierwszego zastosowania. Czytaj dalej

 • 3546

  Poczuj ZEW zdrowych i lśniących włosów – odkryj nowy szampon do włosów 2w1 z odżywką ZEW for men

  Nowy produkt z węglem drzewnym z Bieszczad w ofercie polskiej marki kosmetyków dla mężczyzn. Czytaj dalej

 • 3540

  Nowość od polskiej marki Olivia Plum – Tonik DASH - nawilżająca esencja tonizująca

  Polska marka kosmetyków naturalnych Olivia Plum wkracza w nowy obszar i poszerza swoje portfolio o kolejny produkt. Debiutancka seria naturalnych toników do twarzy to kosmetyki, nad którymi pracowaliśmy bardzo długo – mówi założycielka marki Ania Śliwińska. Udało nam się, zachowując krótki skład i dobierając wyjątkowe składniki aktywne, nadać im pożądane właściwości. 23 lutego odbył się launch pierwszego z nich – toniku nawilżającego DASH. Czytaj dalej

 • 3503

  tołpa dermo men max efekt. W odpowiedzi na męskie potrzeby.

  Czasy się zmieniają. Współcześni mężczyźni poszukują w kosmetykach już nie tylko skuteczności, ale także innowacji i przyjemności z używania. Dlatego połączyliśmy trendowe składniki z najważniejszymi potrzebami pielęgnacyjnymi mężczyzn, nie rezygnując ze skutecznego działania. Poznajcie nowoczesną i energetyzującą linię tołpa dermo men max efekt. Czytaj dalej

 • 3502

  Naturalnie czyste i świeże pranie z ZIELKO

  Pachnące, świeże oraz czyste pranie, bez zbędnej chemii jest możliwe. Spośród dużego wyboru środków piorących zarówno tych tradycyjnych, jak i naturalnych, można odnaleźć perełki z nienagannym składem, o skutecznym działaniu. Czytaj dalej

 • 3471

  Świąteczne zestawy Roomcays

  Już ostatni dzwonek, by wybrać prezent dla najbliższych. Dla brodaczy świetne będą zestawy marki Roomcays, w których znajdziemy dobre kosmetyki do pielęgnacji wąsów i brody. Czytaj dalej

 • 3468

  ROZBŁYŚNIJ SPOJRZENIEM Z LUMI

  Kto nie marzy o utrzymaniu pięknej i zdrowej skóry wokół oczu? Z myślą o tym, Pure by Clochee stworzyło kolejny fantastyczny produkt, w którym 98 % to składniki pochodzenia naturalnego. Przedstawiamy LUMI krem pod oczy! Czytaj dalej

 • 3455

  Rozgrzej jesień swoim uśmiechem. Moc kurkumy dla zdrowych, białych zębów

  W ajurwedzie, starohinduskiej sztuce leczenia, kurkuma jest doceniana ze względu na swoje właściwości rozgrzewające, oczyszczające i antybakteryjne. Stanowić może nie tylko naturalny suplement zdrowej diety, ale także cenny sekret kosmetycznych receptur. Jako składnik pasty do zębów zapobiega stanom zapalnym jamy ustnej, dba o dziąsła, a także… świetnie smakuje. Eksperci Białej Perły dodatkowo sprzymierzyli ją z koenzymem Q10 dla jeszcze większej skuteczności w walce o zdrowy, biały uśmiech. Czytaj dalej

 • 3447

  Kolejne to(ł)powe nowości w bestsellerowej linii sebio

  Peeling 3 enzymy to absolutny bestseller wśród kosmetyków face care. Wasz ulubieniec, z którym zdążyłyście zaprzyjaźnić się na dobre. Czytaj dalej

 • 3442

  Naturalna pielęgnacja dłoni i paznokci Iwoniczanki

  Mycie rąk jest jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony przed rozprzestrzenianiem się wirusów. Niestety, częste mycie wodą z detergentem może powodować nadmierne wysuszenie naskórka, zaczerwienie, a nawet bolesne pęknięcia. Jak zatem dbać o wrażliwą skórę dłoni? Czytaj dalej

 • 3439

  Naturalna sól do kąpieli. Uzdrowisko we własnym domu

  Kąpiele solankowe od stuleci polecane są w celu uzupełnienia terapii uzdrowiskowych. Nie tylko relaksują, ale także upiększają skórę i kojąco wpływają na bolące mięśnie i stawy. Stosowane są w fizjoterapii, a także dla wszystkich, poszukujących regeneracji i odprężenia podczas pobytu w uzdrowisku. Dziś uzdrowisko możesz stworzyć we własnym domu, dzięki Iwonickiej Soli Jodobromowej, produkowanej na bazie naturalnych wód mineralnych przez Uzdrowisko Iwonicz. Czytaj dalej

 • 3434

  Pielęgnacja twarzy pełna natury - nowości od Hagi

  Miłośniczki naturalnej pielęgnacji twarzy mają powody do świętowania. Hagi, rodzinna manufaktura kosmetyczna, wprowadziła na rynek kolejne nowości pełne dobroczynnych surowców. Ofertę firmy wzbogaciły dwa zestawy produktów do różnych typów skóry. Dla osób, które chciałyby spowolnić czas firma przygotowała naturalny regenerujący krem i eliksir anti-aging zawierające polisacharydy z alg, ekstrakt z drzewa Tara oraz beta-glukan. Natomiast dla osób z cerą mieszaną Hagi proponuje krem do twarzy i odżywcze serum olejowe z ekstraktami z jaśminu, frangipani, zielonej herbaty, brzoskwini, cyprysu, bergamotki i róży. Czytaj dalej

 • 3431

  Polska marka kosmetyków podbija nowe rynki zagraniczne. Produkty ZEW for men dostępne w kolejnych krajach w Europie i Azji

  Jesień 2020 roku to dla marki ZEW for men kolejny krok milowy w ekspansji zagranicznej i wkroczenie na nowe rynki Europy i Azji. Produkty ZEW for men są teraz dostępne także w perfumeriach Douglas w Hiszpanii, Niemczech, Estonii i na Łotwie, a od listopada będą również w Rumunii i na Litwie. Marka rozpoczęła także sprzedaż w Skandynawii za pośrednictwem platformy Lyko.com oraz w Azji na Flexlane.co. Czytaj dalej

 • 3428

  Lawendowe nowości od SYLVECO

  Długie – krótkie, swobodnie opadające… Zdrowe i lśniące włosy stanowią nasz atut niezależnie od fryzury, a odpowiednio dobrany kosmetyk do pielęgnacji, odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu ich prawidłowej kondycji. Włosy, w zależności od typu, wymagają jednak szczególnej troski, aby zachwycały zdrowym wyglądem. Czytaj dalej

Czytaj inne

Ciekawostki ze świata

Partner serwisu

Partner serwisu
Partner
serwisu

Współpracujemy z

 • http://www.kosmetyczni.pl/
 • http://www.kosmetyka.edu.pl/
 • http://swiat-przemyslu-farmaceutycznego.pl/
 • http://swiat-przemyslu-kosmetycznego.pl/
 • http://www.kosmetyki-detergenty.pl/