Henkel z dobrymi wynikami mimo coraz trudniejszych warunków rynkowych

Henkel notuje dobre wyniki w drugim kwartale. Znaczny wzrost przychodów w ujęciu organicznym zawdzięcza intensywnemu rozwojowi na rynkach wschodzących i dobrym wynikom firmy na rynkach rozwiniętych.

„Henkel notuje dobre wyniki w drugim kwartale. Znaczny wzrost przychodów w ujęciu organicznym zawdzięczamy intensywnemu rozwojowi na rynkach wschodzących i dobrym wynikom firmy na rynkach rozwiniętych. Znacznie zwiększyliśmy również zysk i rentowność. Skorygowany zysk na akcję uprzywilejowaną wzrósł o 8,5%, do 1,40 euro, a skorygowana rentowność sprzedaży wzrosła do rekordowego dla Henkla poziomu 17,6%. Do tego sukcesu przyczyniły się wszystkie trzy sektory biznesowe,” powiedział Hans Van Bylen, prezes zarządu Henkel. „Chciałbym podziękować naszym pracownikom na całym świecie, których wysiłek przyczynił się do osiągnięcia tak dobrych wyników w drugim kwartale.”

„Jesteśmy również podekscytowani nabyciem The Sun Products Corporation, które sfinalizowaliśmy w drugim kwartale. Dzięki temu umocnimy naszą pozycję w Ameryce Północnej, jednym z najważniejszych regionów działalności firmy. Po zamknięciu transakcji staniemy się producentem numer dwa na amerykańskim rynku środków piorących.”

Odnosząc się do bieżącego roku obrotowego, Hans Van Bylen powiedział:

„Sytuacja rynkowa staje się coraz trudniejsza. Procesowi temu towarzyszy umiarkowany wzrost gospodarczy na świecie, znaczna niepewność na rynkach oraz niekorzystne kształtowanie się kursów walutowych. Jednakże dzięki wykorzystaniu w pełni naszego innowacyjnego potencjału, silnych marek i pozycji lidera na rynku dążymy do realizacji postawionych sobie ambitnych celów .”


Wzrost prognozowanego poziomu całorocznej skorygowanej marży EBIT*


„Oczekujemy, że za cały rok obrotowy 2016 wzrost przychodów w ujęciu organicznym wyniesie od 2% do 4%, a skorygowany zysk na akcję uprzywilejowaną wzrośnie w przedziale od 8% do 11%. Skorygowana marża EBIT powinna przekroczyć oczekiwany wcześniej wzrost na poziomie 16,5%”, powiedział Hans Van Bylen.


Przychody ze sprzedaży i wynik finansowy za drugi kwartał 2016 r.


W drugim kwartale 2016 r. Henkel odnotował wzrost sprzedaży w ujęciu organicznym – tj. po korekcie o kursy wymiany i transakcje nabycia/zbycia – na poziomie 3,2%. W ujęciu nominalnym sprzedaż spadła o 0,9%, do 4, 654 mld euro, ze względu na niekorzystny wpływ kursów wymiany wynoszący 5,3%.


W sektorze Laundry & Home Care (środki piorące i czystości) odnotowano wysoki wzrost sprzedaży w ujęciu organicznym, na poziomie 5,3%. Również sektor Beauty Care (kosmetyki) osiągnął znaczny wzrost sprzedaży w ujęciu organicznym, wynoszący 2,1%. Podobnie dział Adhesive Technologies (kleje budowlane i konsumenckie oraz kleje i technologie dla przemysłu) zwiększył sprzedaż w ujęciu organicznym o 2,6%.

Skorygowany zysk operacyjny (EBIT), z wyłączeniem zysków i kosztów o charakterze jednorazowym oraz kosztów restrukturyzacji, wzrósł z 768 mln euro do 819 mln euro (6,6%). Wykazany zysk operacyjny wzrósł o 5,8%, z 715 mln euro do 757 mln euro.

Skorygowana rentowność sprzedaży (marża EBIT) zwiększyła się o 1,2 pp do 17,6%. Wykazana rentowność sprzedaży wzrosła z 15,2% do 16,3%.

Wynik na działalności finansowej poprawił się z -11 mln euro w drugim kwartale 2015 r. do -1 mln euro w omawianym kwartale. Wzrost ten jest wynikiem poprawy wyniku odsetkowego netto i wyniku z tytułu różnic kursowych. Wykazana stawka opodatkowania wyniosła 24,3% (24,6% w analogicznym kwartale ubiegłego roku).

Skorygowany zysk netto w ujęciu kwartalnym po odliczeniu udziałów niekontrolujących wzrósł o 8,8%, z 558 mln euro do poziomu 607 mln euro. Wykazany zysk netto w ujęciu kwartalnym zwiększył się o 7,7%, z 531 mln euro do 572 mln euro. Po wyłączeniu udziałów niekontrolujących w kwocie 11 mln euro, zysk netto w ujęciu kwartalnym wyniósł 561 mln euro (521 mln euro w drugim kwartale 2015 r.).

Skorygowany zysk na akcję uprzywilejowaną (EPS) wzrósł o 8,5%, z 1,29 euro do 1,40 euro, natomiast wykazany EPS wzrósł z 1,20 euro do 1,30 euro.
W porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku wskaźnik relacji kapitału obrotowego netto do przychodów ze sprzedaży wzrósł o 1,3 pp, osiągając poziom 5,3%.

Dobre wyniki działalności w pierwszym półroczu 2016 r.

W pierwszej połowie 2016 r. Henkel odnotował wzrost sprzedaży w ujęciu organicznym – tj. po korekcie o kursy wymiany i transakcje nabycia/zbycia – na poziomie 3,1%. Do wzrostu przyczyniły się wszystkie sektory biznesowe. W ujęciu nominalnym sprzedaż spadła o 0,2% do 9,110 mld euro ze względu na niekorzystny wpływ kursów wymiany.

Skorygowany zysk operacyjny wzrósł o 6,4%, z 1, 475 mld euro do 1, 570 mld euro. Skorygowana rentowność sprzedaży wzrosła z 16,2% do 17,2%. Po odliczeniu części przypadającej na udziały niesprawujące kontroli skorygowany zysk netto za pierwsze półrocze wzrósł o 8,2%, z 1, 068 mld euro do 1, 156 mld euro.

Skorygowany zysk na akcję uprzywilejowaną (EPS) wzrósł o 8,1% czyli o 0,20 euro, z 2,47 euro do 2,67 euro.

Pozycja finansowa netto firmy Henkel na 30 czerwca 2016 r. wyniosła -118 mln euro (31 grudnia 2015 r.: 335 mln euro). Zmiana związana jest głównie z wypłatą dywidendy oraz płatnościami za nabyte aktywa.

Wyniki za drugi kwartał 2016 r. w podziale na sektory biznesowe

W drugim kwartale 2016 r. dział Laundry & Home Care (środki piorące i czystości) kontynuował rentowny wzrost. Sprzedaż w ujęciu organicznym wzrosła o 5,3% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego, co ponownie jest wynikiem lepszym od dynamiki rozwoju rynku. W ujęciu nominalnym sprzedaż wzrosła o 2,4%, do 1, 345 mld euro (II kwartał 2015 r.: 1, 314 mld euro).

Największy udział we wzroście sprzedaży w ujęciu organicznym miało zwiększenie obrotów na rynkach wschodzących. Na rynkach Azji (z wyłączeniem Japonii) w omawianym sektorze odnotowano dwucyfrowy wzrost przychodów ze sprzedaży. Bardzo wysoki wzrost osiągnięto w regionach Europy Wschodniej i Ameryki Łacińskiej, które znacząco przyczyniły się do dobrych wyników firmy ogółem. Wzrost sprzedaży odnotowano też w regionie Afryki i Bliskiego Wschodu, mimo utrzymujących się niekorzystnych uwarunkowań rynkowych. Dynamicznie rosły przychody ze sprzedaży na rynkach rozwiniętych. Region Ameryki Północnej odnotował znaczną poprawę sprzedaży w ujęciu rok do roku. Pomimo silnej konkurencji, również wyniki ze sprzedaży w Europie Zachodniej były dodatnie.

Skorygowany zysk operacyjny działu Laundry & Home Care (środki piorące i czystości) wzrósł o 8,4%, do 244 mln euro. Skorygowana rentowność sprzedaży wyniosła 18,1% i była o 1,0 pp wyższa niż w drugim kwartale 2015 r. Wykazany zysk operacyjny wzrósł o 10,3%, ze 198 mln euro do 218 mln euro.

W drugim kwartale 2016 r. sprzedaż działu Beauty Care (kosmetyki) również wzrosła. W ujęciu organicznym wzrost ten wyniósł 2,1%. W ujęciu nominalnym przychody ze sprzedaży działu wyniosły 988 mln euro, wobec 1, 006 mld euro w drugim kwartale 2015 r.

Dwucyfrowe tempo wzrostu sprzedaży w ujęciu organicznym odnotowano na rynkach wschodzących, szczególnie w Europie Wschodniej i Ameryce Łacińskiej, które w znaczny sposób przyczyniły się do dobrego wyniku firmy ogółem. W regionie Afryki i Bliskiego Wschodu wyniki sprzedaży były niższe niż w drugim kwartale 2015 r., a w Azji (z wyłączeniem Japonii) osiągnięto dynamiczny wzrost sprzedaży. Na rynkach rozwiniętych przychody ze sprzedaży kształtowały się nieznacznie poniżej poziomu z drugiego kwartału 2015 r. Z kolei w wyniku intensywnej konkurencji i presji cenowej wyniki sprzedaży w Europie Zachodniej oraz na rozwiniętych rynkach Azji i Pacyfiku spadły poniżej poziomu z drugiego kwartału ubiegłego roku. W Ameryce Północnej uzyskano wysoki wzrost przychodów ze sprzedaży w ujęciu organicznym.

Skorygowany zysk operacyjny w sektorze Beauty Care (kosmetyki) znacznie wzrósł o 3,6%, do poziomu 172 mln euro. Skorygowana rentowność sprzedaży zwiększyła się aż o 0,9 pp, do rekordowego poziomu 17,4%. Wykazany zysk operacyjny zwiększył się o 2,0%, osiągając poziom 162 mln euro.

 

Źródło: Henkel Polska

 

Udostępnij materiał w

Nowości kosmetyczne

 • 3177

  BASF: Nowa koncepcja spersonalizowanych kosmetyków

  Coraz więcej osób uważa czynności pielęgnacyjne za klucz do indywidualizmu i różnorodności. BASF spełnia rosnące oczekiwania konsumentów dotyczące produktów kosmetycznych odzwierciedlających ich indywidualne potrzeby i niuanse ich codziennego życia dzięki nowej koncepcji spersonalizowanych kosmetyków. Czytaj dalej

 • 2537

  Sei bellissima! Jesteś piękna! Trendy w manicure na sezon wiosna / lato 2017 od Nails Company

  Tegoroczna wiosna zapowiada się wyjątkowo soczyście! Po jesiennych trendach w manicure, w których królowały bardziej stonowane odcienie lakierów, nadchodzi czas na prawdziwie kolorystyczny zawrót głowy! Nails Company wita wiosnę serią rajskich błękitów, dziewczęcych różów oraz apetycznych neonów. Czytaj dalej

 • 3104

  COLGATE WPROWADZA PASTY DO ZĘBÓW SMILE FOR GOOD OPRACOWANE ZE SZCZEGOLNĄ TROSKA O ŚRODOWISKO

  Nowa linia past dostępna jest w pierwszej tubce colgate w pełni nadającej się do recyclingu oraz z transparentnie przedstawionymi składnikami i ich działaniem Czytaj dalej

 • 2965

  Kremowe hity na wakacje. Dermokosmetyki, które zmieszczą się w każdej torebce!

  Ile razy zastanawiałaś się przed wyjściem, wziąć ze sobą krem, a może nie będzie wcale potrzebny? Ile razy podczas pakowania, szukałaś opakowania, do którego mogłabyś przełożyć trochę kremu, by nie musieć brać całego słoiczka? Ile razy okazało się, że Twoja torebka jest za mała i krem się do niej po prostu nie mieści? Jeśli kiedykolwiek musiałaś zadawać sobie te pytania lub miałaś podobne dylematy, to te czasy właśnie się skończyły. A to wszystko za sprawą wygodnego, praktycznego opakowania w wersji podróżnej od BioDermic Dermocosmetics. Czytaj dalej

 • 2938

  Pielęgnacja okolic oczu. Delikatna skóra pod specjalnym nadzorem

  Piękne spojrzenie wymaga pięknej oprawy i nie chodzi nam w tym momencie o wystrzałowy makijaż. Skóra w okolicach oczu jest niezwykle delikatna, niemal pozbawiona gruczołów łojowych, co sprawia, że starzeje się najszybciej. Dodatkowo wszystkie wiemy, że śmiech to zdrowie, ale nawet ono ma swoją cenę… Ale na pewno nie będziemy nikogo zniechęcać do rozdawania uśmiechów, wręcz przeciwnie. Więc co zrobić, żeby zjeść ciastko i mieć ciastko? Czytaj dalej

 • 2929

  BIO - kremowa odsłona piękna

  Niedawno na rynku pojawiła się nowa seria kosmetyków BioDermic Dermocosmetics sygnowanych hasłem „BIO warto”. Marka podkreśla, że warto, „bio” udoskonalone receptury kosmetyków pozwalają uzyskać efekty zbliżone do profesjonalnych zabiegów kosmetycznych i sprawić by skóra była piękna i zdrowa. W czym tkwi sekret? Czytaj dalej

 • 2642

  RÓŻANY KREM NAWILŻAJĄCO-WYGŁADZAJĄCY 30+ z serii ROSE REVITA EXPERT™ Eveline Cosmetics

  Przełomowa, innowacyjna TECHNOLOGIA REGENERACJI KOMÓREK zainspirowana została badaniami nad mechanizmem naprawy uszkodzeń DNA komórek skóry (nagroda Nobla w dziedzinie chemii w 2015 roku). Stymuluje skórę do wytwarzania tioredoksyny, białka zaangażowanego w ochronę komórki przed stresem oksydacyjnym i szkodliwym działaniem promieniowania UV, przedłużającego życie komórek. Czytaj dalej

 • 2641

  RÓŻANY KREM ROZŚWIETLAJĄCY POD OCZY I NA POWIEKI z serii ROSE REVITA EXPERT™ Eveline Cosmetics

  Przełomowa, innowacyjna TECHNOLOGIA REGENERACJI KOMÓREK zainspirowana została badaniami nad mechanizmem naprawy uszkodzeń DNA komórek skóry (nagroda Nobla w dziedzinie chemii w 2015 roku). Stymuluje skórę do wytwarzania tioredoksyny, białka zaangażowanego w ochronę komórki przed stresem oksydacyjnym i szkodliwym działaniem promieniowania UV, przedłużającego życie komórek. Czytaj dalej

 • 2640

  Natalia Szroeder ambasadorką lakierów Nails Company

  Natalia Szroeder uznawana jest za jedną z najzdolniejszych i najbardziej popularnych wokalistek młodego pokolenia. To artystka, która nie boi się wyzwań. Tym razem będziemy mogli zobaczyć ją w roli ambasadorki lakierów hybrydowych marki Nails Company. Czytaj dalej

 • 2623

  Przeciwzmarszczkowe Serum Maksymalnie Odmładzające Multi - Lifting Hybrydowy 24H LA LUXE PARIS 100% KWAS HIALURONOWY

  MULTI-LIFTING HYBRYDOWY™ to skuteczna seria gwarantująca spektakularny efekt anti-aging. Działa niczym aktywna fuzja 3 zabiegów estetycznych: nici hialuronowych, wypełnienia kolagenowego oraz liftingu peptydowego. Silnie ujędrnia i napina, wygładza zmarszczki i modeluje owal twarzy, przywracając mu odpowiednie proporcje oraz młodzieńczy kształt zbliżony do litery V. Czytaj dalej

 • 2622

  Intensywnie - Liftingujący Krem - Koncentrat Regenerujący 60+ Multi - Lifting Hybrydowy 24H LA LUXE PARIS

  MULTI-LIFTING HYBRYDOWY™ to skuteczna seria gwarantująca spektakularny efekt anti-aging. Działa niczym aktywna fuzja 3 zabiegów estetycznych: nici hialuronowych, wypełnienia kolagenowego oraz liftingu peptydowego. Silnie ujędrnia i napina, wygładza zmarszczki i modeluje owal twarzy, przywracając mu odpowiednie proporcje oraz młodzieńczy kształt zbliżony do litery V. Czytaj dalej

 • 2621

  Ultranawilżające mleczko do ciała BAMBUS I ALOES z linii Botanic Expert Eveline Cosmetics

  Ultra nawilżające mleczko do ciała BAMBUS I ALOES z linii Botanic Expert marki Eveline Cosmetics błyskawicznie rewitalizuje, regeneruje i energizuje skórę. Czytaj dalej

 • 2620

  PRZECIWZMARSZCZKOWY KREM REGENERUJĄCY Z serii MEN X-TRÊME anti-age

  Nowatorska formuła kremu oparta na zaawansowanej technologii TRIPLE FORCE X-TRÊME ANTI-AGE™ działa kompleksowo przeciw wszystkim oznakom starzenia się skóry oraz problemom skóry po goleniu. Zapewnia wielokierunkowe działanie redukujące zmarszczki i opóźniające proces starzenia się skóry. Intensywnie nawilża, odżywia, zwiększa dotlenienie komórek, dostarcza energii oraz zapewnia cerze świeży wygląd. Regeneruje, ujędrnia i napina skórę. Czytaj dalej

 • 2619

  LUKSUSOWE SERUM UJĘDRNIAJĄCE Z DROBINKAMI ZŁOTA z serii 24K GOLD Eveline Cosmetics

  UKIERUNKOWANY LIFTING KORYGUJĄCY NIEDOSKONAŁOŚCI CIAŁA LUKSUSOWE SERUM UJEDRNIAJĄCE z formułą zawierająca kompozycje starannie wyselekcjonowanych składników aktywnych zapewnia efekt profesjonalnego liftingu i wysmuklenia sylwetki. Rewolucyjna formuła na licencji światowych patentów, wzbogacona 24k złotem, wspiera odbudowę siatki kolagenowych włókien podporowych, wzmacniając strukturę skóry. Redukuje podskórna tkankę tłuszczową, uwypuklając zgrabne kształty ciała. Skoncentrowana formuła serum dzień po dniu przeciwdziała zwiotczeniu skóry, wyszczupla i pomaga modelować atrakcyjną sylwetkę. Efekt 14 dniowej kuracji to zmniejszona objętość tkanki tłuszczowej oraz ujędrnienie partii ciała objętych spadkiem sprężystości. Czytaj dalej

 • 2618

  LUKSUSOWE SERUM MODELUJĄCE BRZUCH, UDA, POŚLADKI z serii 24K GOLD Eveline Cosmetics

  ANTI-CELLULITE SHAPING EXPERT ZAAWANSOWANY RYTUAŁ SILNIE UJĘDRNIAJĄCY LUKSUSOWE SERUM MODELUJĄCE wzbogacone drobinkami czystego 24-karatowego złota zapewnia efekt precyzyjnego konturowania sylwetki. Rewolucyjna formuła na licencji światowych patentów, oparta na najskuteczniejszych kompleksach aktywnych, pomaga modelować kształty ciała oraz intensywnie wygładza niedoskonałości problematycznych obszarów ciała spowodowane cellulitem. Dzień po dniu, serum pozwala udoskonalić kształty ciała, unosząc zwiotczałą skórę i przywracając jej naturalne napięcie. Rezultat: skóra ciała jest silnie ujędrniona, kontury ciała wymodelowane, o idealnych kształtach. Czytaj dalej

Czytaj inne

Ciekawostki ze świata

Partner serwisu

Partner serwisu
Partner
serwisu

Współpracujemy z

 • http://www.kosmetyczni.pl/
 • http://www.kosmetyki-detergenty.pl/
 • http://www.kosmetyka.edu.pl/
 • http://swiat-przemyslu-farmaceutycznego.pl/
 • http://swiat-przemyslu-kosmetycznego.pl/