Ekotrendy i innowacyjne rozwiązania opakowaniowe w branży kosmetycznej

Żyjemy w XXI wieku i choć stajemy się coraz bardziej świadomym społeczeństwem, każdego dnia używamy różnych produktów (poczynając od artykułów spożywczych, a kończąc na kosmetykach), a co za tym idzie produkujemy setki ton niepotrzebnych śmieci. Jednak coraz więcej osób stara się wybierać produkty pod kątem ich ekologicznego opakowania i ekozawartości.

Opakowania do kosmetyków

Stanowią jedynie 5% wszystkich opakowań na rynku. Według Rekopol struktura opakowań wprowadzanych do obrotu przez branżę kosmetyczną wygląda obecnie następująco: 39% stanowią papier i tektura, 26% zajmują tworzywa sztuczne, 24% to drewno, 6% – szkło, 3% – aluminium, 1% stanowi stal i 1% to pozostałe materiały.

Opakowania plastikowe produkowane rocznie przez przemysł kosmetyczny ważą około 70 tys. ton, gdzie 50 tys. ton trafia do konsumenta w formie pojedynczych opakowań – to nadal bardzo dużo.

Mimo że opakowania z tworzyw sztucznych nie mogą zostać całkowicie usunięte z branży kosmetycznej (ich właściwości pozwalają na pełną kompatybilność z masą produktu i zapewniają ochronę barierową), coraz więcej producentów kosmetyków szczególnie linii eko decyduje się poszukać alternatywnych, ekologicznych form prezentacji i sprzedaży produktu. Oferują oni również swoim klientom możliwość nabycia elementów wymiennych oraz opcję refi lle, która jest ważnym aspektem ekorozwiązań. Obecnie branża już na etapie ekoprojektowania dąży do zmniejszania masy i objętości opakowania. Ważne, by można było je poddać recyklingowi lub żeby w swoim składzie zawierały recyklanty.

Ekorozwiązania opakowaniowe w ekokosmetykach

Producenci ekologicznych kosmetyków w myśl idei zero waste coraz częściej wybierają opakowania, które będą przyjazne dla środowiska. Wszelkiego rodzaju szklane czy papierowe opakowania, wypełnienia, etykiety i dodatki prezentują się bardzo elegancko, a wizerunek marki takiego produktu jest w całości proekologiczny. Wiele firm kładzie też duży nacisk na to, aby kleje, farby i lakiery, które używane są do produkcji etykiet, stickerów czy nadruków na elementach informacyjnych produktu były również ekologiczne. Widać rosnące zapotrzebowanie w branży kosmetycznej na coraz to nowsze i innowacyjne rozwiązania wykonane z materiałów odnawialnych. Definitywnie luksusowe opakowanie przyszłości będzie musiało być full eko.

Budowanie świadomości ekologicznej

Lwia część odpowiedzialności za promowanie ekologicznych trendów pakowania spoczywa na dostawcach. Wiele zapytań marek kosmetycznych stanowi bezpośrednią prośbę o kontakt do dostawców, którzy mogą zaoferować przyjazne dla środowiska rozwiązania w zakresie opakowań, takie jak większa zawartość PCR, biodegradowalne czy szklane butelki, innowacyjne rozwiązania produkcyjne i zabezpieczające w transporcie. Wiele fi rm dostarczających komponenty do pakowania w branży kosmetycznej wyszła naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i szuka coraz to nowszych rozwiązań.

Tuba papierowa zamiast plastikowej

Stora Enso, duży potentat w branży papierniczej, wprowadza tekturową tubę do pakowania kosmetyków jako nową, przyjazną dla klimatu alternatywę dla tub plastikowych. Kartonowa tuba nadaje się do pierwotnego pakowania kremów do skóry[1]. Korpus takiej tuby wykonany jest z powleczonej barierą i odpornej na tłuszcz tektury, dzięki czemu nadaje się ona do pakowania kremów. Zastosowanie takiej technologii zmniejsza zużycie plasti ku o 70% w porównaniu z tubą plastikową.

Opakowanie szklane i jego ochrona

Świetną alternatywą do pakowania wszelkiego rodzaju kosmetyków są opakowania szklane, choć są one dużo bardziej wymagające, jeżeli chodzi o transport finalnego produktu do klienta. Jednak rynek ekokomponentów do pakowania znalazł już dobre rozwiązanie i na to. Niekoniecznie szkło musi być zabezpieczone superbłyszczącym i nafaszerowanym pudełeczkiem z full kolor nadrukiem. Świetnie sprawdzają się do ochrony szklanego pojemnika dostępne na rynku ekorękawy SLIVV, wykonane z elastycznej tektury, która jest podobna do tektury falistej, ale ma dodatkowo unikalne właściwości rozciągania i powrotu do pierwotnego kształtu. Takie rękawy są często wybierane do ekokosmetyków jako ochrona buteleczek na olejki, kremy czy balsamy.

Elastyczne opakowanie wysyłkowe, które ma formę rękawa, ściśle przylega do słoiczka z kremem czy serum i doskonale zabezpiecza go przed rozbiciem. Struktura opakowania sprawia, że absorbuje energię z uderzenia i chroni produkt w środku. Dzięki temu, że owijka jest również elastyczna, dopasowuje się do opakowania o różnej średnicy i wysokości. Zaletą tego rodzaju pakowania jest wygoda użycia, ponieważ nie wymaga stosowania dodatkowych materiałów, takich jak taśma czy klej. Wystarczy nałożyć elastyczny rękaw na produkt i… to wszystko! Niektóre z owijek mają dodatkowo wzmacnianą strefę ochrony dna słoiczka, dzięki czemu mamy pewność, że słoiczek nie wyśliźnie się z opakowania. Stosując takie rozwiązanie, zyskujemy dodatkowo piękną prezentację produktu.

Papier z nadrukiem silk

Jeśli potrzebujemy wyeksponować delikatność kosmetyku i stworzyć luxury unboxing dla klienta ostatecznego, świetnie sprawdzą się do tego papiery jedwabne do ochrony i otulenia produktu. Producenci oferują opcję takiego zabezpieczenia w różnych kolorach (również śnieżnobiałe). W zależności od potrzeb można wybrać nadruk na tym ekskluzywnym papierze, który będzie charakterystyczny dla danej linii produktowej, np. motyw roślinny lub nadruk indywidualny własnego brandu czy przesłania. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się w edycjach limitowanych produktu – fantastycznie podkreśla luksusowy wizerunek ekomarki.

Wypełnienia do paczek – ekowiórki

Ostatnim, innowacyjnym produktem, który chciałam przedstawić, jest ekologiczne wypełnienie do paczek – papierowe wióry. Z pełną świadomością mówię o tym na końcu, gdyż stanowią one niejako dopełnienie ekowizerunku marki.

Wykonane są zazwyczaj z papierów recyklingowych, choć możemy dostać je też w wersji kolorowej. Mają różną szerokość i grubość, w zależności jaki produkt mają ochronić – ciężki czy lekki.

Takie wypełnienie pełni nie tylko funkcję ochronną, ale również prezentacyjną. Świetnie podkreśla ekologiczny wizerunek prezentowanych produktów. Ostatnio na rynku pojawiła się też zupełna nowość – papierowe wiórki, które są powleczone preparatem biobójczym aXonnite®. Mają one dodatkową funkcję w postaci powłoki wiruso-, bakterio- i grzybobójczej zapewniającej „czystość” paczki i produktów. Oczywiście sama powłoka jest również eko.

Wyzwania ekoopakowań w nowej rzeczywistości

W dobie pandemii szczególnego znaczenia nabierają ekofunkcje opakowań, które zapewniają najwyższe standardy higieniczne. Jest to jeden z warunków zapobiegania rozpowszechnianiu wirusów i bakterii. Ochrona zapakowanego produktu przed wirusami i bakteriami, a nawet grzybami powinna być funkcją równorzędną z ekologiczną.

W jednym z artykułów na portalu pakowanie.info czytamy, że w tej sytuacji opakowania z tworzyw sztucznych (plastiku) są najbardziej „przyjazne” dla wzmacniania antywirusowych i antybakteryjnych zabezpieczeń, choć musimy za to zapłacić cenę zwiększenia odpadów opakowań z tworzyw sztucznych.

Jest to trochę przerażające, ponieważ powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby promować ekoalternatywy. A są już na rynku rozwiązania, które pozwalają na wyprodukowanie czystego mikrobiologicznie pudełka działającego aktywnie, które niszczy w sposób ciągły wszelkie wirusy i bakterie z jego powierzchni.

Jak wynika z informacji z przeglądu papierniczego, jedna z firm jest na ukończeniu wdrażania technologii RBECO Protect by aXonnite® – powlekania wszelkiego rodzaju papierów, kartonów, opakowań stosowanych we wszystkich branżach (począwszy od poligrafi i, a skończywszy na branży HoReCa) preparatem aXonnite®, który pozwala uzyskać czystą powierzchnię użytkową.

To ogromna szansa zarówno dla producentów z branży kosmetycznej, jak i dla fi rm ze wszystkich sektorów produkcyjnych, by móc dostarczać klientom produkty w czystych mikrobiologicznie opakowaniach. Jest to bardzo ważne, szczególnie w dobie pandemii – konsumenci wciąż się obawiają, czy paczka, którą otrzymali, nie jest skażona. Myślę, że jest to również duża szansa dla samych producentów ekokosmetyków, aby pokazać swoim klientom, iż ich nadrzędną wartością jest bezpieczeństwo konsumenta.

Bibliografia

[1] https://www.storaenso.com/en/newsroom/news/2019/10/stora-ensointroduces-a-paperboard-tube-for-cosmetics

Patrycja Bylak
COO
RBECO Sp. z o.o.

Artykuł został opublikowany w kwartalniku "Świat Przemysłu Kosmetycznego" 2/2020

Udostępnij materiał w

Nowości kosmetyczne

 • 3177

  BASF: Nowa koncepcja spersonalizowanych kosmetyków

  Coraz więcej osób uważa czynności pielęgnacyjne za klucz do indywidualizmu i różnorodności. BASF spełnia rosnące oczekiwania konsumentów dotyczące produktów kosmetycznych odzwierciedlających ich indywidualne potrzeby i niuanse ich codziennego życia dzięki nowej koncepcji spersonalizowanych kosmetyków. Czytaj dalej

 • 3503

  tołpa dermo men max efekt. W odpowiedzi na męskie potrzeby.

  Czasy się zmieniają. Współcześni mężczyźni poszukują w kosmetykach już nie tylko skuteczności, ale także innowacji i przyjemności z używania. Dlatego połączyliśmy trendowe składniki z najważniejszymi potrzebami pielęgnacyjnymi mężczyzn, nie rezygnując ze skutecznego działania. Poznajcie nowoczesną i energetyzującą linię tołpa dermo men max efekt. Czytaj dalej

 • 3502

  Naturalnie czyste i świeże pranie z ZIELKO

  Pachnące, świeże oraz czyste pranie, bez zbędnej chemii jest możliwe. Spośród dużego wyboru środków piorących zarówno tych tradycyjnych, jak i naturalnych, można odnaleźć perełki z nienagannym składem, o skutecznym działaniu. Czytaj dalej

 • 3471

  Świąteczne zestawy Roomcays

  Już ostatni dzwonek, by wybrać prezent dla najbliższych. Dla brodaczy świetne będą zestawy marki Roomcays, w których znajdziemy dobre kosmetyki do pielęgnacji wąsów i brody. Czytaj dalej

 • 3468

  ROZBŁYŚNIJ SPOJRZENIEM Z LUMI

  Kto nie marzy o utrzymaniu pięknej i zdrowej skóry wokół oczu? Z myślą o tym, Pure by Clochee stworzyło kolejny fantastyczny produkt, w którym 98 % to składniki pochodzenia naturalnego. Przedstawiamy LUMI krem pod oczy! Czytaj dalej

 • 3455

  Rozgrzej jesień swoim uśmiechem. Moc kurkumy dla zdrowych, białych zębów

  W ajurwedzie, starohinduskiej sztuce leczenia, kurkuma jest doceniana ze względu na swoje właściwości rozgrzewające, oczyszczające i antybakteryjne. Stanowić może nie tylko naturalny suplement zdrowej diety, ale także cenny sekret kosmetycznych receptur. Jako składnik pasty do zębów zapobiega stanom zapalnym jamy ustnej, dba o dziąsła, a także… świetnie smakuje. Eksperci Białej Perły dodatkowo sprzymierzyli ją z koenzymem Q10 dla jeszcze większej skuteczności w walce o zdrowy, biały uśmiech. Czytaj dalej

 • 3447

  Kolejne to(ł)powe nowości w bestsellerowej linii sebio

  Peeling 3 enzymy to absolutny bestseller wśród kosmetyków face care. Wasz ulubieniec, z którym zdążyłyście zaprzyjaźnić się na dobre. Czytaj dalej

 • 3442

  Naturalna pielęgnacja dłoni i paznokci Iwoniczanki

  Mycie rąk jest jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony przed rozprzestrzenianiem się wirusów. Niestety, częste mycie wodą z detergentem może powodować nadmierne wysuszenie naskórka, zaczerwienie, a nawet bolesne pęknięcia. Jak zatem dbać o wrażliwą skórę dłoni? Czytaj dalej

 • 3439

  Naturalna sól do kąpieli. Uzdrowisko we własnym domu

  Kąpiele solankowe od stuleci polecane są w celu uzupełnienia terapii uzdrowiskowych. Nie tylko relaksują, ale także upiększają skórę i kojąco wpływają na bolące mięśnie i stawy. Stosowane są w fizjoterapii, a także dla wszystkich, poszukujących regeneracji i odprężenia podczas pobytu w uzdrowisku. Dziś uzdrowisko możesz stworzyć we własnym domu, dzięki Iwonickiej Soli Jodobromowej, produkowanej na bazie naturalnych wód mineralnych przez Uzdrowisko Iwonicz. Czytaj dalej

 • 3434

  Pielęgnacja twarzy pełna natury - nowości od Hagi

  Miłośniczki naturalnej pielęgnacji twarzy mają powody do świętowania. Hagi, rodzinna manufaktura kosmetyczna, wprowadziła na rynek kolejne nowości pełne dobroczynnych surowców. Ofertę firmy wzbogaciły dwa zestawy produktów do różnych typów skóry. Dla osób, które chciałyby spowolnić czas firma przygotowała naturalny regenerujący krem i eliksir anti-aging zawierające polisacharydy z alg, ekstrakt z drzewa Tara oraz beta-glukan. Natomiast dla osób z cerą mieszaną Hagi proponuje krem do twarzy i odżywcze serum olejowe z ekstraktami z jaśminu, frangipani, zielonej herbaty, brzoskwini, cyprysu, bergamotki i róży. Czytaj dalej

 • 3431

  Polska marka kosmetyków podbija nowe rynki zagraniczne. Produkty ZEW for men dostępne w kolejnych krajach w Europie i Azji

  Jesień 2020 roku to dla marki ZEW for men kolejny krok milowy w ekspansji zagranicznej i wkroczenie na nowe rynki Europy i Azji. Produkty ZEW for men są teraz dostępne także w perfumeriach Douglas w Hiszpanii, Niemczech, Estonii i na Łotwie, a od listopada będą również w Rumunii i na Litwie. Marka rozpoczęła także sprzedaż w Skandynawii za pośrednictwem platformy Lyko.com oraz w Azji na Flexlane.co. Czytaj dalej

 • 3428

  Lawendowe nowości od SYLVECO

  Długie – krótkie, swobodnie opadające… Zdrowe i lśniące włosy stanowią nasz atut niezależnie od fryzury, a odpowiednio dobrany kosmetyk do pielęgnacji, odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu ich prawidłowej kondycji. Włosy, w zależności od typu, wymagają jednak szczególnej troski, aby zachwycały zdrowym wyglądem. Czytaj dalej

 • 3425

  Wszystko w twoich rękach - nowa marka kosmetyków do pielęgnacji dłoni Shehand od jesieni na polskim rynku

  Polscy konsumenci już od 6 lat dbają o swoje stopy przy pomocy kosmetyków SheFoot i ManFoot. Dzięki nim codzienna pielęgnacja stóp stała się jedną z przyjemniejszych chwil w ciągu dnia. SHE Cosmetics postanowiła zadbać teraz także o kobiece dłonie, wprowadzając tej jesieni na rynek nową linię dermokosmetyków do rąk, sygnowanych marką SheHand. Czytaj dalej

 • 3421

  Odnajdź prawdziwe ukojenie i harmonię w japońskim stylu z zestawem pielęgnacyjnym Matcha Latte Set od GLOV

  Perfekcja i minimalizm to główne cechy japońskiego stylu. To także najlepsze określenia nowości od GLOV - zestawu pielęgnacyjnego Matcha Latte Set. Znajdziesz w nim niezbędne akcesoria kosmetyczne w kolorze inspirowanym zdrowym napojem matcha latte. Pozwól sobie na chwilę relaksu z zestawem, który zawiera wszystko to, czego potrzebuje Twoja skóra, aby wyglądała pięknie, zdrowo i naturalnie. Czytaj dalej

 • 3419

  „Herbapol-Lublin” S.A. wprowadza nową markę kosmetyczną

  Korzystając z ponad 70-letniego doświadczenia i wiedzy dotyczącej ziół i roślin, Herbapol wprowadza na rynek nową markę kosmetyczną Polana. Jest to odpowiedź na potrzeby konsumentek, które szukają skutecznych, a zarazem bezpiecznych sposobów dbania o urodę. Polana to oparte na naturalnych składnikach produkty tworzone w Polsce. Czytaj dalej

Czytaj inne

Ciekawostki ze świata

Partner serwisu

Partner serwisu
Partner
serwisu

Współpracujemy z

 • http://www.kosmetyczni.pl/
 • http://www.kosmetyki-detergenty.pl/
 • http://www.kosmetyka.edu.pl/
 • http://swiat-przemyslu-farmaceutycznego.pl/
 • http://swiat-przemyslu-kosmetycznego.pl/