Certyfikowane surowce naturalne – efekt, ekonomia, ekologia

W ostatnich latach na rynku produktów kosmetycznych widoczny jest stały wzrost zainteresowania kosmetykami bazującymi na surowcach naturalnych. Popularnością cieszą się preparaty zawierające w swoim opisie określenia: naturalny, ekologiczny, wegański. Bardziej świadomi konsumenci zwracają uwagę na składniki zawarte w kosmetykach, a produkty naturalne uważają za bardziej bezpieczne i skuteczne. Dodatkowo oczekują potwierdzenie naturalności stosowanych kosmetyków.

Obecnie istnieje wiele instytucji certyfikujących surowce kosmetyczne oraz gotowe produkty pod względem ich naturalności. Certyfikaty, które nadawane są przez niezależne instytucje, dają konsumentom gwarancję wyboru kosmetyku pochodzenia naturalnego lub organicznego. W styczniu 2010 r. wszedł w życie COSMOS (Cosmetic Organic and Natural Standard) – jednolity system certyfikacji kosmetyków, zgodny z przepisami obowiązującymi w Unii Europejskiej i opracowany przez wiodące europejskie jednostki certyfikujące, takie jak: francuski ECOCERT, niemiecka BDIH, AIBA&ICEA z Włoch, BIOFORUM z Belgii, COSMEBIO z Francji czy SOIL ASSOCIATION z Wielkiej Brytanii.

Rynek surowców naturalnych jest bardzo różnorodny, coraz więcej firm w swojej ofercie proponuje surowce certyfikowane. Poniżej opisano wybrane surowce z oferty firmy Alfa Sagittarius.

Aloes

Aloes charakteryzuje się prawdziwą różnorodnością substancji aktywnych biologicznie. Roślina stanowi bogate źródło witamin (C, E, A, witamin z grupy B: B1, B2, B6, B12, B3, kwasu foliowego), aminokwasów, polisacharydów, glikoprotein, enzymów, glikozydów flawonoidowych czy hydroksykwasów. Dzięki zawartości substancji czynnych charakteryzuje się szerokim spektrum aktywności, wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i antywirusowe. Neutralizuje wolne rodniki, działa antyutleniająco, łagodzi podrażnienia i przyspiesza regenerację naskórka. Ponadto pobudza syntezę kwasu hialuronowego, działa nawilżająco, zwiększa elastyczność i wygładza skórę. Aloes sprawdza się również jako składnik kondycjonujący w preparatach do pielęgnacji włosów – zwiększa ich stopień nawilżenia, wygładza i ułatwia rozczesywanie.

Certyfikowane emolienty

W naszej ofercie znajdują się również certyfikowane oleje roślinne. Surowce stanowią bogate źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz składników aktywnych frakcji niezmydlanej. Dzięki zawartości triglicerydów nienasyconych kwasów tłuszczowych kontrolują gospodarkę wodną skóry, ograniczają transepidermalny ubytek wody (TEWL), zwiększają stopień nawilżenia skóry, opóźniają proces starzenia się skóry, działają odżywczo i regenerująco.

Substancje aktywne

W grupie surowców spełniających standardy COSMOS oferujemy również substancje aktywne, głównie ekstrakty roślinne.

SpecKareTM-TRHL (INCI: Trehalose)

Trehaloza jest związkiem z grupy disacharydów, złożonym z dwóch cząsteczek glukozy połączonych wiązaniem O-glikozydowym. Należy do substancji powszechnie uznawanych za bezpieczne (GRAS, Generally Regarded As Safe). Surowiec jest tzw. humektantem nowej generacji – skutecznie ochrania komórki naskórka, efektywnie przeciwdziałając starzeniu się skóry, delikatnie nawilża skórę, przywraca jej blask, jasność, delikatność i gładkość, sprawia, że jest naturalnie zdrowa i elastyczna.

SpecPureTM-BTS Saponins (Camellia Sinensis Seed Extract)

Surowiec pozyskuje się przez ekstrakcję nasion herbaty pu-erh, uprawianej w południowo-zachodniej części prowincji Yunnan. Ekstrakt stanowi bogate źródło glikozydów saponinowych. Saponiny dzięki amfifilowej budowie wykazują właściwości powierzchniowo czynne. Ponadto charakteryzują się szerokim spektrum aktywności biologicznej. Działają przeciwdrobnoustrojowo (przeciwgrzybiczo, przeciwbakteryjnie), przeciwzapalnie, a także przyspieszają gojenie ran, wykazują działanie przeciwutleniające, regulują wydzielanie sebum oraz hamują działanie tyrozynazy.

SpecKareTM-BTS (Black tea seed oil)

Olej z nasion czarnej herbaty zawiera liczne substancje aktywne, takie jak polifenole, witaminę E, skwalen i fitosterole oraz nienasycone kwasy tłuszczowe, wykazując się przy tym doskonałą stabilnością. Stanowi jedno z nielicznych źródeł kwasu palmitooleinowego, składnika lipidów stratum corneum, należącego do kwasów ω-7, który pobudza ziarninowanie naskórka. Dzięki zawartości wymienionych substancji olej z nasion czarnej herbaty pomaga w leczeniu stanów zapalnych, poprawia nawilżenie błon śluzowych oraz wspomaga skórę, włosy i paznokcie, jest bardzo skutecznym środkiem przeciwstarzeniowym.

Kwas hialuronowy (Sodium Hyaluronate)

To substancja, która naturalnie występuje w organizmie człowieka w postaci hialuronianu sodu. Jego podstawową funkcją jest wiązanie wody – uznaje się go za jeden z najlepszych środków nawilżających i chroniących skórę przed wysychaniem. Jest substancją biozgodną, czyli nie wywołuje żadnej niepożądanej reakcji po zastosowaniu.

Antyutleniacze

Surowce o działaniu antyutleniającym, stanowiące inhibitory procesów wolnorodnikowego utleniania są bardzo ważnym składnikiem preparatów kosmetycznych. Nie tylko zwiększają stabilność chemiczną kosmetyków, ale przede wszystkim skutecznie chronią skórę przed negatywnym wpływem promieniowania UV i wolnych rodników – ograniczają proces starzenia się skóry.

SpecWhiteTM-02 (Ascorbyl Glucoside)

Glukozyd kwasu askorbinowego jest pochodną witaminy C. Dzięki modyfikacji cząsteczki charakteryzuje się lepszą rozpuszczalnością i stabilnością w porównaniu z witaminą C. Wyprodukowane w procesie enzymatycznym (opartym na fermentacji) zapewniają doskonale ukierunkowaną selektywność, biodostępność, aktywność biologiczną oraz niski koszt i wysoką wydajność. Glukozyd po naniesieniu na skórę pod wpływem α-glukozydazy przekształca się w witaminę C, skutecznie chroniąc komórki przed wolnymi rodnikami. Dodatkowo zwiększa nawilżenie naskórka.

SpecWhiteTM-KA (Kojic acid)

Kwas kojowy jest przeciwutleniaczem traktowanym jako skuteczna alternatywa dla hydrochinonu w produktach wybielających, rozjaśniających lub depigmentujących skórę.

Samoopalacze

Szkodliwy wpływ promieniowania słonecznego na skórę jest bardzo dobrze udokumentowany. Jednak opalona skóra kojarzy się z wypoczynkiem, dobrą kondycją i urodą. Mając na względzie fakt, że każda opalenizna uzyskana, czy to po ekspozycji na słońce, czy w solarium, powoduje uszkodzenie skóry, a promienie UV mogą być nawet przyczyną raka skóry, przemysł kosmetyczny oferuje alternatywę do naturalnej opalenizny – preparaty sztucznie brązowiące skórę (samoopalacze). W naszej ofercie polecamy ekocertyfikowane surowce brązowiące skórę.

TanbestTM DHA (Dihydroxyacetone)

Dihydroksyaceton (DHA) jest prostym trójwęglowym cukrem pozyskiwanym z surowców roślinnych. Stanowi najbardziej popularną, nietoksyczną substancję czynną stosowaną w samoopalaczach. Adsorbowany w warstwie rogowej naskórka nie przenika przez skórę do organizmu. Powstanie opalenizny bez ekspozycji na słońce jest wynikiem reakcji hydroksyketonu z grupami aminowymi peptydów i aminokwasów w skórze. W efekcie powstają barwne polimery „melanoidy”, które tworzą różne odcienie zabarwienia – od żółtego do brązowego.

TanbestTM DHB (Erythrulose)

Erytruloza, podobnie jak DHA, należy do ketoz. W reakcji ze skórą powoduje jej zabarwienie. Działa na skórę delikatnie i równomiernie, co umożliwia uzyskanie naturalnej i długotrwałej opalenizny bez smug. Erytruloza nie jest tak powszechnie stosowana jak DHA, ale wiele rozwiązań łączy te dwa składniki w celu uzyskania lepszego efektu.

Tanbest 8810

Produkt ten powstał w wyniku połączenia naturalnej erytrulozy i dihydroksyacetonu. Połączenie tych dwóch składników daje harmonijną, trwalszą i bardziej jednolitą (bez smug) opaleniznę w porównaniu z efektem uzyskanym w wyniku zastosowania tylko jednego z nich. Powstaje głęboki i naturalny odcień koloru, a skóra pozostaje bardziej nawilżona.

Naturalne absorbenty

Naszą ofertę surowców certyfikowanych uzupełniają naturalne glinki oraz węgiel aktywny. Surowce te charakteryzują się rozwiniętą powierzchnią właściwą o właściwościach chłonących – skutecznie absorbują toksyny, zanieczyszczenia i wszelkie inne szkodliwe dla naszej skóry substancje.

SpecKareTM-BCP3 (Bamboo charcoal 3000mesh)

Posiada znacznie rozwiniętą powierzchnię właściwą (162,3 m2/g) i uporządkowaną strukturę heksagonalną, dzięki czemu charakteryzuje się znaczną pojemnością adsorpcyjną. Wykazuje działanie dezodorujące, oczyszczające oraz regulujące wilgotność. Wspomaga oczyszczanie porów poprzez usuwanie martwego naskórka, stymuluje wzrost komórek, pozostawiając skórę sprężystą, delikatną w dotyku i wygładzoną. Doskonale oczyszcza skórę tłustą i trądzikową.

SpecKareTM-CAC3 (Coconut activated charcoal powder 3000mesh)

Węgiel aktywny otrzymywany z łupin orzecha kokosowego jest porowatą, miękką i aksamitna w dotyku czarną substancją, wytwarzaną w kontrolowanej atmosferze powietrza. Ten mikroporowaty materiał o doskonałych właściwościach absorpcyjnych może wchłonąć 100-200 razy więcej niż jego ciężar własny. Znajduje zastosowanie w produktach do higieny osobistej, w preparatach do jamy ustnej oraz do pielęgnacji skóry i włosów.

Glinki spełniające standardy COSMOS

CosGreen (INCI: Illite) i CosWhite (INCI: Montmorillonite) są naturalnymi krzemianami warstwowymi. Głównie zbudowane są z Mg, Al, Si. Selekcjonowane z wielką starannością, nie są poddawane obróbce chemicznej ani pigmentowane (kolor determinowany jest przez zawartość żelaza). Charakteryzują się wysoką czystością mikrobiologiczną. Silnie absorbują bakterie, gazy, ciecze i zanieczyszczenia z powierzchni skóry. Dodatkowo, dzięki obecności krzemianów glinu, wspomagają gojenie się ran, wykazują właściwości antyseptyczne i dezynfekujące. Stanowią idealny surowiec kosmetyków do przetłuszczających się włosów i skóry, oczyszczają i matują, pochłaniają sebum i zanieczyszczenia z powierzchni skóry. Polecane są jako składnik masek, płynów do płukania ust czy produktów do kąpieli błotnych.

Naturalne kompozycje

Kompozycja zapachowa to mieszanina wielu związków chemicznych pochodzenia naturalnego i syntetycznego. Mimo że przemysł zapachowy doskonale radzi sobie z tworzeniem syntetycznych odpowiedników znanych zapachów, część użytkowników preferuje kosmetyki pochodzące z naturalnych składników. Stosowanie rozpuszczalników chemicznych, w tym ropopochodnych, jest zabronione w produktach naturalnych. Do naturalnych kompozycji zapachowych zaliczamy olejki eteryczne i ich mieszaniny.

mgr inż. Agata Dancewicz
ALFA SAGITTARIUS

Artykuł został opublikowany w kwartalniku "Świat Przemysłu Kosmetycznego" 3/2020

Udostępnij materiał w

Nowości kosmetyczne

 • 3177

  BASF: Nowa koncepcja spersonalizowanych kosmetyków

  Coraz więcej osób uważa czynności pielęgnacyjne za klucz do indywidualizmu i różnorodności. BASF spełnia rosnące oczekiwania konsumentów dotyczące produktów kosmetycznych odzwierciedlających ich indywidualne potrzeby i niuanse ich codziennego życia dzięki nowej koncepcji spersonalizowanych kosmetyków. Czytaj dalej

 • 3546

  Poczuj ZEW zdrowych i lśniących włosów – odkryj nowy szampon do włosów 2w1 z odżywką ZEW for men

  Nowy produkt z węglem drzewnym z Bieszczad w ofercie polskiej marki kosmetyków dla mężczyzn. Czytaj dalej

 • 3540

  Nowość od polskiej marki Olivia Plum – Tonik DASH - nawilżająca esencja tonizująca

  Polska marka kosmetyków naturalnych Olivia Plum wkracza w nowy obszar i poszerza swoje portfolio o kolejny produkt. Debiutancka seria naturalnych toników do twarzy to kosmetyki, nad którymi pracowaliśmy bardzo długo – mówi założycielka marki Ania Śliwińska. Udało nam się, zachowując krótki skład i dobierając wyjątkowe składniki aktywne, nadać im pożądane właściwości. 23 lutego odbył się launch pierwszego z nich – toniku nawilżającego DASH. Czytaj dalej

 • 3503

  tołpa dermo men max efekt. W odpowiedzi na męskie potrzeby.

  Czasy się zmieniają. Współcześni mężczyźni poszukują w kosmetykach już nie tylko skuteczności, ale także innowacji i przyjemności z używania. Dlatego połączyliśmy trendowe składniki z najważniejszymi potrzebami pielęgnacyjnymi mężczyzn, nie rezygnując ze skutecznego działania. Poznajcie nowoczesną i energetyzującą linię tołpa dermo men max efekt. Czytaj dalej

 • 3502

  Naturalnie czyste i świeże pranie z ZIELKO

  Pachnące, świeże oraz czyste pranie, bez zbędnej chemii jest możliwe. Spośród dużego wyboru środków piorących zarówno tych tradycyjnych, jak i naturalnych, można odnaleźć perełki z nienagannym składem, o skutecznym działaniu. Czytaj dalej

 • 3471

  Świąteczne zestawy Roomcays

  Już ostatni dzwonek, by wybrać prezent dla najbliższych. Dla brodaczy świetne będą zestawy marki Roomcays, w których znajdziemy dobre kosmetyki do pielęgnacji wąsów i brody. Czytaj dalej

 • 3468

  ROZBŁYŚNIJ SPOJRZENIEM Z LUMI

  Kto nie marzy o utrzymaniu pięknej i zdrowej skóry wokół oczu? Z myślą o tym, Pure by Clochee stworzyło kolejny fantastyczny produkt, w którym 98 % to składniki pochodzenia naturalnego. Przedstawiamy LUMI krem pod oczy! Czytaj dalej

 • 3455

  Rozgrzej jesień swoim uśmiechem. Moc kurkumy dla zdrowych, białych zębów

  W ajurwedzie, starohinduskiej sztuce leczenia, kurkuma jest doceniana ze względu na swoje właściwości rozgrzewające, oczyszczające i antybakteryjne. Stanowić może nie tylko naturalny suplement zdrowej diety, ale także cenny sekret kosmetycznych receptur. Jako składnik pasty do zębów zapobiega stanom zapalnym jamy ustnej, dba o dziąsła, a także… świetnie smakuje. Eksperci Białej Perły dodatkowo sprzymierzyli ją z koenzymem Q10 dla jeszcze większej skuteczności w walce o zdrowy, biały uśmiech. Czytaj dalej

 • 3447

  Kolejne to(ł)powe nowości w bestsellerowej linii sebio

  Peeling 3 enzymy to absolutny bestseller wśród kosmetyków face care. Wasz ulubieniec, z którym zdążyłyście zaprzyjaźnić się na dobre. Czytaj dalej

 • 3442

  Naturalna pielęgnacja dłoni i paznokci Iwoniczanki

  Mycie rąk jest jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony przed rozprzestrzenianiem się wirusów. Niestety, częste mycie wodą z detergentem może powodować nadmierne wysuszenie naskórka, zaczerwienie, a nawet bolesne pęknięcia. Jak zatem dbać o wrażliwą skórę dłoni? Czytaj dalej

 • 3439

  Naturalna sól do kąpieli. Uzdrowisko we własnym domu

  Kąpiele solankowe od stuleci polecane są w celu uzupełnienia terapii uzdrowiskowych. Nie tylko relaksują, ale także upiększają skórę i kojąco wpływają na bolące mięśnie i stawy. Stosowane są w fizjoterapii, a także dla wszystkich, poszukujących regeneracji i odprężenia podczas pobytu w uzdrowisku. Dziś uzdrowisko możesz stworzyć we własnym domu, dzięki Iwonickiej Soli Jodobromowej, produkowanej na bazie naturalnych wód mineralnych przez Uzdrowisko Iwonicz. Czytaj dalej

 • 3434

  Pielęgnacja twarzy pełna natury - nowości od Hagi

  Miłośniczki naturalnej pielęgnacji twarzy mają powody do świętowania. Hagi, rodzinna manufaktura kosmetyczna, wprowadziła na rynek kolejne nowości pełne dobroczynnych surowców. Ofertę firmy wzbogaciły dwa zestawy produktów do różnych typów skóry. Dla osób, które chciałyby spowolnić czas firma przygotowała naturalny regenerujący krem i eliksir anti-aging zawierające polisacharydy z alg, ekstrakt z drzewa Tara oraz beta-glukan. Natomiast dla osób z cerą mieszaną Hagi proponuje krem do twarzy i odżywcze serum olejowe z ekstraktami z jaśminu, frangipani, zielonej herbaty, brzoskwini, cyprysu, bergamotki i róży. Czytaj dalej

 • 3431

  Polska marka kosmetyków podbija nowe rynki zagraniczne. Produkty ZEW for men dostępne w kolejnych krajach w Europie i Azji

  Jesień 2020 roku to dla marki ZEW for men kolejny krok milowy w ekspansji zagranicznej i wkroczenie na nowe rynki Europy i Azji. Produkty ZEW for men są teraz dostępne także w perfumeriach Douglas w Hiszpanii, Niemczech, Estonii i na Łotwie, a od listopada będą również w Rumunii i na Litwie. Marka rozpoczęła także sprzedaż w Skandynawii za pośrednictwem platformy Lyko.com oraz w Azji na Flexlane.co. Czytaj dalej

 • 3428

  Lawendowe nowości od SYLVECO

  Długie – krótkie, swobodnie opadające… Zdrowe i lśniące włosy stanowią nasz atut niezależnie od fryzury, a odpowiednio dobrany kosmetyk do pielęgnacji, odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu ich prawidłowej kondycji. Włosy, w zależności od typu, wymagają jednak szczególnej troski, aby zachwycały zdrowym wyglądem. Czytaj dalej

 • 3425

  Wszystko w twoich rękach - nowa marka kosmetyków do pielęgnacji dłoni Shehand od jesieni na polskim rynku

  Polscy konsumenci już od 6 lat dbają o swoje stopy przy pomocy kosmetyków SheFoot i ManFoot. Dzięki nim codzienna pielęgnacja stóp stała się jedną z przyjemniejszych chwil w ciągu dnia. SHE Cosmetics postanowiła zadbać teraz także o kobiece dłonie, wprowadzając tej jesieni na rynek nową linię dermokosmetyków do rąk, sygnowanych marką SheHand. Czytaj dalej

Czytaj inne

Ciekawostki ze świata

Partner serwisu

Partner serwisu
Partner
serwisu

Współpracujemy z

 • http://www.kosmetyczni.pl/
 • http://www.kosmetyki-detergenty.pl/
 • http://www.kosmetyka.edu.pl/
 • http://swiat-przemyslu-kosmetycznego.pl/
 • http://swiat-przemyslu-farmaceutycznego.pl/